met een bijna dierlijk instinct her kennen zrj de klant en schichtig draaien zij om hen heen, murmelende hun verleidelijke aanbiedingen. Want ze durven niet te luid spreken, uit vrees, dat de vreemde wel eens een dofte gajes* kon zijn, die hen zou arresteeren en de waren* afhandig zou maken. In de straat hoort men onafgebro ken dat geheimzinnig, vreemd aan doende gefluister. »Ik heb wittebroodkaar ten voor zeven stuivers,* >Een kwartje de roggebroodkaart. »Nieuwe bonboekjes.* >Sajetbons,< >Boterkaarten met volle bon boekjes.* De laatstgenoemde combinatie is duur en de laatste noteering was f7.50, maar er worden wel stukken voor f 10 afgedaan. En als dan zoo'n >linke< jongen een klant heelt gevonden, troont hij hem mee in een donkere nis en de aflaire komt tot stand. De Joden Breestraat is een broei nest geworden van clandestiene» bonnenhandel, maar de overheid schijnt 't niet al te erg te vinden, want de agenten van politie, als er surveilleeren, loopen maar wat vlug door, als ze zien, dat een vau de bletke gestalten een klant heeft aan geslagen. Zoo nu en dan, als het wat te bont wordt, treedt de politie op, vooral als zij in de gaten krijgt, dat het bonnenaanbod zóó verdacht groot is, dat er blijkbaar >poedjes< aan de markt zijn. Dezer dagen is nog een vrouw van een distributie-ambtenaar uit den omtrek gearresteerd, die 650 brood kaarten bij zich had. Maar nauwelijks is de politie-aanval afgeslagen met of zonder verliezen of de bon- nenbeurs leeft weer op, als ware er niets gebeurd. Dagboek van een Amsterdammer. 31 Januari 1919. AustraliëIk wil Nieuw-Gminea hebben ter afronding van mijn gebied en ter beveiliging voor eventueele invallen van mijn buren. Wilson En ik dacht, dat wij geen oorlog meer zouden voeren l Japan Aan mij alle eilanden boven den aequator, want anders staan mijn landsgrenzen bloot aan naijverige buurstaten. Wilson En ik dacht, dat er niet meer gevochten zou worden l mijn dood. Waaróm moest zoo ver langen om van huis te gaan Neen, zij had er nooit naar verlangd. Het was enkel en alleen mijn bedrijf. Ziet u", vervolgde Miss Aurelia vertrouwelijk, terwijl er een blosje van verlegenheid op haar bleek gelaat verscheen, „het kwam zóó. Toen ik een jong meisje was, hield Mehitabel het voor nitge- maakt dat ik zou trouwen. Zrj was daarvan zóó vast overtuigd dat zij al tnet mijn zeventiende een uitzet voor mij klaar had en zij legde geregeld elk jaar vyftig dollars weg voor mijne inrichting en mijne huwelijksreis huwelijksreizen kwamen toen in de mode, en Mehitabel verklaarde altijd dat ik er ook eene zou dosn net zoo goed als anderen. Zij had alles klaar behalve den man, en toen die aan de beurt kwam," Miss Aurelia sprak onwillekeurig wat zachter „wel, toen vond zij er nooit een naar haren zin. Ik had aanbidders genoeg, ik was in dien tijd werkelijk een knap meisje", zeide zij, met een zweempje van kinder lijke ijdelheid en spijt. „Het is al zoo lang geleden dat u niet heeft te denken dat het maar inbeelding van my was, maar er was er natuurlijk een, die nu die misschien Zij zweeg even, Zuld-Aftika: Ik leg beslag op Duitsch Zuldwest-Alrlka, want een een open grens in het Noordwesten brengt allerlei oorlogsgevaar met zich. Wilson En wij zouden als broe ders nanst elkaar leven Frankrijk De Rijn de grens, want anders beginnen t'avond «f morgen de Boches opnieuw. Wilson En ik dacht... EngelandMijn vloot moet de machtigste blijven, want anders leg ik het loodje. WilsonEn ik dacht... ItaliëDe Adriatische Zee moet een Italiaansch binnenwater worden, want anders... WilsonEn ik meende.,. BelgiëZuid-Limburg en de Schelde aan mij, want anders... Wilson En ik geloofde... Nederland (door een kier van de deur glurend)Maar als er nooit meer gevochten wordt, wat moet ik dan beginnen met mijn Haagsche militaire kliek en al mijn^achter hun bureaux vastgeroeste legerautori- teiten Wilson: De Zuiderzee mee dempen. Sinaasappelen cn Citroenen. Naar Het Volk verneemt, zullen binnen enkele dagen