No. 72. Zaterdag 6 September 1919 42® Jaargang. EEN VOORBEELD. FEUILLETON. Tizian's Madonna. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers h 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. Als wy iets van u wilden kry gen, lezer, zoudt gij het dan ver standig van ons vinden, dat wy u op allerlei manieren gingen plagen en kwellen En als wij dan tot u zeiden„zoo gy het ons niet geeft, zetten wij u de deur uit en nemen wij het toch Dat zou u zeker niet zóó aangenaam voor ons stemmen, dat gij ons het gewenschte vrijwillig zoudt geven. Integendeel, als het geven van het voorwerp van uw vrijen wil afhing, gaaft ge ons niemendal. Of ja, misschien toch iets, namelijk een zoo stevigen duw, dat we een eindweegs van u weg stoven. Dat zou voor zulk een onheutsche behandeling waarlijk ons verdiende loon zyn. Zelfs al waart ge in den beginne misschien nog wel geneigd geweest, om onze wenschen in welwillende overwe ging te nemen, waarvan dan mo gelijk het gevolg had kunnen zyn, dat wij het cadeautje meenamen na^r huis, dan zoudt ge waarschijn lijk na bovenbedoelde handelwijze van onzen kant geheel van gedachte veranderen en ons met de kous op het hoofd wegzenden. Aan zulk een onhebbelijke han delwijze maken zich tegenwoordig de Belgen schuldig in die deelen van Duitschland, die zij voor zich hopen te verkrijgendat zijn de districten Eupen en Malmedy. Deze districten zijn door den bekenden Raad van Vier aan België toege wezen op één vaste voorwaarde. De inwoners van Eupen en Mal medy moeten binnen een bepaald tijdsverloop door vrije stemming beslissen, of zij bij Duitschland Uit het Zweedsch. Lady Mary las het vers nog eens over, voor zij zich ter ruste begaf, en vroeg den volgenden dag aan den heer Stevens op zeer onverschilligen toon, hoe hij haar toch wel het zeldzame werkje had kunnen bezorgen. En toen deze eenigszins verlegen draalde met zijn antwoord, viel zij hem in de rede, zeggende //O, ik wiel niet onbescheiden wezen, maar ik ben u zeer dankbaar, ge hebt er mij zeer veel genoegen mede gedaan." Dien zelfden dag vond Lord William eene nieuwe gelegenheid om aan Mylady een boek te zenden. Hij wist door den heer Stevens, dat zij Italiaansche lectuur wenschte, en daar hij een roman in die taal bij zich had, verzocht hij den predikant haar dien te willen brengen. Andermaal stopte hij eene dichtelijke ontboezeming in het boek, zoodat Mylady nu niet langer in twijfel kon willen blyven, dan wel of zij in 't vervolg Belgen willen worden. Voorloopig zijn beide districten reeds door Belgische troepen bezet. En wat doen deze nu? Behalve dat zij de inwoners plagen en sarren, hebben zij nu bepaald, dat bedoelde stemming niet in het geheim zal gehouden worden, zooals toch een vrije stemming behoort te zijn, maar op open lijsten, waar uit dus dadelijk te zien is, wie ertegen is, om zijn grondgebied tot een stuk van België te helpen ma ken. Deze tegenstemmers zullen dan volgens de vriendelijke toezeg ging der Belgische gezaghebbers dadelijk met hun gezinnen uit de districten worden gezet. Van have en goed beroofd, zullen deze men- schen dan in het overige Duitsch land een onderkomen moeten zien te vinden. De lezer weet voldoende, dat wij ons gedurende den oorlog niet Duitschgezind hebben betoond, om dat we er vast van overtuigd wa ren en nog zijn, dat de Duitschers met dien oorlog onrecht op onrecht stapelden. En het is nu weer in naam van het recht, dat wij op komen tegen de manier, waarop de Belgen thans in Eupen en Malmedy optreden. Een stemming, gelijk zij die willen, is geen vrije stemming, maar een ongehoorde dwingelandij. En het dreigement van verbanning is precies hetzelfde geweld, waar tegen ze hun groote keel hebben opgezet, toen de Duitschers zich in België eraan schuldig maakten. Wij zyn er benieuwd naar, of de groote heeren te Parijs deze Belgische manier van doen zullen goedkeuren. Dat zou Wilson zeker niet. Maar... Wilson heeft tegenwoordig in zijn wezen. Lady Mary was wonderlijk te moede zij vond het schoone sonnet onver beterlijk. Nog onlangs, toen zij het mij toonde, viel zij haren man om den hals en zeide met hare zachte stem //Ja, Will, als gij uwe gedichten slechts wildet in het licht geven, zou niemand Byron meer lezen." Mylord kleurde. Ondertusschen kreeg de heer Stevens eenigzins achterdocht. Mylord werd zoo rusteloos, zoo gejaagd iets wat de predikant zich niet goed kon verklaren. Het weer had zich eindelijk tot deugd geschikt. Alle regenwolken waren als sneeuw voor de zon verdwenen, en de blauwe hemel zag er zoo verrukkelijk uit, alsof hij zich van geene schuld bewust was. De warme, koesterende zonnestralen verrichtten wonderen, het overtollige nat droogde fluks op, neder- geslagen struiken en takken verhieven zich weder vroolijk, alles verademde. Mylord wandelde des voormiddags welgemoed den weg op, het brugje over, waaronder de kleine beek stroomde, ging heuvelopwaarts, om