revolver trok en eenige schoten !n de lucht afvuurde. De vluchteling schrok zoodanig, dat hij viel en gearresteerd kon worden. Iets verder op een brug, bevonden zich nog twee verdachten, de kantoorbediende N. J. C. L. en de advertentiereiziger J. H. W., die eveneens gearresteerd werden. De medeplichtige van mr. v. d. M. werd in het bezit gevonden* van een valschen duplicaat-vracht brief voor 500 rollen koperdraad. Deze partij was verkocht aan den heer B. voor f 16,000. Het desbe treffend koopcontract werd eveneens in het bezit van den medeplichtige gevonden. Mr. v. d. M. en L. en W. zijn naar Rotterdam gevoerd en aldaar in bewaring gesteld. De voorzitter van het hoofdbestuur der Limburgsche Ver. tot bescher ming van Dieren, A. Cannegieter, schrijft aan de N. R. Crt. Het Nederlandsche leger en de mitrailleurhonden. In het begin van den oorlog wer den door ons leger de mooiste en krachtigste honden aangekocht om dienst te doen als mitrailleurhonden. Menige eigenaar, gehecht aan zijn dier, zag het met leedwezen heen gaan, doch hij troostte zich met de gedachte, dat een goede verzorging en oppassing het wachtte. Hoe zullen zij teleurgesteld zijn, die, evenals ik, de verkooping der arme stakkers want dat waren het in den volsten zin van het woord op Maandag 20 Januari jl. te Susteren (Limburg) hebben bijgewoondhet was de verkooping der honden van het mitrailleurpeloton van het 16e regi ment infanterie, De staat, waarin al die 28 rijks honden verkeerden, tart inderdaad elke beschrijving en vormt één groote aanklacht tegen allen, die belast waren met de verzorging en het onderhoud van die 28 dieren, doch die aanklacht treft oneindig meer hen, die op dat onderhoud en die verzorging moesten toezien, die zijn aangewezen door hun rang, voor anderen een voorbeeld te zijn, ook omdat zij behooren tot de meer beschaafden en ontwikkelden. Zij in de eerste plaats hadden te bedenken, dat tegenover de plichten van hun dieren ook rechten staan recht op een goede behandeling na gedanen arbeid, recht op goed voedsel, recht op goede ligging. Is het geen schande voor Nederland ook tegenover andere volken dat een verkooping van Nederlandsche legerhonden alles zins gelijkt op een te-kijk-stelling van hondengeraamten en honden skeletten En dan zwijg ik liefst over de arme zieke, gewonde en kreupele honden, die onder de 28 ten verkoop aangeboden exemplaren bevonden. Jammer, driewerf jammer is het, dat de prijzen, die desniettegenstaan de door het publiek bij opbod werden besteed, ons, gemachtigden van het Werkcomité inzake het trekhonden- vraagstuk, hebben belet meer dan een viertal van de allerellendigste honden te koopen onze bedoeling was, te voorkomen, dat zoovele voor verdere diensten totaal ongeschikte dieren wederom in handen zouden vallen van lieden, die blijkbaar in de meening verkeerden, dat een rijkshond uit den aard der zaak een geschikte trekhond moet zijn en waarvan een pijnlijk afbeulen van het onmachtige en uitgemergelde dier een treurig gevolg zou zijn. Wat ik met eigen oogen zag en mededeelde, betreft natuurlijk enkel de honden van het mitrailleur-peloton van het 16e regiment. Over andere kan ik geen oordeel uitbrengen, mis schien dat andere dierenvrienden hun bevinding daaromtrent willen pnbli- ceeren. Ik wil echter hopen, dat de behandeling van genoemde trekdieren bij de overigs regimenten meer humaan zal zijn geweest. UIT DEN VREEMDE. Drie vrouwen-moord. Een afschuwelijk drama heeft zich te Ransart (bij Charleroi) afgespeeld. Een Franschman, Edmond Sinte, woonde reeds gedurende enkele jaren bij de weduwe Dusart in, die met haar twee dochters te Ransart woont. Toen de vorige week Engelsche soldaten, die in dat huis ingekwartierd waren, thuis kwamen, vonden zij de drie vrouwen dood in de kamer. Het bleek, dat zij door middel van een scheermes om hals gebracht waren. In een andere hoek van de kamer, waar het drama zich afgespeeld had vonden zij het lijk van Sinte, die zichzelf ook den hals afgesneden had. Men gelooft, dat de man uit jaloezie den moord gepleegd heeft, daar het bekend was, dat hij ten zeerste verliefd was op de oudste dochter. Een medewerker van de Dernière Heure heeft een onderhoud gehad met mevr. Carton de Wiart, echt- genoote van den voormalfgen Belgi schen minister van justitie, die tegelijkertijd met Rosa Luxemburg in de gevangenis te Berlijn heeft gezeten. Rosa Luxemburg was, kort na het uitbreken van den oorlog, wegens revolutionaiee propaganda, gevangen gezet en 't was in de gevangenis, waar mevr. Carton de Wiart, toen zij uit