tie van Nederlandsch gebied niet weten. Doch anderen beweren de overgroote meerderheid der Belgen wil de annexatie wèl. Het is moeilijk, hieromtrent tot klaar heid te komen. En al zouden we ook gaarne gelooven, dat eerstge noemde meening de juiste is, toch doen we het best, zoolang we de waarheid in dezen niet kennen, om niet al te vast te vertrouwen op de goede gezindheid dier „overgroote meerderheid". Blijkt later, dat die goede gezindheid werkelijk bestaat, des te beterwe zullen er ons van harte in verheugen. Op het oogen- blik zijn we nog wat bevreesd, dat de Belgen, die tegen annexatie zijn meest Vlamingen weinig invloed op hun regeering hebben ze erkennen zelf, dat zij de Vlamingen onderdrukt worden. Niettemin hebben we wel eenig vertrouwen, dat geen land- of watergebied uit onze in Belgische macht zal overgaan. Dat vertrou wen steunt ten eerste op de warmte, waarmee onze afgevaardigden in Parijs ons recht zullen blijven verdedigenen ten tweede op de gezindheid der groote mogendheden, die in deze zaak het laatste woord hebben. Vooral vertrouwen we het allermeest op Amerika, op Wilson. Het komt ons voor, dat hij, hoezeer hij ook de Belgen wil helpen, toch niet gezind zal zijn, ons onrecht te laten aandoen. NEDERLAND. De melk ging verloren. Dr. v. d. Berg verleende genees kundige hulp. Kinderrechtbanken Aan het Departement van Justitie is een wetsontwerp in voorbereiding tot het instellen van speciale kinder rechtbanken, een instelling welke in het buitenland hier en daar reeds lang burgerrecht heeft verkregen. Het ligt in de bedoeling de be staande kinderwetten dan tevens in zooverre uit te breiden dat minder jarigen ook bij wijze van preventieven maatregel kunnen worden onder patronaat gesteld en tevens niet al leen de strafrechtelijke maar ook de burgerlijke rechtspleging daarbij te regelen. Krachtig optreden der Overheid gewenscht. Wethouder Wibaut verklaarde te genover de redactie van het N. v. d. D. uitdrukkelijk, dat het college van Burgem. en Weth, van Amsterdam zich ten opzichte van het verzuimen zonder reden en voorkennis (zooals bij de staking van Dinsdag) op het standpunt blijft stellen, dat de bepa lingen hieromtrent in het Werklie denreglement, zoolang dit bestaat, ten volle gehandhaafd moeten worden. Geen oesters naar Duitschland I Het is zoo goed als zeker, dat Duitschland gedurende de aanstaande oestercampagne die 1 Sept. begint, geen Zeeuwsche oesters zal koopen. Duitsche belanghebbenden bij den oesterhandel hebben dit verzekerd. Door den lagen koers der marken zouden de oesters op 500 M. per IOOO komen. De afd. Utrecht van den Ned. Vegetariërsbond besloot nog niet over te gaan tot het gemeenschap pelijk inkoopen van zomerfruit, doch dit wel te doen voor het wlnterfruit. Het plan, om een gemeenschap pelijke groentenkweekerij op te rich ten, vond algemeenen bijval. Een commissie werd benoemd om deze voorstellen nader uit te werken, om zoo spoedig mogelijk tot oprichting eener coöperatieve groentenkweekerij te kunnen overgaan. Hierbij zullen zich ook niet-vege- tariërs kunnen aansluiten. Te Zaandam zijn 20.000 kalkeieren in beslag genomen, die ter beschik king van de Regeering zullen gesteld worden. De wittebroodkaarten. De minUter van Landbouw heeft bepaald, dat voor de 28ste brood kaartperiode als wittebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wittebrood ea dagbroodkaarten zullen gelden de in voormelde beschikking bedoelde kaarten van verschillende kleuren en wel voor het 109de tijdvak de bruin gekleurdevoor het 110de tijdvak de blauw gekleurdevoor het 11 ide tijdvak de oranje gekleurde, en voor het 112de tijdvak de grijs gekleurde kaarten. Groenten goedkooper! Te Beverwijk valt de markt van groenten erg tegen. De prijzen dalen enorm Snijboonen golden niet meer dan f 5 a f 6 per 100 kilo en de spercieboocen gingen niet hooger dan f13 a f15. Enkele firma's zijn begonnen de boonen voor eigen risico te zouten. In >Vraag en Aanbod* komt een advertentie voor, waarin een smid te Oosterland, Wieringen, velerlei te koop aanbiedt, o. a.