No. 68, Zaterdag 23 Augustus 1919, 42® Jaargang. Tizian's Madonna. DE KERMIS. feühietok. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, ais geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent, v.- Dus alweer kermis, de eerste in onze stad na de oorlogsjaren. Er zijn menschen, die meenden, dat, omdat nu de kermis in zoo langen tijd niet gehouden was, zij stellig veel van haar levenskracht zou hebben verloren, ja, dat zij mis schien zich zelve wel zou afschaf fen, zoodat haar tegenstanders weinig of geen moeite zouden be hoeven te doen, om haar voorgoed te doen verdwijnen. Men weet het lang voor den oorlog waren er ook al verscheidenen, die dachten, dat de kermis op haar laatste beentjes liep. En zie, het komt juist andersom uit, dan deze lieden geloofden en... hoopten. Zij, die van meening waren, dat de meerderheid der menschen genoeg hadden van dit zoogenaamd ruwe vermaak, kwamen bedrogen uit. Zij toonden, weinig menschenkennis te bezitten. Zij dachten, dat de groote menigte vry willig afstand van dit vermaak zou doen, omdat zy dat zoo wenscli ten. Zij beoordeelden die menigte naar zichzelven en vertrouwden, dat de meesten dit openbare ver maak zouden schuwen, om zich dan op andere wijze, vaak in stilte en ongezien, ruimschoots schadeloos te stellen. De eerste kermissen in onze buurt, te Ylissingen en Middelburg, heb ben de kermishaters een geweldigen slag in 't gezicht gegeven. Yooral die te Middelburg was nog zelden, misschien nog nooit, zóó vol van vermakelijkheden en... zóó vol van bezoekers als dit jaar. En dan had men nog wel op den laatsten dag der Middelburgsche kermis in het Uit het Zweedsch. „Het is goed. En toen „Zij vroeg naar u, Mylord, en ik zeide, zooals u mij gelast hadt, dat u op reis waart en eerst over eene week terug zoudt wezen." „Best", antwoordde zij» »geef mij den sleutel van Mylords kamer." „En „Ja, ik zeide dat wil zeggen, ik begon te zeggen mag dat wel, als Mylord niet thuis is Maar u hadt eens moeten zien welke oogen zij opzette, juist zooals u er nu zelf uitzieten toen zeide zij „gauw wat, als het u belieft, ik moet iets zoeken in Mylords kamer." Daarna trad zij binnen met haren kamerdienaar, en bleef een poos weg." „En toen zij vertrok „Ik heb haar niet meer gezien, Ex cellentie. Ik wilde juist een middag- rje nemen toen de signora aan- naburige Vlissingen een feest ter eere van Naerebout georganiseerd, dat, naar men geloofde, de grootste drommen naar Ylissingen zou trek ken, wat alweer niet waar was. Wy hoorden zelfs iemand van zoo genaamd Christelijken huize en een verklaard tegenstander der kermis, nadat hy de groote drukte te Mid delburg gezien had, zeggen „neen, die schaft zichzelve nog in langen tijd niet af". Deze kermis na vijf oorlogsjaren was hem een openba ring. Zij had hem een beter in zicht gegeven in de roerselen der menschelijke ziel. Hij moest er kennen, dat hij totnutoe de men schen steeds verkeerd beoordeeld had, wat wij al jaren geleden voorspeld hebben, dat gebeuren zou en altyd gebeurde. Op dezelfde wijze is het gegaan met de eeuwige bewering, dat de kermis aanleiding geeft tot allerlei slechtsdronkenschap, vechtpar tijen, „onzedelijkheid", en wat dies meer zij. Het is gebleken, dat de afgeloopen kermissen van al dat leelijks zoo goed als niets te zien hebben gegeven. Ja, nog sterker: er kwamen op het Naereboutfeest te Ylissingen meer vechtpartijen en meer gevallen van dronkenschap en andere ongeregeldheden voor dan op de gelijktijdig gehouden kermis te Middelburg. We geven toe, dat de tijdsom standigheden wel wat meewerken, om de kermissen in haar alouden luister te doen herleven. Yóór den oorlog gingen de rijken op reis naar het buitenland de middenstanders bleven meer in ons land. En ook voor de minder gegoeden was door lage reisprijzen wel gelegenheid, zich een uitstapje te veroorlooven. schelde, en zoodra zij in uw kamer was, ben ik een oogenblik gaan liggen. Slechts eventjes, Excellentie. Het was zoo drukkend warm. Maar ik had mijne kleine Marietta bevolen alles weer zorgvuldig te sluiten als de dame weg ging, en zij vertelde me later, dat de signora haar zoo vriendelijk gegroet en er zoo vroolijk had uitgezien." „Verder niets „Neen. Zij vertelde me dat de sig nora een paarsch zijden japon met breede kanten „Dat kan me niet schelen." Mylord beet zich op de lippen en was vaalbleek. „Mist u iets Ik kan toch niet denken dat zulk eene groote dame „Niets." Mylord wenkte met de hand. „Ge kunt gaan." De concierge verwijderde zich, ver schrikte, nieuwsgierige blikken in het rond werpendeen toen de man weg was, ging Mylord zelf uit. Hij had spoedig uitgevonden waar de familie Clarendon, die slechts uit Lady Mary en hare tante bestond, woonde, en schelde aan. „Is