No. 83 Woensdag 15 October 1919 42® jaargang. 10 FEUILLETON. Groene Thee, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Adveitentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer das acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. Goes. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat de ingezetenen van Goes, die in aanmerking wen- schen te komen voor de verkrijging van regeeringskatoen, waarvan de stalen te bezichtigen zijn op het ge meentelijk distributiebureau zich als nog daartoe vóór 18 October a.s. op gemeld bureau kunnen aanmelden. Goes. Toen wij in ons voorlaatste nummer eenigszins uitvoerig mel ding maakten van wat in den Goeschen Raad over de aanbieding van katoen, door den heer W., werd meegedeeld en daaraan onzerzijds een enkele beschouwing toevoegden, hadden wij weinig kunnen vermoeden reeds zoo spoedig succes van onze opmerking te mogen boeken. Of is het geen succes als een eerzaam manufacturier aan ons bu reau zijn afkeuring over een derge lijke publiciteit komt uiten. »Het moest niet toegestaan worden, dat men den manufacturier zoo in de krant zette het was ongehoord. Aan een dergelijke prijsopdrijving had hij zich niet schuldig gemaakt.* Wij hadden dit ook niet beweerd alleen dat vóór luttele weken katoen h f 1,50 per el was aangeboden. Wij willen er nu nog wel bijvoegen, dat dit katoen van minder kwaliteit en smaller was, dan wat door den heer W. wordt aangeboden. Wij hebben over de opmerking van den verbolgen manuiacturier dan ook eerst smakelijk gelachen. Maar toch, de zaak is te ernstig. Laat den man en allen dien het mocht aangaan op dit en elk ander gebied, beginnen met de prijzen te J. SHERIDAN LE FANU. herzien en het groote doel, waarnaar alle weldenkenden moeten streven, wordt zonder schok en zonder moeite bereikt. Wij lezen, dat de verschillende middenstandsbonden in ons land besloten overal duurtecommissies in het leven te roepen.om te onder zoeken of de handeldrijvende midden stand zich inderdaad schuldig gemaakt heeft aan de prijsopdrijving, waarvan hij beticht wordt. Wij hechten niet veel aan het rechtertje spelen in eigen zaak en wij twijfelen niet, of de «verdrukte* middenstand zal worden vrijgesproken. Maar scherts ter zijde. De middenstand is o. i. niet de parasiteerende klasse, die leeft ten koste van de rest van het volk, zooals door sommigen wordt beweerd. De middenstand heeft naar onze meening alle reden van bestaan hij heeft een machtige taak te vervullen. Hij moet de vertrouwde bemiddelaar zijn tusschen voortbren ger en verbruiker. De leden van den middenstand moeten de deskundige leden zijn, die er voor zorgen, dat de verbrui ker niet bedrogen wordt in de voort brenger den vollen prijs van heihem toekomende verkrijgt- In de allereerste plaats zij dus de middenstander de deskundige de be kwame, en wiens goede trouw en eerlijkheid buiten alle verdenking staat. Wij vragen nu ernstigis de mid denstand in de laatste jaren nu zooveel is verworden, zoodat wij het niet al te zwaar mogen aanrekenen in ieder opzicht aan zijn roeping getrouw gebleven Wij hebben slechts één opmerking Behalve in mijnen slaap, ben ik nimmer van zijnen aanblik bevrijd ge worden, hetzij in het licht of in het donker, bij dag of bij nacht, sedert hij hier met mij binnen gekomen is uitgezonderd wanneer hij gedurende zekere tijdperken, soms eenige weken achtereenvolgens, op onverklaarbare wijze verdwijnt. „In volslagen duisternis is hij even goed zichtbaar als in het daglicht. Ik bedoel niet enkel zijne oogen. Hij is geheel zichtbaar, duidelijk, in eenen gloor als van" rood gloeiende kolen, die hem bijblijft bij al zijne bewegingen. „Wanneer hij mij voor eenen tijd verlaat, is het altoos in den nacht, in het donker, en op dezelfde wijze. In het eerst wordt hij onrustig, dan woe dend en dan komt hij op mij af, grijnzend en zich schuddend, met gebalde klauwen; en tegelijkertijd ver toont er zich een schijnsel van vuur in den haard. Ik heb nooit vuurik kan in eene kamer waar vuur is niet slapen. Al meer en meer nadert hij dan den schoorsteen trillende, naar het schijnt, van woede en wanneer zijne kwaadaardigheid het toppunt heeft be reikt, dan springt hij eensklaps in den haard en den schoorsteen in en ik zie hem niet meer. „Toen dit de eerste maal gebeurde, meende ik dat ik verlost was. Ik her leefde ik was een nieuw mensch Een dag ging er zoo voorbij, een nacht en eene week, eene gezegende week - en nog eene en nog eene Ik was altijd op mijne knieën, doctor Hesselius altijd, om God te danken en te bidden Eene gansche maand van vrijheid ging er voorbij, en en toen, plotseling, was hij weder bij mij „Hij was weder bij mij en de boos aardigheid, die tot dusver sluimerend was geweest onder een druilend uiter lijk, begon thans meer actief aan den dag te treden. In elk ander opzicht was hij volmaakt onveranderd. Doch deze nieuwe energie bleek uit zijne meerdere beweeglijkheid en zijne blik