No. 82. Zaterdag It October 1919 42e Jaargang. Handel in „allerlei". 9 FEUILLETOfi. Groene Thee, Als men een eenigszins groote, Nederlandsche krant in handen neemt, springt het in het oog, hoe veel en velerlei Duitsche artikelen daarin bij advertentie te koop wor den aangeboden. Men moet daar uit wel opmaken, dat onze handel met Duitschland, die gedurende den oorlog vrijwel stilstond, zich weer gaat herstellen, al is hy nog lang niet van denzelfden omvang als voorheen. Immers, vóór den oor log was het bedrag van den Duit- schen invoer in ons land een vierde deel van den geheelen invoer. Doch al is dit bedrag thans nog heel wat geringer, toch worden in den laatsten tijd voor Nederland sche rekening in Duitschland zeer groote inkoopen gedaan in artikelen van den meest verschillenden aard, en dat wel vooral om te profiteeren van den lagen koers der Duitsche munt. Een mark, die in gewonen tijd bij ons zestig cent waard was, heeft hier nu geen hoogere waarde dan elf cent. Nu heeft men zich hier afge vraagd, of deze invoer van goed koope Duitsche goederen geen groote schade voor onze schatkist oplevert. Voorzoover invoerrecht naar de waarde wurdl geheven, geschiedt dit hier te lande over den prijs, die in Duitschland voor de goederen wordt betaald. Wat bijv. in Duitsch land 600 mark kost, wordt hier thans berekend op een waarde van 600 maal 11 cent, dat is 66 gulden. Hiervan moet dan gewoonlijk vijf procent invoerrecht worden be taald dat is dus in dit geval drie gulden en dertig cents. Maar de waarde dier goederen in Nederland is gewoonlijk veel hooger. Werd nu een invoerrecht volgens deze Nederlandsche waarde geëischt, dan zou onze schatkist ook veel meer ontvangen. Het Handelsblad verzocht een zijner berichtgevers in de grens streek, over deze zaak zijn meening te willen zeggen. En wat deze man schrijft, is wel de moeite waard, het hier overtenemen. Hij zegt dan „Het invoerrecht wordt inderdaad betaald over het bedrag, dat in Duitschland voor de goederen is betaald De nadeelen, die hieruit voor de Nederlandsche schatkist voortvloeien, zijn echter deels on vermijdelijk, en voor een ander deel veel kleiner, dan men geneigd zou zijn te veronderstellen. In de eerste plaats is het voor de grenskommiezen vaak, misschien wel altyd, onmogelijk, den prys dier artikelen naar de hier geldende waarde te bepalen, omclat de kwa liteiten vooral tha,ns zoo enorm ver schillen. Er wordt tegenwoordig in Duitschland heel wat z.g. „oorlogs- goed" vervaardigd, dat aftrek vindt naar het buitenland, en dat wel gerekend naar den lagen markenkoers goedkoop is, maar aan deugde lijkheid ook te wenschen laat Ver der mag men er wel rekening mee houden, dat de Hollanders extra hooge prijzen in Duitschland betalen, omdat men daar zegteen paarhon- derd mark meer beteekent voor den Hollander nietshij geeft immers maar elf cent voor een mark. Hier van slechts één kenschetsend staal tje uit vele. Een bekende van me kocht in Osnabrückeen ledikant, een springveeren matras en een J. SHERIDAN LE FANU. „De bedoelde verschijnselen (zoo had ik gelezen) zijn somtijds voorbijgaand, en somtijds hardnekkig. Ik had gele zen van gevallen, waarin de verschij ning, aanvankelijk onschadelijk, gaande weg ontaard was in iets ijselijks en ondragelijks, en geëindigd was met het slachtoffer tot een uiterste te drijven. Nochtans, terwijl ik daar stond geheel alleen, behalve met dien hui- veringwekkeDden reisgezel trachtte - ik mijzelven op te beuten met de over weging „Komaan dit is louter eene ziekte, eene welbekende pbysische aan doening, evenals pokken of neuralgie. De dokters zij 11 het daarover eens, en de wijsbegeerte staaft het. Laat ik geen dwaas wezenIk heb in den laatsten tijd 's nachts te laat zitten werken, en mijne spijsverteering is ge heel in de wardit is slechts een verschijnsel van nerveuse dyspepsie, en en met Gods hulp zal ik wel weer op orde komen." „Zoo sprak ik in mijzelven toe. Maar geloofde ik dit alles Neen, geen woord geloofde ik er van, evenmin als ooit eenig ander rampzalige deed, die eenmaal verstrikt en gekluisterd werd in deze satanische gevangenschap. Tégen mijne overtuiging, ik mag zeg gen tégen mijn beter weten in, zocht ik eenvoudig mijzelven eenen valschen moed in te pompen. „Ik wendde mij thans huiswaarts. Voor het oogenblik had ik mijzelven gedwongen tot eene soort berusting, maar toch was ik den eersten schok van mijn ongeluk nog volstrekt niet te boven. Er was een gevoel van angst, van benauwdheid over mij, dat mij een onuitsprekelijk lichamelijk onwelzijn veroorzaakte. „Tot mijn huis had ik slechts wei nige minuten te gaan. Ik had mij naar de stad kunnen begeven doch ik vreesde, dat de „een of ander mij zien en herkennen zou Ik was mij toch bewust van eene onbedwingbare gejaagdheid iu mijne wijze van doen, van iets vreemds in mijn gaan, in mijn kijken, vermoedelijk ook in mijn spre- zeegrasmatras voor 810 mark. Acht dagen later kwam een kennis van hem ook daar om hetzelfde te koo- pen, maar toen was de prijs 520 mark. In 't algemeen is het een feitde prijzen van nagenoeg alle artikelen zijn den laatsten tijd in Duitschland voor de Hollanders zeer gestegen. Wat dus naar hier (Nederland) wordt uitgevoerd, is