>Enkele prima Hoefijzers, gemaakt door den ex- Kroonprins van Duitschland*. Eieren goedkooper De prijs der eieren is in de laatste dagen weer naar beneden gegaan. Betaalde men voor 14 dagen nog f I.IO per pond, thans noteert de pluimveeclub >De Graafschap* niet hooger dan 85 cent per pond. Landelijke organisatie van consu menten. Aan de uitnoodiging van het be stuur der Ambtenaren-consumenten- vereeniging te Assen, om ook elders over te gaan tot de oprichting van dergelijke vereenigingen, is thans reeds in een groot aantal gemeenten in alle deelen des lands voldaan. Thans is besloten op 16 Septem ber a s. een vergadering te Utrecht te beleggen tot het stichten van een landelijke organisatie. Tal van vereenigingen betuigden reed3 haar instemming. Alsdan zal tevens worden over wogen om ook niet-ambtenaren tot deze organisatie toe te laten. Zoo zal 't komen I Bij de staking van landarbeider in de provincie Groningen was een der eischen bij 't machine-dorschen niet langer dan 8 uur. ïn 't contract werd echter de 10 urige vastgelegd. Wat ziet men gebeuren, nu 't dor- schen overal begonaen is Dat de arbeiders uit eigen bewe ging den werkdag brengen op 12 tot 13 uur. Natuurlijk om aimaar meer te verdienen. UIT DEN VREEMDE, De bezetting van Bulgarije. Uit Boekarest wordt volgens een telegram uit het hoofdkwartier van generaal Franchet d'Esperey gemeld, dat Bulgarije geheel door de Entente troepen bezet is. Deze maatregel ls tijdig genoeg genomen om de uit breiding van het bolsjewisme te voorkomen. Het plan bestond om in Bulgarije binnenkort de sovjet republiek uit te roepen. Louis Botha. Louis Botha, de Zuid-Afrikaansche premier, is overleden. Steenkolen in Duitschland ondekt. Uit Bielefeld wordt gemeld dat aan de Noordelijke belling van het Teu- toburger woud, niet ver van Hanno ver, steeckolenlagea, die voor voor spoedige exploitatie in aanmerking komen, gevonden zijn. De onveiligheid in Vlaanderen. Het parket van Dendermonde leidt het onderzoek in 'n zeer ernstig geval van roofmoord, gepleegd onder dergelijke omstandigheden, dat we ons afvragen, wat we dezen winter wel te wachten hebben. Er wordt thans niet meer gestolen in 't ge heim, in 't helle van den nacht, maar door georganiseerde gewapende benden, wier optreden doet denken aan den roovers-corporaties van weleer, zooals ons die in de gruwel verhalen beschreven wordenWaar lijk, we zien nu wel de zeer ernstige, zedelijke gevolgen vaa den oorlogs tijd en de daaruit voortgesproten verwildering. Men oordeele. De veehandelaar Alfoas Pauwels, die te Sisay, in Waasland, woont, ging elke week in Holland koeien koopen, die hij in Vlaanderen weer verkocht. Men wist aus dat hij op sommige dagen veel geld in huis had. Pauwels en zijn twee groote zonen hadden het ontvangen geld geteld, 109.000 frank, en dit in een kast weggelegd. De man en een der jongens wilden dan nog eens naar den stal gaan kijken, 't Was 9 uur 's avonds, en het huis staat in de Stationsstraat, waar altijd menschen op gang zijn. Vader en zoon openden de ach terdeur. Eensklaps klonken schoten en beiden vielen getroffen neer. Ze waren dadelijk dood. Een tiental kerels stormden bin nen, gemaskerd of zwart gemaakt. Ze schoten ook naar de vrouw, die aan den rechterarm getroffen werd en dwongen haar het geld te wijzen. Een der roovers stak het papier in een zak. Ook de tweede zoon werd aangeschoten en dan in den kelder gestopt, evenals de moeder en een zuster. De roovers doorzochten het hufs, nog niet tevreden met hun buit. Van het station kwamen drie per sonen, die, iets vreemds bemerkend, aan het hek der woning bleven staan. De schurken omsingelden hen en dreigend met revolvers joegen ze ook deze menschen in het huis en in den kelder, opdat ze geen alarm zouden kunnen maken. De roovers riepen hun gevangenen toe, dat zij twintig minuten beneden De bandieten vertrokken dan. 