neer het alleen tegen België ging. Kwamen de geallieeiden de Belgen in hun schandelijke eischen metter daad te hulp, dan zou het voor ons meer wanhopig gaan worden. Doch zoover zijn we nog niet. Huldeblijk D D. v. d. Bout. Het huldeblijk van de burgerij aan den wethouder Van den Bout, die als waarnemend Burgemeester in critieke tijden die achter ons liggen, het moeilijke werk deed in het be lang dezer gemeente, is tentoonge steld in de étalage van den heer Pieterman. Het bestaat uit een fraai tegel tableau in eikenhouten lijst van de Delftsche fabriek „De Porceleyne Flesch", voorstellende het front van het Stadhuis, de Korte Kerkstraat met het gezicht op den hoofdingang der Groote Kerk. Boven de voor stelling prijkt het wapen van Goes. Onderaan staatDirk Daniël van den Bout, wethouder van Goes, aan geboden door de ingezetenen der stad, uit erkentelijkheid voor de wijze waarop hij in moeilijke tijden het burgemeesterschap geruimen tijd waarnam. Goes, Mei 1919. Bij dit tegeltableau behoort een kunst-album met opdracht en hand- teekeningen. Het boekwerk is ver vaardigd in het atelier van den heer C. W. Dhuij te Middelburg. De gouden rand wordt op de hoeken onderbroken door de letters D. V. D. B„ terwijl de wapens van Goes en Zeeland het titelblad opluisteren. Verder leest men in gekleurde lettersDirk Daniël van den Bout, Wethouder der gemeente Goes, wordt ter Herinnering aan de langdurige Waarneming van het Burgemeester schap, in moeilijke Tijden, door de Burgers dier Stad de Hulde hunner Waardeering en Erkentelijkheid ge bracht voor zijn onvermoeide en vruchtbare Werkzaamheden in het Belang der Gemeente. Goes, Mei 1919. Tevens komen op deze pagina voor de bekende wapens en een drietal penteekeningen, welke voor stellen de burgemeesterskamer, het huis van den heer D. D. v. d. Bout en het Stadhuis. Op een volgende bladzijde staan te lezen de namen van de leden der huldfgingscommissie en een aantal goed geslaagde foto's uit de gemeente Goes. Ongeveer 800 bandteekeningen van hen, die aan het huldeblijk heb ben deelgenomen, komen er in voor. Het geheel mag een kunstwerk genoemd worden en het blijkt, dat de firma Dhuij wel voor zijn taak bekwaam is. Naar wij vernemen zullen de hulde blijken 20 Sept. a.s. in de Sociëteit V.O.V. aan Zijne Edelachtbare wor den aangeboden. NEDERLAND. Op bon 76, 3^ ons suiker. Vanaf Dinsdag 16 Sept. tot en met Vrijdag 19 Sept. is op vertoon van Domiciliekaart voor elk gezin zoolang de voorraad strekt nog K.G. maisgries te krijgen. Goes. De heeren Fokke en Faase gaven Dinsdag een openbare demon stratie met hun Brabantsche turf, die uitstekend voldeed. De prijs van deze turf is f2,50 per 100 K.G. Een kleine voorraad turf kan ons in den komenden winter voor veel misère behoeden. Alsnog zal op een nader te be palen datum deze vergadering ge houden worden. De route, hedenmiddag door de optocht te volgen is als volgt samen gesteld Zij vertrekt om 1 uur van de Sociëteit V. O. V„ langs de Singel straat, Zusterstraat-, Wijngaardstraat, Waterstraatje, Beestenmarkt, Nieuir- straat, 's Heer Hendrikskinderen- straat, Bierkade, Turfkade, Groote Kade, St. Jacobstraat, Oude Visch- markt, Lange Vorststraat, Klokstraat, Kerkstraat, Groote Markt. De optocht zal worden opgeluis terd door de harmonie „Euphonia". Des middags matinée en des avonds concert in de tent op de Groote Markt, eveneens te geven door de harmonie „Euphonia". Het programma voor den Turndag luidt als volgt I, Hindernisbaan 150 M., 2, Brug (Meisjes) Volharding, 3, 40 M. hard- loopen adspiranten (10 t/m 12 jaar), 4, Verspringen (leden), 5, 60 M. hard» loopen adspiranten (13 t/m 15 jaar), 6, Polstokhoogspringen (leden), 7, Vrije-oefeningen (Vereeniging K.D.O. en Volharding), 8, 200 M. hardloo- pen (leden), 9, Hoogspringen (adspi ranten 13 t/m 15 jaar), 10, Estafette loop 4 X 80 M, (leden). De normale tijd zal in den nacht van 28 September op 29 September a.s. worden ingevoerd. De actie der typografen. Het personeel van «Elsevier* stelde volgens de »Tribune<t aan het afd. bestuur van den A. N. T. B. het volgende ultimatum »Het personeel van drukkerij «Else vier*, kennis genomen hebbende van de uitspraak der Arbitrage-commissie keurt ten sterkste af de houding door de vertrouwensmannen van den A. N. T. B. in die commissie aange nomen, waaruit blijkt, dat zij den noodtoestand niet beseffen en veel minder doorvoelen spreekt als haar oordeel uit, dat door deze houding de kracht der organisatie ten ernstigste wordt ge schaad meent hiermede het afdeelings- bestuur te moeten opdragen die stappen te doen waardoor een verder op de lange baan schuiven wordt onmogelijk gemaakt, om ernstige gevolgen te voorkomen eischt, dat vóór Woensdag 17 Sep tember a.s. een vergadering wordt gehouden, waar het bestuur mede- deeling zal doen van eventueele stappen als bovenbedoeld verklaart, indien deze stappen niet leiden tot eeo direct resultaat, dat er dan geen andere weg neer open staat dan het neerleggen van den arbeid, waartoe het personeel zal overgaan den dag, onmiddellijk vol gende op de vergadering (tenzij op de vergadering een andere datum van gemeenschappelijk optreden wordt vastgesteld) daar wij niet meer wenschen te wachten op de uitspraak der nieuwe commissie op 29 Sep tember.* De redactie van de »Tribune* voegt hieraan toe «Wij hebben juist een schrijven ontvangen van het personeel der »Volharding<, dat een algemeene staking wenscht. Dit is natuurlijk veel beter dan partieel optreden. Daarom stellen wij voor het voorstel der «Volharding* op de vergadering van a.s. Zaterdag krachtig te steunen.* De Nederlandsche Propaganda- Vereeniging van Onafhankelijke Ty pografen, afd. Amsterdam, heeft aan de Amsterdamsche typografen een circulaire gericht, waaraan we het volgende ontleenen „Poover was de uitspraak van de arbitrage-commissie de „wilde" sta kingen werden afgekeurd 1 Natuurlijk, niets anders konden we verwachten van de contractmaniakken, maar gij, vakgenooten, hade geen resultaat bereikt als gij niet tot daadwerke- lijkeu strijd waart gekomen. De maatschappelijke omstandig heden schreeuwden om verhooging van loon, maar de patroons weiger den de moderne bestuurders ge voelden zich gebonden aan het con tract, wat schoot er voor de typo grafen over Niets anders dan con tractbreuk. Wij, onafhankelijke typografen, blijven er bij, dat alléén de patrooos belang hebben bij het contract, dat zij er reusachtig door verdiend hebben. De Arbitrage-Commissie meent, dat het bestaande geschil kan worden opgelost, en de moderne vakvereeni- giegsbestuurders hebben sanctie ver leend aan een dergelijke tuchthuis verklaring. De stakkers moeten zich blijkbaar weer een bloedneus stooten aan de realiteit, want de patroons gebruiken het contract tot meerdere uitbuiting van het publiek en ge zellen, en de gezellen zullen toch weer genoodzaakt worden op den duur uit den band te springen. Nu zal er weer een Commissie in het leven worden geroepen, die onderzoeken zal of de economische omstandigheden der laatste maanden aanleiding geven totloonsverhooging. Het «Grafisch Weekblad* van 10Sep tember j.l. loopt al op de zaak voor uit en meent, «dat de gezellen moeten kiezen tusschen een vrij zekere loons- verhoogfng met behoud van het con tract en «dadelijke strijd* zonder uitzicht op contracts-hernieuwing*, en dat z(j het eerste moeten kiezen. De cautie-stelling beteekent niet alleen vaster klinken van de gezellen aan het contract, maar het is tevens een beleediging. Weg met het koelie-contract 11 Op voor den daadwerkelijken strijd 1 Verwerpt als één man de con clusie der Arbitrage Commissie Beperkte treinenloop. Wegens gebrek aan steenkolen worden op het oogenblik door de Spoorwegmaatschappijen maatrege len genomen, om den dienst te be perken. Deze beperking zou reeds op 15 September een aanvang nemen. Allereerst komen voor opheffing die treinen in aanmerking waarvan het minst gebruik wordt gemaakt. Donderdagmorgen 11 uur is onder Durgerdam een watervliegtuig