Woensdag 30 April 1919 JP4 Het Medaillon. FEUILLETON, NEDERLAND. rv Da aandacht wordt er op dat na 30 April de bona voor klotapeu niet meer geldig zijn, deklomrss» winkeliers moeten sorgan dat hun bon» vóór 10 Mei zija isgalevard bij het lid der commissie den heer M, Btorrn. „Neen, boos niet, maar toch wil ik vanmiddag liever thuisblijven." Zonder hem aan te zien, knikte ze hem toe en ging de breede stoep weer op Lady Norton schoof de lamp dichter bij om het voorwerp in haar hand wat nauwkeuriger te bezien het was het medaillon van Gay en in de andere hand had ze een brief en een ge kwiteerde rekening. Gay was betaald door de gedachte was haar als een slag in het aangezicht, die haar uit den droom had doen ontwaken tot een schrikwekkende openbaring van haarzelf en haar leven. Ze drukte de handen tegen de oogen en dacht langen tijd na. Eindelijk legde ze het medaillon en den brief in het kistje naast haar en ging er mee naar de kinderkamer om ze in de geheime brandkast te leggen, waarvan alleen zij en haar man het bestaan wisten. Zachtjes, om het kind niet te wekken, deed ze de deur open en zag in een donkeren hoek, naast het i - wiegje haar man zitten, in somber gepeins verdiept. „Humphrey 'riep ze verschrikt. ,,Wat scheelt er aan „Hilda, zou je voor mij voor ons kind kunnen opofferen wat je kost baarst bezit schijnt te zijn in de wereld „Wat bedoel je toch Hij wees op het kistje in haar hand. „Geef mij je diamanten." „Waarom „Omdat ik ze noodig heb. Ik ben in handen gevallen van een zwendelaars firma in drie dagen moet ik mijr^ schuld betalen of Een gedeelte heb ik al je juweelen zouden het ont brekende aanvullen geef mij dat kistje." „Vanavond niet morgen „Neen, nu onmiddellijk." „Dan krijg je ze in het geheel niet," riep ze uit, in doodelijken angst dat hij den brief en het medaillon zou vinden, waardoor ze zijn liefde en ver trouwen zou verliezen, die haar op dit oogenblik dierbaarder waren dan alle schatten op aarde. Ze hoefde niet bang te zijn. Haar man keek haar aan met vertwijfelden blik. „Hoe kun je zoo tot mij spreken, Hilda ik, die je zóó liefgehad heb, dat alles mij nietig en waardeloos voor- kwam vergeleken bij jou. Maar lang zamerhand ben je van een onschuldig lief meisje veranderd in een ijdele vrouw, die nog niet eens een paar juweelen kan opofferen om haar man en kind te redden, en voor zulk een vrouw héb ik niets als minachting," Haar oogen sloten zich als onder een feilen slag, doch ze antwoordde niet. Den volgenden dag aan tafel ont moetten ze elkaar, alsof er niets bijzon ders was voorgevallen. Ze spraken be daard en rustig, over allerlei onver schillige onderwerpen. Maar 'b avonds zat hij alleen in zijn studeerkamer, verwezen, als verdoofd, het hoofd in de handen. Hij had het geld, op een paar duizend pond na, weten los te krijgen, over meer kon hij dadelijk niet be schikken. Opeens sproug hij gejaagd op, ging naaf de kinderkamer en maakte de brandkast open. Met bevende hand begon hij, een voor een, de foudralen, die netjes op de planken gerangschikt stonken, te openen, en stak den inhoud in den zak. Hij had juist het derde opgenomen, toen hij de deurknop hoorde omdraaien. Snel keek hij om het was Hilda, bleek en ontsteld, maar schooner dan ooit, met de lamp hoog boven haar hoofd. Strak keken ze elkaar aan. „Tk wilde baby even goedennacht zeggen," zei ze eenvoudig. „Het viel mij plotseling in dat ik hem den laatsten tijd wel een beetje verwaarloosd heb." „Zooals je ziet," sprak hij schor, „ben ik bezig te nemen wat jij mij weigerde te geven om mij voor den ondergang en de schande te bewaren." Haar gezicht bewoog zich nietalleen werd ze nog bleeKer. Hij keek haar verbijsterd aan, ze was zoo geheel anders dan gewoonlijk. „Hilda," riep hij. „Hilda, wat is er Waarom spreek je niet Haar oogen vulden zich met tranen en er kwam een flauwe glimlach om haar lippen. „Bekijk ze eens nauwkeurig," fluisterde ze, „Mijn hemelhei zijn nagemaakte diamanten. Wat beteekent dit „Een paar dagen geleden heb ik de mijne verkocht en valsche in de plaats laten maken," zei ze met haperende stem. „O, Humphrey, kijk mij zoo niet aan Ik heb met dat geld je schuld betaald je gered omdat ik je zoo liefheb maar den avond toen je er mij om vroeg durfde ik ze je niet gevenWil je het dan niet begrij pen Gay had mij dat medaillon ge- i 'V.'d K OÖ. tie Dit blad verschijat Woensdag en Zaterdag. Aböunctnetsispnjs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cect per kwartaal. Afzonderlijke nummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1ËN voor Disasdag- ea Vrijdagmiddag 12 Maai" te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Couraut- ea Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. 