No. 67. Woensdag 20 Augustus 1919. 42® Jaargang. 4 FEUILLETON. Tizian's Madonna. Advertentlën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 IIUS* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. NEDERLAND. Bevolking. Ie helft Aagastua 1919. Ingekomen. W. G. Koning, Dir. N. V. Wed. P. de Jongh uit Boskoop, Voorstad 925 G. H. Lagchar, ambt. Raad van Ar beid uit Arnhem, Groote Markt 51/52; M. de Jonge, graanhandelaar uit Gro ningen, Westwal 165; M. C. Harthoorn, winkeljuffrouw uit Middelburg, Korte Kerkstraat 109; A. Tilroe, veehande laar uit Kloatlnge, Westsingel 236 J. van Anroojj, kappersbediende uU Maassluis, L. Kerkstraat 23; M. Zicharissse, veldarbeider uit Oresand, Kleine Kerkstraat 262; M* Rottier, slageraknecht uit Rilland.Bath, Lange Vorststraat 222 H. P. Boeltjes, zonder beroep uit Sluis, v. d. Gosska.de 162 E. P. Breas, Wed. M. Noordijke zonder beroep uit ColQasplaat, v. d Goeskade 168; C. J. Lafl», bakkersknecht uit 's H. Arendskerke, Sc. Adriascstr. 68; H. Wildeboer, zeevarende uit Vlls- slngen, Westwal 167 Tb. A. Hoender kamp, boekhouder Hanzebank uit Schiedam, Gansepoortstraat 197 H. A. Westcüölder, reiziger uit Amster dam, Wijngaardstraat 52; J. Jansen, verzekeringsagent uit Middelburg, Kleine Kade 180; J. W. Treurniet, onderwQzares uit 's Gravenhage, Voor stad 950, Vertrokken. A. J. van Boven, bakker naar Mid delburg J. van de Velde eu gezin, zonder beroep naar Rotterdam; M. Enige, slagersknecht naar Scheve- niagenF. T. Scharleman, houtzager naar RotterdamJ. M. Adrlaaneen, smidsknecht naar SchiedamP. L. Vermeule, smidsknecht naar Rotter dam L. de Pagter, boerenknecht naar Kloetinge; M. H. F. H. Beerden, tee kenaar kadaster naar Middelburg M. Uit het Zweedsch. Mylady fronste de wenkbrauwen en begon gejaagder te spreken. „Maar Mylord, indien ik u eene hoogere som bied Voor den tweeden keer werd Lord William zeer rood in het gelaat, doch ditmaal van ergernis. Hij mat Mylady met eenen koelen blik en zeide „Het is het stuk zelf, waar ik prijs op stel, niet de geldswaarde." „Mylord, ik heb het bewonderd en gewenscht te bezitten van het eerste oogenblik dat ik het zag ik beb niets onbeproefd gelaten om het te krijgen, het is slechts de schuld van eenen onhandigen domoor, dat het mij ontgaan is ge ziet dus wel, dat ik er in een zekeren zin een recht op heb. En zelfs al geeft ge dit niet toe, dan smeek ik u sta het mij af l" Mylady had zich opgericht, en stond vlak tegenover Mylord, met de handen langs de zijden. Hare zwarte oogen C. J. da Groen, kit dar juffrouw naar HaarlemJ. W. Becks, bakkersknecht naar Middelburg; B. Kok, telegrafist naar Gravenhage. Dure groenten Er zijn vele sprekende voorbeelden aldus De Tuinbouw die de klachten der groentenverbruikers over de hooge prijzen inderdaad recht vaardigen. Waar echter de oorzaak der duurte in dit geval gezocht wordt in de hooge prijzen, die de tuinders voor hun producten ontvangen, is men meestal niet aan het goede adres en ware een meer volledig onderzoek zeker niet overbodig. In vele gevallen, waarin de klacht gegrond bleek te zijn, vonden wij de oorzaak der duurte onzer tuinbouw producten voornamelijk in de wijze, waarop het product bij de verbruikers komt. Een paar voorbeelden mogen dit nader toelichten Toen in het begin der vroege aardappelcampagne de tuinders voor goede qualiteiten 