No, 23. Woensdag i9 Maart 1919 •12'" Jaargang. De Kindervriend. Kassier A. F. Janssen Dit blad verschijüt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- ee Vrijdagmiddag 12 UWE» te bezdrgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- es Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuweus Zoon en J. A, Ross. Adveitentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dfenstaanvragec. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiëa, als geboorte huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer da» arh regels beslaande, voor dee prijs van 65 cent. De heer A. E. Janssen, kassier der Coöperatieve Voorschotvereeni- ging en Spaarbank alhier, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De heer Janssen bekleedde bij die instelling de volgende functie's vanaf 7 Maart 1893, commissaris, vanaf 20 November 1894, voor zitter, en daarna vanaf 28 Februari 1899, dus ge durende ongeveer 20 jaren, Kassier. De vereeniging, die zich steeds in een toenemende belangstelling en waardeering van het Gfoesche publiek mag verheugen, hetgeen blijken kan uit de verslagen, die geregeld in onsblad worden vermeld, heeft van een en ander aan den heer Janssen natuurlijk veel te danken. Ook ons blad dat van de oprich ting der Spaarbank af, dus 50 jaar, daarbij betrokken is, mocht van den heer Janssen steeds de meest welwillende medewerking genieten. De dankbaarheid van bestuur en leden der Spaarbank voor hetgeen de heer Janssen in het belang dezer instelling deed, zal zeker algemeen zijn en noode zal men hem zijne functie zien neerleggen. i\ E 1) E R L A N D Gees. De loopende bioodkaart Is geldig tot ea met a.s. Zaterdag, 22 Maart. De boter- ea vetbon Is geldig tot Mijn 00bi Karei zat er warmpjes bij. Sedert jaren had ie z'n schaapjes op 't droge en ieefde hij als verstokt vrij gezel alleen met z'11 oude huishoudster en twee dienstboden in het fraaie, groote huis op een der voornaamste grachten van de stad. Oom mocht me gaarne lijden en zoo kwam het er vanzelf toe, dat ik hem zeer dikwijls bezocht. Z'n gastvrijheid was overbekend en hij hield van be zoek. Minstens twee avonden in de week was ik bij hem. Doch waf mij steeds zeer zonderling had toegeschenen, alleen in de week voor St. Nicolaas ontving hij niemand en werd ook ik steeds verzocht mijn fortuin elders te zoeken. Ik vond dit zoo vreemd, dat ik me dit jaar in 't hoofd zette, hem toch eens onverwachts op een dezer avonden een bezoek te brengen. Mogelijk vond ik den sleutel van dit zonderlinge geheim. Een paar dagen voor St. Nicolaas trok ik dan ook de stoute schoenen aan en schelde ik des avonds aan zijn woning. en met a.s. Zondag, 23 Maart. Met ingang van 24 Maart wordt de raat- soeeeering van natuurboter opge heven de maximumprijzen blijven echter gehandhaafd tot I Mei a.s. Goes. De heer F. Maijs alhier is benoemd als deskundige voor Na tuurkunde in de examen-cornmissie voor de acte lager onderwijs, waar van het schriftelijk gedeelte op 1 April a.s. zal worden gehouden te Vlissingenhet mondeling-examen zal te Middelburg worden gehouden. Gees. De candidaatstelliag Voor de te verkiezen leden van den Ge meenteraad alhier zal plaats hebben op'Dinsdag 8 April a.s. Gees. Door de afd. Goes van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeai- ging zal a.s. Donderdagavond een propaganda-vergadering worden ge houden in de sociëteit V.O.V. Om een ieder in de gelegenheid te stel len het streven van de