't Werd stil in huis. In de gang bij de achterdeur lagen belde lijken. Eindelijk waagden de opgeslotenen het, hun kelder te verlaten en de politie te waarschuwen. Ook het parkït te Dendermonde werd van de misdaad in kennis gesteld en begaf zich ter plaatse. Het tast nog in 't duister. Tegelijkertijd vernemen we, hoe te Gent de kunstschilder Seraphin Seys in zijn woning vermoord werd. Men voed hem aan handen en voeten gebonden. Dat er over dit alles ongerustheid onder de bevolking heerscht, is te begrijpen. De tocht van de Goliath. Aan de Fraosche bladen wordt omtrent het vinden van de Goliath het volgende ontleend De Goliath gevonden. De beman ning gered, Dit bericht verspreidde zich Zaterdag als een loopend vuurtje door geheel Frankrijk en ook daar buiten, waar men met ongerustheid het lot verbeidde van het troepje helden dat den elfden Augustus van Parijs vertrokken was om den 4500 K.M. langen tocht te ondernemen üaar Dakar. Het eerste gedeelte van den tocht Parijs-Casablanca werd uitstekend volbracht. Daar hield men eenige dagen rust en zond brieven en brief kaarten naar zijn ouders en vrienden, welke alle getuigden van een abso luut vertrouwen en een groot enthou siasme. Luit. Bossoutrot zond aan Henri Farman een brief, waarbij hij tevens een rapport insloot over zijn tocht. Een gedeelte van zijn verhaal nemen wij hieronder over. „Vertrokken van Toussus den lien Augustus 7 minuten na middernacht, aangekomen te Casablanca dienzelf- dea dag om 6,30. De reis ging tot Ruffec door een heldere lucht, daarna vlogen wij echter gedurende drie uren door laag hangende wolkenbanken. Zonder de aarde te zien, twee keer uitgezonderd toen we een gedeelte vaa de Landes en Blarrite zagen. Baa begint het te dagen en stijgen wij tot 3000 Meter. Flauw teekenen zich in de verte de omtrekken van de Pyreneeën. We zetten koers naar Vittaria dat wij om 8 uur bereiken; het is de eerste Spaansche stad die wij bemerken, daar de wolkenbanken ons het gere geld gezicht op de aarde ontnemen. Verder vliegen we naar het Zuiden en zien overai beneden ontelbare sinaasappel- en olijfboomen. Hoe heerlijk moet het zijn om daar neer te strijken. In 't Oosten zien we Cadix en gaan verder in de richting van Marokko. Wij steken over tusschen Trafalgar en Algedras en komen om 4 uur op de Afrikaansche kust. Wij vliegen nu zeer laag, vau 50 tot 100 M. want op 1000 M. is de temperatuur 33 gr. Wij vliegen over Aziia, het eenzame Larache, het vroolijke ea mooie Robat en arri- veeren eindelijk te Casablanca. Wij zijn van af Biarritz aan het fotogra feeren. De draadlooze telegrafie be wees ons groote diensten. Wij hebben steeds verbinding gehad en kondeta aan Tanger de windrichting vragen, de tijd van zonsondergang enz. Wij hebben meestentijds laag ge vlogen daar de wind in de hoogere luchtlagen zeer sterk was. De motoren hebben uitstekend gewerkt. Bij de landing waren nog voor handen 355 liter benzine en jo liter olie.* Dit schreef de dappere Bossoutrot toen zij voor hun tocht naar Dakar Gets. Benoemd tot beëedigd klerk ten kantore der hypotheken en het kadaster te Tiel de heer J. F. Rottier, alhier. Gees. De burgemeester maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 30 Aug. tot en met 5 Sept. 1919 Op ban 74, 3^ ons Suiker. Gees. Toen de melkboer Flipse gistermorgen van het koeienmelken terugkeerde, brak het draagkussen van het paard, zoodat de boomen der kar neervielen en de heer F. en de melkbussen voorover uit de kar tuimelden, waarbij F, een pols brak. Gees. Naar ons wordt medege deeld, hoopt Maandag 1 Sept. a.s. het muziekgezelschap „Hosanna" om 7\ uur, en om 9 uur de harmonie „Euphonia" in de tent op de Groote Markt een volksconcert te geven. Goes. De heer M. A, vanWeele, tijdelijk alhier, is met ingang van 15 Sept. a.s. geplaatst als assistent machinist aau de Stoomvaart-Mij. „Nederland" te Amsterdam. I moesten blijven. Wie vroeger boven kwam, zou doodgeschoten worden. Boven lagen jonge kinderen te slapen.

Volksblad | 1919 | | pagina 2