10 cent per K.G. ontvingen, welke prijs al spoedig tot 8l/a h 9 cent daalde, werd dit pro duct iu de onmiddellijke nabijheid der veiling, dus met weinig transport kosten, aan de verbruikers voor 20 cent per K.G. verkocht. Een winst van minsten 100 pCt. stond vast. Nu is het wel duidelijk, dat de producten niet zonder prijsverhooging kunnen worden gedistribueerd, maar dat dergelijke verhoogfngen aan leiding geven tot klachten over de duurte, is toch zeker te begfijpeu en te billijken. Nog een ander sprekend voorbeeld: Een tuinder markte zijn vroege hadden zulk eene droevige uitdrukking, dat men wel zulk een vrouwenhater als Mylord moest wezen, om haar te kunnen antwoorden. „Het spijt me wel, Mylady, maar het is onmogelijk Zij wendde het hoofd af en kreeg terzelfder tijd het schilderstuk in het oog, dat tegen den rug van eenen stoel stond. „Maar, daar is het immers Zij snelde er heen en knielde neer, zoodat baar zijden kleed ritselde op den vloer. Een oogenblik lag zij in stille be wondering verzonken en toen riep ze uit: „Is het niet liefelijk, is het niet onvergelijkelijk schoon Kijk die boom groep, waaronder de Maagd zit, eens donker en schaduwrijk zijn Wat een gelukkig gezin, die edele Madonna met het heerlijke kind op schoot, iets lager die knielende Magdalena, die vruchten aanreikt! En dan die kleine Johannes, die er naast staatde liefde tot het Christuskind straalt bem uit de oogen. En toch vindt hij zichzelven veel wijzer en verstandiger, dan die dreumes daar op moeders knie Dat is zoo echtEn het landschap daarachter, zie hoe het aardappelen en maakte een prijs van f 8,50 per 100 K G. Kooper was een groentenhandelaar, die zich beijverde het artikel direct van de hand te doen en die in een naburige straat 20 cent per K.G. bedong. In het rapport der Amsterdamsche commissie voor het Marktwezen wordt volgens Het Volk van 3 Juli j.I. medegedeeld, dat de kleinhandel- prijs van andijvie 200 pet. hooger was dan de marktprijs, bij bloemkool 800 pet., bij peulen 130 pet. bij raapstelen 600 pet., bij sla 1900 pet., bij spinazie 300 pct„ enz. Als deze cijfers juist zijn, is het begrijpelijk, dat de consumenten de groenten tegen buitensporige prijzen moeten koopen, ook al zijn de markt prijzen betrekkelijk laag. Eveneens is het begrijpelijk, dat het publiek, dat niet onderzoekt waar de producten duur worden ge maakt, tot verkeerde gevolgtrek kingen komt. De eigenlijke oorzaak schuilt hierin, dat de verkoopwijze te omslachtig is. Er blijft te veel aan »de viool en den strijkstok* hangen. Te veel personen staan er tusschen den verbruiker en den producent, zoodat vereenvoudiging noodzake lijk is. Ook het publiek draagt schuld aan het euvel. De Hollandsche huismoeder acht het in vele gevallen beneden haar waardigheid, om haar inkoopen in eventueele gemeentewinkels of op centrale verkoopplaatsen te doen en laat zich liever aan huis bedienen en veel geld afnemen, om dan later over de dure groenten te klagen. De verkoop moet en kan vereen- lacht, en toch is het geschilderd met zulke donkere kleuren I" Zij deed haren handschoen uit en hield de fijne hand vergelijkenderwijze bij de schilderij. „Zie eens," zeide zij, „hoe verblindend blank de gelaatskleur der Madonna is O, bet is betooverend mooi. Niet waar, Mylord, ga wilt het mij overdoen Mylord beweert dat hij zich in