NEDERLAND. Uitgaande van dit standpunt, dat bij gemis van een Volkerenbond of tenminste van een voldoend ster ken Volkerenbond een staat, die zich nu of later bedreigt acht, ver plicht is, vrienden te zoeken, met wie hy gezamenlijk het gevaar misschien zou kunnen keeren, wenscht ook België dit te doen. En omdat het in den oorlog heeft gestreden aan de zijde van Frankrijk en Engeland, tracht het met deze groote mogendheden een militair verbond aantegaan. Zyn vroegere neutraliteit, die nog wel „gewaar borgd" was, heeft dit land dooi de trouweloosheid der Duitschers nie mendal geholpen. Daarom acht het zulk een verbond veel beter. Doch al kwam het tot stand, dan veran derde dit toch niets aan het feit, dat België geheel open ligt voor een aanval van Duitsche zyde. Dit is de reden, dat België ook met ons zulk een militair verbond zou willen sluiten. Twee kleinen samen kun nen immers al heel wat doen. Het komt ons voor, dat zulk een ver bond, vooral wanneer ook Frankrijk en Engeland en .misschien nog Italië tot de bondgenooten behoorden, ook voor Nederland wenschelijk zou zyn. Want Duitschland is en blijft onbetrouwbaar, voor iedereen, ook voor ons. Dat wordt, behalve door wat we de vorige week zeiden, nu weer bewezen door het ergerlijke feit, dat tot zaakgelastigde van Duitschland in Italië benoemd is de schoonzoon van Von Tirpitz. Deze laatste was de minister van marine, die den meedogenloozen, verscherp ten duikbootoorlog doorzette. Doch wij zouden met het bedoelde ver bond willen wachten, tot gebleken is, of de Volkerenbond al of niet tot stand komt. Indien wel, dan zou het niet noodig zijn. Bevolking, 2e helft December 1919. Ingekomen A. H. Jonstra, ingenieur nit Wage ningen, Fiecarditraat 63; L. Wonder- gem, Wed. Tdmpe, zonder beroep nit Kloetingen, Oude Viicbmark 66; J. C. Fllpaen, lettersetter uit Bergen op Zoom, Oude Singel 93A. C. Boone, zonder bercap uit Colgniplaat, 'iH. H.kinderenatraat 38; K. van Keulen, contr. Pbytopath. dienst uit Hillegom, Piccardatr. 40; C. P. Vooia, werkman uit Bergen op Zoom, Nieuw, atraat 211P. J. L. Wynanda, keiiner uit Venlo, Stationsplein 8; J. Cop- poolae, timmermansknecht uit Kioe- tinge, Oostaingel 250C. Polderman, onderwUzer ambachtsschool uit Kloe tinge, Piecardtatraat 62. Vertrokken K. A. van Langeraad, boomkwee keraknecht naar KloetingeV. Boel, zonder beroep naar Tilburg; J. Le- poeter, letterzetter naar Middelburg J. Philipae, bakkereknecht naar 'a Heerenhoek K. Ëlahout, blikslager naar Middelburg; J. Koelmana, kan toorbediende naar Amsterdam; J. H. J. Bartelse, loodgieterBknecht naar Baarn L, de Beate, zonder beroep naar 'a Qravenhage. Goes. Op verzoek vestigen wij gaarne de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie be treffende de voorstellingen van het Hollandsch Tooneel uit Amsterdam, directie Henri Wensma, in »de Prins van Oranje c op de beide Kerstdagen. Schade door Britsche vliegtuigen. Betuiging van leedwezen van de Regeering. De Britsche regeering heeft aan de Nederlandsche doen weten, dat een nader onderzoek in zake het werpen van bommen uit vliegma chines op Cadzand, 25 Augustus 1917. Sluis, enz., 1 October 1917 en 15 Augustus 1918, Axel 7 No vember 1917, Sas van Gent 7 No vember 1917 en 20 Mei 1918, Hoek 16 Februari 1918, St. Anna ter Muiden 17 Februari 1918, Koewacht 20 Mei 1918 en Aardenburg 22 Juni 1918, haar tot overtuiging heeft gebracht, dat deze aanvallen aan Britsche luchtstrijdkrachten zijn toe te schrijven. De Britsche regeering heeft haar leedwezen over het ge beurde betuigd en vergoeding aan geboden voor de toegebrachte schade. Lieve pleegmoeder. De oude vrouw, die terecht stond is bij de geheele omgeving van 't Jaagpad te Sloten als een skinder- haai* bekend. Als gewoonlijk, heeft ze ook op Zaterdag 24 Mei van dit jaar haar ééne pleegkind, een zieke lijk jochie van 4'/a jaar, werkelijk onmenschelijk te grazen had. Ze was het wicht, dat niet tot de reinste behoort, dien dag aan 't wasschen onder het afdakje bij haar woning en dat afdakje is door een schutting van den weg gescheiden. Blijkens ecnigc getuigen hoorde men bet kind verschrikkelijk schreeuwen, en de belangstellenden, die naar een opening in de schutting