No. 44 Zaterdag 31 Mei 1919. 42e jaargang. Een Engelsche stem. 3 FEUILLETON. Kea gevaarvol nurije. Het spreekt vanzelf, dat de Duitschers uit alle macht tegen de vredesvoorwaarden opkomen. Maar zij zijn niet de eenigen. Ook in de geallieerde- en geassocieerde landen zelf, in Amerika, in Engeland, in Frankrijk, gaan er stemmen tegen op, Zoo spreekt ook een groot, ernstig en invloedrijk Engelsch blad, de „Manchester Guardian" tegen die voorwaarden. En omdat ook wij de meening van dit blad vaak op hoogen prijs stellen, willen we wel een en ander omtrent die meening velmelden. „De soldaten met de staatslieden, zegt de M. G., wierpen het mili taire stelsel omveren als dat stelsel terugkeert, zal het de fout zijn der staatslieden en niet die der soldaten". Meermalen hebben wy als onze meening verkondigd, dat „het omverwerpen van het militaire stelsel" het voornaamste doel van den oorlog moest zijn. Want het militaire stelsel was de oorzaak, dat de wereld geregeerd werd door de macht van het ge weld en niet door het recht. Eerst als dat stelsel verdwenen zal zijn, kan het recht zegevieren en kan de wereld in rust en vrede verder le ven. En nu is wel dat geven we de M. G. toe het militaire stelsel in Duitsehland voor het oogenblik omvergeworpen. Maar voor de toe komst? Als Duitsehland zich na verloop van eenige jaren hersteld heeft van de tegenwoordige slagen, kan het, als er zich niemand van buiten tegen verzet, en als het dat zelf wil, weer zeer gemakkelijk tot Toen hij zich overtuigd had, dat er niets meer te nemen viel, verlichtte hij met zijn lantaarn den nog steeds op den grond liggende chauffeur en zag tot zijn groote geruststelling, dat hij niet dood, doch slechts bewusteloos was. Daarop begaf hij zich weer naar den dikken heer, en begon hem zoo hardhandig de kleeren vau het lijf te rukken, dat het slachtoffer kreunde en kermde, alsof hij vermoord werd. De bedoeling van den struikroover werd echter plotseling verijdeld door een ge luid, dat hem snel het hoofd deed om draaien. Op een kleinen afstand zag hij de lichten van een auto naderen. Deze moest de.plaats van zijn vorigen overal gepasseerd zijn en scheen rechtop hem af te sturen. Geen twijfel, hij werd achtervolgd, misschien wel door alle po litieagenten van het districtEr was geen seconde tijd te verliezen Hij liet zijn bemodderd slachtoffer in den steek, zette zijn motor in beweging en het volgende oogenblik schoot hij reeds als zyn oud, militair stelsel terugkee- ren. En nu ziet de huidige Duit- sche regeering wel in, dat haar land den strijd verloren heeft en dat zij dus tot groote offers ver plicht is maar wij hebben nog niet kunnen ontdekken, dat de geest van het volk veel veranderd is. Nu ja, het zal offers brengen maar alleen, omdat het moet en niet anders kan. Had het nog een groote militaire macht in den rug, dan was er van het brengen dier offers geen sprake. En zag het kans, zich zulk een militaire macht te verschaffen, dan zou het dat ook doen, om de nu gebrachte offers weer ongedaan te maken. Men herinnere zich den eisch der 352 professoren, 158 leeraars en geestelijken, 148 rechters en advo caten, enz., dus van de bloem der Duitsche geesten. Dat was een eisch van brutaal geweld over anderen. En zou nu het Duitsche volk, dat zoo prat gaat op zijn „wetenschap pelijke mannen", van een tegenover- gestelden geest zijn als zij Geloove, wie wil. Wij gelooven het niet. En indien werkelijk het militaire stelsel mocht terugkeeren, dan zal het niet, gelijk de M. G. beweert, de schuld zijn der staatslieden, die dat stelsel ook voor de toekomst ten onder willen houden maar wel de schuld van die andere staatslieden, die in kortzichtigheid gelooven in den geheel veranderden, goeden wil der Duitschers, niet slechts voor het heden, doch ook voor een verre toekomst. Volgens de vredesvoorwaarden zal Duitsehland niet enkel zijn koloniën, maar ook zijn buitenland- schen invloed verliezen. En nu zegt de M. G.: „Een kind kan zien, dat een pijl den weg af. Met steeds snellere vaart sloeg hij een zijlaan in en weldra zag hij, dat hij een grooten afstand op zijn ver volgers gewonnen en hen misleid had. Toen verminderde hij zijn vaart en bracht de auto tot stilstand. In een stil hoekje telde hij zijn buit van dezen avond na, het armzalig beetje van Ronald Barker, de beter gevulde portemounaies van de tooneelspeelsters, die elk vier pond bevatten en ten slotte de prachtige juweelen en de goedgevulde portefeuille van den rijken, dikken heer. Vijf bankjes van vijftig pond, vier van tien, vijftien sovereigns en een aantal effecten, beloonden vol doende het gevaarlijke nachtwerk. De struikroover stak zijn gestolen verdien ste weer op zak, stak een sigaar op en vervolgde kalm zijn weg, als een man, die niets op zijn geweten heeft. Op den Maandagochtend volgend op dezen avontuurlijken avond, begaf Sir Henry Hoilworbly, nadat hij op zijn gemak ontbeten had, zich naar zijn studeerkamer om eenige brieven te schrijven, alvorens hij zich naar de rechtzitting begaf. Sir Henry was de afgevaardigde van het resultaat van een politiek, die Duitschlands invloed van denaard bodem wegvaagt, die Duitsehland houdt buiten den raad der volken, noodwendig