No. 16. Zaterdag 22 Februari 1919 Ola België en wij. België doet vieemd. En nu meenen we niet sommige Belgische kranten, waarvan er eenige al heal lang en voortdurend gepleit hebben, om stukken van Nederland aan België te brengen, en wel Zeeuwsch- Vlaanderen volgens enkele ook nog Walcheren en Zuidbeveland - en Zuid-Limburg tot aan Roermond. Het geschetter van die bladen was alleen wat onaangenaam, omdat daardoor toch de stemming van volk tot volk ongunstiger word gemaakt, wat stellig te betreuren is. Maar ongerust behoefden we door dat lawaai nog niet te worden, vooral ook met, omdat vele Belgen verzekerden, dat de groote meer derheid van hun volk, waaronder de besten, niets van die in palming3- plannen wilden weten, zoodat ook de Belgische regeering het wel niet zou aandurven, met zulke plannen voor den dag te komen. Nu heeft die regeering werkelijk dergelijke plannen niet open en rond kenbaar gemaaktmaar zij heeft toch bij monde van haar minister van Buitenlandsche zaken voor de vertegenwoordigers der vijf groote mogendheden te Parijs uit eengezet, dat zij gaarne een vrije kanaal verbinding zou hebben van Antwerpen naar de Maas en den Rijn, die dan dwars door ons Lim burg zou gaandat zij een geheel vrije vaart zou. wenschen van Ant werpen over de Schelde naar de zee, zoodat dan ook oorlogschepen ten allen tijde over de Schelde zouden mogen passeerenen einde lijk schijnt ze te willen, dat de oevers van het kanaal van Gent naar Terneuzen onder België zouden komen, 't Is waar, zóó duidelijk, als wij dit hier neerschrijven, is het niet gezegd. Maar de bedoeling schijnt het toch te wezen. En ondanks de onduidelijkheid is toch het betoog van dien Belgischen minister voor ons niet geheel zonder gevaar. Een schrijver in het Handelsblad noemt België een inktvisch. Dit zeedier heeft de gewoonte, het water rondom zich troebel temaken, als het dit noodig oordeelt. De Belgische regeering maakt thans den politieken toestand eveneens troebel, zoodat net niot goed moge lijk is, met juistheid haar bedoe lingen weer te geven. Maar een inktvisch heeft ook lange grijp armen, waarmee hij zijn prooi vangt. Steekt België nu werkelijk zijn grijparmen naar ons land uit Wil het, met ondersteuning van zijn groote en machtige beschermers inderdaad stukken van Nederland afscheuren Misschien zullen we dit binnen niet al te langen tijd nu wel ver nemen. Want ook onze minister van Buitenlandsche zaken vond de woorden van zijn Belgischen collega onüuidelyk. En omdat ze ons belaDg ten zeerst© raken, acht de heer Van Karnebeek het noodig, te Brussel nadere ophelderingen te vragen. Tegelijkertijd heeft hij ook aan de regeeringen der groote mogendheden doen weten wat hij vóór enkele dagen reeds in onze Tweede Kamer had verklaard dat wij niet bereid zijn, om zelfs het kleinste stukje van ons grond gebied aan België aftestaan. Wij voor ons hebben altyd veel ympathie gehad voor het Belgische volk en zijn mooi land. Maar in dit geval verklaren wij gaarne, dat wij geheel aan de zijde onzer regee ring staan en dat ook wij niets, hoegenaamd niets van den Neder- landschen grond aan België wen schen te verliezen. De Belgen zou den dan willen, dat wij ons scha deloos stelden, door stukken van Duitschland in de omgeving van Wezel opteëischen. Och, 't is voor de Belgen gemakkelijk, riemen te snijden of ze ons te laten snijden van andermans leer. Maar aan dergelijk© gemeenheid doen we niet mee. We zijn gelukkig buiten den oorlog geblevendoch dat geeft aan niemand ter wereld het recht, te doen-, alsof wij er wèl aan hadden deelgenomen en als verliezende partij nu ook stukken van ons gebied aan een overwinnaar zouden moeten afstaan. We zouden tot België kunnen zeggen het histo rische woordWilt ge de aange duide stukken hebben, kom e» haal ze Maar dan zult ge ons tegenover u vinden. Zie, zoo wordt door het dwaze Belgische gezwets de stemming bedorven tusschen twee volken, die konden en moesten samengaan. En al komt er van de Belgische eischen ook niets, wat we maar het liefst zullen gelooven, dan blijft er van de tegenwoordige bitterheid toch allicht iets over, wat we alweer betreure». De onbekookte Belgische „uiteenzettingen" voor den Parij- schen Raad van Tienen zal in ons land menigeen niet slechts af keerig maken van België, maar velen zelfs hun neigingen naar Duitschen kant doen verplaatsen. In dit opzicht is wel merkwaardig, wat nu reeds door het Belgische blad „la Gazette" geschreven wordt. Het is dringend noodzakelijk, zegt die krant, de nationale eendracht in België te versterken. En nu meent het, dat annexatie van Nederlandsch grond gebied daartoe niet het beste middel is. Waarom Ziehier„Men mag het ernstige gevaar niet uit het oog verliezen, zegt de Gazette, dat zou kunnen voortspruiten uit de inlij ving bij België van bevolkingen, die aan deze inlijving vijandig zijn, die alle Flamingantisch (Vlaamsch- gezind) zijn en die naar alle waar schijnlijkheid gloeiende haarden