No. 85 Woensdag 22 October 1919 42® jaargang. FEUILLETON. Groene Thee, NEDERLAND. 12 J. SHERIDAN LE FANU. „Gij zijt zeer goed, doctor Gij wilt het beproeven gij geeft mij nog niet geheel op. Maar, doctor gij weet niet welk eene macht het over mij verkrijgt. Het geeft mij bevelen het is zulk een tiran en ik word zoo hulpeloos. Moge God mij verlossen „Het geeft u bevelen Hoe dan f Ook weer door middel van woorden „Ja, jahet spoort mij altijd aan tot misdaden, tot het doen van kwaad aan anderen, of aan mijzelven. Gij ziet dus, doctor, de toestand is dringend, in de hoogste mate dringend. Toen ik in Shropshire was, eenige weken gele den" (de heer Jennings sprak snel en bevend, terwijl hij mijnen arm vasthield en mij in het gelaat keek) ,,ging ik op zekeren dag met eenige Trienden eene wandeling doen mijn vervolger was toen bij mij. Ik slenterde wat achteraan het land van de Dee is zoo Het betrof hier het onderzoek van Dr. Dcmrae van Bern, van 57 kinderen, wier ouders zich aan drankmisbruik hadden overgegeven. bekoorlijk. Ons pad voerde langs eene kolenmijn, en aan den zoom van het woud is eene loodrecht neergaaude schacht, wel honderd en-vijftig voet diep, naar men zegt. Mijne nicht was mèt mij achter gebleven. Zij weet na tuurlijk niets van den aard van mijn lijdenmaar wel weet zij dat ik ziek ben geweest, en nog altoos ver van wM ben en daarom, om mij niet geheel alleen te laten, bleef zij bij mij. Toen wij nu samen langzaam voort- slenterden, spoorde het beest dat mij vergezelde mij aan om mijzelven in die schacht te werpen Ik verklaar u 0! is het niet ontzettend ik verklaar u dat de eenige overweging, die mij van dezen gruwelijkea dood terughield, gelegen was in de vrees, dat het ge tuige zijn van zulk een schouwspel het arme meisje noodlottig zou schokken. Ik verzocht haar voort te wandelen en de anderen op te zoeken, onder voor wendsel dat ik niet verder kon. Zij echter zocht uitvluchtenen boe meer ik aandrong, des te beslister weigerde zij. Zij leek verschrikt en ontdaan. Lk onder stel dat er in mijne blikken of in mijne manier van doen iets geweest moet zijn, dat haar angst aanjoegdoch zij wilde mij niet verlaten en ddt was het feitelijk, wat mij bewaarde. Gij kunt u niet voorstellen, doctor, hoe een levend mensch zóó tot slaaf gemaakt kan worden van eenen demon zeide hij, met een kreunen en huiveren. Er was eene pooze hier, en ik zeide „Maar gij werd dan toch bewaard Dat was de wil van God. Gij zijt in Zijne handen, en niet in de macht van eenig ander wezen. Heb daarom ver trouwen op de toekomst Ik deed hem kaarsen aansteken, en maakte, vóór ik hem verliet, dat de kamer er eenigszins huiselijk en be woonbaar uitzag. Ook sprak ik nog eens hartelijk tot hem. Ik zeide hem dat hij zijne ziekte beschouwen moest als striktelijk afhankelijk van physieke. hoenel subtiele physieke oorzaken. Ik bracht hem onder het oog hoe verkeerd hij deed met zichzelven, zonder ééuig bewustzijn van misdaad of schuld, ge doemd te wanen tot verwerpenis, terwijl hij immers juist in de zooeven door hem beschrevene bewaring een bewijs mocht zien van Gods zorg en liefde ook voor hem. Wat anders toch dan eene bewaring was het geweest, dat hem aan dien drang tot zelfmoord had doen weerstand bieden Vooreerst, was zijne nicht niet aan zijne zijde gebleven, niettegenstaande hij haar had aange spoord om hem