de familie thuis „Wie vroeg een knorrige stem. Daarby kon de een aan zijn ver langen naar natuurgenot, de ander aan zijn begeerte naar kunstgenot in museums en dergelijke voldoen. Nu is het anders: reizen en'ver blijven in den vreemde is voor een deel nog zoo goed als onmogelijk, tenminste wat het buitenland be treft en in elk geval is het schro melijk duur, ook in ons eigen land. Alzco is er voor kleine beurzen minder dan vroeger te genieten. Dit zal ongetwijfeld meewerken ten gunste der kermis. Want wij herhalen het weer maar eens de mensch kan niet buiten genot, buiten ontspanning. En wie beweert, dat wel te kunnen,spreekt on waarheid of knypt de kat in het donker, wat nog leelyker is. Nu moge het echter waar zijn, dat het verminderen van reisgele- genheden, enz. de kermis ten goede komt, de ervaring met het Naere boutfeest te Vlissingen, dat vrijwel in het water viel, is toch een sterke aanwijzing, dat het publiek in over- groote meerderheid de kermis beslist wil hebben en er zelfs den voor rang aangeeft boven andere, be staande en bereikbare feestelijk heden. Onze meening, dat de kermis behouden moet worden en zelfs, dat ze een onschuldig vermaak is voor hen, die niet moedwillig allerlei ongerechtigheden zoeken, wat ze ook elders heel gemakkelijk kunnen doen, die meening is ook door en na den oorlog niet verzwakt, maar veeleer versterkt. Wij wenschen dan ook allen, die van plan zijn, eraan deeltenemen, een recht ge- noegelijke kermis. NEDERLAND. Goes. De burgemeester maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 23 Aug. tot en met 29 Aug. 1919 Op b )D 73, 3^ ons Suiker. Van 25 30 Augustus tusschen 912 en 24 uur worden nieuwe Normaal-margariaekaarten verstrekt tegen inwisseling van de lichamen der oude kaarten. Voor ieder gezin kan op vertoon van domiciliekaart nog maisgries afgehaald worden. Alles aan het Gem. Distributie-Bureau. Voortaan wordt Normaal-Margari ne aan winkeliers alleen bij vooruit bestelling afgeleverd. Goes. Donderdag slaagde te Utrecht voor het examen Schoonschrijven M. O. de heer H. Wolthuis, teekenaar vaa het kadaster alhier. „Lady Clarendon „De dames zijn op reis." „Wanneer worden zij terug ver wacht „Zij komen niet terug. Zij zijn acht dagen geleden naar Napels vertrokken." Mylord vertrok denzelfden dag naar Napels, en kwam daar des namiddags reeds te weten, dat de dames Clarendon zich den avond te voren per stoomboot naar Genua hadden begeven. Hij reisde haar achterna. Toen hij ze eindelijk meende gevonden te hebben, hoorde hij, dat ze naar Weenen waren gegaan. Wanneer men heden ten dage de politie in den arm wil nemen, kan men in ongeloofelijk korten tijd iemand opsporenmaar indien men daarvoor slechts op zijne eigen krachten bouwt, lukt dat zoo snel niet. Twee alleen- reizende dames vindt men zoo spoedig niet terug terwijl men ze in het eene gedeelte van Weeaen zoekt, kunnen ze heel rustig in het andere zitten thee te drinken. Dat ondervond Mylord. Hij doolde door Europa rond als de Wandelende Jood. Ten slotte gaf hij het op, en ging in Maart naar Parijs, met het plan om van daar in April naar Engeland terug te keeren. Aardappelen schillen ia het leger 1 De Minister vaa Oorlog heeft aaa de korpscommandaaten bericht ge zonden, dat met het oog op de daaraaa verbonden hooge kostea geea verandering wordt gebracht ia de bepalingen ten opzichte van het schillen der aardappelen door de militairen. Indertijd was voorgesteld dit schillen op Rijkskosten door burgerpersonen te deen plaatshebben. «Een reuzenboom Te Meersen (bij Maastricht) is een l eik geveld, die ruim 300 jaar oud i was, een omvang heeft van 5.30 M., I een middellijn van 1.80 M. en een gewicht van 20.000 K.G. De hooge schoenprijzen 1 De Ned. Bond van Schoenmakers- Op eenen der laatste dagen, dat hij zich te Parijs ophield, werd hem eene introductiekaart bezorgd voor een groot bal in de Engelsche ambassade. Geen lust voelende om er heen te gaan, had hij zich thuis tot lezen nedergezet. Toen het echter elf uur was geworden en de maan daar buiten prachtig scheen, veranderde hij plotseling van gedachte. In eenen oogwenk was hij verkleed en tegen middernacht op weg naar het hotel. Het bal was in vollen gang. Reeds in de vestibule en op de trap stroomde hem de met zoeten bloemengeur ver mengde lucht tegen, die het geheele huis vervulde, en drong de dansmuziek tot zijne ooren door. Alle zalen waren gevuld met gasten dames in luisterrijke avondtoiletten, schitterende uniformen en heeren in burgerkleedingdaar tusschen bewogen zich tal van lakeien met ververschingen. Te vergeefs trachtte Mylord gelegen heid te vinden, der gastvrouw zijne opwachting te maken er was geene mogelijkheid toe. (Wordt vervolgd)

Volksblad | 1919 | | pagina 1