No. 92 Zaterdag 15 November 1919 42e Jaargang. EIGEN HULP. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- es Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dfensïaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. „Het is in dezen tijd de gewone burgerman, de gemiddelde Neder- landsche belastingbetaler, die er het slechtst aan toe is. Nu, in de na righeid van den vrede, gelijk voor heen in de narigheid van den oorlog. Want hij heeft tegen de twee groote wolven, die ons stoffelijk leven belagen, de duurte en den fiscus (de belasting) het minste weerver mogen. Den zeer rijken deert de duurte in het geheel niet en de fiscus rukt wel juist uit hun bezit de grootste stukken maar zij heb ben een overschot aan middelen, groot genoeg om hen te behoeden voor bestaanszorg. De mingegoeden laat de fiscus geheel of nagenoeg geheel vrij. De duurte drukt hen zwaarmaar zij hebben in hun organisaties het middel om door loonsverhooging zich tegen dien druk te verweren. Maar de gewone Nederlandsche burger, die noch rijk is, noch arbeider, die is de dupe van den vrede, gelijk hij het was van den oorlog. De fiscus haalt van hem, wat er maar eenigszins te halen is. En tegen de duurte vermag hij minder dan de rijken en de arbeiders, omdat hy er even hard door wordt gebeten als laatst genoemden en de organisaties mist, om door loonsverhooging ertegen te kunnen vechten. De middenklasse, die totnutoe de dragers bevatte van wat er aan beschaving in onzen tijd aanwezig is, dreigt te worden vermalen tus- schen de arbeiders en de vermo genden. Wij kennen professoren aan onze hoogescholen, die door duurte en belasting gedwongen worden, een gedeelte van hun wo ning te verhuren, omdat ze er an ders niet kunnen komen en die zoodoende de rust en de ruimte van hun geestelijken arbeidskring moeten schaden. Wat kan de middenklasse doen, om haar omlaaghaling afte weren Ieder kan trachten, zooveel moge lijk zichzelf te helpen. Wanneer men zich er toe zet, zal men mer ken, dat men heel wat posten op de rekening van den timmerman, den schilder, den behanger, enz. kan besparen, door zelf het noodige werk te doen, al gebeurt dat dan ook niet onberispelijk. Maar 't meejte zal men tegen de duurte langs den weg van samenwerking kunnen bereiken. Coöperatie is het aange wezen middel. En verblijdend is hst, waartenemen, dat reeds meer en meer door consumentenveree- nigingen en dergelijke organisaties dit middel wordt aangegrepen. Men zal met zulke maatregelen den handeldry venden en vooral den neringdoenden middenstand bena- deelen. Ongetwijfeld. Maar.... het hemd is nader dan de rok. Dit deel van de middenklasse zal heel vaak vergoeding kunnen vinden in de prijzen, die hij berekent aan niet- coöperators (want die blijven er in menigte, vooral juist onder de ver mogenden). En bovendien is de winkelier zelf op zijn beurt ook weer consument en kan hij door te profiteeren van coöperatie- of overheidsprijzen voor andere arti kelen dan de zijne op die wyzeook weer eenige vergoeding vinden. Doch in elk geval kan de mid denklasse niet in de eerste plaats op het bestaan van anderen bedacht zijn. Want het gaat-voor haar niet, zooals byv. voor de arbeiders, om de mogelijkheid van opkomst, maar om redding van ondergang. Ook tegen den fiscus is samen werking noodig. Er bestaat een Bond van Nederlandsche belasting betalers, die nog weinig van zich heeft doen hooren. Tegenover de verregaande onverschilligheid bij het meerendeel van onze Kamer leden voor de belangen van den gewonen, gemiddelden belasting schuldige is zulk een bond een noodzakelijkheid. Hij dient te wa ken tegen het smijten met geld (zooals tegenwoordig in haast alle regeeringskringen op ergelijke wijze geschiedt) en tegen het uitpersen der buidels van een paar honderd duizend menschen, zonder dat er met hun ware levensomstandighe den ook maar eenigermate rekening wordt gehouden. Een beter, recht vaardiger belastingstelsel, waarin gelet wordt op wat men werkelijk heeft en niet op wat men geacht wordt te hebbendat kan genoemde Bond trachten te bewerken. Het zou een weldaad zyn voor het gansche land." Het bovenstaande is ontleend aan een artikel in het Handelsblad, waarmee wij het geheel eens zijn. En wij zyn het in geen enkel op zicht eens met een onguur stukje van de redactie der Middelburgsche courant op dit gebied. De consu- mentenvereeniging te Middelburg beveelt aan hare leden die winke liers aan, die hun waren in prys willen verlagen. Nu komt ge noemde redactie vooreerst met het afgezaagde bakersprookje, dat dan de kwaliteit dier waren wel min der zal zijn. Maar grof wordt zy, door te beweren, dat deconsumen- tenvereeniging de winkeliers plukt en op roof uit is van een deel der winst van die winkeliers. Zeker, er zullen wel winkeliers zijn, die geen woekerwinsten willen maken. Maar wij weten uit eigen, bittere ervaring, dat er velen zijn, die dit wel doen en die hemel en aarde bewegen, om al hun collega's voor hetzelfde