rijkelijke bezending sneeuwballen na gezonden en mocht hij er iets tegen te protesteeren hebben, werd het bombardement hevigerin enkele gevallen werd het echter wat over dreven en moest de politie een oogje in het zeil houden. Nu de sneeuw bevroren en een ijsbaan gelijk is, werd het op de Groote Markt zoodanig, dat vele jongens hun hart konden ophalen aan het schaatsenrijden. Het is een aardig en niet alle- daagsch gezicht, de jeugd zoo over de Markt op de schaatsen te zien. Waar deze sport op een dergelijke baan absoluut gevaarloos is voor doorzakken op zwakke plaatsen, is ze zeker wel van harte aan de jeugd gegundvoorbijgangers met niet al te stevige beenen zullen allicht de gladde baan wat ontwijken. Het is te hopen dat nu ook de singels spoedig dicht liggen en berijdbaar zijn, zoodat elk liefhebster en lief hebber naar hartelust van de winter sport kan genieten. Een waarschuwend woord, in het bijzonder gericht tot de jeugd, vinde bier^echter 'nog een plaats laat de vele treurige ongevallen op dit ge bied eindelijk voor allen eens tot leering strekken en waag U niet noodeloos of doelloos op zwak of onbetrouwbaar ijs de kostbare offers zijn te groot. Gemeentelijke Centrale Keuken te Goes. Menu van 3 Maandag Dinsdag Woensdag Vrijdag Zaterdag Febr. tot 8 Febr. 1919. Aardappels met^ zuur kool en vleesch. Erwtensoep. Knolraap met aard appelen en vleesch. DonderdagSnijboonen met aard appels en vleesch. Rijstepap. Erwtensoep. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 1 Febr. tot en met 6 Febr. 1919 Op bon 74, 2 ons Erwten. 75, 1 ons Boonen. 7,6, IJ ons Jam. 77, 1 on3 Kaas 20 o/0, 78, 1 ons Rijst. 79, 1 stuk Chocolade. 80 2Ya ons Suiker. 81, l/4 K.G. Ammoniak. (Flesch meebrengen.) 82, 1 ons Gezouten Garnalen. 11, vleeschboekje 2 ons vleesch. 23, 24, 25, 26, Aardappelen. Burgerlijk Armbestuur. Tot voorziening in de vacature ont staan door het verleenen van eervol ontslag aan den heer A J. van Nien wenhuflzen als lid vaa het Burgerlijk Armbestuur alhier (afd. Weeshui*) worden aanbevolen da heeren: 1, J. M. Mol, 2. W. Kakebseke. Eigen Hulp. Donderdagavond hield da werk lledenvereenigicg Eigen Hulp" haar gewone algemeens vergadering onder voorzitterschap van den heer F. J. Thiery. Uit het driemaanden]kseh verslag van den penningmeester bleek dat over de afgeloopan drie maanden was ontvangen f 616,96, uitgegeven f 1521,80, nadeelig saldo van f 904,84. Daarna werd het jaarverslag voor gelezen en bleek dat in 1918 was ontvangen f2391,36, uitgegeven een groot bedrag van f3392,90, zoodat maer is uitgegeven f 1001,54. lu de maand November 1918 werd aan ziekengeld uitgekeerd f778,—, welk bedrag nooit te voren in één maand werd bereikt en oen gevolg is van het heerschen van de Spaanscbe griep. Aan 134 personen werd in 1918 ziekengeld verstrekt. Saldo 31 Dec. 1918 was f4591,116. De ontvangsten reservekas waren f 376,12, uitgavan f343,69, scodat meer is octvaogen f32,43 Saldo 31 Dec 1918 f 828 076. Het aantal leden bedraagt thans 368. Daarna had de benoeming plaats van een 2eu secretaris (vacature W. Traas) en werd hiervoor benoemd L. Rijksa, die de benoeming aannam. De leden van de Fin. Comm., de heeren 8. Geluk, L. W. da Kejjser, J. Behage, Joh. Joojiecs en L Kor stanje Pz., werden z.h s. herbenoemd. Hei versoek van dea bode, om bestendiging van verhoogd salaris, z(jride 1 cant per lid, werd wederom goedgekeurd tot 31 Dec. 1919. De aas vraag crediet melk werd, evenals voorheen, toegestaan. Bons voor zoolleer. De Commissie belast mat de uitrei king van bons voor zoolleer maakt bekend dat a.s, Zaterdagavond op de bovensaal van de Korenbeurs bons voor zoolleer sullen worden jafgageves, voor de nummers: van 1— 450 van 6—7 451— 900 7—8 901—1350 8—9 1350^,'en daarboven 9—10. Verzocht worden z\j, die dringend behoefte hebben. De commissie ver trouwt dat degenen die niet direct behoefte hebben, een volgende maal zullen komen. P.S t, Ds aandacht wordt er op gevestigd