No. 40 Zaterdag 17 Mei 1919 42e Jaargang. NOG DUURDER! JNED&RLAND. Dit blad verschijnt Woensdag eu Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 USI«* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon ea J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. "Van regeeringswege zal een on derzoek worden ingesteld naar de wenschelijkheid en de mogelijkheid van maatregelen tot beperking van den invoer, met het oog op het gevaar van dumping voor de Ne- derlandsche nijverheid. Dit betee- kent, zegt de Haagsche Post, dat het aanzienlijke gedeelte van ge zegde nijverheid, dat ons gedurende den oorlog heeft gevild, dit ook gaarne verder zou blijven doen, maar vreest, dat het niet zal gaan, wanneer eenmaal de buitenlandsche concurrentie loskomt, tenzij de regeering helpt. Onze achteruitstrevende regeering is uit den aard der zaak te vinden voor bescherming van de machtige groepsbelangen, die om protectie vragen reactie, protectie en klasse- bevoordeeling gingen steeds hand aan hand. Vandaar haar bereid willigheid tot onderzoek. Maar het is te hopen, dat de verbruiker ervoor zal zorgen, dat ook zijn standpunt en zijn belangen bij dit onderzoek zullen worden uiteengezet en be hartigd. Want het land krioelt nog steeds van lieden, die hem ook verder aan de portemonnaie willen komen. Maatregelen tegen invoer en tegen dumping wil eenvoudig zeg gen protectie, vertrusting en voort zetting der duurte. Zulk een voort zetting zou aan betrekkelijk weinig producenten ten goede komen en den verbruiker, dat wil zeggen de overgroote menigteblijven drukken. De verbruiker heeft belang bij zoo vrij mogehjken invoer, de producent heeft belang bij protectie. En elke belemmering van vrijen handel helpt den bodem inslaan aan de hoop, om Nederland na den oorlog tot ontmoetingsplaats der handel drijvende natiën te maken. Waarheen de protectie voert, heeft deoorlog ons opnieuw ge leerd door aanschouwelijke lessen. Invoei werd zoo goed als onmoge lijk, wel niet door protectie, maar door maatregelen der oorlogvoeren den. De uitwerking was dezelfde. Con currentie van het buitenland ver dween. De binnenlandsche produ centen en handelaren sloten zich aaneen. Wie maar eenigszins kon, liet het publiek bloeden en zoo werd de duurte verscherpt. Zij gaf ons eenige duizenden O.-W.ers, in ruil voor algemeene verarming van breede, ja, van de belangrijkste yolkslagen. De regeering schijnt niet afkeerig van het denkbeeld, deze slechte zaak voorttezetten. Zij is bereid „een onderzoek intestellen". Maar hier valt niets te onderzoeken. Wil zij weten, of beperking van invoer wenschelijk is, zij behoeft slechts rond te zien. De duurte, de algemeene onte vredenheid, door de duurte in de hand gewerkt, de onrust, die uit de duurte voortspruit, spreken voor zichzelf en wijzen uit, dat het van meer belang is, zelfs voor achter- uitstrevers, dat ieder goedkoop kan levendan dat enkelen groote win sten kunnen maken. Tot zoover de Haagsche' Post, waarmee wij het volkomen eens zijn. Het zou weinig anders dan misdaad zijn, als de regeering den invoer uit het buitenland belem merde, omdat dan wel enkelen 'groote winsten zouden maken, maar de belangrijkste volkslagen zeer duur zouden moeten leven en dus zouden verarmen ten' bate van die winstmakers. Een voorbeeld. Ons brood we mogen wel zeggen ons slecht brood was nog niet duur genoeg; het is maar weer aardig wat duurder gemaakt. Want, ziet ge, zoogenaamd is de voorraad graan bij ons zóó gering, dat de pry's wel opgezet moest worden. En bovendien is ons om dezelfde reden het uitzicht geopend, dat ons broodrantsoen stellig nog wel een jaai on verhoogd zal blijven. En laten we nu eens iets mededeelen omtrent de oogstverwachtingen in de Vereenigde Staten. Volgens regeeringsopgaven zijn daar de oogstvooruitzichten in één woord schitterend, zoodat in de Europee- sche vraag zal kunnen worden voorzien, ofschoon noch Rusland, noch Roemenië voorloopig in staat zullen zyn tot levering aan West- Europa. Terwijl de Ver. St. ver leden jaar een oppervlakte van 36,39 millioen acres met winter tarwe bezaten, bedraagt dat cijfer voor dit jaar 48,93 millioen acres. Ook het „standcijfer", dat de hoe danigheid van het gewas aangeeft, is ongekend gunstig. Twee jaar geleden was dit cijfer 73,2 verle den jaar 86,4 en dit jaar 100,5. Terwijl verleden jaar een hoeveel heid van 558 millioen bushels werd geoogst, raamt men de opbrengst van dit jaar op bijna 900 millioen bushels. Het gewas wordt voor het grootste deel begin Juli bin nengehaald. Hieruit blijkt dus, dat de Ver. St. alleen graan genoeg hebben, om zoo wat de heele wereld naar behoefte te voorzien. Zal nu onze regeering maatregelen nemen, om bij ons den invoer van Ame- rikaansche tarwe te beperken en dus onze boeren in staat stellen, woekerprijzen te blijven vragen, opdat zij toch maar flink rijk zou den worden, terwijl dan het groote publiek die ongehoorde prijzen moet blijven betalen, slecht brood moet eten en bovendien honger moet lijden Zoo ja, is dan die regee ring niet de groote kweekster