moet zijn een Duitbch land, middelpunt van onrust." Men ontneemt Duitsehland zyn invloed buiten zijn eigen gebied, om het ook voor de toekomst zijn gevaarlijke grijptanden uittebreken. Men wil dit land zoover brengen, dat het voor een lange reeks van jaren wei leven kan, doch buiten staat zal zijn, om zich weer een groote militaire macht aan te schaffen, waarmee het nog maals zijn naaste en verdere buren zou kunnen bedreigen en schaden. Zoo straft men ook een gewoon misdadiger met een meer of minder langdurige gevangenzetting en boete, vooreerst om hem een tijdlang on schadelijk te maken, en verder om hem zoo mogelijk tot beter inzicht te brengen. En zeker zullen er wel misdadigers zijn, die niet tot beter inzicht komen, maar een „middel punt van onrust" blijven. Doch dan bewijst dat alleen, dat zij van een slechte geaardheid zijn, waaraan niet veel te verbeteren valtmaar volstrekt niet, dat men hen onge straft moet laten uitgaan. Want hun geaardheid zou meebrengen, dat zij dan onmiddellijk, zoodra zij zich sterk genoeg voelen, hun oud mis- dadigershandwerk weer zouden op vatten, tot groote schade voor anderen. De M. G. meent, dat in Duitsehland een bron van gevaar schuilt, als het deze voorwaarden moet aannemen. Wij gelooven in tegendeel, dat het een bron van gevaar zou blijven, als het die of gelijksoortige voorwaarden niet wer den opgelegd, zoodat het onmiddellij k zijn districthij stamde van ouden adel af, en was vooral bekend als de fokker van vele goede paarden, hij was dan ook de beste paardrijder van den gebeelen omtrek. Hij was een groote, kaarsrechte manzijn flink gladgeschoren gezicht met de donkere, zware wenkbrauwen had een energieke uitdrukkinghij was iemand, dien men liever als vriend, dan als vijand moest hebben. Ofschoon hij reeds de vijftig gepasseerd was, zou men hem dit niet aanzien, alleen had de natuur in één van haar grillige buien, eenige grijze haren boven zijn rechteroor geplant, waartegen zijn zwart krulhaar des te donkerder afstak. Hij verkeerde dien ochtend blijkbaar in een ernstige stemming, want hij zat met een blanco velletje papier voor zich en een leege pijp, in diep gepeins verzonken. Plotseling keerden zijn gedachten tot de werkelijkheid terug, want van achter de laurierboomen der gebogen oprijlaan hoorde hij een auto naderen. Een blozend uitziende jonge man zat aan het stuur. Sir Henry sprong op en ging weer zitten. De lakei kondigde Mr. Ronald kon beginnen, het aloude, geliefde militaire stelsel weer te gaan op houwen. De M. G. doet verder opmerken, „dat de beslissing ten aanzien van Oostenrijk een volkomen inbreuk vormt op het beginsel van zelf beschikkingsrecht'-'. Oostenrijk wil zich geheel aansluiten bij Duitseh land, een deel van dit rijk gaan uitmaken. De geallieerden willen dat tegengaan, waarvoor ze in ruil ver schillende voordeelen aan Oostenrijk aanbieden. Want kwam laatstge noemd land aan Duitsehland, dan lag dit gevaarlyk dicht bij Italië en Groot-Servië (den Zuid-Slavischen staat) en was Zwitserland leelijk tusschen Duitsche gebieden bekneld, zoodat dit kleine land zoo goed als zeker onder Duitschen invloed zou raken. Langs dien weg zou Duitseh land weer een groot deel van zijn macht terugkrijgen, diehetopfandere wijze verloren had. En nu lijkt ons dat fameuse „zelfbeschikkingsrecht" niet zulk een heilig beginsel, dat men het door dik en dun zou moeten huldigen en toepassen, zelfs al kwam de rust der wereld er door in gevaar. Men vergeet maar al te veel, dat de pas geëindigde reuzenworsteling is geweest een oorlog tegen den oorlog; dat hij is gestreden, 0111 in het vervolg oorlog onmogelijk te maken. Werd nu Oostenrijk met Duitsehland vereenigd, dan werd juist daardoor de mogelijkheid van een nieuwen oorlog niet alleen ver groot, maar zelfs geschapen. Om dit gevaar niet te loopen, heeft zelfs Wilson niet de dwaasheid begaan, om aan zijn beginsel van „zelf beschikkingsrecht" als een blinde hardnekkig vast te houden. Ook hier Barker aan. Haastig stond hij op. 't Was een vroeg bezoek, maar 't gold hier geen gewonen bekende, want Barker was één van Sir Henry's beste vrienden. Daar beiden goede ruiters, jagers en biljartspelers waren, hadden zij ondanks hun groot leeftijdsverschil veel punten van overeenstemming en daarom had de jongste (en armere) de gewoonte twee avonden in de week bij zijn ouderen vriend door te brengen. Sir Henry heette hem hartelijk met uitgestoken had welkom. ,,Je bent vroeg van ochtend", zeide hij. „Is er wat gebeurd De jonge man gedroeg zich zeer eigenaardig, ja zelfs onbeleefd. Hij deed alsof hij de hem toegesto ken hand niet zag en stond aan zijn snor te trekken en den magistraat met vragende, onderzoekende oogen aan te zien. „Nu wat is er vroeg de laatste. De jonge man gaf nog geen antwoord. Hij stond klaarblijkelijk op het punt een moeilijk gesprek te openen. Zijn gastheer werd ongeduldig. (Slot volgt.) Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Ulll* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiëü 8 ct. per regel, behalve dienstaauvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan ach'. regels beslaande, voor den prijs van 65 cent.

Volksblad | 1919 | | pagina 1