ken, en weldra ook op andere wijzen. Laat de middenstand voldoen aan wat van hem geëiseht wordt. Dan is zijn voortbestaan verzekerd en daarbij een zegen voor de maat schappij. Doet hij het niet, dan is zijn einde nabij. Onherroepelijk zal hij worden uitgeschakeld. GoesWij hebben altijd gedacht het voorrecht te genieten een land te bewonen, dat aan vee, melk, boter, kaas, suiker, graan, aardappelen en groenten, een zeer groote hoeveelheid, van sommige artikelen, zelfs een reus achtig groote hoeveelheid voortbracht, ruimschoots voldoende om ieder Nederlander te voeden en daarbij nog over te houden voor den uitvoer naar minder bevoorrechte landen, die dan in ruil daarvoor ons voorzagen van wat wij zelf niet bezaten. Die gedachte koesteren wij niet langer. De prijs van het vleesch ongekend hoog, die van melk 20 cent per Liter, boter, schandelijk, f 3,70 per K.G., kaas af en toe niet te krijgen, hoewel millioenen kilo's in voorraad, suiker uit riet en biet, waarvan wederom milliosnen kilo's naar het buitenland gaan, gerantsoeneerd 2lls ons per hoofd k 30 cent en de rest a 60 cent, graan, de onvolprezen binnenlandsche tarwe, at en toe sporadisch in het veel te dure brood, aardappelen, die wederom worden uitgevoerd, tegen den regeeringsprljs van f 5,25 per H.L. waarvoor geen enkele boer ze geeft, die lustig f6 f7 begint te vragen. Groenten maar laten wij ophouden. Hoe moet de werkman, zelfs nh zijn verhoogde loon, dit alles betalen, en waar blijft de burgerij, wier in komsten niet werden verhoogd In zijn voorkomen was nu iets dreigends gekomen, alsof hij voortdurend op zijne kans loerde tot uitvoering van den eenen of anderen duivelschen toeleg. Zijne oogen waren, als tevoren, nimmer van mij afgewend." „Is hij op het oogenblik hier zoo viel ik den verhalen in de rede. „Neen," luidde het antwoord „hij is thans juist afwezig sedert veertien, vijftien dagen. Somtijds is hij wel twee maanden weggebleven, ééns zelfs bijna drie. Zijne afwezigheid duurt altijd' langer dan veertien dagen hoewel soms slechts één dag. Vijftien dagen zijn er thans verstreken, sedert ik hem het laatst zag. Hij kan dus nu elk oogenbiik terugkeeren." „Gaat zijne terugkomst," vroeg ik, „gepaard met eenige bijzondere mani festatie „Neen niets," gaf hij mij ten antwoord „Hij is eenvoudig weder bij mij. Ik sla mijne oogen op van een boek of draai mijn hoofd om en dan zie ik hem weer als gewoonlijk, mij aanstarendeZoo is het. Ik heb nog nooit te voren tegen iemand zóó veel er over gezegd." Ik zag dat hij zeer ontroerd en Is ook deze regeeiing in gebreke Zijn wij voor den aanstaanden winter weer op de gemeentelijke keuken aangewezen Schaf de 1001 rijkskantoren voor voedselvoorziening af, sluit de grens, waar het mogelijk is, voorden uitvoer, en laat in Nederland althans geen honger worden geleden. Wat volgens minister Treub ook niet noodig is. De nieuwe posttarieven. De nieuwe posttarieven zullen, naar het «Handelsblad* meldt, I November a.s. in werking treden. Boter en kaas naar België. Naar aanleiding van de loopende geruchten over de levering van groote quantums kaas en boter aan België, heeft de «Goudsche Crt." zich om inlichtingen tot de N. V. Kaashandel Maatschappij sGoude". De directie der maatschappij ver klaarde, dat zij met de Belgische regeering heeft gecontiacteerd voor de levering van anderhalf millioen K.G. kaas en een groot quantum boter. Het quaatum kaas wordt ge leverd uit de voor export vrijgegeven 60 pet. van den aanwezigen voorraad. Kapelle. Bij Kon. besluit is benoemd tot Burgemeester dezer gemeente de wethouder W. Bierens alhier. Zijn E. A. begon zijn loopbaan als timmermansknecht en is later architect geworden. Geen bijbaantjes meer De directie der Nederl. spoorwe gen heeft het personeel medege deeld, dat voortaan geen vergunning meer zal worden verleend om als correspondent van een dagblad of doodelijk bleek was, en telkens zijnen zakdoek tegen zijn voorhoofd drukte. Ik gaf hem in overweging wat te gaan rusten, en zeide hem dat ik gaarne den volgenden ochtend zou terugkomen. Doch hij wilde daarvan niet hooren. „Neen", zeide hij „indien het u hetzelfde is, heb ik liever dat gij thans alles hoort. Nu ik eenmaal zóóver gekomen ben, wil ik liever doorgaan. Toen ik met dokter Harlej sprak, had ik lang niet zoo veel te vertellen. Maar gij zijt een ander gij zijt een wijsgeerig arts. Gij kent ook aan den geest zijn rechtmatig deel toe. Indien dit ding iets werkelijks is Hij hield in, en zag mij aan met eenen angstig vragenden blik. Wat moest ik hem antwoorden „Daarover kunnen wij later spreken, en breedvoerig. Ik zal u voluit mijne meening doen kennen", zeide ik tot hem, na eene pauze. „Goed, goed Indien het iets werkelijks is, zeg ik, dan verkrijgt het meer en meer macht over mij dan zal het mij langzamerhand, langzamer hand tot vertwijfeling drijven Moge God mij genadig zijn Gij zult het hooren I WOT, JNEDERLAND. DOOR

Volksblad | 1919 | | pagina 1