17 December 1919 42* Jaargang, VERKEERD BEOORDEELD. Bericht. Nieuwjaarswenschen. OOGEN OPEN 9 FEUILLETON. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers h 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- ea Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon ea J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën. als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regelt beslaande, voor den prijs van 65 cent. Met het oog op onze administra tie zal, gelijk dit reeds door alle bladen geschiedt, voortaan over het abonnementsgeld by vooruitbetaling worden beschikt. In verband hiermede wordt in den loop dezer maand het abonnement 4e kwartaal 1919 opgehaald en zal in Januari 1920 het ie kwartaal 1920 worden gei ad. DE UITGEVER. In het nummer van ons blad dat, inplaats van Woensdag 31 Decem ber, Donderdag 1 Januari 1920, Nieuwjaarsmorgen, zal verschijnen, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEU WJAARSWENSCH van hoogstens 6 regels a 50 cent, en tot het opnemen van naam en adres onder een ALGEMEENEN WENSCH a 20 cent. Opgave wordt uiterlijk Maandag 29 December ingewacht. DE UITGEVER. Er wordt een groote ophef gemaakt over den tegenzin van vele arbeiders tegen de Invaliditeitswet. Het bewijs moet ten deze geleverd worden door de terugzending van wel 1250 rente- kaarten en renteboekjes aan den Raad van Arbeid te Goes. Dit heet dan Uit het Russisch. „O, jou bengel jou rakker schreeuwde hij. „Begin je zóó? Ga je zoo te werk Pak hem Wacht eens Houd de sofa vast Grischa tot zich trekkend, rukte hij hem van de sofa los en wierp hem den huisknecht in de armen, „Ziedaar nu Geef hem wat hem toekomt Jakow wilde den knaap op den vloer leggen, doch stiet eensklaps een schreeuw uit en liet hem los. Grischa had hem in de hand gebeten. „O, jou duivelriep Piljajew woedend, en hij gaf zelf den knaap een slag. Grischa wankelde en tastte met de handen naar het gelaat. De slag was raak geweestbloed stroomde den knaap uit den neus en drupte, tusschen de viDgers door, op den vloer. Doch Eiljajew kon in zichzelf het dier niet meer beheerschen. „Pak hem Sla er op los 1" z/het sterkst protest" en ffze willen niet verzekerd zijn", Het gelijkt veel op een raadsel, dat een wet, die bedoelt de geldelijke zorgen der arbeiders bij ouderdom, invaliditeit of bij overlijden die hunner weduwen en weezen te ver lichten, door hen niet wordt gewild. Een raadsel is het evenwel niet meer, daar één blik in een dezer dagen verspreide circulaire doet zien, dat dit een ge volg is van verkeerd advies. In de bewuste circulaire treffen we o.a. de volgende zinsnede aan //Art. 361 van Ouderdoms- en Inva liditeitswet steil den tijd van aangifte z/VÓor de verzekering ook na 3 Dec. z/openzóó langen lijd n.l. als door z/den Verzekeringsraad zal worden vast- z/gesteld. Mitsdien is er opening ook z/vaa die zijde en hebben de werkgevers z/hun werknemers niet tot verzekering z/te dwingen op 3 Dec,, noch ook be- z/hoeven wij terstond na dien datum //vervolging te vreezen." //Nogmaals dring ik dan bij U aan z/niet uit vreeze te vallen doch staande z/te blijven." Werkgevers plakt de zegels niet." Werknemers zendt direct de ren- utekaart die U is toegezonden terug ,1aan den voorzitter van den Raad van Arbeid." Het bedoelde artikel 361 heeft ech ter in geen enkel opzicht betrekking op de aangifte. Bovendien heeft aangifte voor hen, die een rentekaart ontvingen, geen zin. De aangifte is j het middel om aan de rentekaart te komen en deze aanmelding heeft dus plaats gehad voor allen, die hun kaart ontvingen. Ia de hoop, dat allen, die lezen kunnen, dit zullen doen, nemen we het bewuste artikel 361 over. Dit luidt Zij grepen Grischa en wierpen hem op den grond. De huisknecht hield hem bij de voeten, de vader bij de handen. Luid snikkend rukte de knaap zich telkens weder los, zijne moeder om hulp aanroepend, krampachtig sidde rend, als een op het droge geworpen visch. Niet dan met groote moeite konden zij hem er onder houden. Filjajew raasde tegen den knecht, die het kind niel vermeesteren kon. Einde lijk, met den linker arm den knaap tegen zijn knie drukkend, sloeg Eil jajew hem met den rechter den kiel over het hoofd. Jakow ontblootte nu het lichaam doch bleef nog weifelend, met een bleek gezicht en zweetdroppels op het voorhoofd, staan. „Sla dan toch voor den duivel Jakow gehoorzaamde eD striemde liet zich kronkelende lichaampje, met de zichtbare ribben. Grischa vervulde de kamer met een vreeselijk geschreeuw en spartelde als razend. Bijna was hij uit de handen geglipt. Dit verergerde echter nog de spanning der tuchtigers. Jakow, door het verzet, door de pijn aan zijn gebeten hand en door Eiljajew's schelden geprikkeld, sloeg er kwaad- „Het onderzoek of een arbeider f invalide is, en de beslissing van een „geschil over