middeld over de geheeie maand was ongeveer 40 boven de normale maandsom op de Waddeneilanden en in Zuid-Holland en Zeeland waren de afwijkingen het grootst. Het aantal uren met zonneschijn te De Bildt bedroeg slechts 105 tegen 195 uren normaal in Juli. Een melkstrijd in Groningen. Onder huismoeders te dezer stede heerscht ontevredenheid. Vele melk- leveranciers hebben den melkprijs met ingang van I Augustus met twee cent per liter verhoogd en daarmede op achttien cent gebracht. In dezen tijd, nu er volop gras is, vindt men dit ongemotiveeid en denkt men er over om de leveran ciers, die zich aan deze willekeur schuldig maken, te boycotten. Waar enkele melkboeren verklaren zestien cent ruim voldoende te achten, is de ontevredenheid nog toegenomen. De maximumprijs, vastgesteld door den minister, is 14 cent, waarbij 2 cent voor bezorgloon komt. De melkboeren beroepen zich op de duurdere landpacht. Sommige melkboeren willen met I October twintig cent per liter vragen. De uitvoer van paarden weder toegestaan. De uitvoer van paarden via Zeve naar is in het vervolg weer iederen Dinsdag toegestaan. Met Alcock boven Amsterdam. De beroemdeOceaanvlieger Alcock zal een dezer dagen met zijn groote machine boven Amsterdam vliegen en de 10 in de nabine beschikbare plaatsen aan de meest biedenden verkoopen ten bate van de algemeene armen van de hoofdstad. In een kippenhok. Te Barslo, gem. Aalten, heeft een gezin bestaande uit drie personen, bij gebrek aan woningen, zijn ten ten opgeslagen in een kippenhok. Daar het licht in dit moderne huis wei ontbreken zal, zullen de bewo ners met de kippen op stok moeten gaan. Levering van alle soorten DRUKWERK N. V. Stoom- Boek- Conrant, en Handelsdrukkerij v/h Firma's F. Kleenwens Zoon en J. A. Ros. UIT DEN VREEMDE. Goedkooper katoen. Woensdag zijn er opmerkelijke prijsfluctuaties op de Liverpoolsche katoenbeurs geweest. Na op een gegeven oogenblik 110 punten te zijn gedaald, heeft de markt zich wat hersteld en is gesloten met een daling van ongeveer 80 punten, wat over eenkomt met I stuiver op het pond. De val is te wijten geweest aan zwakte in New-York en berichten over beter weer uit den katoengordel, doch is begonnen door Manchester outsiders, die een beetje erg veel begonnen te verkoopen. Dinsdag was er in New-York een daling vanwege het feit, dat de oogstraming een verbetering aantoont met die van verleden maand. Als de daling in prijs aanhoudt, beteekent dit meer en goedkooper katoen. Bedrogen drinkers. Uit de kleurstoffen industriefabriek te Leverkosen, bij Keulen, is een hoeveelheid alcohol gestolen, welke gebruikt moest worden voor chemi sche doeleinden. De alcohol was daartoe met vergiftige bestanddeelen vermengd. Verschillende personen hebben reeds van het gevaarlijke goedje ge dronken. De Roemeniërs tot Boedapest op gerukt. Geen bezetting van de stad. De Roemeensche troepen zijn tot aan de grenslijn van Boedapest op gerukt. Hier verschenen de minister van Oorlog, Haubrich, en burge meester Harror, die met den com mandant van de Roemeensche troe pen in onderhandeling traden. Generaal Kuresen verklaarde, dat hij bevel had gekregen den opmarsch slechts tot de grens van het Boeda- pester stadgcbied voort te zetten. Tot bezetting van de stad had hij geen machtiging. H(j zou zich niet mengen in de kwestie, betreffende de hand having der orde te Boedapest, Betreffende de inkwartiering van de tot nabij Boedapest opgerukte Roemeensche troepen werd overeen gekomen, dat de regeering niet op grond van een bezetting, maar op grond van het gastrecht, twee aan den ingang der stad gelegen cava- lerie-kazernes aan de Roemeensche troepen ter beschikking zou stellen. In verband met de aankomst van Roemeensche soldaten heeft de minister van Oorlog, Haubrich, het volgende bevel uitgevaardigd De Roemeensche troepen zijn tct aan de grenslijn van de hoofdstad opgerukt en daar blijven staan. De commandant