Times schrift, dat er aanwijzingen zijn voor een nieuwe epidemie van de Spaansche griep, die van viij groote hevigheid schijnt te zijn, al qestaat er vrij groote immuniteit bij vele personen, die reeds door de ziekte zijn aangetast geweest. De schrijver raadt aaa, als voorzorg, het dragen van eeu gazen masker (een zakdoek kan ook goede diensten bewijzen), teneinde infectie te voor komen, die door contact ontstaat. Verder is het van belang, dat men goed gekleed, goed gevoed, goed uitgeslapen en... van een goed hu meur is. Over het gebruik van alco hol loopen de tneeningen uiteen. Er zijn geneeskundigen, die het een zeer goed voorbehoed middel achten. Volgens de Daily Mail is op de conferentie ter voorbereiding van dea Volkerenbond besloten da duik boot als oorlogsvaartuig af te schaffen. Een prijs op 't gevangen nemen van Radek. De Berlijosche vereeniging tot be strijding van het bolsjemisme heeft 10,000 mark uitgeloofd voor den- geen, die Radek gevangenneemt. Da dood van Rosa Luxemburg. Daar de dood van Rosa Luxem burg nog steeds niet opgehelderd is, doen nog voortdurend de zonder lingste geruchten de ronde. Zoo wordt beweerd, dat Rosa Luxemburg nog in leven is en in een sanatorium in het Westen verpleegd wordt. In regeeringskringen slaat men geen geloof aan deze geruchten. Zaterdagavond werd te Berlijn eea pamflet verspreid, waarin gezegd wordt, dat het lijk van Rosa Luxem burg zich in handen der Spartacisten bevindt. Men gelooft echter, dat ook dit niets meer dan een praatje is. Védrines, de bekende vlieger, gaat in het begin van Juni eea reis om de wereld per vliegtuig doen. Hij is van plan op 20 punten van den weg, dien hij gaat afleggen, een vliegaiachine te plaatse», en door telkens een versche machine te ge bruiken tijdverlies te besparen. Védriaes zal verder bij de eerst volgende volle maan een nachtelijke vlucht naar Rome doen en zonder stoppen weer naar Parijs terugkeeren, na boven Rome wat rondgevlogen te hebben. Er is thans, naar Reuter meldt, een eskader van Britsche militaire vliegtuigen bepaaldelijk aangewezen om voorraden naar België te brengen, tot halpverschaffiig aan de bevolking van dat land. Het vervoer per vlieg tuig zal onmiddellijk beginnen. De vliegtuigen, die opzettelijk zijn veranderd, om voorraden te kunnen laden, zullen dagelijks tusschen Folke stone en Gent vliegen en de voor naamste levensmiddelen en grond stoffen overbrengen, waaraan ia België dringend behoefte bestaat. Een rooverbende. Is den omtrek van Gent werd «enige dagen geleden een alleen staand huls door een rooverbende overvallen. Op het geluid van ge weerschoten snelden allen naar bui ten. Onmiddellijk werd de landbou wer H. doodgeschoten. Zijn broer, die zich met het lijk wilde verwijde ren, kreeg een schot in den rug. Zijn zuster eeu schot ia den arm. Nog eenige personen van het huis gezin liepen schotwonden op. Toen buren opdaagden, sloegen de ban dieten op d« vlucht. Eén der buren werd in den rug getroffen. De bende bleek 12 man sterk geweest t* zijn. Het onderzoek is in vollen gang. Naar alle waarschijnlijk heid vluchtte de bende in eea ge reedstaande auto, want later roofden zij alles j(van een landbouwer even verder. Den boer, die zich verweerde, werd een hand afgeschoten. Een sprong uit eea vliegtuig. In het Oostemijksch-Hongaarsche leger was de reserve-officier Friedrich Hefty de eerste vlieger die een vol ledig verslag kon geven van het dalen uit een vliegtuig met een valscherm. Tot dit verhaal, werd hij ook ge deeltelijk in staat gesteld door andere balioareizigets, die hem gadegeslagen hebben. «Wij waren op 4800 meter hoogte», zoo vertelt bij. «Uit' voorzorg wilde ik dea gordel van mija valscherm wat steviger aanhalen, toen ik op hetzelfde oogenbiik machinegeweer- vuur achter mij waarnam, dat van dichtbij kwam. De vijandelijke scho ten troffen mijn vliegtuig althans het benzinereservoir vatte vlam en zette alles in gloed. De vlammen raakten zelfs mija zitplaats, zoo nu dan kwamen zij in mijn gezicht en verschroeiden mijn neus en mijn wenkbrauwen. Levend verbranden, 4800 meter boven de aarde of eruit springen Ik maakte onmiddellijk den gesp los