No. Woensdag 12 Maart 1919 42e jaargang. FEUILLETON. De gemeente der krankzinnigen. NEDERLAND Ik had het plan gevormd buiten te gaan wonen. Toen ik in een lief ge legen dorp over eene woning aan het onderhandelen was, vroeg mij iemand „Gij wilt dus het getal der krank zinnigen met één vermeerderen „Wat bedeelt gij hiermee riep ik ontsteld uit. „Weet gij dan niet wat voor een spotnaam ons dorp draagt „Neen, volstrekt nietmaar ik be kommer er mij ook in 't geheel niet om, want als de bevolking van dit dorp, zooals gij zegt, slechts uit gekken be staat, dan wil ik er ook niet onder levenanders zou ik, uit louter vrees, ook wel eens gek kunnen worden." „O, verontrust u niet", hernam de ander, „bij ons zijn niet meer gekken dan ergens anders, maar een buiten gewoon geestige burgemeester heeft ons vroeger dien eeretitel verworven. Hebt gij nog een oogenblik tijd, dan zal ik u de gansche geschiedenis in korte woorden vertellen. Ons dorp had ongeveer zes jaar geleden tot burge meester een zekeren Stroomans, een eenvoudigen landbouwer, goedaardig en eerlijk genoeg, maar niet zeer belezen. Op zekeren dag ontving hij een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, waarin bij verzocht werd het getal krankzinnigen in zijne ge meente nauwkeurig op te geven. De burgemeester las den brief drie-a vier maal door, doch kon de beteekenis van het woord „krankzinnigen" maar niet vatten. Had men nu in den brief geschreven „gekken of zotten", dan had hij het wel begrepen, maar dat de zinnen van den mensch ook soms krank konden zijn, daarvan kon hij zich geen denk beeld vormen. Na zijn geest hiermede lang tevergeefs gemarteld te hebben, besloot hij zich met deze zwarigheid tot den wethouder Praam, een vet weider, te wenden. Die wethouder kon wel handschriften lezen, maar toch niet vloeiend, en om nu den burgemeester niet te lang te vervelen, verzocht hij, hem het stuk eens voor te lezen. Na de voorlezing sprak Praam „Wel, wat is dat nu voor moois „Nu, kunt gij mij niet zeggen, wat krankzinnig beteekent sprak Stroo mans. „Hoe dan, brengt dat woord u zoo in verlegenheid." „Ja maar ik dacht dadelijk, dat gij wel weten zoudt, wat het beteekent." „Ja, zoo ten naastenbij weet ik het wel." „Nu, zeg het mij dan." „Ja maar, weten en kunnen zeggen, is twee ik weet het heel goed, maar ik kan het u niet zeggen." „Omdat gij het zelf niet weet. En dan moet men zeer voorzichtig zijn om een verstandig antwoord te kunnen geven. Het best, dat ons te doen staat, is, ons tot den schoolmeester te wenden, die zal het ons terstond zeggen." De schoolmeester Bogers groette de beide leden van het Dagelijksch Bestuur zeer beleefd, verzocht hun plaats te nemen, en vroeg, waarmede hij de heeren dienen kon. „Wij zijn gekomen", zeide de burge meester, „om u te verzoeken, ons dit stuk van den Gouverneur eens te ver klaren." De schoolmeester zette zijn bril op en las het stuk vloeiend voor. „Nu verzoek ik u", sprak de burge meester, „ons eens te zeggen, wat „krankzinnig" beteekentonlangs wist ik het nog, maar ben het nu natuurlijk weer vergeten." „Ja, heeren, dat kan ik u niet zeg gen, dat moet iets heel buitengewoons zijn, want ik heb het woord nog nooit onder mijne oogen gehad." „Zoudt gij dan onmogelijk hierover iets in uwe menigvuldige boeken kun nen vinden „Ik zal eens zien", antwoordde de paedagoog, „en zoodra ik het vind, kom ik het u mededeelen." En lachend verwijderde de man zich, verheugd, dat hij den burgemeester bij den neus had gehad. Geheel mismoedig keerden beide heeren huiswaarts. Onderweg ontmoet ten zij een notaris uit de nabijgelegen gemeente. Plotseling kwam de burge meester op het denkbeeld den notaris over dit woord, dat hij in allen gevalle weten meest, te raadplegen. „Kom, laat hem liever loopen, hij zal ons nog uitlachen", zeide de wet houder. „Wat kan 't mjj schelen, laat hem lachen, zooveel hij wilals wij maar Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENT1ËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 ililP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiëu ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegeng7 ct. per regel worden geplaatst. BJ directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Adyertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende daakbetuigiagen, niet meer daa acht regels beslaande, voor deu prijs van 65 eest, Goes. Bij de j.l. Zaterdag door Burgemeester ea Wethouders ge houden verpachting van standplaatsen op de a.s. kermis, die behoudens onvoorziene omstandigheden zal ge houden worden van Dinsdag 19 tot en met Dinsdag 26 Augustus a.s., zijn o.a. verpacht de navolgende plaatsen voor een bioscope aan A. Weg- kamp, Apeldoorn voor een gewone draaimolen aan H. Roels Belet, Bergen-op-Zoom voor een danstent aan H. Nijpels te Twelloo voor een Aeroplane-caroussel aan F. J. Ver molen, Amsterdam voor een stoom- caroussel aan Wed. J. J. Peeters, Bergen-op-Zoomvoor een lucht- schommei aan A. Huijgens, Bergen- op-Zoom voor een auto-caroussel, nog niet gegund. Goes. Hiermede wordt in herin nering