dat in den loop dezer maand weder gelegenheid zal worden gege ven tot het paisan van militaire schoenen. Nadere bekendmaking volgt. partij bedroeg dus bijna f400.000. I De regeerfng, die de lijnolie heeft doorgezonden naar Van den Berg's margarinefabrfeken, heeft de waarde van deze smokkelwaar bepaald op f 0,75 per kilo. De eigenaar krijgt dus een schadepost van ongeveer f 300.000 te boeken. Toen de ex-kroonprins Maandag in bet dorp Den Oever wandelde, werd hij plotseling door een dron ken visscberskoecht aangesproken. Hij wilde den prins, dien hij even in den arm nam, een hand geven, waarop de prins niet gesteld was en dezen handdruk afwees. Hierover ontstak de visscher in woede en slingerde den prins een aantal scheld woorden naar het hoofd. De prins bleef kalm en ging, om erger te voorkomen, bij den winke lier M. Gorter in huis. Zijn aanrander ging hem na, doch werd niet binnen gelaten en sloeg toen in dolle drift een spiegelruit van de woonkamer van Gorter in. Dit gaf een heele opschudding in 't dorp. Men wist den verbolgen visscher naar huis te krijgen. FriedrichWilhelm werd onder geleide van zijn adjudant en den Rijksveldwachter naar huis gebracht. De Koningin zal worden uitge- noodigd tot bijwoning van de natio nale betooging, op Donderdag 6 Februari in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te 's Gravenhage voor de eenheid van Nederland, in verband met de annexionistische geruchten in de buitenlandsche pers. GoesDe Burgemeester van Goes brengt ter openbare kennis, dat een op het Rijks- Landbouwproefstation gehouden onder zoek van melkmonsters de volgende resultaten heeft opgeleverd voldoende van samenstelling bleek de melk van de volgende slijters C. Blomaard, S. Boone, J. A. van Boven, K. de Buck, C. Duvekot Wzn., F. Flipse, H. A. Hanken, J. Huige, C. Karelse, J. Korstanje, Wed. H. J. Melse, J. Pot, t. Sinke, Wed. P. Verburg en H. Wondergem onvoldoende van samenstelling bleek de melk van de slijters P. M. Barends, P. W. den Boer, P. de Dreu, J. H. Jacobs, L. Mange, Wed. M. Rijk, Joh. Schipper, Wed. Timmerman, J. Westdorp en L. R. de Witte slecht bleek de melk van G, Boudens, P. Corstanje en A. Moelker. Duurder wittebrood Naar meu verneemt houdt de verandering en verbetering in de samenstelling van het wittebrood verband met het plan van den mi nister om te trachten zoo spoedig mogelijk de prezen in overeenstem ming te brengen met de werkelijke kostprijzen. De minister moet geen bezwaren tegen de vrij aanzienlijke prijsverhooging, die het wittebrood zal moeten ondergaan, hebben, om dat dat bijna hoofdzakelijk door de meergegoeden wordt gegeten. Inbeslagneming van een groote partij lijnolie. Naar de Tel. verneemt, is dezer dagen te Amsterdam, door de afdee- ling controle van het gemeentelijk distributiebedrijf, onder leiding van den heer Aalders, hoofdcontroleur, een hoeveelheid van 10.000 vaten lijnolie, inhoudende 132.763 kilo, die bestemd was voor den kettinghandel en te Amsterdam was opgeslagen, in beslag genomen. Deze inbeslagneming beteekent een reusachtige schadepost voor den opkooper. Deze lijnolie wordt tegen woordig tegen i 3 per kilo „ver- smokkeld"de in den kettinghandel geldende waarde voor deze enorme Het werk van den onderwijzer. Weet ge hoeveel dagen in 't jaar een onderwijzer les geeft Niet Welnu, niet één dag per jaar. Een jaar, gerekend op 365 dagen, is voor den onderwijzer als volgt ingedeeldDagen waarop hij geen les geeft 52 Zondagen, extra 1 dag Paasch, Pinkster, Kerstmis, Nieuwjaar en Hemelvaartsdag, geett aan Zon dagen 57 d. Woensdagmiddag en Za- termiddag vrij, is I dag per week52 Blijit over 256 dagen. De onderwijzer werkt maar halve dagen, dus gaan er af 128 6 weken zomer- en 6 weken wintervacantie geeft 84 Paasch- en Pinkstervacantie, ieder 14 dagen is 28 Tezamen 364 d. Er zou dus 1 dag overblijven, maar dat is Koninginnedag, dus geen school 1 Een droevig ongeval had te Nieuwer-Amstel plaats in de munitie magazijnen bij Amstelveen. De mili cien-kanonnier J. H. Muller, thans gedetacheerd bij het detachement 3e reg. vestingartillerie Sloten (N.