No. 78 Zaterdag 27 September 1919, 42® Jaargang. De schuldvraag opgelost. fife Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers h 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1ËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UW" te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte Advertentiën. als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. Een Oostenrijker, dr. Gooss, heeft een aantal stukken uit de Oosten- rijksche ministeries openbaar ge maakt, waaruit duidelyk blijkt, wie eigenlijk schuld heeft aan het ont staan van den geweldigen oorlog, onder welks gevolgen bijna de gansche wereld gebukt gaat en nog lang gebukt zal blijven gaan. Er is altyd gezegd, dat de moord op den kroonprins van Oostenrijk de onmiddellijke oorzaak was van het uitbarsten van den strijd tegen Servië en daarmee van den alge- meenen oorlog. Doch reeds in Mei 1914 „toen niemand dus nog kon droomen van dien moord" liep de Oostenrijksche minister Berchtold met het plan rond, een oorlogsdaad op den Balkan te on dernemen, wel niet tegen Servië, maar tegen Roemenië, dat door Berchtold van „dubbelzinnigheid" beschuldigd werd. Natuurlijk was dit het zoeken naar een stok om den hond te slaan. Vroeger had een andere Oostenrijksche minister een heel groot stuk van de Balkan- landen aan zich getrokken. En nu wilde Berchtold dit spelletje her halen met Roemenië. Doch zie, daar komt op 28 Juni die moord op den kroonprins. Dat was nu voor dien minister een veel mooiere ge legenheid, om op den Balkan zijn slag te slaan, nu niet tegen Roe menië, maar tegen Servië, dat on middellijk beschuldigd werd, de hand in dien moord te hebben gehad. En als Berchtold maar een flink brok kon inpalmen, dan kon het hem niet schelen, of dat Servië of Roemenië zou zijn. Op 5 Ju!i werd een buitengewoon gezant naar Berlijn gestuurd met een brief aan keizer Wilhelm, waarin duidelijk uiteengezet werd, dat het Oostenrijks doel was, om aan Servië al zijn macht op den Balkan te ontnemen. Keizer Wil helm, die al lang in een bondge nootschap met Oostenrijk vereenigd was, antwoordde op dezen brief, dat met een optreden tegen Servië niet gewacht mocht worden. Ook indien er een oorlog tegen Rusland uit zou ontstaanzou hij het bond genootschap trouw blij ven. Rusland was echter nog lang niet klaar en zou er wel rijpelijk over denken, of het naar de wapens zou grijpen. Van het gunstige oogenblik moest dus gebruik gemaakt worden. De rijkskanselier Von Bethmann Holl- weg was het ermee eens, dat het de beste oplossing zou zijn, onmid dellijk tegen Servië optetreden. Duit&chland gaf dus aan Oostenrijk blanco volmacht. Met deze volmacht in den zak durfde Berchtold aan Servië voor waarden stellen, die het, naar hij meende, onmogelijk kon aannemen. Dat beteeken de dusoorlog tegen Servië tot eiken prijs, ook al zou Rusland Servië te hulp komen. Aan Duitschland deelde Berchtold niet mede, welke de voorwaarden aan Servië waren. Maar de Duit- sche minister Von Jagow, die toch vernomen had, dat een ultimatum aan Servië zou worden gezonden, liet aan Berchtold vragen „Breng mij op de hoogte van den inhoud en de strekking van ons optreden tegen Servië. Duitschland zal na tuurlijk onvoorwaardelijk en met alle kracht achter Oostenrijk staan. Maar juist daarom is het voor de Duitsche regeering van het leven digste belang, bijtijds ingelicht te worden, waarheen onze wegen gaan". Dit verzoek deed Jagow op 21 Juli. Dus van 5 Juli af had de Duitsche regeering de Oostenrijksche haar gang laten gaan. Op 28 Juli, enkele uren vóór het ultimatum aan Ser vië gezonden werd, kreeg Jagow kennis van den inhoud, waarna hij verklaarde, dat zijn regeering het „natuurlijk geheel eens" was met de Oostenrijksche. Maar daar gebeurt iets onver wachts Servië neemt bijna alle gestelde voorwaarden aan. En nu schrijft keizer Wilhelm Hiermee verdwijnt elke reden tot een oorlog. Na dit antwoord (van Serviëzou ik nooit de mobilisatie hebben be volen". Doch Berchtold verklaarde, dat hjj met het Servische antwoord niet tevreden was. Want hij wilde en zou oorlog voeren, om op den Balkan de oppermacht te krijgen. En Oostenrijk zond zijn legers naar Servië en bezette Belgrado, de hoofdstad van dit land. Toen be moeide de Engelsche minister Grey zich met de zaak. Hij stelde voor, dat Oostenrijk na de bezetting van Belgrado zijn militaire actie zou staken en in onderhandeling zou treden met de mogendheden. Dit voorstel werd naar Berlijn gezon den, vanwaar de Duitsche regeering het naar Oostenrijk doorzond met de dringende aanmaning, het aan- tenemen. Doch Berchtold, die in het En gelsche voorstel een gemeene ver- valsching aanbracht, wachtte twee dagen, eer hij antwoordde, dat hjj er weieens over denken wilde. In die twee dagen werd echter de mobilisatie van het Russische leger met kracht voortgezet. En Duitsch land, door die mobilisatie tot doods angst gedreven, begon „als een dolzinnige erop los te slaan". En Berchtold had geheel zjjn doel be reikt iedereen