van den riem, waarmee ik aan het vliegtuig gebonden was, ging op mijn zitplaats staan en vertrouwde mij vervolgens aan mijn valscherm toe. Ik viel met zoo'n snelheid, dat ik absoluut bewusteloos was. Door een hevigen ruk ontwaakte ik weder. Het was of mijn borst ineengedrukt werd. Mijn valscherm had zich ont vouwd en vanzelf daalde ik nu lang zaam. maar draaide aan één stuk in de rondte wel 30 k 40 keer in de minuut. Er scheen iets niet in orde te zijn. Ik kon even mijn hoofd op lichten en zag, dat er aan het scherm een stuk zeildoek wapperde. Dat was van mijn machine afkomstig en ver oorzaakte die draaiende beweging. Een oogenbiik zag ik het vlieg tuig nog hoven «ij, tot het in spiralen snel naar beneden ging ou diep onder mij in de lucht ontplofte. Aan dit gevaar was ik ontsnapt en ik zag met groeiend vertrouwen m$e redding tegemoet. Ik was reeds 1500 meter gedaald, naar ik schat en kon mij reeds eenigszins oriënteeren, toen ik een vijandelijken vlieger in het oog kreeg. Het wa3 een Sopwith-machine, die mij onmiddellijk aanviel met een machinegeweer. Wat te doen Ik hing its de lucht als een levend doelwit, maar absoluut weerloos. De vijand kwam nader, ik kon hem duidelijk herkennen. Ik hield mij dood en liet mijn hoofd hangen. Tevergeefs, de vijand schoot maar steeds door. Ik hoopte, dat het slingeren en draaien van het val scherm het mikken onmogelijk zou maken. In mijn wanhoop balde ik mijn vuisten tegen hem. Toen veranderde hij van richting en vloog weg. Ik herademde, Ten tweede male was ik aan een groot gevaar ontsnapt. Rustig daalde ik toen verder. Onder mij zag ik een boom, die mij blijkbaar op wilde vangen. Dank zij mijn tegenwoordig heid van geest, slingerde ik mijn lichaam bezijden en het gelukte mij uit te wijken. Mijn vreugde duurde echter slechts een seconde want doordat ik me niet tijdig genoeg voor de landing had kunnen voor bereiden, sloeg ik, op hetzelfde oogenbiik bijna, tegen den grond. Toch kwam ik er af met eenige beenwonden. Nu zag ik, dat het scherm wat verschroeid was. Naar men mij mededeelde, had de daling 10 minuten geduurd. Een eind verder zag ik de resten van mijn machine, die lagen te gloeien en te rooken Plannen voor een internationale lucht vaart. De directeur van de Marconi-Maat- sckappij, Geoffrey Isaacs, deelt mede, dat het verkeer per vliegtuig voor personen eu goederen tusschen Enge land en het vaste land van Europa beginnen zal om zich daarna uit te breiden over de geheele wereld. Zijn maatschappij is in staat isder vliegtuig uit te rusten met een volledige in richting voor draadlooze telegrafie en zal ook voor de benoeaigde telegrafisten zorg dragen. Het plan is voorloopig 4-000 vliegtuigen van een inrichting voor draadlooze telegrafie te voorzien. Zelfs in de meest afgelegen gebieden der wereld zullen ontvangstations in gericht worden, zooals bijv. aan de grens van Kasjmir en in de aan Siberië grenzende gedeelten van China. De Engelsche minister voor luehtvaart deelde mede, dat de geallieerden bij het einde van den oorlog over 30.000 officieren en 200.000 minderen be schikte, die in dienst van de luchtvaart waren; 30.000 vrouwen en jongelieden hadden er aan medegewerkt. In ver band met de toekomst van het lucht verkeer deelde hij med«, dat Engeland thans de beschikking heeft over vlieg tuigen, welke met zeven personen be mand zijn en 80 passagiers kunnen medenemen. Zij kunnen een hoogte bereiken van 10,000 voet en zonder te landen een afstand van 1200 Engel sche mijlen afleggen. Zij kunnen onder weg op de zee dalen en met de vol ledige belasting weer opstijgen. Een eerste daad vau het nieuwe ministerie moet zijn het bewerkstelligen van een regeling van het luchtverkeer tusschen de verschillende landen. Binnen vier of vijf maanden moet een luchtvaart congres bijeen komen, waarop de voor naamste volkeren der wereld tot een overeenkomst moeten komen inzake de regeling van het luchtverkeer. Ook in de Vereenigde Staten hebben de werklieden in de textielnijverheid den eisch tot invoering van de 48-urige werkweek gesteld. Zoo de werkgevers er niet toe overgingen zouden de arbei ders het werk neerleggen. Volgens berichten