alleen te laten En in de tweede plaats, was er niet in zijn gemoed een onoverkomelijke weer zin gerezeD om deze jonge vrouw van het volvoeren eener zoo schrikkelijke daad ooggetuige te doen zijn Terwijl ik hem dit een en ander op het harl drukte, schreide hij, maar scheen tevens wat opgebeurd. Eéue stellige belofte vorderde ik van hem, namelijk dat, zoodra de aap terug keerde. hij mij onmiddellijk ontbieden zou. Nadat ik hem nogmaals verzekerd had dat ik terstond al mijnen tijd en al mijn nadenken aan zijn ziektegeval zou gaau wijden en dat ik hem den volgenden ochtend reeds iets naders van mij zou laten hooren, nam ik afscheid van hem. Alvorens ik in het rijtuig stapte, zeide ik tot den bediende, dat zijn meester ver van wel was en dat hij goed zou doen met maar dikwijls in de kamer eens te gaan kijken. Voor mijzelven trof ik zoodanige schikkingen, dat ik zeker zou zijn van Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUI* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A, Rossi Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prils van 65 cent. BavoLKiNa. Ie helft October 1919. Ingekomen J. M. de Bruine, loodgietersknecht uit Ouderkerk a. d, IJssel, Westsingel 125; A. Nsgtegaal, barbiersbediende uit Vlieringen, Lange Kerkstraat 28 P. H. Smits, wed. J. Z. Riscii, zonder beroep uit Middelburg, Piccardstr. 63 J. Dirk#, ambt, Raad van Arbeid uit Amsterdam, Oostcingel 264; A. van der Bliek, timmermansknecht uit Heer len, Voorstad 91; H. Vegter, orgel maker uit Bedum, L, P. van de Spie gelstraat 229 M. C. J. Wilmink, winkelbediende uit Laren (N H L. Vorststraat 281/2. Vertrokken L. M. L. van Veltboven, winkelbel diende naar ZierikzeeW. Bcschma, bakkersknecht, naar IJmuidenB. Fokke, onderwijzeres, naar ArnemuU denJ. van der Klooster, chauffeur, naar DelftM. C. Maryt. kantoorbe diende, naar NijmegenE. D. A de Fouw geb. Holiemans, zonder beroep, naar Vlisiingen; E Zagjdwegt, wed. 8. Duvekot, zonder beroep naar Amers foort; C. Kerkbove, kantoorbediende, naar 's QravenhageC. M. Moene, agent van politie, naar 's Qravenhage C. J. Voois, werkman, naar Antwer> penJ, Hendrlkie, telegrafist, naar 'c QravenhageQ. H. Lagher, ambt. Raad van Arbeid, naar Almelo; J. Eversen, veekooper, naar Kloetinge; F. H. Scheffar, verpleegster, naar SoestRa. Ploeg, verpleegster, naar RotterdamM Smallegange, verpleeg ster, naar Dedemsvasrt. Goes. Naar wij vernemen wordt in de »Prins vao Oranjewaarschijnlijk eerstdaags een vaste bioscoop geves tigd. Voorbereidende maatregelen worden genomen. Laten wij hopen, DOOR dat de plannen verwezenlijkt worden. Ons dunkt een dergelijke onder neming heeft alle kans van slagen. Goes. Gisterenmorgen voldeden wij aan de uitnoodiging der Afd. Goes van dc Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging tot bezichtiging der tentoonstelling, welke op dit gebied in het gebouw der Chr. Jongel. Vereeniging wordt gehouden. Hiervan waren er verscheidene jong gestorven en slechts een klein percentage normaal. Een groote tegenstelling vormde daarmee het lot der 61 kinderen wier ouders geen of althans weinig alcohol gebruikten. Van deze waren er slechts 5 jong jjestorven en 50 normaal. Beide onderzoekingen worden symbolisch heel aardig weergegeven. Ook zagen wij verschillende per centage-berekeningen van Prof. Stokvis, welke zeer duidelijk laten zien, dat de alcohol nimmer