snelden, zagen de vrouw een spiernaakt wicht, dat in een tobbe stond, reinigen op een zoo hardhandige manier, dat ook ieder ander kind een keel zou opgezet hebben. Daarop haalde de vrouw uit, en ranselde er op los, zoo bard ze kon. Nog een buiten gewoon onsmakelijke handeling deed ze haar slachtoffer ondergaan, en eindelijk gaf ze het een trap, zoodat het de deur uitstoof. Tegen het lieve pleegmoedertje, die telkens en telkens zich aan die wreedheden te buiten gaat, eischt de officier, een voorbeeldige straf drie maanden. Russische diamanten in handen der Amsterdamsche communisten De heer Kleerekooper heeft Maan dag den Amsterdamschen Raad een soort van onthulling gedaan. Hij heeft in de Raadsvergadering iets verteld, wat reeds sinds eenigen tijd hier en daar gemompeld werd. Hij was in debat met de commu nisten en maakte natuurlijk gretig gebruik van het arbeidsconflict, «lat bij de Tribune is ontstaan. Maar hij beweerde nu, dat het communis tische dagblad in het geheel niet noodlijdend was. Gij koopt contant zetmachines van f 8000, zeide hij. En een van u loopt rond met een diamant in zijn zak, van 41 karaat, die anderhalve ton waard is En bovendien hebt gij nóg twee diamanten, elk van 25 karaat. Deze „onthulling" veroorzaakte groote opschudding en heftige bewe ging bij de communisten. En toen zij riepen, waar die groote diamant dan was, vervolgde heer Kleerekoper, dat de heer Lisser hem reeds aan ver scheidene firma's te koop had aan geboden, maar dat niemand hem wilde koopen, omdat men geen vol doende gerust stellende mededeelin- gen kon doen over de herkomst van dezen diamant van anderhalve ton en van de andere twee steenen. Deze nadere mededeeling bracht de communisten opnieuw tot groote op winding, zoodat er gedurende eenige oogenblikken een kabaal ontstond, dat pas luwde, toen de burgemeester den met fonkelende oogen interrumpee renden heer Roodveldt verzocht, zich kalm te houden, daar hij anders de Raadszaal zou moeten verlaten. Hoe de heer Wijnkoop en zijn tia- wanten aan één diamant van f 150.000 komen en aan andere steenen van eveneens groote waarde, is duidelijk. De diamanten zijn uit Rusland hier. heen gebracht door een of meer der bolsjewieksche afgezanten. Het zijn wellicht gestolen steenen wie weet wellicht uit het Kremlin, de Peter- burgsche Hermitage of wellicht uit de Russische keizerskroon zelf! De vraag ligt voor de hand, of er nog meer kostbaarheden van dien aard in handen der Nederlandsche bols- jewfki zijn. Het oversmokkelen van een diamant is niet zoo moeilijk in den hak van een schoen, ergens in een kleedingstuk, in een geheim vakje van een koffer kan men zonder veel risico een zoo klein voorwerp bergen. Inmiddels is het wel uiterst ter gend, dat men geld noodig heeft, een kapitaal van anderhalve ton in zijn vestjeszak heeft en.... het nergens te gelde kan maken Omdat men de herkomst van de kostbare steenen niet behoorlijk kan ophelderen...,. Wat heeft Wijnkoop nu aan de gestolen Russische diamanten De Amsterdamsche hulp aan Wee- nen. Ged. Staten weigeren de gift van f 100.000 goed te keuren. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan het gemeentebestuur van Amsterdam doen weten, dai zij bezwaar hebben tegen het besluit om f 100.000 te geven tot leniging van den nood der Weensche kinderen. Zij achten dit besluit in strijd met de wet en het algemeen belang en zullen het dus ter vernietiging aan de Kroon voor dragen. Het besluit is in strijd met de wet. daar de Armenwet onder steuning van andere dan burgerlijke instellingen van liefdadigheid ver biedt, anders dan in zeer bijzondere gevallen en bij een met redenen omkleed, aan de goedkeuring van Ged. Staten onderworpen raadsbe sluit. Ged. Staten achten het besluit in strijd met het algemeen belang, daar de aard dezer uitgaaf zelfs zijdelings in geen enkel opzicht het gemeentebelang raakt en de toestand der gemeente-financfën zorgelijk is. Een waarde van meerdere mil lloenen. Het Tweede Kamerlid Van Dijk heeft aan den minister van Oorlog de volgende vragen gesteld: 10. Is het den minister bekend, dat onder beheer van het Centraal Magazijn te Amsterdam een hoeveel heid laken voor legerdoelefnden bestemd aanwezig