bui telend neergestort. Het toestel is geheel verpletterd en gezonken. De vlieger luit. ter zee 2e kl. Jan Hekman is teistond gedood en naar Amster dam vervoerd. Hij maakte z'n eerste vlucht. Het vliegtuig stortte van een hoogte van 400 M. neer, vermoede lijk door het uit elkaar springen van den motor. Er stond weinig water, zcodat het met den kop in den modder terecht kwam. Het vliegtuig (C 16) behoorde thuis te Schelling- woude. De R 33 boven Rotterdam. Uit het Engelsche luchtschip, dat Donderdagochtend zich boven Rot terdam voortbewoog is op het Dok terrein aan de linker Maasoever een brief neergeworpen, gericht aan den burgemeester. Deze brief was gewik keld in eene met lood bezwaarde dubbele wimpel, die blauw, geel en rood gekleurd was. De inhoud van de brief luidt vertaalt als volgt 'L. M. luchtschip R 33 boven Rotterdam, 1191919. Aan den burgemeester van Rot terdam. Allen aan boord van de R 32 wenschen u hartelijk te groeten, kruisende boven de groote havens van Rotterdam worden wij herinnerd aan de beroemde daden van Nederland sche zeelieden en wij gevoelen, dat de dag zal komen naar wij ho pen binnen niet te langen tijd dat groote hardelsluchtschepen met vlaggen van Holland en Groot-Brit- tanië te samen mogen bevorderen de vooruitgang van handel en be schaving, evenals in bet verleden onze zeeschepen dat gedaan hebben." De nieuwe dienstbode Bij een familie te Haarlem kwam dezer dagen een nieuw dienstmeisje in betrekking. 's Middags wilde mevrouw uitgaan en vroeg aan het meisje wij zullen haar Jaantje noemen of zij alleen voor het eten kon zorgen. O ja, mevrouw kon gerust uitgaan. Mevr. ging en keerde tegen etens tijd terug, om in de keuken te viaden, geen goed bereid middag maal, ook geen Jaantje, maar een groot papier, waarop geschreven «Dit is een dienst voor twee, bejoer Jaantje was vertrokken, met mede neming van den huurpenning Het O. M. bij het kantongerecht te Leiden heeft tegen een fotograaf wegens het zonder toestemming van een juffrouw plaatsen van haar por tret in zijn wiokelétalage f15 boete of 5 dagen hechtenis gcëischt. De politie en de S. D. A. P. In het dagblad «Het Volk* van 6 Augustus j. 1. komt een artikel voor, waarin o. a. wordt beweerd «dat de minister van Justitie een schrijven gericht had aan alle hoofden van politie, inhoudende dat al wat tot de S. D. A. P. behoort, uit de rijen der politie moest worden geweerd.* Vao de zijde van het departement van Justitie woidt thans aan het Corr.- bureau medegedeeld, dat een derge lijk schrijven niet bestaat. RotterdamAntwerpen. De Tel. corr. schrijft dd. 6 Sept. Een Havas-bericht melde vandaag dat het Belgische ministerie van Spoorwegen orders heeft gegeven tot het inlasschen van zes kolentreinen per dag, die via Namen enCharleroi Ruhr-kolen naar Frankrijk zullen brengen. Koit geleden maakte ik in een uitvoerig telegram melding van een contract van de Fransche regeering met de lirma Worms et Cie. te Parijs, waarbij deze op zich neemt om met Hollandsche schepen driehonderd duizend ton Ruhrkolen per maand van Duisburg naar Rotterdam Goes. De burgemeester maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 13 Sept. tot en met 19 Sept. 1919 Goes. Naar ons wordt medege deeld, hoopt het muziekgezelschap „Hosanna", bij gunstig weder Maan dag 15 Sept. a.s. des avonds 8 uur een volksconcert te geven in de tent op de Groote Markt. Goes. Wellicht zullen vanmiddag verschillende watervliegtuigen hier zichtbaar zijn. Er wordt althans een veiligheidswedstrijd over de Zeeuw- sche wateren gehouden. De tocht gaat vanuit Amsterdam naar Veere en terug naar de Elta te Amsterdam over Gouda. Verschillende typen zullen aan den wedstrijd deelnemen. Goes. De vergadering, uitgeschre ven door de aid. Goes van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders, welke Donderdag 11 Sept. in de Soc. V. O. V. zou plaats hebben, is wegens teleurstelling niet doorgegaan. Goes. Turndag en atletiekwed strijden.

Volksblad | 1919 | | pagina 2