10 December 1919, 99. 42e Jaargang, t FEUILLÏTO H. VERKEERD BEOORDEELD. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers h. 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1ËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. NEDERLAND. Waarschuwingen De Tribune, het orgaan der com munisten, waarschuwt de arbeiders tegen de S. D. A. P. en met name tegen mr. Troelstra. „Houdt 'm in de gaten", zegt het blad. De pers der S. D. A. P. waarschuwt op haar beurt de arbeiders tegen de communisten van Wijnkoop c.s. Beide partijen hebben met hun waarschuwingen gelijk, zegt het Cen trum. En de arbeiders kunnen niet beter doen, dan ze goed ter harte te nemen en zich zoo wel van de partij der sociaal-democraten, als van die der communisten verwijderd te houden. Naaisters-, werksters- en arbeiders verzekering l Deze lastige quaestie is in de Tweede Kamer door den minister van arbeid ter sprake gebracht. Minister Aalberse zei, dat de des betreffende regeling nog afkomstig is uit de oorspronkelijke wet en staat reeds meer dan 25 jaar in de Duit- sche wet, zonder tot bezwaren te hebben aanleiding gegeven. Een naaister of werkster kan zelf plakken en van elke mevrouw een dubbeltje per dag vragen. Ook kunnen de mevrouwen om de week plakken. Spreker kan daartoe echter niet officieel adviseeren, want de eerste methode is eigenlijk in strijd met de wet. Spreker zal die naaisters en werkstere daarover niet lastig vallen. De zaak zal zich in de practijk wel redden. heeft bij de Oostenrijksche regeering geprotesteerd, omdat levensmiddelen transporten, bestemd voor de Nederl. kolonies in Weenen en Boedapest, op het station te Weenen door de arbeidersraden zijn geplunderd. De Bolsjewiken lusten onze Zeeuw- sche blauwen ook Wanklank uit Weenen De Nederl. gezant te Weenen Uil het Russisch. Dwung Wel, nota beneVraag eens aan den arts, waarom hij het kind dwingt een leelijk drankje in te nemen, of zich de amandelen in de keel te laten benijden, of zich met een scherp lancet te laten prikkelen en inenten! Waarom? Het ant woord ligt, dunkt mij, voor 't grijpen. Omdat dit een en ander goed en nut tig is voor het kind omdat het kind zonder dat niet tot een gezond en welvarend mensch zou opgroeien.... Nu, evenzoo met de kastijdingvol maakt evenzooNatuurlijk moet men de roede niet gebruiken als een boer, of als een schoenlapper. Men moet haar beschouwen met het oog van een beschaafd mensch, haar aan wenden met verstand en tact, als een medicament als een mosterdpleis ter, Ja, ja, als een mosterdpleister. Wanneer men een mosterdpleister ap- Scheurt geen huwelijksband In den gemeenteraad van Gennep heeft het Raadslid mevr. Hendriks verzet aangeteekend tegen de wijze, waarop de armenverzorging in die gemeente geschiedt. Met name vond zij het bitter en wreed, dat de ge trouwde oudjes hun laatste levens dagen gescheiden moeten door brengen. Een grief zegt de „Limb. Koerier" die alleszins redelijk is en door ieder menschenlievende van harte onderschreven zal worden. De misstand doet zich op meer plaatsen vooris zelfs hier en daar van ouds zoo ingeburgerd, dat velen hem heel gewoon vinden en er het harde en onbillijke niet eens meer van voelen. Het is zaak, dat tegen dit mis bruik steeds meer en luider stemmen opgaan. In sommige plaatsen van ons Katholieke Zuiden schijnt een be zwaar tegen het breken daarmede te zijn, dat de verzorging der ouden van dagen door de gemeente tegen vergoeding wordt opgedragen aan een bestaand gesticht of klooster. Daar is niets op tegen ontheft menige kleinere gemeente of groep van gemeenten van de verplichting, om zelf een oudeliedenhuis te bou wen en te exploiteeren. Nu schijnt echter in sommige van die gestichten enkel de indeeling te bestaan in een pliceert, dan doet dat ook wat pijn maar het is nuttig. Precies zoo met de roede. Maar je moet kastijden zon der toorn of baat louter met het bewustzijn van aan je kind een plicht te vervullen. In de oudheid heeft meu dit al begrepen. Onze vaderen wisten zeer goed wat zij deden. Onze vaderen waren waarachtig niet gek en wij, amice, wij zijn er niet slechter door geworden. Het blijft zelfs nog <e be zien, of het opkomende geslacht in onze schoenen zal kunnen staan En lang nog pleitte Trawilin met warmte voor de heilzame uitwerking van de roede, dit goede en beproefde middel dringend aaubevelend, en na druk leggend op de verschillende gra duaties bij de toepassing ervan zooals de zachte, tweejarige gard voor kleine, en het wreedere berkenrijs voor groote kinderen. Sakkerloot riep hij opeens, op zijn horloge kijkend //het is haast negen uur Wij zouden waarachtig ons partijtje verzuimen Filjajew had echter geen lust, he denavond met hem naar de club te gaan. Hij zeide d»t hij nog te werken had, en bleef thuis. manneu- en vrouwenafdeeling, maar schijnt men bezwaar te hebben tegen een afdeellng voor gehuwden. Indien dit bezwaar van financieelen aard is, dienen de betrokken ge meenten er in te