Vereeniging te leeren kennen, zal een spreker optreden, terwijl voor afwisseling ge zorgd zal worden door voordrachten en zang. Belangstellenden worden voor nadere bijzonderheden verwezen naar de strooibiljetten. Het belooft voor de Vereeniging een druk bezochte vergadering te worden. Goes. Da Commissie belast urn de nit re-king van bons voor klompen maakt bekeed, dat van het Koe. Nat. Steun comité bericht is ontvangen, dat ré 30 April gees klompen mser op tea- sDgboas mogen worden verkocht. Het dienstmeisje, dat mij opende, zag me eenigszins onthutst aan en waagde me aarzelend toe te voegen „Mijnheer ontvangt van de week niet „Ja, maar", hield ik aan, „ik zou mijn oom toch gaarne even spreken. Zeg maar, dat zijn neef Rudolf er is!" Het meisje durfde blijkbaar niet te weigeren en liet mi] in het bekende kleine wachtkamertje terzijde van den ingang. Met spanning wachtte ik thans de komst van mijn oom af. Na langen tijd gewacht te hebben, werd eindelijk de deur langzaam ge opend en het goedige gezicht van oom Karei vertoonde zich om den hoek. Met groote, verwonderde oogen zag-ie vragend tet me op. „Ja, oompje", viel ik maar terstond met de deur in huis, „u zult wel boos zijn, dat ik zoo brutaal ben om uw streng verbod te overtreden om u toch deze week te komen bezoeken. En ik zal het u maar eerlijk bekennen, dat het niets anders is, dan een groote nieuwsgierigheid. Ik ben namelijk vreese- lijk benieuwd wat toch wel de reden mag zijn, waarom u in deze week, die meer dan alle andere van het jaar tot huiselijke gezelligheid uitnoodigt, nie mand in uw huis wenscht te ont vangen." Oom krabde zich achter 't oor en zag me met een ondeugend lachje aan. Isdsr, dis boss voor klompaa is bssU hsefs of afhaalt, aorge du« voot' 30 April klompen ta bsbbea gekocht KL mpauverkoopers kussen hun bons inleveren tot aiierlgk 10 Mei bfj hat •id der eommisaia des heer Sèorm. SshoscwiskeHers, die cog vorderio- geu hebben vsn gehoanenbons, welke nog niet door het Kon. Nat. Steun comité, sfje verrekend, worden ver aoeht tusschefi 115 April opgave te doen a»n bovengenoemd adres onder vermelding van: le. dan datum der not»} 2e hat aastal dar bygsvosgds boss; 3a. nat bedrag van elke nota waarvan het geld nog niet is ont vangen. Goes. A I. Zaterdagavond van 7.30—9 uur bestaat gelegenheid tot passen van militaire eebosncta op do bovenhaal van de korenbeurs. Voorradig zya tog da cos. 29, 30, 3i en 32, ongeveer geiijkits&nde mes da nos. 45, 46 es 47 zoodat personen met een kleine voet gsen keai hebben. Nog een honderdtal paren sfjn voorradig. Goes. Uitslag examen 1919 van de Avondschool voor Ambachtslieden. Bevorderd van da lata naar de 2d:j klasse Georts, D. v&u Maris, J. Fran- coya, G, de Rubier, C Knieriem, M. J. Mol, F. Gesnse, J Kectln, W, Siske, C. Smallegaage, C. Kuiper, M. van Striem, J. M. Taillie, J, Mieras, W. M. Trsffsr», M. da Poiter, C. Land man, N Ley?, A. Tilfoe, L. M. Osle. Her examen M. D v. d. Berg, J. Willemsteis, W. Braam, J. Polfliet, afgeweïen 5 1 leerling most nog examen doen. Van de 2e naar de 3a klasseD. J. Heyboer, H. Baas, H, Brakman, J A. PolelJ, M. v. d. Berg, J. Bil, M. G. Eindelijk sprak-ie „Je bent een bru taaltje, hoor! om zoo maar de wetten van mijn huis te komen overtreden en dat nog wel met het onverbloemd uit gesproken plan om mijn geheimen uit te vorschen Hij trad op me toe en legde z'n handen op m'n schouders „Maar, beste jongen, jij bent- ook niet iedereen en per slot van