1 L11 'JJII.1.1"L 1UJ"! Advertenüën 8 ct. per regel, behalve dleostaaavragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 rnaal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advartentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende daakbetuigisgea, sist tueer daa acht regels beslaande, voor dsa prijs van 65 cent, Goes. Nieuwe bonboekjes zullen worden uitgereikt a.s. Vrijdag 2 Mei van 9I uur voor de nos. i 1200 en van 15 uur voor de uos. 1201 en daarboven. Goes. Aau de Ambachtsschool alhier is tot tijdelijk leeraar in het smeden benoemd de heer C. Polder man te Schiedam De heer W. C. de Beste is be noemd tot adjunct-commies, thans ie ambtenaar ter secretarie, terwijl de heer J. M. Meijler, 2e klerk, is benoemd tot re ambtenaar. Tot bode van het gemeentehuis is benoemd de heer J. Deurloo. Goes. De muziekgezelschappen „Hosanna" en „Euphoaia" zullen hedenavond ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana om 8 uur een wandeling door de stad maken. Goes. Bons* voor klompen. Frauduleuze uitvoer. Te Maastricht zijn dezer dagen 100 koeien aangehouden, die op een valsch consent, althans op een con sent dat niet door de desbetreffende autoriteiten was verkend, de grens over zouden worden gebracht. Door de activiteit van den dis- tricts-veearts en het snel ingrijpen van dr. Lovink, is deze fraude voor komen, zegt De Veehandel. Het betrof hier de eerste zending van een partij van niet minder dan 700 koeien. Van de 100 aangehou den dieren stonden er vele op de Rotterdamsche markt van Dinsdag. Voor de betrokkenen een leelijke streep door h«D rekening. Kwatta- en rubberboomen. Te Paneerden werd door een soldaat-commies aangehouden een mallejan, waarop drie boomen lagen. Deze bleken gevuld te zijn met kwatta en rubber. De partij woog 775 K.G. kwatta en 40 K.G. rubber. Wagen met paarden werden in be slag genomen. Twee personen wer den gearresteerd. Zondagsrust bij de post I Het ligt in de bedoeling, de Zon dagsdiensten voor Liet kantoorperso neel der posterijen en telegrafie te beperken tot 4 uur en hetgeen daar boven verricht wordt als overwerk te beschouwen. Te Oostzaan, een gemeente van 4000 zielen, heeft zich niemand aan gemeld voor de burgerwacht. De brand in de Gasthuismolea- steeg. Een vie<de slachtoffer. Zondagnacht is in het Binnen gasthuis te Amsterdam overleden mej. Harte. Dft is dus hei vierde slachtoffer uit het zwaar bezochte gezin. Geheimzinnige knikkerregen. Maandagavond hoorden de familie Vitalf en Spinoza, wonende aan de Nieuwe Kerkstraat bij de Weesper- straat te Amsterdam, een harden tik tegen de ruit. Denkende, dat iemand met eeo steen gooide, keken zij naar buiten, maar kondea niets ontdekken. Een oogenblik later werd bij beide families weer een harde tik tegen de ruit vernomen. En toen men ten tweeden male ging kijken, vond men een kleinen knikker op den grond liggen. Nog vermoedden de bewoners niets ernstigs, zij dachten, dat een of andere kwajongen van een huis van de Nieuwe Prinsengracht een „mop" had uitgehaald. Maar wie schetst hun verbazing, toen van dat oogenblik af regelmatig knikkers tegen de ruiten tikten. Dat ging den geheelen avond door, on afgebroken, soms met de hevigheid van mitrailleurvuur, ratelden de knik kers tegen de ramen, tegen den muur en tegen het houtwerk. De politie werd er bij gehaald en deze vermoedde, dat de regen af komstig was van de roggebrood- bakkerij van de Ceresfabriek. Tegen den nacht hield echter de geheim zinnige regen op. Den volgenden dag werd zij her haald en met heviger tempo ratelden de knikkers tegen de muren en ruiten der perceelen 46, 48 en 50. Het gevolg was, dat bij den heer Vitali vier en bij den heer Spinoza vijf ruiten gebroken werden. Dat de dader of daders niet bang waren ontdekt te worden, blijkt wel uit het feit, dat de regen doorging, terwijl een rechercheur en de inspec teur Halsbergen in de tuinen op den j loer lagen. Een enkelen keer vielen !er geen projectielen meer als de politie in den tuin liep. Het is zoo goed als zeker, dat de knikkers vaa dePrinsangracht komen. Zij vicocbeteeren via een muur en spatten van de steenea tegen de ruiten. De knikkers er zijn ver schillende vergulde, verzilverde ee geruite albasten bij vertoonea soms witte plekjes van de kalk van dea muur. Een bewijs dat ze met kracht worden gedreven. Hoe dit gebeurt, is nog niet vastgesteld. Ver moedelijk gebeurt het met een soort kanonnetje met een trekveer. De afstand is te groot voor een catapult en de kracht te hevig voor het gooien met de hand. Bovendien had men dat moeten zien. En nergens was een open raam of werden personen op een dak aangetroffen. De ontsteltenis der Kerkstraat bewoners is begrijpelijk groot. Men ligt den geheelen dag en nacht op den loer, ja, men tuurt met verre kijkers van de daken en uit de ramen, in de hoop, de daders te ontdekken. Eiken dag, van Maandag af tot heden, worden honderden knikkers gevonden. Schevecingsche logger in de lucht gevlogen. 6 Dooden. De logger „Nellie" SCH 288 van de N.V. reederij vh. P. Knoester Jr., welke Donderdagmorgen uit de Scheveningsche haven was vertrok ken, is 's middags ter hoogte van Katwijk op een mijn geloopen en uiteengeslagen. Slechts 3 leden van de bemanning, die uit 8 personen bestond, slaagden erin, de sleepsboot te bereiken en

Volksblad | 1919 | | pagina 1