van ontevredenheid, onrust en erger? Zij is bevreesd voor toestanden als in Duitschland, voor het bolsjewis- me, en wij met haar. Maar beper- king van invoer is een uitstekende maatregel, om het bolsjewisme met vliegende vaandels en slaande trom ook bij ons binnentehalen. En heeft die geesel der menschheid ook over ons land zijn klauwen uitgestrekt, dan zullen alle burgerwachten sa men niet in staat zijn, dat monster wear uittebannen. Dan, als het te laat zal 'zijn, zal men onze regeering met recht kun nen toevoegengij hebt wind ge zaaid en oogst nu storm. Het dunkt ons met de Haagsche Post dringend noodig, dat de groote meerderheid van ons volk krachtig haar stem zal laten hooren tegen de voorgenomen, hoogst gevaarlijke maatregelen, eer de storm losbreekt. Ons volk moet zijn regeering zoo duidelijk mogelijk doen verstaan, dat het in het geheel geen lust heeft, honger te lijden, maar dat het met nadruk vraagtgoedkooper leven dan gedurende den oorlog. I De regeering moet weten, dat het volk niet gediend is van regeerings- maatregelen, die erop gericht zijn, om alles duur te houden, ja, zooals het brood nog duurder te maken. Goes. Mej. C. E. Barbier alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Sprang. Verwacht wordt, dat van belangstel lends zfjde nog meerders prijsen en medailles worden beschikbaar gesteld Da étalages zullen ter beoordeeling vso do Jmy gereed moeten zQa op Maandag 16 Juni a.a., des namiddags één uur. D it deze étalage wedstrgd een attractie zal vormen ter gelegenheid van de Landbouw-Tentoonstelling, valt niet to betwijfelen. Door de Besturen der beide hier ter stede gevestigds Middenstands organtsatlêü „EandelBbelaDgen" en „Hanze*, hierin floanciëal gesteund door de burgerQ, wordt ter gelegen heid van de Landbouw-Tentoonstelling een vuurwerk aangeboden. De bedoeling is dit vuurwerk to gaven aan den avond van den tweedot* dag der Tentoonstelling. Aan het Gemeentebestuur is aangevraagd de ontsteking van het vuurwerk op de Groote Markt te doen plaats hebben. Da bedragen, welke van de burgerij inkomen, sullen het mogel{k maken een schitterend vuurwerk samen te stellen. Da commissie, belast met de uit reiking van militaire schoenen, maakt bekend, dat de schoenen, welke wegens bun grootta geruild sfln voor kleinere, heden zijn aangekomen. Zaterdag 17 Mei sal vanaf 8 uur des avonds, op de bovenzaal van de Korenbeurs gelegenheid sfjn tot passen, zoolang de voorraad strekt, doch uiterlijk tot 10 uur. De prijs is f 8 k contant. Zegt het voort! De Burgemeester van Goes maakt hekend, dat verkrijgbaar is van 17 tot en met 23 Mei 1919: Op bon 20, 2 ons W. of Br. Boonen. 21, 1 ons Erwten. 22, 1 ons Kaas. 23, 1J ons Jam. 24, 31/» ons Suiker. 25, 1 pak Kaarsen per gezin. 26, 2 ons Spek. 27, I stuk Soeptabletten. 28, Kroonpudding 1 pakje per persoon, k 10 ct. per pakje. Op bon 89, 90, 91, 92, 93 Aardappelen. Kroonpudding is verkrijgbaar bij M. VEENIS, E. YERBEEM. Verhoogde meel- en broodprijzen De directeur vat) het distributie bureau te Amsterdam heeft aan de broodbakkers in die gemeente per circulaire bekend gemaakt, dat de volgbriefjes voor meel en bloem over het 93e tijdvak bij het distributie bureau kunnen worden afgehaald. Deze volgbtiefjes zijn berekend naar de thans geldende meel- en bloemprijzen. Het daarvan te bakken brood zal dus eveneens aan het publiek ge leverd moeten worden tegen de thans geldende verkoopprijzen. Loonsverhoogingen en de gevol gen 1 Men schrijft uit het Westland aan het Hbl. Te voren kende men in het West- land geen werkloosheid. Ieder die werken wilde en werken kon, vond een goed bestaan in het tuinbouw bedrijf. Dat is thans anders geworden. Eenige z.g. vrijgestelden zijn naar hier gekomen, hebben den arbeiders verteld, dat de patroons groote winsten maakten en zij te weinig ver dienden. De werknemers hebben hun zin gekregan, de loonen zijn aan zienlijk opgevoerd en velen komen Zaterdagsmiddags met f 22 tot f 25 weekgeld thuis. Er zijn vele gezinnen met drie of vier zoons waar per week f 100 tot f 125 binnen komt. Het gevolg van al dat drijven is, dat de patroons thans slechts zooveel knechts aannemen als zij strikt noodig hebben, zelf meewerken en hun kinderen terstond met 12 jaar van school Qoee, Door da beide Mlddenstasdsvor- ttc- Agiogan Handelsbelangen es Hanze wordt ter gelegenheid van de &.g. Landbouw Tentoonstelling een étstlaga wedstrjji georganiseerd. Do wedstrijd aal gehouden wordsn van Maandag 16 tot en caot Zaterdag 21 Juni. Tot deelneming aan dezen wedtir§d wor dse uitgeuobcligd alle winkelierster)» hier ter stede gevestigd. Inleggeld wordt niet geheven. Men kan in vier klassen mededingenA voor de meeat smaakvolle étalageB voor da meest .vsrkoopelijke" étalageC voor de msest typische étalage en D voor de meeat s maak-olie étalage binnen in den winkel. Voor da laatste rubriek wordt een Diploma beschikbaar ge steld, terwijl voor ieder der drie eerste rubrieken een vergald zilveren, een zilveren on een bronzen medaille worden uitgeloofd.

Volksblad | 1919 | | pagina 1