No. 55, Woensdag 9 Juli 1919 e NEDERLAND. FEUIILETOB. Een Vooroordeel aan een een rijtuig Onderwijl had Heeremans toegesnelden kelner gelast te ontbieden en dit liet zich gelukkig niet lang wachten. De jonge dame nam plaatsin de vigilante en nam daarna haar gekwetste vrieudin in ontvangst die door hem ondersteund, op de bank tegenover haar werd gelegd. Heeremans vroeg straat en nummer en toen klom hij uit eigen beweging op den bok naast den koetsier. Daar het rijden matig ging, hielden zij eerst na een geruimen tijd stil voor een ouderwetsch huis. Eduard opende het portier. „Excu seer mij," sprak hij, „maar ik kon u met een hulpelooze niet alleen laten voor ik wist, dat u goed en wel thuis waart. „Zij knikte hem zwijgend toe, reikte hem den huissleutel toe en nadat hij het huis ontsloten had, nam hij Mientje, die wat rustiger was geworden en ook eenige woorden van dank stamelde, onder de armen en trad, door de jonge dame geleid, eene kamer binnen. Zij stak da lamp aan, verloste daarop Heeremans van zijn last en legde de gekwetste op een sofa neer. De gevolgen van de verstuiking waren echter ernstiger geworden en de patient uitte den wensch, een dokter te doen ontbieden. „Dat zal moeilijk gaan, Mientje" antwoordde de jonge dame en zich tot Heeremans wendend, vervolgde zij, „want mijn dienstbode is ongelukkig hedenavond op een bruilofts partij". „Maar ik zal u strak s koude compressen op doeD, Mientje, dat is het eenige middel, geloof mij," en toen verzocht zij Heeremans, haar naar de aangrenzende kamer te volgen. Het was een klein, gezellig vertrek, waarin hij zich thans bevond. Gebloemde gordijnen hingen voor het raam en een sofa met eenige gemakkelijke stoelen, die om een ronde tafel stonden, waren over trokken met dezelfde stof. Een antieke boekenkast met keurig ingebonden werken, een tafeltje met snuisterijen en een nog kleiner tafeltje met een sierlijke lamp gaven aan de kamer een ongemeene gezelligheid. Op de tafel, die midden, in het vertrek stond, zette de jonge dame een flesch Bordeauwijn en twee glazen. Toen zeide zij met een glimlach, die haar boven beschrijving bekoorlijk maakte„Het is wel een kleine dankbetuiging en misschien wat burgerlijk, maar ik wil u toch niet heen laten gaan zoo laat in den avond, zonder u iets aangeboden te heben, aan wien ik zooveel verplich ting heb". Bij deze woorden had zij een glas gevuld en reikte hem dat toe. Maar voor hij het aannam, stelde Heeremans zich voor. Indien het gelaat der jonge dame verplicht ware geweest, zou Heeremans bemerkt hebben, dat zij op het hooren van zijn naam bleek was geworden, en hare oogen met eene bijna vijandige uitdrukking op hem rustteB, maar ter wijl haar blik over zijn gestalte gleed, zeide zij met een lacbje; „Uw naam was mij onbekend, maar reeds bij onze eerste ontmoeting in den tuin meende ik u meer gezien te hebben en thans komt het mij voor, dat u het was, die ons ongeveer een maand geleden uit een zeer lastigen toestand redde." Heeremans, die, door hare bekoorlijk heid in vervoering gebracht, ternauwer- nood hoorde wat zij zeide, wilde hare hand kussen. Zij bloosde en trok de blanke vingers terug, maar hare oogen drukten zoo weinig boosheid uit, dat hij verzocht, den volgenden dag te mogen terugkomen om naar de patiente te informeeren. Toen hij den volgenden morgen eerst laat ontwaakte, lag er op zijn schrijftafel een brief aan zijn adres van een onbe kende hand. De flinke trekken verrieden een mannenhand, maar toch scheurde hij koortsachtig het couvert open, want hij achtte haar vingers tot dat kloeke schrift in staat. Uit de enveloppe viel een couvert met Charlotte's laatsten brief, waarin zij hem bedankt had voor de toezending van den hoed. Een blaadje papier was om het briefje gevouwen en daarop stonden de vol gende woorden, die hem als zoovele raadsels waren „Kom heden niet, kom nooit weder, ik verzoek het u uitdrukkelijk. Bij- gaanden brief heeft u gisterenavond bij mij laten liggen. Ik heb gewichtige redenen u te ontwijken, omdat uw naam van zoo groote beteekenis is in mijne familie. Ik weet niet, of u daarvan iets bekend is, maar dat Dit blad verschijnt Woensdag enls. Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 U«n te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- ea Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve diensiaanvragen. die tegen27 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet mser dan acht regels beslaande, voor dea van 65 cent. Goes, Tot buitengewoon opzichter bij de werken voor den aanleg van het Wilhelmfuakaaaal is benoemd de heer M. Hijman alhier. Goes. Ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer P. van der Meulee, is be noemd tot lid van de Districts-Com- missie alhier van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst in de Neder landen, de heer K. van Es, commies ter secretarie alhier. Goes. Toen Zaterdagavond eeaige kinderen bij den heer Harinck in de Julianastraat op een regenbak aan het spelen waren, had het zoontje van den heer H. het ongeluk er in te vallen. Door spoedig toegeschoten hulp kon men het ventje op het droge brengen. Dr. Van der Harst verleende geneeskundige hulp. Goea. In den avond v&n vb'f dessr maand zijn in hot water van da West- vest te Goes gevonden eeu aantal boa ders met scherps ga wsarpatronen, ge pakt in papier ets gedeeltelik in een geborduurd® thsemnts en gedeeltelijk la een geborduurde eouraeieEbsingar. De commissaris van politie ts Goes varsoekt inlichtingen omtrent de her komst dier voorwerpen. Nieuwe telefoonaansluitingen. Goes179, BUjaalas, G. Abarge- meester, woonhuis Klokstraat C 156a; 180, Kiujjfhout, A. J., koopman in technische» vetten en drogerij an j 181, Hefjksm Massee, fa. Wed, «T. G; 182, Stoomzulvelfabrlek ,Gaee"; 183, Beepe, Cora, van de, leder, sehoane», olie goederen. Wfzlging. Goes; 129 wordt Hoor- nick, F. C. A., Bossmaryostraat. DOOR C, Th. de Vogel. 's Gravenpolder: 11, Bakker, A.. ve6hacdsl?.ar. 's Heer Arecdskerke6, Frnitver werkingsfabrlak en Versendverosnl' gingr, Ccöp. Zeeuwsche. 'a Eeeraahoek7, Rijk Wi., J., ie manufacturen. Kets3, Arsnthals J. J*., M. W. van. Kwadendsmme3, Verbeek, M. G hotel ,ds Kroon". Isgang 2 Juli 1919 word! het hulp- telegraaf en hulptelefoonkantoor te Kats opengesteld op werkdagen van 9—12, 12 30—3 en 6—8. Voor cel- gesprek ken en telegrammaa zal hst echter voorloopig 'e avonds eiulten om 7.30. e Op 1 Juli 1919 is gaopsad hst publiek telefoonstation te Wühelmina dorp telefoosnr. 200, assgesJoJen a^n het locale Rjjkstelsfoonnet te Goes. Het is gevestigd in het perceel van Mej. de Wed. J. van Dfjke, D 95, Wilhelminadorp. Een goedkoope Op ocgeveer 82-jarigen leeftijd is te Barneveld overleden een rustend landbouwer die in zijn lange leven nog niet één paar schoenen heeft versleter. Zijn meer dan 6o jaar geleden aangeschafte schoenen, die hij alleen gebruikte »nao de maarkt en nao de kaark,<i zooals hij placht te zeggen, waren bij zijn dood niet meer dan half veisleten. Toen tijdens den oorlog de prijs van het schoenwerk zoo geweldig steeg, beroemde het oudje er zich meermalen op sdat hie de duurt 'r toch niet innebracht had.< Vermoord Te Vijlen, nabij Vaals, is het 12-jarig zoontje vac A. dood ia de weide gevonden. De kuaap bleek door eea geweerschot getrofïea te zijn. De dader is onbekend. Voor- g—MBggBg*»1 L/,J>*JIN3iMPmWBBMMMB—W bijgaegers hebben kort voor het kfcaapje gevonden werd, eea geweer schot gehoord, Bloedvergiftiging. De 55-jarSge koopman N. E. in het dorp Eisloo krabde een puistje aan zija hoofd open. Hij kreeg bloed vergiftiging en overleed ca enkele uren op weg naar het ziekenhuis. Door de tram gedood. De 40-jarige ongehuwde doove heer J. P. Hoogenboom is te Rheden door d^ van Velp komende stoom tram aangereden. Met zijn rijwiel aan de hand, stak hij van achter de boomen den tramweg over en kreeg daarbij van de machine een stoot, waardoor hij een ernstige hoofd wonde kreeg en over den straatweg werd geslingerd. De te hulp geroe pen dokter constateerde een ernstige bloeduitstorting en een gebroken been. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed de heer H. een half uur na het ongeval. Schending van het telegram- geheim 1 Het Volk meldt, dat in verband met de zaak van den telegrafist, te 's Gravenhage, die verdacht wordt, afschrift van telegrammen aan dertien I te hebben verstrekt, mr. Troelstra door den rechter van instructie is gehoord. Winkelsluiting. De Minister van Arbeid heeft In de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnenkort te verwachten is een wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting voor het geheele land. Wat een geringe verkorting van arbeidsduur beteekent 1 De Commanditaire Vennootschap onder de firma Gebr. Stork en Co. te Hengelo en N. V. Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate- rieel, genaamd „Werkspoor", te Amsterdam, zeggen in een nieuw adres aan de Tweede Kamer o.a. Ondergeteekenden meenen op grond hunner ervaring zeer stellig te mogen beweren, dat thans en in de eerstvolgende jaren een verkorting van den werktijd van 48 op 45 uur ia de Metaalnijverheid met een over eenkomstige productievermindering gepaard zal gaan. Neemt men nu een fabriek met een productief loon van f 1.000.000 per jaar, dan be teekent deze verkorting van werktijd een loonsvermindering van f 60.000. Daar in een machinefabriek de on kosten van het bedrijf eenige malen het arbeidsloon uitmaken, zullen bij verminderd arbeidsloon, waarbij de ockosten vrijwel constant blijveD, deze onkosten op een zooveel kleiner arbeidsloon drukken, en zullen dus de onkosten in verhouding tot het loon toenemen. Een vermindering van het productieve loon met f 60.000 komt dus op hetzelfde neer als wan neer bij gelijk gebleven loon de on kosten met eeuige malen f 60.000 waren toegenomen. Het gevolg van de werktijdver korting zal dus zijn een belangrijke verhooging van de productiekosten. Er zij nog met nadruk op ge wezen, dat het terugbrengen van den werktijd op 48 uur voor vele be drijven met groote opofferingen ge paard gaat en velen daarmede voor het oogenblik en de naaste toekomst zijn gekomen tot de grens waartoe zij kunnen gaas, zal hun bedrijf loonend kunnen blijven.

Volksblad | 1919 | | pagina 1