over 't geheel veel te hoog in marken genoteerd en komt daardoor den prijs hier steeds meei nabij. Verder moet voor ver schillende artikelen bij verkoop naar ons land een uitvoervergunning verkregen worden. Ook daarvoor betaalt men (dat is natuurlijk de kooper) 30 procent aan het Duitsche rijk. Deze extrakosten komen er dus nog bij. Wanneer nu hier een invoerrecht naar de werkelijke waarde zou geheven worden, dan zal naar mijn meening weldra van een handel in dien zin met Duitsch land geen sprake meer kunnen zijn. En dit zal slechts den handel van ons land met andere landen ten goede komen, temeer omdat die lafKlen er door den stand hunner geldkoersen veel beter voor staan dan Duitschland. Er komt op 't oogenblik ontzaglijk veel „allerlei" uit Duitschland naar ons land, zelfs koper, confectie, enz. enz.dat is een feit, en doorden lagen markenkoers profiteert hiervan onze bevolking, doch slechts ten deele, zooals uit vorenstaande kan blijken. Het is voor ons zaak, den handel met D. levendig te houden, voor zoover dat thans mogelijk is." Uit dezen brief zijn eenige merk waardige dingen te leeren. Heel lang geleden hebben wy al gezegd, dat tal van Duitsche goederen in keD, dat aan de aandacht van den eersten den besten niet zou ontgaan. Het stond dus vast, dat ik den avoüd en nacht hier in mijn huis zou door brengen. //Het beest liep nu weder vlak naast mij en het leek mij of er in zijnen gang dat eigenaardige, verlangende heen trekken naar honk viel waar te nemen, dat men in vermoeide honden en paarden opmerkt, waanneer zij hun huis nade ren Aan de stoep wachtte het tot ik de treden wras opgegaan en toen de huisdeur openging, sloop het met mij binnen. //Ik dronk geene thee dien avond, maar rookte eene sigaar en dronk wat cognac met water. Mijne opvatting was, dat ik moest inwerken op mijn stoffelijk organisme, en tevens, door mij eenen tijd lang van denken en hersenwerk in het algemeen te spenen, ook aan mijnen geest eene andere richting geven moest. Ik kwam in deze kamer, en zette mij hier neder. Toen sprong de aap op eene kleine tafel, die destijds daar stond. Hij zag er loom en mat uitdoch een onbe dwingbare onrust ten opzichte van zijne bewegingen hield mijnen blik steeds aan hem gekluisterd. Zijne oogen waren half kwaliteit verre achterstaan bij die uit andere landen, met name uit Engelandwij spraken zelfs van Duitschen rommel. Deze brief be vestigt, wat we toen zeiden. Verder vernemen we, dat Hollanders in Duitschland ongenadig gesneden worden. Terwyl dus het leven daar ginds voor de Duitschers zelf goedkoop is, is dat voor ons niet het geval. En nu mag de tegen woordige rijkskanselier verklaren, dat Duitschland zooveel aan de neutrale landen, in het bijzonder aan Nederland, te danken heeft, die dankbaarheid wordt daar dan toch op een heel wonderlijke wijze getoond, namelijk door ons, Neder landers, zooveel mogelijk te pluk ken. Op die manier, doordat onze inkoopen in Duitschland lang niet zoo voordeelig zijn, als men uit de prijzen voor Duitschers zou opma ken, wordt ook het bedrag der in voerrechten vry hoog en is dus het nadeel voor onze schatkist „veel kleiner, dan men geneigd zou zijn te veronderstellen." Er is dus weinig reden, die invoerrechten te heffen naar de werkelyke waarde, die de goederen hier hebben. Ze zouden dan des te duurder worden, waardoor de handel inkromp en ten slotte de schatkist een veel grooter nadeel beliep. F. DEK LA l geloken, maar ik kon ze zien glinsteren. Hij keek mij gestadig aan. Onder alle omstandigheden, op alle uren, is hij wakker en kijkt mij aan. Dat verandert nooit. Ik vertel u niet in bijzonderheden mijn wedervaren in dien eersten nacht. Liever schets ik u de verschijnselen gedurende het eerste jaar, die in hoofdzaak niet veranderden. Ik beschrijf n vooraf het ding zooals het mij bij daglicht ver schijnt. In het donker zijn er zooals gij aanstonds hooren zult, zekere eigen aardigheden. ,/Het is een kleine aap, geheel zwart. Hij heeft slechts ééne eigenschapeen karakter van boosaardigheid ondoor grondelijke boosaardigheid. Gedurende het eerste jaar leek hij druilig en ziek doch dit karakter van de innigste boos heid en waakzaamheid verloochende zich ook onder het kwijnende van zijn uiterlijk nimmer. Gedurende al dien tijd gedroeg hij zich als 'om mij zoo weinig mogelijk last te veroorzaken niet méér althans, dan strikt noodzakelijk was tot de taak van mijn onophoudelijk te bewaken. Zijne oogen waren nooit van mij af. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTËNTIËN vcor Dinsdag- en Vrijdagmfddag^l2 ueir te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- e« Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiëu 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzslfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbeade dankbetuigingen, ciet meer dan acht regels beslaande, voor de» prijs van 65 cent. DOOR Goes. Woensdagavond zou iu de Prins van Oranje opgevoerd worden hettooneelstuk „Alleen op de Wereld" door het Hollandsch Tooneel, doch daar dien dag drie leden van het gezelschap door ziekte verhinderd waren op te treden, zag de directie (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1919 | | pagina 1