iets goeds uitricht. Interessant was te zien op welke dagen de meeste alcohol gebruikt wordt. Naar gelang de week ten einde loopt neemt het gebruik af om op den Zaterdag plotseling weer te klimmen. Bij gevolg hebben dan ook op dien dag de meeste misdaden plaats. Ook op de organen van het menschelijk lichaam was de invloed van - den alcohol goed waar te nemen. Wij zagen o.a. hoe nier en lever daardoor ineengekrompen was. Ook de maag en het hart veranderen van vorm. Het is een bezienswaardige ten toonstelling, waarvan wij het bezoek wel aanbevelen. De vereeniging maakt er een mooie propaganda mede voor haar beginselen. Hier en daar heeft de geheelont houding reeds groot succes Amerika is „drooggelegd" en Zweden even eens. Of het er nu wel overal even droog is, b.v. in de apotheken, zouden wij niet graag beweren. En of Nederland spoedig zal vol gen Misschien hier of daar een enkele gemeente. Intusschen ga de vereeniging rustig voorthet is een goed doel. Ten overvloede vermelden wij nog dat aan de dames-bezoeksters een kopje thee wordt geoffreerd en dat voor de kinderen een grabbelton aanwezig is. Goes. Voor goed en degelijk tooneelspel heeft het uitgaande pu bliek van Goes steeds een open oor en oog. Dit bleek maar al te dui delijk Maandagavond in de Prins van Oranje, bij de Ii4e opvoering van het blijspel >Femina« van Mr. C. P. van Rossem en Dr. F. J. Soesman, door de N. V. Het »Hofstad-Tooneelc dir. Cor. van der Lugt Melsert. De zaal was totaal uitverkocht en vrijwel de meeste bezoekers had den, om niet teleurgesteld te worden, hun plaatsen besproken. Zij, die dit niet hadden gedaan, moesten zich dan ook een staanplaats getroosten. Het stuk doet den schrijvers en den spelers alle eer aan. Vooral Jeanne Haesdrecht (Vera Bondam) die het laat voorkomen alsof zij een zenuw-patiënte is en die er blijkbaar veel genoegen in zag de mannen bij de neus te nemen, speelde schit terend. Evenzoo Egbert Haesdrecht (Gerard Vrolik) als pseudo-echtge- noot, die menigmaal de lachspieren van het publiek in beweging wist te brengen. Ook dr. Jan van Tricht, zenuw-arts (Alex Frank) komt alle lot toe. Om Betje, het meisje" van Jeanne, (Dora Haus), die zich beter met de waarheid dan met leugen taal kon vereenigen, werd ook her haaldelijk gelachen, vooral in het laatste bedrijf. In één woord, dien avond is door allen oprecht genoten en wij hopen dit gezelschap dan ook niet voor het laatst gezien te hebben. Een langdurig welverdiend applaus beloonde de spelers voor hun prachtig spel. De West verkoopen Zevenduizend millioen gulden't Is een groot bedrag. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika rammelen er mee, en denken, dat wij, Hollan ders, die immers zoo op het geld gesteld heeten te zijn, er van water tanden. f 7.000.000.000. Inderdaad, het is geen klein kapitaaltje. Toch blijven de politieke hooge oomes er Siberisch bij zegt de Financieele Revue. Zij zijn het in-elkaar-draaien van nieuwe belastingwetten zóó gewend, dat zij het zonde en jammer zouden vinden, wanneer Uncle Sam het ons thans mogelijk maakte, eens tien jaar heele- maal geen belasting te betalen, en.... toch onze schulden af te doen. Zeker, wij zouden »onzes West dan kwijt zijn. Maar wat voor vreugd hebben wij de laatste honderd jaren aan >onze< West beleefd. Het doet ons genoegen, dat er een

Volksblad | 1919 | | pagina 1