No. 29. Woensdag 9 April 1919 <)e FEUILLETON, LIEFDADIGE DAMES. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwattaal. Afzonderlijke nummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 Ulll* te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zooa en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. NEDERLAND i Goes. Een commissie bestaande I uit bestuursleden va i de Midden- S standsvereeaigiageu Handelsbelangen i en Hanze hebbeu na een onderhoud met den Wethouder voor distributie jj het volgende verkregen. De verkoop der regeeringskousen zal geschieden door de winkeliers, terwijl aanvankelijk het plan bestond, dit artikel buiten de winkeliets om te distribueeren. Aan de besturen der beide Ver- eenigingen zal de verdere regeling worden opgedragen. Goes. Zondag had de 15-jarige zoon van den heer P. Tilroe alhier, gedurende het voetbalspel het onge luk een been te breken. Nadat de eerste hulp verleend was door dr. van den Berg is hij per rijtuig naar de ouderlijke woning gebracht. Het revolutiegevaar. Een verzoek aan de burgemeesters. Met het oog op de mogelijkheid, dat plotseling re volutionnaire onlusten zouden kunnen uitbreken, acht de minister het blijkbaar gewenscht, maatregelen voor te bereiden, waartoe de burgemeesters overeenkomstig art. 18 7 der Gemeentewet bevoegd zijn, nl. uitvaardiging van het verbod van samenscholing en verbod cm des avonds na 9 uur buiten noodzaak zich op de openbaie straat te be vinden. Dea burgemeesters is althans verzocht, de desbetreffende voor schriften vast te steilec, teneinde wanneer het noodig mocht zijn, deze direct in werking te kunnen doen treden. Voor f 15.000 diamant verduisterd. Tea nadeele van eea bewouer der Van Eeghenlaan is een partij diamant ter waarde van pl.m. f15.000 ver duisterd. Tabaksfirma's in Friesland hebben den prijs van tabak met een gulden per kilo verlaagd. Smakelijk Twee hulpkommiezen te Zelhem, hebben proces-verbaal opgemaakt tegen den molenaar H. aldaar, die eene groote partij kwatta vervoerde... onder een lading mest. De gevolgen van een ouderlijken twist. Een bewoner der ie Oosterpark straat te Amsterdam kreeg twist met zijn echtgenoote. De twist liep zoo hoog, dat de man een revolver greep en die op zijn vrouw richtte. De zoon slaagde er ia zijn vader het wapen te ontrukken. Laatstge noemde persoon vluchtte de straat op, waar de zoon, die buiten zich zelf van woede was, drie Schoten loste. De vader kreeg een kogel- wond in het been. Hij moest zich in het O. L. Vrouwsgasthuis laten verbinden. Later kwam hij op 't politiebureau verzoeken geen werk van de zaak te maken, daar hij zeer goed inzag, dat de schuld aan hem te wijten was. gemaakt moet worden van de diensten van militairen, landstorm of burger wachten, de mogelijkheid bestaat, dst zij, die het wettig gezag helpen handhaven, het slachtoffer worden van de vervulling van hun plicht. Het is niet meer dan billijk, dat het rijk zorgt voor een gewonde of de zorg overneemt voor nagelaten betrekkingen. Wel is waar voorzien de militaire pensioenwetten eeniger- mate in dit geval, maar deze zijn niet van toepassing op de burger wachten, terwijl die uftkeeringen al te karig ziju. De aangewezen weg om de nood zakelijke voorzieningen te treffen, acht de minister, door bij een be grotingspost aan de xegeering een crediet te verleenes, hetwelk hij zou willen gesteld zien op f 100,000. Gort vrij. De minister vaa Landbouw deelt mede, dat het artikel gort thans geheel uit de distributie is genomen. Ook de maximum-prijzen zijn in verband daarmede vervallen. Bewapening der politie 1 Binnenkort zullen bij den gemeente raad vaa Amsterdam gelden worden 5 aangevraagd, met het doel een grooter aantal agenteG, dan thans revolver- dragers zijn, van die wapenen te voorzien. In een stadje van ongeveer 8000 inwoners waar het hier volgende een aantal jaren geleden plaats had, vond men een groot aantal,,liefdadige dames", die reeds lang er naar hunkerden om „aan den weg te timmeren" en zich op eene of andere wijze verdienstelijk te maken tegenover haar medemenschen, die eigenlijk zich daar al zeer weinig aan gelegen lieten liggen. Waarin moeit eigenlijk die groote verdienste bestaan ziedaar de vraag, welke veel hoofdbreken kostte. Eindelijk had men eene oplossing van het pro- blema gevonden de stad had gebrek aan een ziekenhuis een fraai gebouw en geriefelijk ingericht hospitaal, dat na voltooiing zoowel een sieraad van het stadje als een weldaad voor de bewoners daarvan zou zijn. Reeds werd door een legaat in de behoeften van arme patiën ten voorzienmaar deze moesten dan P in een leegstaande villa verblijf houden, 1; welke wel in een gezond oord even 5 Burgerwachten. Ingediend is een wetsontwerp tot Wijziging van hoofdstuk V der Staatsbegroting 1919. Ia de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat indien ter beteugeling van