het minst niet bewogen voelde tot toegeven, edoch ik hoop om zijnentwille, dat dit onwaar is, en ik geloof vast dat het hem dè grootste moeite kostte om te antwoorden „Het doet me leed, Mylady, maar ik kan er niet van scheiden." „Is dat uw laatste woord Mylord knikte. Lady Mary stond met veel waardigheid op. Zij kookte inwendig en beet zich op de lippen. Zij groette Mylord koel doch hoffelijk, en begaf zich naar de deur. Daar wendde zij zich nog eenmaal om, wierp eenen laatsten blik op de schilderij en verdween. Als overwinnaar uit den strijd ge treden, had Mylord zich nu zeer trotsch en tevreden moeten gevoelenmaar, vreemd genoeg, was daLniet het geval. Hij zette zich snel ter neder, om zijn voudigd worden door het stichten van gemeentelijke inrichtingen of door Invloedrijke coöperaties. Te veel tusschenpersonen leven ten koste van den verbruiker, te gemakzuchtig is de huisvrouw en ingrijpen van hooger af is noodig, als wij onze groentenvoorzfenfng zoo doelmatig en nuttig mogelijk willen regelen. Doch dan moet ook conse- kwent worden gehandeld en behooren onze organisaties het stichten van centrale verkoopplaatsen, waar die noodig zijn, te steunen. Ook voor de tuinders is het lang niet onver schillig, wat er na den verkoop op de markt met de producten geschiedt. De controle op onze artikelen moet terwille van ons zeli zoo volledig mogelijk zijn en vereenvoudiging van de verkoopwfjze is voor ons, kweekers, een zaak van belang. Er is op dit terrein zeker nog veel te verrichten. Spoorwegen en steenkolen. Naar aanleiding van klachten over de dienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen, deelt men van bevoegde zijde het volgende mede: Wegens het tekort aan brandstof fen wordt van regeeringswege bij ieder nieuwe dienstregeling vastge steld, hoeveel duizend ton steenkolen maandelijks aan de spoorwegen zullen worden verstrekt, waaruit volgt, hoe veel reizigerstreinen dagelijks kunnen rijden. In de dienstregeling, ingaande 16 December 1918, konden in vergelijking met 1913 tot '14 ongeveer 40 pet. der reizigerstreinen loopen. Ingaande 9 Juli 1919 is dit cijfer verhoogd tot 60 pet. Voorhands is er geen sprake van, dat meer treinen gestoord ontbijt te vervolgen, maar hij had geen rust, frommelde bet servet in elkaar, smeet het op tafel, trom melde op de ruiten, trachtte wat te lezen, maar sprong onmiddellijk weer op en was geheel en al ia de war. „Ik had groot gelijk," zeide hij tot zichzelven. „Moet men tot den eerste den beste die zich aanmeldt om u van uw rechtmatig eigendom te berooven, zeggen „Als het u belieft, het staat tot uwen dienst 1" Zij was wel eene dame, en mooi ook ja, ze was mooi, vooral die oogen en dat blanke voor hoofd, en dan de mond als ze lachte en de neus was ook goed gevormd, het profiel regelmatig Maar ben ik geen baas meer ia mijn eigen huis Kan ik met het mijne niet doen wat ik wilOverigens vind ik het, op recht gezegd, zeer ongepast van eene welopgevoede vrouw zich zoo bij eenen vreemden heer in te dringen en dan op zulk een uur bij hem te komen bedelen. Zij heeft dat zeker gedaan buiten medeweten harer familie. Het is waarlijk al zeer onbetamelijk." Mylord stond met de handen op den rug en staarde voor zich uit. Plotseling stampvoette hij van drift, nam het schilderstuk, zette het met den rug VOL

Volksblad | 1919 | | pagina 1