door de N.O.T. consenten worden afgegeven voor den invoer van sinaasapppelea en citroenen uit Spanje en Italië. Er is ingebroken in het distributie- bureau te Wichem (bij Nijmegen). Vermist worden 12000 brood kaarten en 4000 vetkaarten. Ver dacht worden twee bewoners van woonwagens. Moord te Arnhem. Er heeft te Arnhem op het niet drukke gedeelte van den Velperweg een moordaanslag plaats gehad op den gepensionneerdeD kolonel v. H. Deze, die aan de Hoflaan woonde en dagelijks het middagmaal gebruikte bij zijn broer en zuster, op den Velperweg, heeft tegen halfzeven de woning van de laatsten verlaten. Korten tijd later werd hij op den weg gevonden met bloedende won den aan het achterhoofd en een bloeduitstorting bij het oog. In de nabijheid van den verslagere is een bijl gevonden, aan de niet scherpe zijde met bloed bevlekt, zoodat ver moed wordt, dat de wonden met de achterzijde van den bijl zijn toege bracht. De kolonel is, nadat medische en ging toen haastig voort„Maar hij was toen arm. Mehitabel vond hem niet goed genoeg, of liever, hij zou het wel geweest zijn, als hij maar wat geld had gehad, maar zijne familie had het niet. Misschien had zij wel gelijk, want, ziet u, de Tucker's droegen het hart altijd nog al hoog, en Mehitabel dacht dat zij reden had om op mij bijzonder trotsch te zijn. Zij is niet voor niet eene Tucker, en zij heeft heel sterk een karaktertrek van vader's familie." „Maar ik dacht dat in Amerika nie mand om zulke dingen gaf'( merkte ik op. „O neen, dat doen wij ook niet. Wij zijn allemaal vrij en gelijk, natuur lijk maar alleen als het jezelf aan gaat, nu dan „O juist, ik zie het dan is het precies als hier „Ja", stemde Miss Aurelia met groote naïeveteit toe, „dan is het wel zoowat hetzelfde." „En dus had uwe zuster bezwaar tegen uw huwelijk „Ja, en na een poosje werd hij het wachten moe en ging heen bij ging naar het westen en vestigde zich daar en ik hoor dat hij later getrouwd is, maar heel, heel veel jaren later," voegde zij er haastig bij en in de ge Een automobilist stoof met zijn voertuig over den weg en hoorde plotseling een luid gekakel. Toen hij stopte, fladderden twee hoenders over de heg. Dat kost u drie gulden, zei de boer, die bij het hek stond met dreigend gezicht. Maar ik heb er toch geen eeu overreden zei de automobilist. Neen, maar die komen nooit meer aan den leg. Van den schrik misschien infor meerde de automobilist. Gedeeltelijk van den schrik, zei de boer, terwijl hij het geld in zijn zak liet glijden, ea gedeeltelijk omdat het hanen zijn Spoorwegongeluk. De Moerdijk- brug vsrsperd. Men meldt uit Moerdijk Zondagnacht hebben van den goederentrein 4134 van Breda naar Rotterdam op de brug van dea Moer dijk door onbekende oorzaak de twee achterste wagens los gelaten, zonder dat het bemerkt werd. De trein reed door naar Dordrecht en de beide wagens bleven staan. De relieffcrein 7036 die 's nachts 2.14 uil Rotterdam vertrekt, is toen op de stilstaande wagens geloopen. De brug is zoodanig beschadigd, dat hst verkeer van de Moerdijkbrug niet kan plaats vinden. De locomotief van den tweeden trein is ontspoord, terwijl eenige wagens dwars over de brug staan. Er hebben geen persoonlijke onge lukken plaats gehad. Het verkeer met het zuiden des lands ondervindt belangrijke slag natie, aangezien de weg via Zwaluwe en Willemsdorp gestremd is. Reizi gers voor de richting Zwaluwe en verder moesten thans over Gelder- malsem en Den Bosch. De brug zelf heeft zeer geleden. Verscheidene staven zijn doorgebro ken, door de kracht, waarmede de machine daartegen aanbotste. De locomotief staat dwars over de rails en eenige wagens van den trein zijn versplinterd. De rails zijn op enkele plaatsen ontzet, zoodat men reeds gisteren niet geloofde dat het verkeer over de Moerdijkbrug Maandag reeds kon plaats hebben. En dit bleek heden inderdaad dachte aan die vele, vele jaren had zoo giste ik Mis» Aurelia eenen zexeren troost gevonden. „En u „Och, wat zou ik gedaan hebben Ik