No. 81. Woensdag 8 October 1919. 42e Jaargang. £4 JÈk FEUILLETON. Groene Thee, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers i 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Diasdag- en Vrijdagmiddag! 12 uur te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, alt geboorte-, huwelijks-, verjaring#-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regelt beslaande, voor den prijs van 65 cent. NEDERLAND. Tot voor enkele dagen was geen behoorlek katoen beneden f 1,50 te bekomen en de minister heeft niet gesproken en bezit genomen van aanwezige voorraden, die hij voor 50 cent beschikbaar stelt, otmen overstelpt onzen Burgemeester met aanbiedingen van nog lager prijs. Zonder al te veel waarde te hech ten aan het aanbod van mej. Sim- merman, die zelts voor 37 cent kan leveren, wenschen wij hier te wijzen op wat de heer Witkam wil doen. Hij is bereid uitstekend katoen voor 4651 cent te leveren. Wij weten de heer Witkam neme ons niet kwalijk, dat wij hier voor hem de loftrompet steken wij weten, dat hij doet, wat hij zegt en er ook toe in staat is. Reusachtige voor raden heeft hij tot zijn beschikking wij hebben ons daar indertijd van kunnen overtuigen. Maar, wat de heer Witkam doet, kan toch ook door anderen worden gedaan en ons dunkt, dat het flinke voorbeeld van den heer Witkam, weldra navolging zal vindeneen eerste schrede tot prijsverlaging. Een andere zaak, van nog grooter belang, is de aardappelvootziening. DOOR J. SHERIDAN LE FANU. Ik leefde volstrekt niet als een klui zenaaren hoewel ik eiken dag een paar uren in de boekerij van het Britsch Museum doorbracht, om bronnen te be- studeeren en aanteekeningen te maken, verkeerde ik, voor zoover ik kan oor- deelen, volsrtrekt niet in eenen toestand van ziekelijke overspanning. Ik ont moette mijne kennissen niet minder vaak dan vroeger, had schik in hun gezel schap kortom, ik weet niet dat mijn leven in éénig opzicht minder gezellig of aangenaam was, dan ooit tevoren. „Te Londen had ik kennis gemaakt met eenen man die een aantal zeldzame boeken bezat, Duitsche edities in mid- deneeuwsch Latijn en ik was maar al te gelukkig, daarvan inzage te hebben mogen verkrijgen. Deze vriendelijke boekverzamelaar woonde in de City, en wel in een zeer afgelegen gedeelte daarvan. Van daar naar .Richmond was De Burgemeester heeft gezegd, dat het Dagelijksch Bestuur de zaak in handen heeft. Wij kunnen gerust zijn. Ergerlijk was, zooals de burgerij gedurende den zomer door de aard appel verkoopers zijn uitgebuit Eigenheimers van slechte kwali teit, die zij op de velling voor 46 cent per K.G. kochten men ziet, dat de landbouwer niet te veel besomde werden aap de burgerij lang voor 12 cent en daarna voor 10 cent per R.G. verkocht. De regeering opent de mogelijkheid om allereerste kwaliteit aardappelen, waaraan niets mankeert, voor 7Y« cent per K.G., dat is f 5,25 per H.L. van 70 K.G. inteslaan. Dit is voor den verbouwer misschien niet genoeg, voor de burgerij echter veel te duur. Wij vertrouwen, dat onze Burgemeester een middel zal weten te vinden om tot lageren prijs, b.v. 4 cent per K.G., de beste kwaliteit voor al de inge zetenen naar behoefte opteslaan. En ten slotte nog een opmerking over de buitensporige prijzen der groenten. Ook daarvan krijgen de verbouwers niet te veelzie de prij zen op de veilingen hier en elders. Doch het is weer de handelaar, die 100 of 200 pCt. winst maakt. De prinsesseboonen van 20 cent, werden voor 4o cent aangeboden en een toekomstige prijs van 60 cent in uitzicht gesteld, terwijl de prijs op de veilingen wegens verminderden uitvoer voortdurend daalde. Dat is meer dan ergerlijk 1 Waar blijven toch de werklieden- vereenigingen wij hebben er hier nog al eenige die zelf gaan in* koopen of anders met een goedge- zinden handelaar overleg plegen en hem bij behoorlijke winstneming door voor mij een tamelijk verre tocht. „Op den bewusten avond was het, na weer zulk eene expeditie in de City, later dan gewoonlijk geworden en dus, daar ik geene cab kon vinden, kwam ik in de verzoeking om gebruik te maken van eenen omnibus, die tusschen Londen en Richmond reed. Het was reeds bijna donker, toen de omnibus aan zeker huis gekomen was, dat gij misschien onder weg naar hier hebt opgemerkt een oud huis, met vier populieren aan weerszijden van de deur. Bij dit huis stapte mijn laatste medepassagier uit, en ik bleef alleen. De rit werd nu sneller. Ik leunde in mijn hoekje bij het portier, verzonken in aangename ge peinzen. „Het inwendige van den omnibus was zoo goed als donker. Al turende, geheel doelloos, had ik in den hoek dwars tegenover mij, dus aan den kant waar de paarden liepen, twee kleine ronde schijnsels opgemerkt, van een roodachtig licht, naar het mij scheen. Zij waren ongeveer twee duim van elkaar ver wijderd, en omtrent zoo groot als die kleine metalen knoopen, die jachtclub- bers wel aan hunne vesten plegen te dragen. verschillende middelen den alleen- verkoop verschaften Dat is beter dan de eisch van voortdurende loonsverhooging, die bij hooge prijzen voor den werkman geen waarde heeft en binnen afzien- baren tijd door verminderde pro ductie, juist voor den werkman noodlottig zal worden. Wij meeneD, dat het Morini was, die er te Alkmaar in slaagde tijdens een séance het heele damespubliek onder suggestie te brengen. Wel interessant 1 Intusschen kunnen wij aan hen, die zich geestelijk sterk achten het bijwonen dezer séance op Donderdag a s. in dn Sociëteit Y. O. V. wel aanbevelen. Hedenavond komt in de »Prins van Oranje* bedoeld stuk voor het voetlicht. Wij kunnen het bijwonen der opvoering slechts aanbevelen en vertrouwen, dat velen onzen raad zullen volgen. BKVOLKINQ. 