van de Roemeensche troepen verklaarde, dat hij niet voor nemens was, Boedapest te bezetten. Ik dring er bij de inwoners van Boedapest op aan, de op grond van het gastrecht te Boedapest vertoe vende Roemeensche soldaten niet met vijandige gevoelens te ontvangen, maar tegenover hen 'n houding aan den dag te leggen, die in overeen stemming is met het internationaal recht en de tegenwoordige situatie. De overtreders van dit bevel zullen streng worden gestraft. De onafhankelijken stakensmoede. Maandagavond werden te Berlijn een twintigtal vergaderingen gehou den, die door het partijbestuur van de onafhankelijke partij te Berlijn waren belegd om te protesteeren tegen de politieke arrestaties. De vergaderingen, die niet druk bezocht waren, eindigden met het aannemen van moties. De sprekers verklaarden allen, dat een proteststaking te Berlijn doelloos zou zijn, daar de arbeiders hierdoor hun loon zouden missen en dat een algemeene staking nog minder ge- wenscht was. De Belgische eischea. Burgemeester Braun zal namens den gemeenteraad van Gent aan de Belgische gevolmachtigden, belast met de verdediging der Belgische nationale belangen met betrekking tot de kwestie Nederland—België, een adres overhandigen, waarin ge zegd wordt „De stad Gent, bezorgd over de toekomst van haar haven en de be langen van de landsverdediging eischt ten aanzien van de toekomst van het kanaal van Terneuzen en de Schelde vrije verbinding met de zee en alle rechten van souvereiniteit binnen de grenzen der dijken. Als meesteres over die twee water wegen eischt het eveneens nadruk kelijk gemakkelijke waterwegen, die toegang geven tot den Rijn." Loontje komt om zijn boontje. Men meldt uit Stockholm, dat een lid der Russische kolonie daar ter plaatse, die sinds 3 Juli reeds ver mist werd, vermoord blijkt te zijn De Zweedsche politie heeft 10 per sonen in hechtenis genomen, onder wie zich een Russisch generaal, een kolonel en enkele dames bevinden. Ardasjeft werd 3 Juli in een villa in de omgeving der stad gelokt en daar zeide men hem, dat hij gevangen geuomen was. De daar aanwezige Russen vormden zelf een gerechtshof en veroordeelden hem terdjod, om dat hij, in relatie staande met de bolsjewiki, aan tal van families van emigranten veel nadeel berokkend had. Een kozakkenkolonel, die mede deel uitmaakte van het gerechtshof, worgde Ardasjeff. Het lijk werd in zee geworpen. De in hechtenis ge nomen personen hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Besprekingen in den Oppersten Raad. De opperste economische raad vergaderde den len en 2en Augustus te Londen onder voorzitterschap van Robert Cecil en onderzocht de drin gende vraagstukken, die door den huidigen econorftischen toestand in Europa aan de orde zijn gesteld. Het belangrijkste onderwerp, dat door den raad besproken weid, waren de moeilijkheden, welke men thans ondervindt met de levering van voe dingsmiddelen, steenkolen en grond stoffen. De Raad was van oordeel, dat het er over het algemeen met de kolenproductie slecht voor staat. Uit een memorandum van Hoover blijkt, dat de steenkolen-productie ln Europa tot een gevaarlijk laag niveau is gedaald, vergeleken bij de pro ductie van voor den oorlog. Het tekort kan slechts worden aangezui verd door een hoogere productie en door een beter distributiestelsel. De raad heeft deze kwestie weder verwezen naar de sub-commissie, die Maandag te Parijs bijeenkomt. Voorts besloot de raad de aan dacht der verschillende landen te vestigen op de dringende noodzake lijkheid de productie te verhoogen, en het steenkolenverbruik in Europa gedurende de loopende periode te beperken. ALLERLEI. Vloeken in het leger Naar men weet, is het de gewoonte van den tegenwoordigen Minister van Oorlog om zonder voorafgaande aan kondiging op inspectie te gaan. Zoo kwam hij laatst in de kazeiae der veldartillerie in Den Haag, waar hij alle vertrekken doorliep. Op een gegeven