voorzien indien het doelt op bedenkingen, gegrond op den kloosterregel der betrokken Congregatie, dan hebben de ge meenten, desnoods in overleg met een groep naastaangelegene, een eigen tehuis voor gehuwde oude behoeftigeu te stichten. Het menscheltjk gevoel eischt dit. Wie alle 's levens nooden en zorgen een menschenleeftijd samen droegen, mogen op hun ouden dag niet wor den vaneen gerukt, alleen omdat zij geen fortuintje hebben kunnen spa ren. Uitoefening van armenzorg brengt de bevoegdheid niet mede tot dwangoplegging eener onrecht matige scheiding van tafel en bed. Duitsche kolen naar Nederland Een der Duitsche medewerkers van het „Handbl." meldt Onlangs is reeds bericht, dat tuischen Nederland en Duitschland onderhandelingen gaande zijn over het afsluiten van een nieuwe kolen- leveringsovereenkomst, daar de oude op den 3ien December a.s. afloopt. Van beide zijden werd er op aan gelegd dc nieuwe overeenkomst zoo spoedig mogelijk gereed te doeu zijn. Ik verneem in dit verband, dat Duitschland voor de nieuwe leve ranties geen onmatig hooge prijzen vraagt. Zij zuilen ongeveer 5 pCt. hooger zijn dan de tegenwoordige noteeringen. Deze hoogere prijs wordt gevraagd onder verwijzing naar de hcoge prijzen op de wereldkolen- markt en voorts wordt het argument aangevoerd, dat de productiekosten Trawilin had hem niets nieuws ver kondigd en toch had de redenee ring van dien vriend een diepen in druk op hem gemaakt, üe gesproken woorden hadden zich in zijne ziel gegrift. Lang drentelde hij in de kamer op en neer, aan zijn baard plukkend, in gedachten verzonken,... Ja, hij was in zijne vaderplichten werkelijk nalatig geweest. Hij hield op de zedelijke ontwikkeling van zijn zoon niet genoeg het oog. Dat was een groot verzuim. Het was waar de dienst nam zijn ganschen tijd in beslagen bovendien was elke opwinding hem schadelijk. Maar het was ook niet noodig, zich op te winden. Integendeel opwin ding zou de zaak bederven. Het be trof bier een ernstig geval, dat met kal men ernst en nauwgezetheid in be handeling moest genomen worden Tra wilin overdreef weer als naar ge woonte. Maar niet te loochenen viel het, dat kastijding in sommige geval len noodzakelijk was, en dat de han delwijze van Grischa zou zeker onder deze categorie van gevallen kon worden gebracht. Men mocht den knaap toch maar niet geheel eigenmachtig laten doen in het Ruhrkolengebied, dat hoofd zakelijk voor de leverantie aan Nederland in aanmerking komt, sedert de in Juni afgesloten over eenkomst aanzienlijk zijn gestegen. Wat de hoeveelheden aangaat, zoo is Duitschland voornemens de aanstaande leveringen ook voortaan op een grondslag te basseeren van circa 70.000 ton per maand, een hoeveelheid, welke met de wenschen van het Nederlandsche volk over eenstemt. Nederland heeft zich be reid verklaard voor het vervoer der kolen wagons en ander rollend ma terieel der Nederlandsche Spoorweg maatschappijen beschikbaar te stellen. Gemeentelijke verkoop van schoenen. De gemeente Amsterdam heeft een partij heeren-rijgbottines aange kocht, die van Donderdag den Hen dezer af in de gemeentelijke ver koopplaatsen zullen worden verkocht naast de Amerikaansche schoenen. Koopers zullen dus de keus hebben tusschen beide soorten. De prijs van de Amerikaansche schoenen blijft f 11, die van de zwarte heeren-rijg bottines zijn gesteld op f 12. Prijsberekening boeken. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat voor de prijsberekening door boekhandelaren van geleverde boeken en tijdschriften met ingang van 1 December de Mark zal worden berekend naar de koerswaarde, ver meerderd met 10 cent voor boek werken en 15 cent voor tijdschriften. Mocht de boekhandel weigeren op grond van deze verrekening te leve ren, dan moeten, volgens besluit van deu minister, de Duitsche boe ken en tijdschriften rechtstreeks uit Duitschland worden betrokken. wat bij verkoos. Dat ging toch niet aan Wat zou er op die manier uit hem groeien? Ja, werkelijk die ver gelijking van Trawilin, die vergelijking van den mosterdpleister, sloeg den spijker wel op den kop. Niet zoozeer als stiaf, maar als medicament moest de tuchtiging worden toegediend. Dat was een juiste opvatting. Pijn als nood zakelijk geneesmiddel dat was een gezonde, van oudsher gehuldigde theo rie. Daarvoor viel inderdaad veel, zeer veel te zeggen. En hoe meer Eiljajew erover peinsde, des te vaster werd in hem de overtui ging, dat hijzelf aan Grischa's onge hoorzaamheid schuld droeg, omdat hij den knaap te veel vrijheid liet, de teugels niet streng genoeg aantrok. Maar het kwaad was nog wel te verhelpen. Men moest een euvel niet laten opschieten men moest het met wortel en al uitrukken. Dit had een vader te beschouwen als zijn plicht, alle sentimentaliteit aan kant schuivend. De mosterdpleister ja, ja De mosterd pleister en de medicijnflesch. Smaakte het drankje ook nog zoo bitter, toch moest het geslikt worden, en daarom toegediend

Volksblad | 1919 | | pagina 1