2a helft September 1919. Ingekomen P. L. Bangert, kapelaan, uit War menbulxen, Singelstraat 105; J. van der Klooster, chauffeur, uit Utrecht, „Zoo begon ik dan nu, onwillekeurig, mijne gedachten er op te vestigen, wat dit wel wezen mocht. Waar kwam dit matte, doch diep roode licht vandaan of waardoor, hetzij glazen kralen, of knoopen, of kleine lenzen, kon het daar in het donker teruggeworpen worden? Wij hotsten inmiddels verder, met nog een kwartier rijdens voor de borst j en terwijl ik nog altoos dat raadsel niet had opgelost, werd het eensklaps nog raadselachtigerwant die twee lichtende stippen daalden plotseling, als met eenen sprong, tot dicht bij den vloer en verhieven zich vervolgens, even plotse ling, en steeds haren onderlingen af stand en horizontale ligging bewarende, weder tot op hoogte van de bank op welke ik gezeten was. Toen zag ik ze niet meer. „Mijne nieuwsgierigheid was thans werkelijk gaande gemaakt en zie, vóór ik tijd had gehad tot een onderzoek, zag ik opnieuw die twee matte lampjes, wederom tesamen nabij den vloer. Op- uieuw verdwenen zij en opnieuw bespeurde ik ze, in denzelfden hoek als tevoren. „Zoo dan, mijne oogen er op geves tigd houdende, schoof ik zachtjes langs Molendijk 238; A. C. Donker, land bouwer, uit Kloosterburen, Goesche Polderweg 26aP. A. Mutthfjue, boek houder, uit Breakelen, Stationsweg 36. Vertrokken Pa. van Acker, kinderjuffrouw, naar Tilburg; J. Rotiier,ryksklerk kadaster, raar Tlel; A Glerum, werkman, naar DiemenJ. J Padmoes, landbouwer, naar OudelandeM. C. de Bondt, costunmoaalster, naar Ede. De Amerikaansche schoenen. De Tel. schrijft De aankoop van Amerikaansche schoenen door Amsterdam, en en kele andere gemeente, heeft natuur lijk heel wat ontstemming gewekt in vakkringen. De vakbladen gaan geducht te keer, en vele schoenen winkeliers trachten al bij voorbaat de Amerikaansche schoenen in dis- crediet te brengen, 't zij door praat jes over de toonbank, 't zij in het openbaar. Zoo zagen wij in de uit stalling van een schoenenwinkel een opengesneden schoen van inderdaad zeer inferieure kwaliteit, met het opschrift dat dit nu de Amerikaan sche schoen is waarover den laatsteu tijd zooveel gesproken wordt. Het mag zijn, dat het de schoen is waarover in de schoenmakersbladen zoo veel gesputterd wordt, maar het is zeker niet een der door Amster dam gekochte schoenen. Wij hadden dezer dagen gelegen heid de Amsterdamsche Amerikaan sche schoenen te bekijken en konden óók na opensnijding, constateeren, dat zij van voortreffelijke kwaliteit zijn. Er is geen sprake van papieren zolen en hakken, van kartonnen contreforts en dergelijke. Het was alles uitstekende kwaliteit leder, de bank naar het andere einde, waar die twee roode schijfjes nog steeds zichtbaar waren. „Er was zeer weinig licht in het rijtuighet was er bijna donker. Ik bukte mij, om beter te kunnen ont dekken wat die twee roode stippen dan toch eigenlijk waren en terwijl ik dit deed, veranderden zij een weinig van plaats. Thans begon ik den vorm te onderscheiden van iets zwarts, en weldra zag ik, vrij duidelijk, de ge daante van eenen kleinen, zwarten aap, die zijn gezicht vooruil stak, als in na bootsing van het mijne. Die twee roode schijfjes waren zijne oogen, en ik kon nu ook even zijne tanden zien, waarmede hij mij toegrijnsde. ,;Ik deinsde terug, daar ik niet wist ol het beest niet in den zin had mij aan te vliegen. Ik vermoedde dat een der passagiers het leelijke schootdiertje hier vergeten en achtergelaten had. Ten einde mij intusschen omtrent het humeur van het schepsel te vergewissen, bracht ik de punt van mijne paraplu zachtjes vooruit want mijne vingers wilde ik er liever niet aan wagen. Het beest verroerde zich niet, ook niet toen ik het, naar mij docht, reeds moest Gors. Wij weten niet, hoevelen gebruik hebben gemaakt van de minLteriëele aanbieding van katoen tegen 50 cent per el. Wij hopen van zeer velen. Dergelijke maatre gelen der regeering moeten door flinke medewerking der burgerij gesteund worden. Want dit is het eenige middel, dat een einde moet maken aan de ergerlijke prijsopdrij ving, waaraan niet de voortbrenger, doch veelal de handel schuldig staat. Goes. Na Rubini, Morini en later nog meerdere ini's allemaal tele- pathen oftewel gedachtenlezers, men- schen die het publiek onder suggestie weten te brengen en verbazing wekkende kunststukjes verrichten. Gees. Blijkens de talrijke pers verslagen, heeft de opvoering van >Alleen op de wereld* door het HollandschTooneel overal eenreuzen- succes.

Volksblad | 1919 | | pagina 1