leefde kalmpjes voert ik ging trouw naar alle bidstonden en thee bijeenkomsten, naar alle doop- en huwe lijks- en begrafenisplechtigheden. Wat, had ik anders kunnen doen Alleeh ik trouwdt niet." De laatste woorden sprak zij langzaam uit. „Mehitabel scheen altjd te denken dat ik het nog wèl zou doen. Zij was werkelijk heel lief voor mij en gaf mij alles wat ik jioodig had. Er was zelfs één man, dien Mehitabel eene goede partij voor mij oordeelde, maar ik weet niet ik voelde niets voor hem, en zoo leefde ik maar voort, en eindelijk begen ik mijzelve heel oud t* voelen. Kent u dat gevoel ook O, ik vind het vrese lijk Zij brak eensklaps hare woorden af, en streek met de hand over hare oogen. „Och, wat praat ik toch voor dwaas heid Maar in elk geval, Mehitabel zag dat ik niet gelukkig was, al kon zij de oorzaak niet gissen en eindelijk op mijnen verjaardag toe» zij er eens goed over had nagedacht en ge- onmogelijk. Er is heel den dag hard gewerkt maar met de bittere kou kan de arbeid slechts langzaam vorderen. Toen wij tegen 12 uur met de ploeg bazen spraken, geloofden die intus- schen dat 't werk wel zou meevallen, doch wisten niet wanneer 't af kon zijn. De reizigers op de stations die naar Breda, Brabant en Zeeland moesten, waren hevig gedupeerd, want de weg om Gorinchem en Utrecht Den Bosch is een geweldig eind om, en duurt uren langer. Op een dag als heden blijkt welk een beteekenis de Moerdijkbrug in ons spoorwegverkeer heeft. Al ongeveer 6 weken bevindt zich op Schiermonnikoog een ooievaar. Nu het winter is geworden is de iaadpoot niet zoo vlug meer en vliegt zelfs zeer weinig uit. De vogel voert een strijd om aan voedsel te komen en daarom wordt hij door een paar inwoners gevoed met afval van viseh ea vleesch. Zij hebben het dier daardoor zoo tam gemaakt, dat 't het neergeworpen voedsel steeds vlak voor hun voeten verorbert. Inval ia een nachtsociëteit. Zaterdagnacht kwart over twee heeft de politie te Amsterdam een inval gedaan in perceel Cornelis Aothoniszstraat 19, waar een nacht- sociëteit gehouden wordt. Eenige heerea ea dame3 werden gearre steerd een handkar volgeladen met dranken en glaswerk werd naar het politle-bureau Roelof Hartstraat ge bracht. Een snorder werd eveneens naar het bureau geleid. Cacao 1 Naar de Ned. verneemt, zijn de distributiebepaliogea, die tot nog toe door de N.O.T. waren vastgesteld voor cacao en cacaopoeder, opgehe ven. daar er een voldoende aanvoer heeft plaats gehad en ook in de naaste toekomst is te verwachten. Een Gemeenteraad in de kou 1 Wegens de lage temperatuur in de Raadszaal is Vrijdagavond de Utrecht sche Gemeenteraadszitting niet doorgegaan. UIT BE® VREEMDE. Een nieuwe ioflaenza-epidemie in Engeland. De medische medewerker van de merkt had dat het opgespaarde sommetje voor mijn trouwen aardig aangegroeid was zoo om en bij de tweeduizend dollars toen kwam zij op het idee om de helft sr van te beleggen en de andere helft aan de uitwendige zending te geven. Zij vond het iets heel na tuurlijks en moois en zij keek raar op haren neus, teen ik zei „Dat is zeker om securiteit te hebben in den hemel en op aarde en ik zei het nog al heel snibbig, want Mehitabel was alles behalve gesticht en zei dat ze nooit gedacht had dat ik zoo oneerbiedig kon zijn, maar dat was mijne bedoeling niet alleen het was mijn treuwgeld, en om nu te moeten zien dat alles wat jaren lang mijn geluk had uitge maakt, aan de zending zou komen, deed mij aaijn ged*ld verliezen, en toen ik heb eigenlijk nooit recht geweten hos het kwam ik denk dat ik övermoe ken geweest, of dwarsch of zoo iets maar toen barstte ik ee*s los, en ik zei haar ronduit hoe op en hoe moë ik was, hoe moe van alles het leve», de boerderij, het dorp en de meuschen, en toen ben ik in snikken uitgebarsten." (Wordt verwted.) r i hulp was ingeroepen, per brancard j naar het diaconessenhuis gebracht, waar hij spoedig overleed, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd.

Volksblad | 1919 | | pagina 2