oogenblik sprak hij een der manschappen aan en vroeg of er veel gevloekt werd. Het antwoord luidde Ontzettend veel. Vloekt de batterijcommandant? vroeg daarop de Minister. Neen, die niet. De officieren dan Neen, ook niet. De onderofficieren Ook die niet. Ten hoogste verbaasd, vroeg daar op de Minister Maar wie vloekt er dan Wel, wij onder mekaar, ant woordde de soldaat. Een examen. Bij een der auto-firma's te Medan, aldus de Deli Crt., kwam een chauf feur solliciteeren naar een betrekking als zoodanig. De man was voorzien van uit stekende getuigschriften. Echter werd hem beduid, dat de firma reeds ruim voldoende van personeel was voor zien. Toch hield de man aan eu zeide, zoo uitmuntend op de hoogte te zijn van alle soorten auto's, dat hij, ge blinddoekt bij het aanzetten van den motor het merk kon noemen, op het geluid van den motor af. Dat was toch den autohandelaar te sterk, en zoo wilde hij die proef wel eens nemen. De blinddoek werd voorgebonden. Een motor werd aangezet, en de chauffeur riep uit Een Binck. Hij had juist geraden. Nadat hij nog tweemaal de motoren van een Oakland en van een Hudson- six herkend had, werd hij voor een moeilijker opgave geplaatst. De motor van een oude en kleine Benz werd aangeslagen, en waar achtig, de man bad het alweer bij het rechte eind. Toen bedacht de auto-handelaar iets anders. Hij nam den sollicitant mee naar achteren in zijn gebouw, daar waar gewoonlijk geen auto's doordringen, en trok aan den trekker van de W. C. En wat is dit dan voor een motor vroeg hij. Even dacht de chauffeur na. Toen kwam er, zooder eenige aarzeling uit Dit is een Ford-auto, m'n waarde heer (vort auto). De man werd in dienst genomen POSTERIJEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden ge durende de 2e helft der maand Juli 1919. Iz. J. Buys, Haag fam. Bruynzeel, alhier; J. Karchellenburg, Rotterdam; P. Lindhout, Amsterdam Wed. A. de Wilde Kuypers, Haag Anna Languis, KatsTeunisse, Rotterdam Mej. Kerkhoven, UtrechtBriefkaart zonder adres2 kranten idem5 onbestelbare drukwerken (ansichten). Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestel baarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Burgerlijke Stand van Goes. Van 1—4 Aug. Haw.-afk.: 2, Abraham Massa, 26 jr., jm. ta Delft en Francica Reyarse, 27 jr., j3. te Goes; 2, Wiebe Cornells van der Meer, 27 jr., jm. te Hengelo, onlangs te Goss en Johanna Maria Francieea Dinger, 22 jr., jd. te Hil> versnm. Overleden: 3, Grietje Susanna van de Lujjiter 63 jr. goh. met Arfj de Jonge. Marktberichten. GOES, 5 Aug. 1919, Aanvoer boter 260 ponden, Eieren stuks. Kalkoeneieren stake. Ganzeneieren stuks; per stuk oent. Eieren, per 100 stuks f 12 50 a f 0, Middenprjjs eieren f 3,12s per 25 stuks. Eieren aan particulieren verkooht f 0,14. Boter per kilo f3,a f0,— Boter, raiddenprgs, per halve kilo f 1,50. B)ter aan partioulieren verkocht f 1,60 a f 0,—. Eieren verkoop. Onderatd. Zuid-Beveland" V. P. IC. Aangevoerde eieren 2870 stuks. f 13,10 a per 100 stuks. BOTTERDAM, 4 Aug. 1919. Eieren, Zeauwsohe en Overmaasohe f 18,50 a f 16, per 100 stuks. Vee. Op de markt waren heden aangeveerd, 408 vette runderen, 174 vette- en graskalveren 7 nuchtere kalveren, 772 gohapen en lammeren 242 varkens, 0 biggen, 0 bokken of geiten, 0 ezel. Men noteert: Runderen le kwal 220 a 230, ct., 2e kwal. 210 a 200 et, 8e kwal. 190 a 180 ot. per K G. Ossen ie kwal. 215 a 225 ot, 2e kwal. 205 a 195 ct., 3e kwal 135 a 175 ot. per K.G. Kalveren le kwal. 215 a 230 ot,, 2e kwal, 205 a 190 ot?e kwal 180 a 170 ot. per K G. Handel redelijk. Prijzen iets vaster. Ruime aanvoer. Schepen le kwal. 140 a 145, 2e kwal. 180 a 120, 8e kwal 110 a 100 ot. per K G. Lammeren f185 a f145. Varkens le kwal. 210 a 220, 2e kwal. 200 a 190, 8e kwal. 180 a 170 otlichtsoort 150 a 160 ot. per K.G. Handel zeer matig. Prjjzen lager dan vorige week. Redeljjke aanvoer.

Volksblad | 1919 | | pagina 3