doel met hen te doen samenwerken. We weten, helaas, ook en dit wekt de grootste en volkomen gerechtvaardigde verbit tering tegen de winkeliers dat deze poging maar al te vaak gelukt. Wanneer dan een concumenten- vereeniging die winkeliers, welke niet geheel met hun collega's sa mengaan en een deel hunner winst opofferen, wat doorgaans best kan, bij haar leden sterk aanbeveelt, dan is dat volstrekt geen roof, maar een poging, om haar leden te redden van ondergang. Daarop moeten en mogen die leden in de eerste plaats bedacht zijn. Zij moeten samen werken, om niet bij levende lijve gevild te worden. Dat de winkeliers daarbij wat minder spoedig rijk worden, is geen bezwaar. Hun beweringen, dat zij zoo goed als als niets verdienen, kan men gerust terzij leggen. De praktijk bewijst, het tegendeel. Het zou treurig, maar onver mijdelijk zijn, als het bij den tegen- woordigen noodtoestand hard tegen hard moest gaanhard van de zijde der weerspannige winkeliers en hard daar tegenin van de zijde der veel talryker consumenten. Het belang, het levensbelang, van duizenden weegt zwaarder dan dat van honderden. En het is schandelijk, dat een courant een vooringenomen blinde aan haar hoofd laat, die in dit opzicht nog tot kennis des onderscheids moet komen. NEDERLAND. Goes. Met genoegen kunnen wij meedeelen, dat hetTooneel-Ensemble, dir. Gosschalk, dat hier een paar maanden geleden met zooveel succes »Mooie Juultje van Volendam< op voerde, volgende week Vrijdag met »Mottige Toonc van Van Maurik voor het voetlicht komt. Wij voor spellen het gezelschap een reusachtig succes t Goes. De gewone jaarlijksche rondgang ten bate van de Chr. Volksbond (Werkverschaffing) vindt plaats van 1722 November a.s. Wij behoeven zeker geen opwek king te schrijven om veel, zeer veel te geven, Er wordt vaak in ons midden meer gebrek geleden dan bekend wordt. Laat in dien nood voorzien, op kiesche wijze, waar dit noodig is. Het langdurig bestaan van dezen Volksbond is ongetwijfeld het beste bewijs voor zijn onmisbaarheid, Verwarming der treinen 1 Naar aanleiding van de klachten over de verwarming der treinen heeft de Spoorweg Mij. besloten, dat de treinen van het beginstation minstens een half uur moeten wor den voorverwarmd door de locomo tief, die den trein moeten vervoeren. Voorts mogen de portieren bij het oponthoud op de stations niet lan ger geopend zijn daa strikt nood zakelijk is. Bij het ontdekken van open portierramen moet het perso neel het publiek er op wijzen, dat dit niet in het belang is van een goede temperatuur in de rijtuigen. Klachten over onvoldoende ver warming van den trein moeten onmiddellijk door het treinpersoneel aan den machinist worden overge bracht. Overlading der posterijen. 11k millioen geadviseerde brieven. De Minister van Binnenlandsche «Zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten der provinciën medegedeeld, dat in de laatste weken van de maand November en in de eerste dagen van December a s, de post administratie zal belast worden met de uitreiking tegen ontvangbewijs van een zeer groote hoeveelheid ge adviseerde brieven afkomstig van de raden van arbeid. Waar volgens bekomen inlichtin gen een aantal van ruim \1/i mil lioen brieven zal zijn uit te reiken, zijn zoowel de localiteiten bij den postdienst in gebruik, als het be schikbare personeel op verschillende plaatsen onvoldoende om een regel matige behandeling en afgifte van de hierbedoelde brieven te verzeke ren. Het zou daarom noodig kunnen zijn, in sommige plaatsen de mede werking van andere organen in te roepen. In verband hiermede en in aan merking nemende, dat het hier een algemeen volksbelang betreft, heeft de minister verzocht de gemeente besturen uit te noodigen om ingeval de inspecteurs of directeuren der posterijen en telegrafie of de brie vengaarders hun medewerking inroe pen, deze wel zooveel mogelijk te willen verleenen. Muizen De landbouwers in Noord-Neder land hebben, evenals hun collega's in het aangrenzendedeel van Duitsch- land veel van de muizenplaag te lijden. Vergift, cerum, enz. zijn middelen, die de massa niet opruimen. Een middel, dat alles wegneemt, nam een boer „buiten" N. Schans te baat door zijn land 10 dagen onder water te zetten en het daarna te laten afloopen. De verdronken muizen vormden bty duizenden een zeer goede bemesting. De broodrantsoeneering moet, wat het bruinbrood en roggebrood betreft worden voortgezet zegt de Minister omdat het niet zou aangaan, nu op deze broodsoorten zulke belang rijke bijslagen gegeven worden, deze tot onbepaalde hoeveelheden te leveren. Zeker zou dan een belang rijke hoeveelheid voor veevoeder gebruikt worden. Wat het wittebrood betreft, zoo is een tijdelijke beperking in het gebruik nog gewenscht, ten einde de moge lijkheid te openen voorraden te winnen, die noodzakelijk zullen zijn bij den overgang naar de vrijlating der broodgrondstoffen, die binnen afzienbaren tijd te wachten is.

Volksblad | 1919 | | pagina 1