van activisme zouden vormen en voor posten ten dienste van aanstaande nieuwe vijandige invallen. Men moet den moed hebben, om deze gevaar lijke mogelijkheid onder de oogen te zien". Uit de door ons cursief geplaatste woorden blijkt duidelijk de vrees der (gazette, dat Zeeuwsch-Vlamin- gen "en Limburgers, indien hun landstreken by België werden inge lijfd, gaarne de Duitschers zouden helpen, indien deze te eeniger tijd weer eens een inval in België zouden wenschen te doen. Wij weten niet, of dat werkelijk zoo zijn zou-. Doch wij weten wel, dat Zeeuwsch- Ylamingen en Limburgers niets van een inlijving bij België willen weten. En het staat wel vast, dat zij als zij met geweld tot Belgen werden gemaakt zeer lastige Belgen zouden zijn..;. Misschien zouden zy waarlijk tegen dit geweld den „nieuwen Duitscher" als bevrijder begroeten. ja, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 ceat, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke cummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUS» te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, h iwe'ijks-, verjarings-, doodberichtca en de daarop betrekkiag hebbende dankbetuigingen, niet meer dan aclit regels beslaande, voor den prijs van 65 cent, NEDEELAND Goes. Raadsvergadering op 20 Februari. Afwezig met kennisgeving de heeren K. Brants en W. Kake- beeke. Geïnstalleerd als raadslid Mr. J. W. Goedbloed. In de vacature A. J. van Nieuwenhuijzen werd tot lid van bet Burgerlijk Armbestuur be noemd de heer J. M. Mol. Besloten werd aan Gedeputeerde Staten mede te deelen dat de Raad zich kan vereenigen met het ont werpregeling jaarwedden ambtenaren Burgerlijken Stand, waardoor de ambtenaar, belast met de werkzaam heden, zal genieten f 279 per jaar. Op voorstel van B. èn W. werd besloten de binnenhaven te doen uitbaggeren, waarvoor een geldleening gesloten zal worden groot f 30000, Op voorstel van den heer Van der Leeuw zal overwogen worden om een gedeelte der grond, door de uitbaggering verkregen, te bewaren om laag gelegen terrein op te hoogen of de diepe gedeelten van ongelijk terrein aan te vullen. Eenige boomee aan de haven nabij het Roosjeshof zullen worden geveld es verkocht aan den meestbiedende. Nu de maximum-prijs van petro leum is bepaald op f0,25 per Liter wordt de gemeentelijke bijslag daarop ingetrokken. Gees. Donderdagavond om 7.30 uur, zal in de Sociëteit V. O. V. een vergadering worden gehouden van de Burgerwacht, waartoe alle leden door den Burgemeester dezer ge meente zijn opgeroepen. In die vergadering zullen de sta tuten der Burgerwacht worden vast- I gesteld. I Eerst was de vergadering gesteld I op a.s. Maandag, doch dit is nu veranderd in Donderdag. GoesTot deurwaarder bij het het kantongerecht alhier is benoemd de heer J. M. de Kok, notarisklerk te 's Gravenpolder, vroeger alhier klerk bij wijlen Mr. J. de Witt Hamer J.Gz. Goes. Het Bestuur van de Zeeuw- sche Korfbalbond heeft zich voor het jaar 1919 aldus geconstitueerd C. T. Ruben, VoorzitterJ. Ver meulen, SekretarisL. Witte, Pen ningmeester; G. Kieft, Commisaris II. Goes. Zondag a.s. zal de apotheek van den heer Van Kalmthout voor het publiek zijn opengesteld. Goes. De commissie, belast met de uitgifte van militaire schoenen, maakt bekend, dat Zaterdagavond 22 Febr., van 7 tot 9 uur, op de bovenzaal van de korenbeurs weder om militaire schoenen kunnen wor den gepast. Prijs 8 gulden a* contant. De militaire dag- en nachtposten zijn wederom langs onze oostgrens ingesteld. Ook de contróle op het personen-, rijwiel- en autoverkeer is zeer verscherpt. De verschillende toegangswegen worden overal ten deele met prikkeldraad versperd. Pseudo-kommiezen l De 75-jarige D. L. te Nijmegen is het slachtoffer geworden van op lichters. Te zijnen huize vervoegden zich een burger en een soldaat der infan terie, die voorgaven als kommiezen een huiszoeking te moeten doen. Ze werden door den ouden man toegelaten en vertrokken na de >huiszoeking> met medeneming van een ijzeren kistje, inhoudende f 600 aan bankbiljetten van f 25. Het gestolene maakte 's mans heele bezit uit. Extra toelage. Aan alle militairen, behoorende tot het verlofpefsoceei, die gedurende het tijdvak van 14 tot en met 21 November 1918 in verband met de destijds heerschende buitengewone omstandigheden vrijwillig van onbe paald (klein) verlof onder de wapenen zijn teruggekeerd, kan een toelage worden toegekend voor den duur van gemeld tijdvak, ten bedrage van f 6 per dag voor een officier en f 2 per dag voor een militair beneden den rang van officier. Voorts is bepaald, dat aan de vrij willigers bij den landstorm bij opkomst onder de wapenen, wanneer van den vrijwilligen landstorm in verband met buitengewone omstan digheden in zijn geheel of gedeeltelijk een militair wordt gemaakt, de vol gende toelagen worden verleend Gedurende het tijdvak van I November 1918 tot 1 Januari 1919 aan officieren f 6, aan onderofficieren

Volksblad | 1919 | | pagina 1