meende, dat Duitsch land hem tot den oorlog had aan gezet. Wij komen dus tot dit besluit de diepliggende grondoorzaak van den oorlog was de inbezitneming door Oostenrijk van Bosnië en Herzegowina, het grootste stuk van de Balkanlanden, waarvan we hier boven spraken. Deze gewelddaad was een doorn in het oog van Rusland, dat ook gaarne een grooten invloed op den Balkan zou hebben bezeten. Toen nu Berchtold de macht van Oostenrijk op den Balkan nog meer wilde uitbreiden, kon Rusland dit niet onbewogen blijven aanzien. In verbond met Frankrjjk zou het de wenschen van Oostenrijk en zijn Duitschen bondgenoot dwars- boomen, wat met het oog op het evenwicht in Europa noodzakelijk was. JNEDERLAISD. Op bon 78, 3^ ons suiker. Eervol ontslag op verzoek werd verleend aan A. C. v, Fraassen te Goes. Het weder was niet schitterend, doch tEuphoniac liet zich daardoor niet weerhouden en bood den aan wezigen belangstellenden een uitste kend uitgevoerd programma. Wij meenen namens de Goesche burgerij een woord van lof en dank te moeten brengen aan de Harmonie, die geheel belangeloos, den ingezete nen reeds zoo vele keeren muzikaal i kunstgenot deed smaken. De nieuwe suikerregeling. Va potid goedkoope suiker per week. Naar wij vernemen, wordt de nieuwe suikeroogst geraamd op 180.000 ton, dat is achttien honderd duizend zak. De tabrieken moeten daarvan beschikbaar stellen 910.000 zak goedkoope witte suiker. Het verlies op deze zakken geleden, wordt bestreden door de winst op de an dere suiker, die haar gelaten wordt. Deze laatste suiker wordt geleverd tegen wereldprijs, voor zoover de fabrieken niet partijen tegen veel lageren prijs in voorkoop hebben verkocht. De goedkoope suiker wordt ver krijgbaar gesteld op Rijkssuikerkaar- ten en ieder krijgt per week een half pond ad vijftien cent. Deze hoeveelheid is niet lager dan die, welke voor den oorlog werd verbruikt. Toen was het gemiddelde gebruik per jaar en per hoofd 15 -kik», met inbegrip van het industrieel gebruik. Daarna komt vrije suiker in on beperkte hoeveelheid. Het eigenaardige is, dat aan de winkeliers geleverd wordt tegen den wereldprijs. De winkelier verkoopt op den bon tegen zestig cent per kilo. Hij wisselt den bon in en krijgt uitbetaald het verschil tusschen we reldprijs en zestig cent, plus zijn winstmarge, welke is vastgesteld op f4,50 voor de winkeliers en voorde grossiers op f 1,25. De bons vertegenwoordigen dus een zekere geldswaarde en kunnen overal tegen geld worden ingeleverd. De bestrijding der duurte. Het dagelijksch bestuur van den Landelijken Bond tot bestrijding der duurte had een conferentie aan het departement van Landbouw. Gewe zen werd op het teleurstellende feit, dat de aardappelen thans op het land te koop zijn voor f 3,50 per mud en die prijs door den minister is verhoogd tot f 5,25. Ten krachtig ste werd de meening verdedigd, dat deze prijs niet mag worden gehand haafd. Om de school gedobbeld. Het volgende merkwaardige ver haal vinden we in „De Standaard" Vier k vijf jaar geleden werden er plannen gemaakt om te Koegras (gem Helder), een openbare school te bouwen. Maar het bleef bij plan nen maken I Intusschen nam het aan tal voorstanders van een School met den Bijbel te Koegras zóó toe, dat plannen gemaakt werden voor een bijzondere school. Nauwelijks kreeg het (overwegend liberale) gemeente bestuur daarvan de lucht, of het begon weer te praten over een openbare school. Maar twee scholen voor een 60-tal kinderen was toch wel wat mal VOL Berchtold was nu de eigenlijke aanstoker van den oorlog. Maar zonder den minsten twijfel had hij dien oorlog niet aangedurfd, als Duitschland hem geen blanco vol macht had gegeven. Wel ging Duitschland later aan het terug- krabbelen en beproefde het, om Oostenrijk van den oorlog te doen afzienmaar toen was het te laat. Want Berchtold hield zich aan de Duitsche volmacht, die koren op zjjn molen was, en niet aan de latere, Duitsche bemiddelingspogin gen, die tegen zijn wenschen ingin gen en die hij bovendien misschien nog wel voor een diplomatieke komedie hield. Alzoo zijn Berchtold en keizer Wilhelm met zijn kanselier en ministers even schuldig. Zij allen f wisten blijkens de openbaar ge- maakte stukken, dat de oorlog niet alleen tegen Servië zou gaan, maar ook tegen Rusland en dat Frankrijk zijn bondgenoot zou bijstaan. Dat ook Engeland ten oorlog ging, kwam 1 door den inval in Belgiëen Ame rika trok ten strijde wegens den onbeperkten duikbootoorlog. Goes. De burgemeester maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 27 Sept. tot en met 3 Oct. 1919: Goes. Bij den Raad van Arbeid alhier zijn benoemd tot tijdelijk be ambte of ambtenaar de heer C. J. Adriaanse, mej. A. M. A. Dirkse, mej. M. G. v. Nieuwenhuijze, de heer G. Ruitenbeek, de heer J. de Vriend, allen te Goes, de heer J. Dirks te Amsterdam, de heer N. M. Steur te Middelburg. Goes. De Harmonie >Euphonfa« gaf Donderdagavond haar laatste volksconcert in dit seizoen op de muziektent.

Volksblad | 1919 | | pagina 1