uit New-York blijkt, dat de dreigende staking van de 40.000 arbeiders in de textielnijverheid in den staat New-York thans voorkomen is, daar de voornaamste fabrikanten er iu toestemden de 48-urige werkweek in te voeren, in afwachting van de be slissing der staatsarbeidscommissie. De geruchten over nieuwe groote opgezette pogingen der Spartacisten, om de macht in handen te krijgen, nemen te Berlijn meer en meer toe. Als ziel der beweging wordt Adolf Hoffmann genoemd, het bekende radicale lid der onafhankelijke socialisten, wiens benoe ming tot Pruisisch minister van Onder wijs zooveel tot de politieke verwarring heeft bijgedragen. Hoffmann heeft de vergadering meer malen de volgende eischen gesteld Afzetting der huidige regeering, vor ming van een Roode Garde, en wraak voor Liebbnecht en Rosa Luxemburg. Heden, den 2en Februari, zullen door de radicalen definitieve besluiten wor den genomen. De //Rote Eahne", het orgaan van de Spartacisten, dat in Berliju verboden is, verschijnt in Sten dal nog steeds als pamflet. De plaatselijke afdeeling der commu nistische partij in Groot-Berijjn moet ten behoeve der organisatie van de komende beweging Berlijn reeds in vier „Aktionsbezirke" hebben verdeeld, n.l. het Noorden met Moabit, het Oosten, het Zuiden en het YVesten. Adolf Hoffmann heeft den 27en Januari een geheime vergadering geleid, waarbij op de agenda stond onvoor waardelijke handhaving van het raden systeem. Bekende leiders der Spartacus-bewe- ging zijn naar Brunswijk en Wilhelms haven gekomen om hun aanhangers te organiseeren en naar Berlijn te brengen. Deze leiders zijn rijkelijk van militaire passen voorzien, om hun partijgenooten in kleine groepen van twee tot zes man naar Berlijn te transporteeren. Boven dien wordt er opnieuw op gewezen, dat de communisten te Berlijn over geweldige wapen voorraden beschikken. Als dag voor de nieuwe communis- tisch-bolsjewistische actie wordt de 4e Februari genoemd, Tegelijkertijd komen allerlei veront rustende berichteu binnen, die er op wijzen, dat voor alles beoogd wordt, de uationale vergadering uiteen te jagen. Het feit, dat te Weimar een uit Berliju aangekomen commando regeeringstroepen, een honderd man sterk, door leden van den soldatenraad aldaar ontwapend is, is wel het bewijs dat de toestand ernstig is, wat trouwens reeds gebleken was uit de bezetting van het telegraafkantoor in het naburige Eisenach door eenige leden van den Spartacusbond. De soldatenraden van het 11e en 15e legerkorps te Eisenach hebben een motie aangenomen, waarin zij zich openlijk tegen de regeering Ebert-Scheidemann verklaren. Tegelij kertijd werd het besluit genomen om de nationale vergadering te Weimar geen bescherming te verleenen en zich te verzetten tegen de komst van Ber- lijnsche gardetroepen te Weimar. Te Erfurt heerscht groote vrees voor een bloedig conflict, daar de tegen standers van de Berlijnsche regeering, die hier numeriek vrij sterk zijn, zich met revolvers en karabijnen gewapend hebben. Deze zijn, evenals een groote hoeveelheid munitie, uit de Erfurter geweerfabriek gestolen. De heden verschenen Berljjnsche bladen geven openlijk uiting aan hun vrees, dat nieuwe, ernstige onlusten te wachten zijn en dat de eerstvolgende dagen beslissende gebeurtenissen zullen plaats hebben. Burgerlijke Stand van Goes. Van 30—31 Jan. 1919. Haw.sang.31, Jaeobas Johannes da Pan, 25 j. jm., en Martina Baarends, 27 j. jd Geboren31, Jacobus Adrian», s. v. OorneliB Lufjks en Maria Verpiakke j 31, Adrian a, d. v. Jan Harinek en Martina Nagelkarke. Levenloos aangegeven31, een kind van Marions Arnold! en Maria Wilhel- mina Le Cointre. NMMINMH Levering van alle soorten -DRUKWERK S. Y. Stoom- Boek- Courant en Handelsdrukkerij v/h Firma's F. Kieenwens Zoon en J. A. Ross. fftmiM»» POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de voorwerpen, die in de maand Jaa. 1919 gevonden zijn, als volgt: twee bruine kinderbontjes, een wit zijden haarlintje, een zoutzakje, een bril, twee huissleutels, een kinder pantoffel, een gouden verlovingsring, een stalen vork, drie zilverbons van r, een potlood, een portemonaie, -

Volksblad | 1919 | | pagina 3