onlusten gebruik buiten de stad lag, doch waarin de genezing onmogelijk zoo snel in haar werk kon gaan als in 'n prachtig hos pitaal met een zinnebeeldige voorstel ling boven den ingang en een groote klok in den gevel. Nauw wa» het plan opgevat, of de dames begonnen werk] dadig op te treden. Er werd eene loterij of tombola op touw gezet, waaruit men alle mogelijke voorwerpen kon trekken met uitzondering alleen van die, welke men gebruiken kaner werden lief hebberij-comedies gegeven, waarvan de netto opbrengst voor de arme zieken was Eindelijk ging er bij iedere ge paste en ongepaste gelegenheid een schaal rond, waarin men een obool voor het hospitaal kon kwijt raken, en bij pandverbeuren moesten de te verpanden voorwerpen allen door contanten ten behoeve van het weldadig doel gelost worden. Een groote bazar sloot de lief dadige vermakelijkheden en zoo was ten langen leste het benoodigde geld bijeen geschraapt 11a oneindig veel moeite en ergernis dit tusschen haakjes. De eerste steen werd gelegd door de gade van den burgervader een aan- doenlijke plechtigheid en evenals aIs alles eenmaal hier op aarde, kwam Kind verbrand Oader Ulicoten (Noord-Brabant) brandde Zaterdag de boerderij van den heer J. vaa Dun tot den grond af. Een knaapje, dat op den zolder speelde, is omgekomen. In de gevangenis getrouwd In de Bossche gevangenis had de het gebouw eindelijk ook gereed en werd met klokgelui, aanspraken en een feestmaal ingewijd. De zieken ontbraken nog wel, maar dat was minder, die zouden wel komeu. Wilden de verdiensten der liefdadige dames ook „van hoogerhand" waar deering ondervinden, dan moest men een hooggeplaatst persoon zien te nepen, om j de stad te bezoeken en het ziekenhuis ia oogenschouw te nemen. Spoediger dan men verwacht had, kwam het antwoord op een aangewezen dag zou de „hooggeplaatste persoon" in het stadje komen. Dat was weer een drukte en be weging De feestgewaden werden op nieuw voor den dag gehaald, aanspraken van buiten geleerd, vlaggen nagezitn de provisie- en andere voorraadkamer» in de nieuwe inrichting werden gevuld en in de keuken fonkelde alles aan den wand De gewichtige dag zou aanbreken. Den middag te voren viel het toch een der dames van het feest-comité op, dat er nog geen enkele zieke iü het nieuwe gebouw was. Dat kon zoo niet Snel werd een'buitengewone vergade ring belegd niemand wist een uitweg huwelijksvoltrekking plaats van een gevangene. Nadat het burgerlijk huwelijk door dan ambtenaar van dea burgerlijken stand was voltrokken, volgde onmiddellijk de kerkelijke inzegening. De bruid ging daaropnaar huis, terwijl de bruidegom in de cel achterbleef, De veestapel valt mee De officieeie uilslag van de ge houden veetelling is nog niet bekend, maar de »Vee- en Vleeschhandelc weet toch mee te deelen, dat da grootte van den veestapel nog al meevalt ea dat de opgaven van de boeren over 't geheel nog al betrouw baar zijn. Komt er een goede weidestand, dan hebben we in den zomer weer behoorlijk slachtvee. De schapen moeten erg gedund zijn. Relletjes te Leiden. Men schrijft uit Leiden dd. 3 April Hedenmiddag trok een groot aantal werkloozen na vooraf op de Hoog- landsche Kerkgracht door hun leiders te zijn toegesproken naar het Raad huis om aan een adres door den Bond van Dienstplichtigen) en den Bond van Gedemobiiiseerden aan den ge meenteraad gezonden cm productieve werkverschaffing te eischen, kracht bij te zetten. Een beperkt aantal kon slechts op de publieke tribune worden toegelaten, de anderen werden door de politie tegengehouden. Ze trokken daarop de stad In, geëscorteerd]door een sterke politiemacht. Op de Haar lemmerstraat, waar met een steen werd geworpen, trad de politie krach tig op. Ze dreef den stoet uiteen, waarbij zij van de blanke sabel ge bruik moest maken. Eindelijk kwam de burgemeestersvrouw op het sublieme denkbeeld, ten minste eenige „zieken" te engageerend. i. eenige dienstboden en daglooners in huur te nemen, die zich moesten ver binden om voor geld en goede woorden de bedden van het hospitaal in te nemen en zich ziek te houden. Met levendigen bijval werd dit aldus ge arresteerd. Tegen den middag kwam de hooggeplaatste vrouw met een hofdame, den kamerheer en ander gevolg aan aan het station werd de eerste rede voering gehouden, tot groote vreugde van alle aanwezigen. De geheele stad was in feestdos j uit alle gebouwen hingen vlaggen en nie mand was in huis geblevenhet wa9 een waar genot, de dichte koetsen in dolle vaart te zien voorbijrijden. Onderweg gaf de hooge gast hoogst- derzelver tevredenheid over de schitte rende ontvangst te kennen en de vrouw van den burgemeester ontving een com plimentje dat haar in den zevenden hemel bracht. Aan het gebouw gekomen, was natuurlijk een vernieuwde aanspraak onvermijdelijk en toen ging men over tot de bezichtiging van het ziekenhuis,

Volksblad | 1919 | | pagina 1