-H.) was bezig met het opbergen van munitie en bevond zich derhalve tusschen twee rakken, beladen met projectielen. Op een gegeven moment zakte de vlc er, waarop een der rak ken stond, in, met het noodlottig gevolg, dat de milicien-kanonnier beklemd geraakte tusschen de twee rakken. Hoewel spoedig andere mili tairen aanwezig waren om hem te bevrijden, bleek dit te laat te zijn, want toen hij uit zijn benarde positie werd verlost, was hij reeds overleden. Onmiddellijk werd de overledene vervoerd naar het militair hospitaal te Amsterdam. De ongelukkige was slechts 20 jaar en ongehuwd. Onder Cadzand is een Engelsch 1 vliegtuig, bemand met een kapitein en een luitenant, in het Zwin neer gekomen. Zij waren te Brugge op gestegen voor «en proeftocht, maar door den mist verdwaald. Beiden waren ongedeerd, maar van de ma chine was de schroef gebroken. Om te voorkomen, dat de machine bij hoog water onder water zou komen te liggen, werden pogingen aange wend, mede door de matrozen van de kustwacht, om de machine hooger- op te trekken, maar dit mislukte, zoodat zij later met de reddingsboot in veiligheid werd gebracht. Een 104-jarige 1 De heer Joh. Veerhusen, een van ouds bekend landbouwer te Adorp, heeft onder vele blijken van belang stelling zijn I04en verjaardag opge wekt herdacht. Dure boter andere qualiteit De heeren in Den Haag zijn bezig het publiek in het algemeen en de boterleveranciers in het bijzonder om den tuin te leiden, zouden wij bijna zeggen. In de koelkelders is blijkbaar nog een aanzienlijke hoeveelheid boter voorradig, die aan den man moet worden gebracht en nu levert de Regeering den gemeentebesturen, die op hun beurt de grossiers hebben te voorzien, de helft vaa het bestelde quantum in versche en de andere helft in koelhuisboter. Dat gebeurde ook verleden jaar, maar toen bestond er, en terecht, een niet onaanzienlijk prijsverschil tusschen de beide soorten. Dat verschil wordt nu niet gemaakt hoewel men de prijs van de versche roomboter met éèn gulden per pond heeft verhoogd. Voor den winkelier is het geval hoogst onaangenaam. Zij moeten, met de versche boter, ook de koel huiswaar tegen den vastgestelden uniformprijs accepteeren en zijn dus gedwongen een deel van hun klanten boter te leveren, die toch in elk geval minder goed smaakt. Deskundigen verzekeren ons, dat de koelhuisboter nog uit de goed- koope periode dateert en dat de Regeering, door ze tegen den thans geldenden prijs te leveren, een zoet winstje maakt. Het wil ons voorkomen, dat dit nooit de bedoeling van de Distribu- tiewet kan zijn. Geldverspilling. Men schrijft aan de N. R. Crt. «De regeering heeit van Engeland gekocht Gemiddeld dus c.a. f215 per 100 Kg. (f2,15 Per kilo). Ter zelfder tijd (thans is het veel goedkooper) werd, vrij van alle be perkende bepalingen, 25,000 ton Amerikaansch vet spek geoffreerd tot 25 per 100 Amerik. ponden, vrij aan boord New-York, hetgeen verrekend tot den koers van f 2,40 per dollar, gelijk is aan f 1,32 vrij aan boord New-York. Nemen wij de vracht zeer ruim aan, op 5 per 100 Amerik. ponden f0,30 per kilo, dan zou dit spek komen te staan op f 1,62 per kilo, hier geleverd. Verschil f0,53 Per kilo. Dus op 12 millioen kilo f6,360,000. Het spek wordt door de regeering gedistribueerd aan de gemeenten voor f 2,80 per kilo (er komen blijk- ZoNDAGILCITING apothikbn Zondag a.s. zal de apotheek van den heer Van Kalmthout voor het publiek zQn opgesteld. 15 Dagen per jaar wordt het schoollokaal in beslag ge nomen voor distributie- of verkiezingsdrukte 15 12,000 ton (i2 millioen kilo) spek tot 189 shilling voor vet spek per cwt. 201 shilling voor buikspek per cwt. 189 shilling per cwt. tot den koers van 11,20 is f 208,90 per 100 Kg. 201 shilling per cwt. tot denzelfden koers is f221,70 per 100 Kg.

Volksblad | 1919 | | pagina 2