is, waarvan de waarde meerdere tientallen millioene n men spreekt van 45 miliioen be draagt Is het Zijn Excellentie voorts be kend, dat het zeer veel moeite heeft gekost daarvoor een geschikte en behoorlijke bergruimte te vinden, terwijl thans daarvoor l 160,000 huur per jaar wordt betaald Zou het niet overweging verdienen dezen buitengewonen voorraad, welke binnen afzienbaren tijd niet voor Iegergebruik zal benoodigd zijn en daarom groote sommen voor ber ging en bewaking zal verslinden, met de zeer groote kans, dat het laken door het lange liggen in hoedanig heid zeer zal verminderen of mis schien onbruikbaar worden, op te ruimen f Zou dat laken niet beschikbaar gesteld kunnen worden voor het personeel van andere rijksdiensten, waardoor het Rijk bovenkleeding verstrekt en verder voor zooverre niet voor het leger binnen betrek kelijk korten tijd noodig in het openbaar verkocht kunnen worden 20. Is het Zijn Excellentie be kend, dat de voorraad dekens, ge durende de mobilisatie aangeschaft, bij de demobilisatie alle zijn over genomen door het Centraal Deken kantoor te Amersfoort en voor zulke prijzen door dat kantoor worden verkocht dat deze hoewel op zichzelf niet buitensporig aan genoemd kantoor groote winst laten Had Zijn Excellentie het niet meer wenschelijk geacht, dat derge lijke goederen in het openbaar wor den verkocht, of wel gelijk met denjvoorraad schoenen is geschied door bemiddeling van burgemeesters welke daartoe het verzoek doen, worden opgeruimd Strijd tegen de malaria. Dr. Ringeling, directeur van den gezondheidsdienst te Amsterdam, deelde in een vergadering der Ge zondheidscommissie aldaar mede, dat de gezondheidsdienst den strijd tegen de muggen begonnen is. In October zijn bij wijze van proef neming door middel van berooking huizen muggenvrij gemaakt. Massa's muggen zijn bedwelmd en opgeveegd kunnen worden. Een speciale brigade van den woningdienst heeft syste matisch huizen bij het Vliegenbosch, het Julianapark en de IJzerbuurt muggenvrij gemaakt. Echter zijn vooral gevaarlijk de bevruchte wijfjes, die in konijnen en koeienstallen, bijv. bij Buiksloot, overwinteren en 'szomers verschijnen. De volgende week zullen deze stal len onderzocht worden. Dr. Ringeling had daaromtrent inlichtingen gekre gen van dr. Korteweg, die te Wor- merveer veel aan de malariabestrij ding gedaan had. Er bestaat een provinciale commissie tegen de ma laria. Met deze commissie zou de gezondheidscommissie kunnen samen werken. In de huizen heeft men met een antf-muggenpoeder gewerkt, dat aangestoken, rook verspreidde. De bestrijding der muggen in de stallen moet op een andere wijze geschie den. De voorzitter deelde nog mede, dat van Publieke Werken bericht wordt ingewacht inzake een vraag, betreffende de poelen en stilstaande wateren aan de overzijde van het IJ, welke ook gevaren -opleveren voor de malaria-verbreiding. De »Tel.< schrijft: Een dreigend en ernstig gevaar. Toen enkele jaren geleden de eerste op- en aanmerkingen werden gemaakt op het weligtierende ver kapte professionalisme, ging een kreet van verontwaardiging op over de ongehoorde brutaliteit, waarmede deze beschuldiging werd geuit en drong men van velerlei zijden aan op het bijbrengen van bewijzen. En ofschoon velen er hardgrondig van overtuigd waren, dat inderdaad nu en dan wel eens op lichtzinnige om geen scherper woord te gebrui ken wijze met de amateurs bepalingen werd omgesprongen, is men er behoudens het beroemde >gordijn-geval« niet in geslaagd die bewijzen te verschaffen. Men was het er algemeen over eens, dat het verkapte professionalisme het groot ste kwaad was dat onze sport kon treffen en beloofde elkander plechtig liever het professionalisme zijn in trede te laten doen, dan het ver kapte beroepsspel te laten wortel vatten. Er dreigt o. f. echter voor het voetbalspel een veel ernstiger kwaad, een kwaad waarvan de oplettende toeschouwer reeds eenigen tijd de symptomen heeit kunnen waarnemen nl. de gokweede. Sedert de belang stelling voor de voetbalwedstrijden zoo geweldig is gestegen, heeft het soort toeschouwers, dat parasiteert op de aangeboren hartstochten der menschheid voor hazardspelen, tevens

Volksblad | 1919 | | pagina 2