het bestaan van verze- „keringsplicht kunnen door een Raad „van Arbeid worden uitgesteld tot na „het verstrijken van een maand na het „in werking treden van artikel 31, of „tot een zooveel lateren tijd als de „Verzekeringsraad zal bepalen voor den „betrokken Raad van Arbeid." *„Indien de Verzekeringsraad den „termijn verlengt, wordt de verlenging „door den Raad van Arbeid bekend „gemaakt door aanplakking te zijnen „kantore en door aankondiging in een „of meer nieuwsbladen." In dit artikel is dus sprake van le. een onderzoek omtrent invaliditeit 2e. de beslissing van een geschil over het bestaan van den verzekeringsplicht. Er is dus geen opening en die zal er ook niet zijn, zoolang de wet niet is gewijzigd. Het verdeie deel van het verkeerde advies gaat derhalve lijnrecht in tegen de voorschriften van de wet. We wij zen in verband daarmede op artt. 186, 380 der Invaliditeitswet, waar uitdruk kelijk yiaat voorgeschreven, dat dc pre mie wordt betaald door den werkgever en dat dcwerkgever,die niet voldoet aan deze bepaling gestraft wordt met een geldboete van ten hoogste drie gulden voor elke overtreding. Er is geen sprake van dat de Raad van Arbeid dit eens een jaartje zal laten loopen. Wie dat vertelt is niet op de hoogte. Bovendien moet de werkgever premie betalen of hij en/of de arbeider al of niet willen. Den belangstellenden werkgever wil len wij hierbij onder de aandacht brengen le. dat, zoo hij zich onwillig toont de waarde van de zegels, die door hem aardig op los.Eensplaps werd er gescheld. Eiljajew en de huisknecht schrikten, en, den knaap aan zichzelf overlatend, sprongen zij met wijd ge opende oogen op. Eiljajew ging naar de tafel. Hij kon op zijne beenen niet I staan en viel hijgend in zijn armstoel, mompelend „Zeg dat er niemand thuis is." Het was echter slechts het kamer meisje, dat met het sodawater terug kwam. Om de deur heen stuurde Eiljajew haar naar de keuken. Zijn hart klopte zoo heftig, dat hij vreesde zoo aanstonds door eene beroerte te zullen worden getroffen. Tranen schoten hem in de oogen, van deernis met zichzelf, en van ergernis over Grischa, die hem tot dit uiterste gedwongen en in dezen toestand gebracht had. Den knecht met een hoofdbeweging weg zendend en zich de borst met beide handen vasthoudend, stiet hij uit „Zie nu, waartoe je je vader hebt gebracht 1Sta op en ga weg. Doch Grischa verroerde zich niet. Met het gezicht tegen den vloer, lag hij daar als verstijfd. Zijn gansche lichaam deed hem zeer, als verbrijzeld, en in zijn brandende hoofd was eene moesten zijn geplakt, bij dwang bevel door den Raad van Arbeid zal worden ingevorderd. Vonnis behoef er niet eens voor uitgesproken te worden. De deurwaar ders der directe belastingen zijn de aangewezen personen om het dwang bevel ten uitvoer te leggen. Re kosten van de vervolging worden berekend als inzake de directe belastingen en de boeten komen er dus bij. 2e. dat, zoo hij gewilligmaar de arbeider onwillig is, en geen rentekaart overlegt, de wet hem ontheft van de verplichting om het loon aan den arbeider te betalen. Dus werkgevers plakt, en Werknemers draagt zorg voor Uw rentekaart. Begrijpt Uw belang en gehoorzaamt aan de wetten der Overheid. Uit het dagboek van een Amster dammer in de Tel. 12 December. Op de Hoogesluis kwam ik hem tegen, bontjas, rood bruine schoenen en groen hoedje op één oor. Geheel de meneer, die zich straks zal afzonderen". Hij groette beleefd en bleef staan. Jij zei ik. Ja, ik, zei hij, wat zegt u er van Reusachtig, zei ik. Wie heb je vermoord Niemand. O. W. gemaakt f Integendeel. Wat dan Wat voer je tegen woordig uit? Ik ben werklooze, om u te dienen. Wat leuter je? pijn alsof het splijten zou. Hij schreide of kreunde niet, maar stiet lang gerekte geluiden uit, zwak en klagend als het kermen van een gewond dier. Al het menschelijke scheen in hem gestorven de wil, en de gedachten, en de tranen. Af en toe slechts schoot door zijn gefolterde brein het vage besef, dat zijne ziel uit zijn lichaam gedreven en met voeten vertreden was. Den vader werd deze aanblik onver- dragelijk. Niet in staat het kermen aan te hooren, verliet hij de kamer en sloot achter zich de deur. In de eet kamer, na een paar glazen water ge dronken en eene cigaret gerookt te heb ben, werd hij wat kalmer. Zijn hart klopping bedaarde alleen zijne vingers trilden nog, als die van een dronkaard na een zwaren uachtelijken roes. Hij riep zich het gansche tooneel in zijne studeerkamer nog eens te binnen, en overdacht in welk een bedenkelijken toestand men op deze wijze geraken kon. Een mensch zou op die manier waarlijk, met de beste bedoelingen, een moordenaar kunnen worde» Gezwegen nog van het gevaar waaraan een hart lijder zichzelf door eene dergelijke op winding blootstelde Slot volgt.)

Volksblad | 1919 | | pagina 1