No. 3. Woensdag 7 Januari 1920 43® jaargang. FEUILLETON, NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 5° ceQt Per kwartaal, voor buiten Goes f 1,50 per halt jaar franco per post, bij vooruitbetaling. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 10 ct. per regel. Bij contracteeren van minstens 1000 regels per jaar zeer belangrijke reductie. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarlugs-, doodberichten en de daarop betrekking hebbeade dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor dea prijs van f 1, De heer v. d. Glas, wien wij zoo menig keurig verzorgd en smetteloos uitgevoerd openbaar concert op de muziektent te danken hebben, zal niet nalaten in dagen van vrede, die thans zijn gekomen, van zijn groote gaven te doen genieten. Ziektekaaaen. Zaterdagmiddag vergaderden in het gebouw van de Werkmanavereeniging Koepoortatraat te Middelburg, een aantal afgevaardigden van dein Zee land bestaande Ziekenvereenigingen. Dhr. J. F. Kuijer, secretaris van den Zuld-Hcllacdachen Bond, besprak, in verband met de a.s. Ziektewet, de noodsakel(|kh6id van organisatie, ten einde langa desen weg te trachten, de groote belemmeringen, welke het be staansrecht van do Ziekenfondsen soo seer aantasten, weg te nemen. Dase besprekingen hadden tot resul taat de oprichting van een Provincia len Bond van ziekengeld uitkeerende vereenigingen. 25 Vereenigingen met 5060 leden traden onmiddellijk toe, terwgl de afgevaardigden van 7 ver eenigingen over geen mandaat be schikkende, bet beginsel van aanslui ting huldigden. Haar setel werd ge vestigd te Middelburg. Tot bestuurs leden werden benoemd A. Geelhoed, Vlisslngen, P. Adri&anse en P. C. MAX PEMBERTON. De vervloekte kleinodiën liggen goed weggestopt in de onderste lade van mijn brandkluis, en de glans die uit de lederen étuis straalt, wordt verleven digd door allerlei zonderlinge herin neringen. Ik noem ze vervloekt, omdat ik ze niet kan verkoopenmogelijk komt dit, omdat ik het niet van mij kan verkrijgen, ze met eenigen aan drang te koop te bieden misschien is het ook slechts toeval, dat de koopers er geen zin in hebben. Hoe het zij, zij liggen onopgemerkt en ongevraagd in mijn brandkast, en verspillen hun gloed aan de ijzeren wanden die hen omgeven. Ik vertel dit niet om reclame voor de steenen te maken. De brave lieden die ze nu luidkeels verachten, in de hoop, ze goedkoop te zullen krijgen, zullen eindelijk wel gaan inzien, dat Waar blijft het geld der rente zegels Een correspondent van de Rotter dammer, die verscheidene landbouw streken bezocht, deelt het volgende mede inzake de uitvoering der Inva liditeitswet. Met het zegeltjesplakken ten platte- lande is het treurig gesteld. De meeste boeren doen er niet aan en wachten kalm af de dingen die ko men zullen. Men kou reeds lezen iu de bladen, dat iu Friesland een ge organiseerd verzet tegen de uitvoe ring van deze wet wordt gepleegd. Pertiueut weigert men het opplakken der zegels. Ik verzeker u, dat het iu verschillende audere deelen van het land niet veel beter gesteld is. Stellig zal men tot verrassende re sultaten komen, wanneer men er toe overgaat, om controle uit te oefenen op de naleving Iemand die de Zuid- Hollandscbe eilanden door en door goed kent, verzekerde mij, dat geen vierde deel van de landbouwers doet aan >zegeltjesplakken". Algemeen vindt men «en romp slomp veel te groot. Wat de boerenbevolking, die uit haar aard zuinig ir, het meest grieft, dat zijn de verhalen over de kostbare gebouwen, dure meubileering, lucra tieve inrichting der gebouwen, de hooge salarissen der hoogere amb- hun moeite vergeefsch is, en dan neem ik mijn kans waar. Alles komt terecht voor hem, die kan wachten, en ik heb geen haast. De steenen, waaraan een herinnering van romantischen of tragi- schen aard verbonden is, komen mijn geheugen te hulp bij het opschrijven van mijn verhalen. En dat doen zij zeker. Hier heb ik bij voorbeeld een klein zakje met paarlen en diamanten. Het bevat een zwarten parel van Koepang, zoo rijk van gloed en volmaakt van vorm, dat hij *op ieder Europeesche markt acht honderd pond waard zou zijneen paar rose paarlen van de Bahamas, prachtig van kleur, doch van minder waarde, omdat zij peervormig zijn, en daarom voor het oogenblik niet in de mode vijf oude Braziliaansche diaman ten, door elkander twee karaat wegend een aantal kleinere diamanten en onder in het zakje twee groote witte paarlen. De steenen kocht wijlen Lord Ma- claren een maand vóór den datum, bepaald voor zijn huwelijk met freule Christine King. Hij had ze voor een geschenk voor haar bestemd men moet erkennen dat het een mooi geschenk was, doch het toeval wilde, dat juist teuaren enz. Dat fs den boeren een doorn in het oog. Inderdaad komt het ons voor, dat deze grieven niet van allen grond ontbloot zijn. En de boeren, die zeggen, dat dit van hun «centen» gebeurt; zijn nog niet vergeten de openbaarma king van de rekenkamer over de wijze, waarop men aan verschillende crisis-bureaux met het geld wist om te springen. We treffen dezer dagen volgend berichtje aan in De Maas- en Schel- debode