V O L, No. 22. BURGERWACHT. De Duitsche eenheid. Wat we al lang hadden verwacht, is eindelijk gekomen. Kort nadat Oostenrijk-Hongarye ineengestort en in eenige afzonderlijke staten uiteengevallen was, gingen er in het eigenlijke Oostenrijk zelf, dat zich tegenwoordig Duitsch-Oosten- rijk noemt, omdat de Duitsche taal er landstaal is, stemmen op, die aansluiting bij Duitsehland verlang den. Daarmee was niet bedoeld, dat Oostenrijk een verbond met Duitsehland zou aangaan, gelijk reeds een tijdlang bestond, onzaliger gedachtenis. Neen, Oostenrijk wenschte deel uittemaken van het Duitsche rijk, op dezelfde wijze als Beieren, Wurttemberg, Baden, Sak sen en zoovele andere staatjes. Veel werd hierover gesproken, zoo wel in Oostenrijk als in Duitseh land, totdat regeering en volksver tegenwoordiging in beide landen besloten, dat het werkelijk gebeuren zou. Nu hadden wij van het begin dezer beweging af verwacht, dat de geallieerden als overwinnaars in den oorlog niet maar zonder er iets tegen te zeggen 'die vereeniging stilzwijgend haar gang zouden laten gaan. We dachten, dat van die zijde spoedig een protest zou uit gaan. Dit liet echter op zich wach ten. Maar zie, deze week komt de Fransche minister Pichon, lid van den machtigen Raad van Tien, ver klaren „Voor de vereeniging van Duitsch-Oostenrijk met Duitsehland wordt de goedkeuring der vredes conferentie geëischt". Natuurlijk zullen niet alleen de betrokkenen, maar ook alle Duitsch- gezinden ten onzent, niet te ver geten de Middelburgsche Courant, op hun achterste beenen gaan staan. We hooren hen al schreeuwen „dat is tegen het zelfbeschikkings recht der volkeren, zooals Wilson dat voorstaat. Ook Duitsch-Oosten- ryk moet over zijn eigen lot kun nen beslissen moet zelf uitmaken, tot welken staat het wil behooren". Datschynf heel aardig geschreeuwd maar in de werkelijkheid gaat het niet op. Vooreerst komt het 011s voor, dat de regel van Wilson alleen bedoeld is voor die volken en rassen, die voorheen een onderdeel van een zekeren staat vormden tegen hun wilElzas-Lotharingers, Polen, Slaven, Tsjechen, om maar enkele voorbeelden te noemen. Voor Oostenrijk geldt dat niet, Want dit was geen onderdeel, maar een souvereine staat met tirannieke gebaren tegenover anderen. De hoofdzaak echter ligt anders. „De eenheidsmacht van Midden- Europa is voor de vrijheid der overige volken altyd als een on dragelijke bedreiging gevoeld. Door de centrale ligging der volken, wanneer zy rug aan rug staan, 0 zoo gemakkelyk machtiger dan alle anderen tezamen meester van de groote vervoerwegen en hulpbron nen van ons werelddeelgevuld met een krygshaftigen geest, pro- fiteerend van de uitbreidingsgelegen heid naar allen kantreikend van zee tot zee, door alle windstreken heen, dit is de macht, waarmee reeds het oude Germanië midden op de tafel van Europa gezeten heeft". Geen wonder, dat men alom vrees koesterde voor die geduchte en laten wij er maar gerust bij zeggen voor die barbaar sche macht van Midden-Europa. Men heeft dan ook vaak beproefd, de éénwording van die macht tegentegaan. „De inrich ting van den Duitschen staat is hierom ook van ouds beschouwd als een zaak, waarbij gansch Europa betrokken istotdat Europa eens op een onbewaakt oogenblik, in 1871, ze als een inwendige Duitsche aangelegenheid den vrijen loop ge laten heeft, waarvoor het nog veer tig jaren later zwaar heeft geboet. Want met aiie redeneering over zelfbeschikkingsrecht moet men niet vergeten, dat nimmer van de andere volkeren kan worden geëischt, één natie de volle vrijheid te laten zich zóó overmachtig te ontwikkelen, als het haar bevalt. Daar staat immers het recht op zelfbehoud van de anderen tegenover". Zoolang Pruisen, Beieren, Wurt temberg, Saksen, Oostenrijk en al de kleinere afzonderlijke staten vormden zonder innig verband met elkaar, kon men gerust zijn. Maar toen allen zich onder de dwingende macht van Pruisen in 1871 ver- eenigd hadden tot het ééne Duitsche rijk en nog sterker, toen de Ame- rongsche Wilhelm het zich tot levenstaak stelde, om Duitsehland de oppermacht in de wereld te verzekeren, toen werd het gevaarlijk voor de vrijheid van alle niet- Duitschers. En de wereldoorlog is eigenlijk geweest een strijd tegen dat gevaar. Maar, zegt men, dat gevaar is dan nu toch door de nederlaag der Duitschers voorgoed verdwenen. Daar twijfelen we sterk aan. Vooreerst zijn alle partijen in Duitsehland op de Spartaciden na het er roerend over eens, dat de eenheid van het groote Duitsche vaderland moet blijven bestaan. Krijgen zij dit gedaan, dan zou het Duitsche rijk zich weer tot zijn voormalige macht kunnen herstellen. Komt nu in de tweede plaats ook Oostenrijk nog als een onderdeel bij Duitsehland, dan zou die „eenheids macht" nog weieens grooter kunnen worden dan ooit. Dit trachten de geallieerden nu wel te verhinderen, door leger en vloot van Duitsehland onbeduidend te maken en door aan dit land zijn vroegere koloniën te onthouden. Maar de beste wijze, om het gevaar der Germaansche over barbaarschheid te ont- daarin bestaan, dat de macht en gaan, zou toestand weer ging gelijken op dien van vóór 1871, zoodat Duitsehland dan niets anders was dan een groot aantal afzonderlijke staten zonder eenig noemenswaardig verband met elkaar. N E D E ft h A 'N D. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 U8Sn te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon ee J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behaive dienstaaavragen. die tegen *7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maai berekend, uitgezonderd dienstaanvrageu. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjaiiags-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigiages, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent, Ongeveer een honderdtal personen hier ter stede heeft zich bij de Bur gerwacht aangesloten. Dit resultaat moge tot dankbaarheid stemmed, niet evenwel tot voldoening. Slaat men het oog op aadere gemeenten van gelijken of zelfs van geriageren omvang, dan maakt Goes een slecht figuur. Aan revolutionaire gezind heid onder de bevolking is dit niet te wijtende bevolking van Goes zal ongetwijfeld bereid zijn om ia de ure des gevaars op te treden tegen aanslagen, die de jammerlijkste gevolgen kunnen na zich sleepen. Wil aan dat optreden succes verze kerd zijn, dan moet men georgani seerd zijn. Ook hier geldtmen moet „paraat" zijn. De oorzaak der geringe toetreding moet waarschijnlijk hierin gezocht worden, dal men nog absoluut on bekend is met het wezen der Burger wacht. Het bleek ons meermalen, dat velen vreezee, hun kostbaren tijd te zullen moeten besteden aan het ver richten van allerlei müitare exercitiën. Dit nu is geheel buitengesloten. Volgens de aanschrijvingen van overheidswege, mag de Burgerwacht geen militair karakter dragen. Slechts vrijwillige oefeningen, in de behande ling van het geweer, zullen gehouden worden. Oadergeteekenden richten zich daarom tot alle goedgezinde manne lijke personen van 18 jaar of ouder met den oproep„sluit u alsnog „zoo spoedig mogelijk aan bij onze „vereenigingwacht niet tot het „misschien te laat is". Een alge meeae toetreding tot de Burgerwacht zal revolutionair optreden kunnen voorkomen. Aanmelding kan bij elk van onder- geteekenden geschieden. Het Bestuur der Goesche Burgerwacht, JOH. PILAAR, Voorzitter. J. JONGEPIER, Vice-Voorzitter. L. SMIT. M. C. M. VAN ICALMTHOUT. J. I. VAN BALLEGOIJEN DE JONG, Secretaris. Goes. Door den heer Van der Horst van Dordrecht zal op a.s. Woensdag 19 Maart, 's avonds 8 uur, een bij- zondere lichtbeeldenavond gehouden worden in de zaal van het Leger des Heils alhier. ;I Het groote prachtboekwerk van p Joh. Bunyan zal op zeer leerzame wijze door hem met lichtbeelden worden verduidelijkt. Op verschillende plaatsen oogstte het veel bijval. Zie uit naar adver tentie in dit blad voorkomende. Persbeoordeelingen »De Neder lander» De zaal was geheel gevuld, met onverdeelde aandacht werd de voordracht, die van begin tot het einde de menigte boeide, gevolgd. De beelden waren, niet een uitge zonderd, prachtig.... »üe Amsterdammer» De groote zaal Salvatori was gisteren geheel bezet. Verduidelijkt met zeer mooie lichtbeelden, werd ons daar door den heer Van der Horst het groote pracht werk van Joh. Bunyan voorgedragen. Met spannende aandacht en zonder de minste verstoring werd deze boeiende voordracht gevolgd door jong en oud. 't Was een mooie avond. Enz. Enz. Goes. De installatie v«or de be reiding van watergas aan de gas fabriek alhier nadert haar voltooiing en men hoopt gedurende de tweede helft dezer maand te kunnen over gaan tot het leveren van menggas (gewoon lichtgas en watergas), dat lager in prijs zal zijn en van dezelfde hoedanigheid als het thans, ten deele uit bruinkolen verkregen gas, terwijl de speruren dan opgeheven en de geheefe gasrantsoeneering aanmerke lijk verhoogd, zoo niet geheel afge schaft zal worden. In verband met de snelle afschrij ving van de gesloten leening tot dekking der hooge aanschaffings- kosten, zal de prijs van het gas dan en gedurende het eerste tiental jaren 15 cent per kub. Meter moeten be dragen. Daar het niet te voorzien valt, dat in de naaste toekomst de toestanden van dien aard zullen worden, dat prijzen, als vóór dea oorlog golden, weer mogelijk zullen worden, behoeft deze vastgestelde prijs geen zorg te baren, temeer daar er groote directe voordeelen aan de watergasbereiding verbonden zijn, doordat men de be- noodigde cokes zeli bereid en de cokes, die thans feitelijk verspild wordt, aan het distilleeren van de bruinkool, bespaard kan worden. Op de brandstofïenvoorziening zal be doeld cokesverbruik van geen in vloed zijn. Het watergas wordt bereid door stoom te voeren in een met vuur vasten steen gevoelden generator, waarin cokes door ingeblazen lucht tot gloeien is gebracht. De aldus verkregen kooloxyde en waterstof worden in een scrubber gekoeld en gewasschen en daarna opgevangen in een gashouder, om, na gemeten te zijn, vermengd te worden met het gewone lichtga?, waarna dit menggas wordt gezuiverd. Men heeft dus te doen met een restlooze en dus uiterst economische vergadering van de steenkool. Er kan per uur 200 kub. Meter watergas geproduceerd worden,

Volksblad | 1919 | | pagina 1