gebracht dat de broodkaarten, welke dezer dagen door de bakkers xullen worden thuisbezorgd, niet voor 4, doch voor 5 weken zijn bestemd. De volgende uitreiking ^zal voor 3 weken zijn en vervolgens weer regel matig voor 4 weken. Goes. De fiets, waarvan sprake was ia het in ons vorig nummer opgenomen bericht betreffende een ongewenschten nachtelijkea bezoeker in de Mulo-school is inderdaad ge bleken te zijn de fiets van den heer Rietdijk, zoodat deze zijn rechtmatig eigendom weer zal terugbekomen, al zal er dan ook eerst heel wat aan te reinigen zijn. voor een wagen van een zekeren J. uit 's Gravenpolder, toen het beest plotseling ziek werd en afgemaakt moest worden denzelfden dag ging het evenzoo met een paard van F. uit 's H. Arendskerke, gestald op het Slot Oostende, zoodat dien dag 2 paarden uit nood moesten geslacht worden. Goes, Maandagmiddag brak bij den heer H. in de Lange Kerkstraat een schoorsteenbrand uit, die met eigen middelen gebluscht werd. Goos. Naar wij vernemen is de Burgemeester dezer gemeente in zoo verre hersteld, dat hij morgen, Don derdag weer tehuis terugkeert, om na een verdere periode van noodige rust, later weder in functie te kunnen treden. Goes. Naar men ons meedeelt worden door het bestuur der Goesche zang- vereeniging »Oefening Baart Kuosts pogingen in het werk gesteld om tegen April a.s. een kinderkoor op te richten voor kinderen van 1016 jaar, onder leiding van den heer Tammioga. Daar de heer Tamminga op dat gebied reeds meermalen be wezen heeft dat de leiding hem ten volle is toevertrouwd, zien we van dat kinderkoor ook het beste tege moet. Goes. De heeren K. Brants alhier en J, Lens te '3 Gravenhage hebben zitting genomen in de commissie van redactie van »De School met den Bijbelc in de plaats van wijlen den heer K. Wielemaker te Biggekerke. Goes. J.l. Zaterdag stond in de Gors. Niet in de gelegenheid ge- L. Vorststraat een paard gespannen f weest zijnde, gevolg te geven aan 1 eeo tot ons gericht verzoek om tegenwoordig te zijn bij de opening der Tentoonstelling van de Vakschool v< or meisjes, uitgaande van de Ver- eeaiging »de Ambachtsschool*, ont kenen wij het volgende aaa de Zeeuw Het bestuur der; Ver. >De Am bachtsschool* organiseerde in de sociëteit V. O. V. een tentoonstelling zijner Vakschool voor Meisjes. Te midden van bloemen en planten lagen oi stonden in de groote zaal tal van werkstukken geëtailleerd, door de leerlingen vervaardigd onder leiding van mejuffrouw Simmerman, direc trice van genoemde vakschool. Aan den wand hingen verschillende tee- keningen en modellen. Maandag was er toegang voor gtnoodigden en de Pers. De voorzitter en secretaris der am bachtsschool de heeren J. van Poel geest en mr. H. C. J. Zaaijer, waren met de directrice mej. Simmerman aanwezig. Eerstgeuoemce wees er op, dat de prestaties der vakschool slechts over een tijdperk van zes maanden loopen, zoodat het tentoongestelde werk geen volledig beeld geett van h?ar kennen en kunnen, hetwelk pas na den driejarigen cursus, waarop zij is ingericht, het geval zal zijn. Gezien in 't licht van deze mede- deeling kunnen wij niet anders zeggen dan dat de resultaten zeer bemoedi gend zijn. Als men nagaat dat met meisjes die van verschillende scholen kwamen en van den grond op alles leeren moeten, begonnen moest wor den, ziji de vorderingen in het hand- naaien inderdaad treffend. De naaf- lessen worde* afgewisseld door mazen, stoppen en verstellen, dit laatste ook in neistof, waarvan verschillende goede proeve* aanwezig waren. De leerlingen beginnen met een lap, doch moeten al spoedig het geleerde practisch herhalen. De leerlingen moeten zeiven de kleedingstukken mee brengen, doch kunnen deze terugkoopen. De niet teruggekochte kunnen ter tentoonstelling door 't publiek gekocht worden. Na een half jaar beginnen de lessen fn machine- naaien, eerst aan rechte naden, daarna opvolgend moeilijkereen en ander naar teekeningendoor samenwer king van teekenen en handwerken verschaffen zich de leerlingen de gelegenheid deze studie te vervol ledigen. Opeenvolgend maken zij doorlijn-, ontwerp- natuur- en ge- heugenteekenen zij krijgen voor dit laatste gedurende tien minuten het model te zien, en moeten naar eigea inzicht dat model weergevenvan deze kunst zag men frappante resul taten. In de volgende afdeeling is de opleiding in nuttige handwerken met machinenaaien, mazen en stop pen het voornaamste. Ook de resultaten der kooklessen waren aanwezig. In de aideeling fraaie handwerken zagen wij fijn handborduursel, lees- leggers, gespen, geborduurde knoo- pen, japonversieringen. Op 't oogen blik wordt deze cursus slechts door één leerling gevolgd. De dienst bodencursus is niet minder interessant, de studie begint met eenvoudige werkjes,die ailengs moeilijker worden; ook daar kunnen de leerliagen hun werk koopen, doch dat is bezwaarlijk, omdat de materialen duur zijn. Voor de mevrouwen een goede gelegenheid voor steunbieding Treffend is wat de leerlingen pres- teeren in 't verzamelen van hetgeen •- aaw—■01—■—■■11—

Volksblad | 1919 | | pagina 1