Het was ingezonden uit] Melissant (Flakkee). «Zegeltjes plakken? Voor wie Van Z... was arbeider, maakte wel eens een wekker voor zijn buren, doch ging liever hooger op, eerst controleur en nu... o, wonder, bij den Raad van Arbeid. Meneer moest van Rotterdam naar Arnhem. Per Spoor O neen per auto. Toevallig was de chauffeur een Dirkslander (dit plaatsje ligt bij Melissant), doch meneer kende hem niet. Voor een eerste klas hotel moet de auto stoppen meneer stapt uit en treedt binnen, chauffeur volgt met overjas en parapluie van meneer en krijgt voor vracht f 40, voor fooi f 5 en een flink maal eten. Is het wonder, dat een invalide geen pensioen krijgt, zoolang hij nog 58V3 cent per dag kan ver dienen Nu durven we wel voorspellen, wanneer op deze en andere wijze zoo met het geld van de zegeltjes wordt omgesprongen, de boerenbe volking nooit warm zal loopen om zijn edelmoedigheid de directe oorzaak werd van het grootste schandaal dat er in de laatste tien jaar plaats had in de groote wereld. Natuurlijk werd de zaak gesust. Zes weken lang, zooals een grappenmaker zeide, was zij het wonder van den dag. Bejaarde dames bespraken het geval van ieder standpunt en konden er maar niet uit wijs worden. De couranten wisten juist genoeg, om er heel wat bij te maken. De voornaamste personen die er bij betrokken waren, hielden hun mond en weldra deed een nieuw schandaal het oude in vergetelheid verzinken, lk meen echter zonder zelfverheffing te mogen zeggen, dat ik, behalve de belanghebbenden, de eenige was, die geheel op de hoogte van de zaak was. Ik was de eerste aan wien Lord Macla- ren de geschiedenis vertelde, en mij, ofschoon ik hem het tegendeel aan ried, verbood er over te spreken, zoolang hij leefde. Nu is hij dood, en de mede- deeling van de feiten zal een helder licht werpen op veel wat duister was. Misschien kom ik daardoor tevens gemakkelijker van mijn paarlen af, wat voor mij van veel meer belang is, deze op zichzelf nuttige wet ua te leven. In dit opzicht zijn de stedelingen het zeker met de plattelanders eens, dat ze tot de conclusie komen «daar gaan je lieve centen I» De kolenmijnen bij Vlodrop. In de >Llmb. Koerier" geeft een medewerker eenige beschouwingen over de exploitatie der steenkolen mijnen van Centreal Limburg. De mijn in de omgeving van Roermond zal het eerste aan de beurt komen, d. w. z„ dat deze mijn zal worden ontgonnen vóór de ter exploitatie opgeschreven steenkolenmijnen in de Peel. Volgens mededeelingen van den geoloog ligt in het nieuwe mijnge- bied om Roermond de steenkool niet dieper dan 4®o k 450 M„ zoo dat de aanleg van schachten, in het mijnveld MelickVoldrop geen bij zondere moeilijkheden oplevert. Bo vendien zijn aldaar, voor eventueel voorval vau alles, wat met zulk een exploitatie in verband staat, aanwezig de spoorweg WeertRoermond— Gladbach, de tramlijnen Roermond Voldrop beide lijnen recht door de mijngebieden en ten slotte in de onmiddellijke nabijheid de Maas. De laatste onderzoekingen en be. rekeningen der vakkundige geologen hebben uitgemaakt, dat uit voor noemde velden alleen jaarlijks plus minus een millioen ton beste steen kolen zouden kunnen gedolven wor den. Vergelijkt men daarbij den toe stand in de Peel, waar van de 18 a 20.000 H.A. steenkolenveld er plm, 15.000 zijn, die eece deklaag hebben van plm. 800 M. en de rest eene van nog grootere afmeting, zelfs van zooals iedereen zal begrijpen. Ziehier dan het verhaal. Tegen het einde van Juni 1890 kwam Lord Maclaren bij mij. Hij kwam mij vertellen, dat hij in de helft van de volgende maand in alle stilte zou trouwen met freule Christine King, de zeer schoone zuster van Lord Can- tiliffe. Zij bevoud zich op dat oogen blik op het oude familiegoed te St. Peters, in Kenten zij wenschte de drukte van een openbaar huwelijk te vermijden wegens het overlijden van haar zuster, die even mooi was geweest als zij zelve. Maclarens's bedoeling was eigenlijk, een geschenk voor zijn bruid bij mij te koopen, en dit was zeer gemakke lijk, want hij wist precies wat zij hebben wilde. Hij was kort geleden uit Amerika gekomen 0 wonder zonder een vrouw en had daar een merkwaardigen anker-armband gezien. De band van dit kleinood was een zware gouden ankerketting, het anker zelf was van paarlen en diamanten de ring was met diamanten omzet aan beide zijden van den stok zat een rose parelde schacht eindigde in een zwarte parel en de armen van Goes. Een goede aanwinst op muzikaal gebied 1 Naar wij verne men is de heer J. R. v. d. Glas, kapelmeester van de stafmuziek van het 3e Regiment te Bergen op Zoom benoemd tot directeur van »Hosanna" alhier. Goes. De H. B. S. Bond hoopt Vrijdag en Zaterdag a.s. weer een soirée te geven. DOOR voorzitter, secretaris en peeningmees- ter, F. J. Thiary. Goes, J Verhage, Kruioiogen, A. van der Graaf, Btese- Hoge eu J. P. Paulusse, Reaesse. Het bestuur werd vrty mandaat gegeven insake Landelijke Acti?. Voorts werd beslotea de eerste Algemeene Verga dering in Goes te houden. Het secre tariaat van den Bond is gevestigd Abd{jpoort 132, Middelburg.

Volksblad | 1920 | | pagina 1