van het heer lijke uitzicht over velden en wouden eigen land zóó de handen vol met andere, gewichtige zaken, dat hy misschien geen gelegenheid zal vinden, zich met de meergenoemde Duitsche districten te bemoeien. Mogelijk, dat zijn plaatsvervanger te Parijs zich geroepen zal achten, de voetsporen van Wilson te druk ken, en even pal zal sraan voor het recht, ook van verdrukten. Voor ons, Nederlanders, is deze geschiedenis wel niet bemoedigend, maar leerzaam. De jonkerpartij, die op het oogenblik in België de lakens uitdeelt, wil ook in ons Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen een soortgelijke volksstemming als de bovenbedoelde doen houden. Natuurlyk is er geen denken aan, dat wij ons aan dien brutalen Bel gischen wensch zullen onderwerpen. Maar de wil van gene zijde bestaat. En, zooals wij de vorige week me dedeelden, zou diezelfde jonkerpartij maar onverwachts Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen door Belgi sche troepen willen bezetten. En dan kregen we in ons eigen land, dat niets met den oorlog heeft uittestaan gehad, dat nooit iets tegen België ondernomen heeft en dus nooit zyn vijand was, maar eer het tegendeel, wat uit de opneming der Belgische vluchtelingen is ge bleken, dan kregen we hier dezefde dwingelandij en geweldenarij te verduren, die nu in Eupen en Malmedy warden toegepast. Dan zouden duizenden bij duizenden Nederlanders door de vriendelijke Belgen verjaagd worden, misschien weltot in de Noordzee. Deze week is te Heerlen in Limburg gezegd, dat, als de Belgen met den sabel gaan rinkelen, ook het kleinste stukje van Limburg te genieten, en stond even, besluiteloos, stil voor het groote hek van het park, nochtans zonder binnen te gaan. Een weinig dieper in het woud was een ander klein groen geverfd hekje, dat hem meer aanloktetoch klopte hem het hart hoorbaar toen hij het opende. Wat hij eigenlijk wilde, wist hij zelf niet.Ronddwalen in het heiligdom. Het was er eenzarm en stilmen hoorde niets dan het verwijderde gekras van harken op de grindpaden en af en toe Let nederploffen van overrijp ooft. Mylord liep door, en naderde eene door latwerk omgeven ruimte, waar de kassen zich bevonden. Daar was een kleine aanleg gemaakt van fijne heesters en zeldzame gewassenin het midden plaste een fonteintje. Hij bleef achter de omheining staan, om het liefelijke geheel te bewonderen daar bemerkte hij opeens eene dame tusschen de bloemperken. Dat wasja, niemand anders dan Lady Mary in eigen persoon. Zij bukte telkens om bloemen te plukken, en neuride zachtjes in zich- zelve. Soms hield zij even op om haren ruiker'te schikken, die waarlijk prachtig was. met mannenmoed verdedigd zal worden. Wij hopen, namens ons heele volk te kunnen zeggen, dat ook het kleinste stukje van Zeeuwsch-Vlaanderen met denzelf den moed aan de Belgen zal worden betwist, als ze het mochten bestaan, daar een inval te doen. Het is gebleken, dat wij ten opzichte van onze waterwegen wel een en ander aan de Belgen willen toegeven. Maar wanneer zy sou- vereiniteit, dat is de uitoefening van oppermacht, over deelen van ons land of ons water trachten te verkrijgen, dan zullen wij hen - hoe ongaarne wy ook vechten met wapengeweld weerstaan. Ons kruit is nog droog, meneer Hymans Een motie om de wenschelijkheid van verhooging der loonen van de werklieden der gemeente uit te spre ken, werd verworpen met II tegen 2 stemmen (de heeren De Die en Blaas). Een voorstel-Plazier om de raads- Plotseling richtte Mylady zich op, wendde het hoofd om en bemerkte Mylord. Zij trad verschrikt achteruil en fronste de wenkbrauwen, maar on middellijk daarop kwam zij hem glim lachend tegemoet, reikte hem de hand, zeggende //U higrfe Lord Wanham z/Ja, Mylady, aftrzal u wel verwon deren. Ik hoop dat ge mij de onbe scheidenheid, die ik pleeg, zult ver geven. Ik wilde u echter gaarne eens spreken." Zij wandelden samen de lommerrijke laan in. z/Zoo," zeide zij, terwijl zij haren ruiker aandachtig beschouwde. //Gij zult uwe //Madonna" toch wel niet weer willen verkoopen en zij zag hem lachend aan. yNeen, waarlijk nietMaar sedert ik weet hoeveel waarde het stuk voor u heeft.ja, Mylady, ik heb er nau welijks meer naar omgezien, sinds ik het terugheb." z/En toch wilt ge het niet overdoen z/Neen, ik kan er niet van scheiden. Doch laat mij u iets voorstellen iets... vragen Mylady.Kunnen wij het niet deelen 9 Goes, Naar wij vernemen heelt de heer A. D. F. van der Wart eervol ontslag aangevraagd als direc teur van de Ambachtsschool alhier. Goes. De burgemeester maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 6 Sept. tot en met 12 Sept. 1919 Op bm 75, 3^ ons Suiker. Goes. Door den Raad der ge meente is in zijn vergadering van Dinsdag jl. herbenoemd als Wet houder de heer v. d. Bout en be noemd met 7 tegen 6 stemmen de heer Mr. Stieger inplaats van den heer I. D. Fransen v. d. Putte.

Volksblad | 1919 | | pagina 1