rekening, er schuilt geen kwaad in, hoor Volg me maar naar het warme hoekje aan m'n haard in mijn studeerkamer. Daar kunnen we beter praten." Nadat hij een kistje geurige havan na's geopend naast me had gezet op een klein tafeltje en de thee besteld had, dook-ie half in z'n mollige fauteuil weg en me met een goedig lachje aanziende, stak ie van wal „Ja, Rudalf, ik heb er mijn reden voor om in de St, Nicolaasweek niemand te ontvangen en wel omdat ik het dan.... veel te druk heb met pakjes maken." Onwillekeurig wipte ik op het hooren dezer woorden even in de zacht- veerende clubfauteuil omhoog en zag mijn oom met de hoogste verbazing aan: „U pakjes maken!" riep ik uit, „u.... een verstokt vrijgezel I" Oom lachte vroolijk en knikte van ja. „Ik zal je straks mijn pakjes-kamer eens laten zien. Er zijn er reeds heel wat gereed en die zijn alle bestemd Windhorst, C. Beenhakker, H. v. d. W«ele, J. F. Slager, H. J. des Bosr, C v. d. Pe§l, P. J. Mfrck, C. Blanker, G. A. P. de Rochefort, C. Brolnaeel, C G. vau Bovesrji, A C. vaa Liere, J. Schipper, P, Niauwenhufjie, A. Breakers, J. A. Adriaanse, P. A. de Kramer. Herexamen t B. A. de Boer, P. de Musek, J. v, d. Broeke. Afgewasen 2. Van de 3e naar de 4e klasseH. J. de Hamer, J C Sebipper, A. de Jongh, A. H. S ruykec Boadier, C. Ruitenbeek, J. v&n Zweaden, J. F. Crucq, P. Staal, M. B. L Pols, M A. v. d. Hell, J. Polderman. Herexamen: I. F. Dronkers, D. O verbeek®, F. Blosdel. Afgswegan 5. Eindexamen 1. M. J. Poldarman, 2. I. da Jonge, 3. J. C. van Weel©, 4. A. Leg#, 5. J. Glerum, 6. J, Gunst, 7. J, C. Smallagacge, 8 D. van do Berg, 9. M. J Zwsedyk, 10. J. G. Zwsrtepoorta, 11. A. C, Woodergem, 12. A. Blok, 13. J. M. v. d. Voorde, 14. C. J. v. d. Sande. Afgewesea 2. G. Crt. Steunregeling voor gedemobili- seerden. Binnen enkele dagen is een nieuwe steunregeling voor gedemobiliseerden te wachten, welke zal gelden voor hen, die op of na 1 April a.s. huis waarts keeren. Deze steunregeling zal minder geven dan de bestaande. Intusschen worden maatregelen ge nomen om te verzekeren, dat zij, wier vrywillig verblijf onder de wapenen van groot belang is voor den dienst wat o.a. het geval is met de buitengewone militaire com- voor de armste kinderen van de stad." Toen ging me een licht op en vol bewondering voor deze jarenlange in het verborgen volbrachte edele liefde daden, zeide ik, tot in het diepst van m'n hart ontroerd „Maar beste oom, dan is u een ware kindervriend in den echten zin van het woord „Ja jongen", antwoordde hij met een weinigje rechtmatigen trots, „dat hoop ik althans „Maar, hoe is u zoo daartoe ge komen vorschte ik nu. „Juist, dat wi! ik je eens mede- deelen antwoordde oom en hij begon zijn kort, doch ontroerend verhaal, dat mij steeds is bijgebleven. „Jaren geleden wandelde ik op het drukste uur van den dag vóór St. Nicolaas door de grootste winkelstraat van de stad. 'tWas een gewirwar van groote en kleine menschen van je welste. Allen verdrongen zich voor de schit terende uitstalkasten der groote maga zijnen. Ik vond er vermaak in het publiek, vooral het jongere, eens op merkzaam gade te slaan. De uitroepen van bewondering, die hunkerende kin derblikken naar al dat moois, trokken me ongemeen sterk aan, want ik dacht terug aan mijn eigen zonnige jeugd. Daar viel mijn oog plotseling op een groepje kleine kleuters, dat dicht aan eengedrongen voor een der breede ramen Een St. Nicolaasavond-vertelling

Volksblad | 1919 | | pagina 1