België gedeporteerd was, heen gezonden werd, dat beide vrouwen elkaar ontmoetten Hare cel was gelegen onder de mijne. Rosa Luxemburg voedde, op het vensterkozijn, voor de tralies, vogeltjes met kruimels brood. Wan neer zij naar buiten mocht gaan, neuriede zij de Internationaledit was het overeengekomen signaal en ik kon dan tersluiks eenige woorden met haar wisselen. Zij las toen met gretigheid een Belgisch boek: Charles De Coster's Uilenspiegel. Want Rosa Luxemburg sprak met dezelfde ge makkelijkheid Duitsch, Ecgelsch, Fransch, Spaansch, Italiaansch en Russisch. Zij was op 30 Juli 1914 nog op de meeting van het Inter nationaal Socialistisch Bureel te Brussel geweest, zij had er gedachten van vrede en broederschap verkon digd en indien die kleine, tengere vrouw een revolutionaire was, dan heeft het bruut geweld het haar gemaakt. Wij hebben een heelen tijd alzoo met elkaar kunnen spreken, tot er lont geroken werd en wij van kwartier veranderd werden. Ik heb haar nooit meer terug gezien. De begrafenis van Liebknecht. Zaterdag zijn 32 slachtoffers der Spartacistische ongeregeldheden, waaronder Karl Liebknecht, begraven. Na de ervaringen van den laatsten tijd had de regeering gevreesd, dat de Spartaciërs de begrafenisplechtig heid zouden uitbuiten tot één der betoogingen, gelijk Berlijn er thans genoeg heeft doorgemaakt. Er waren daarom vérstrekkende voorzorg maatregelen fgetroffen. Geheel Frie- drichstadt, alsmede gedeelten van het centrum, van het Rijksdaggebouw tot het Alexanderplein waren in een wijden kring afgezet. De onafhanke- lijken en Spartaciërs hadden het voornemen, evenals bij vroegere ge legenheden, hun weg in gesloten gelederen van de Siegesallee uit te nemen. Dit plan werd tengevolge van de in bet ochtendblad van heden bekend gemaakte officieele mede- deeling verijdeld. Om elf uur had zich een groot aantal deputaties met kransen, onge veer 100 man, verzameld, die eerst poogden door de Brandenburgsche Poort te marcheeren. Hier stieten zij op een keten van regeeringssoldaten en namen toen hun weg over Moabit. Ook de later verschenen kleine groepen werden in verschillende richtingen teruggedrongen. De binnenstad geleek reeds in de eerste ochtenduren opnieuw een legerkamp. De trams werden in een andere richting geleid en bleven veelal staan, In de Wilhelmstrasse hield een troep regeeringssoldaten een bord omhoog met de reeds in Berlijn bekende waarschuwing Halt, wie doorloopt wordt doodgeschoten Op vele plaatsen waren machine geweren opgesteld. Op de Potsdamer Piatz, evenais op het Kemperplein waren veldkanonnen neergezet. Vrachtauto's met machinegeweren reden door de straten. De rust werd nergens gestoord. De bijzettingsplechtigheid begon om 12 uur. Er vormde zich bij Friedrichs- haln een lijkstoet, die daarop naar Friedrichsfeld trok. De kisten werden op acht met sparregroen getooide en met rood overdekte wagens van het lijkenhuis naar Friedrichsfeld ver voerd. De begrafenis van Liebknecht heeft zonder incidenten plaats gehad, 's Middags om 1 uur zette de lijk stoet zich van Friedrichshain in be- weging. Voor den stoet reden wagens, waarop de met kransen bedekte lijk kisten waren geplaatst. Een groot aantal afgevaardigden, die met kost bare bloemen waren komen aan dragen, volgden de wagens. In den stoet werden roode vlaggen en schil den meegedragen, waarop stond aan gegeven, vanwaar de afvaardigingen kwamen, terwijl voor de eerste maal de bekende schilden met ophitsende opschriften ontbraken. Op den eersten wagen stond met nog drie andere de lijkkist van Lieb knecht, bedekt met twee kransen van roode rozen Op het eene lint stond geschreven Hij was een waar vriend van het volk, daarom werd hij belas terd en vermoord. Op het andere lint stond een afscheidsgroet van zijn vrouw en kinderen. Liebknechts echtgenoote en kin deren volgden als eersten den wagen. Bij hen bevonden zich de leidende mannen van den Spartacusbond. Uit het geheele Duitsche rijk waren af gevaardigden verschenen. Vele dui- zenden vergezelden Liebknecht naar zijn laatste rustplaats. Ten slotte komt de lijkstoet in den laten namiddag op de begraafplaats aan. Alleen de naaste bloedverwanten en de meest intieme vrienden moch ten tot aan het graf naderen. De vrienden van den overledene begon nen daarop te spreken. Luise Zietz roept hem (ook in naam der onafhankelijken) de laatste afscheidswoorden „Frauer und An- klage< toe en daarna wordt in de langzaam dalende schemering de lijkkist van Liebknecht's lijk in het graf neergelaten. De lijkkisten van de andere gevallen Spartacusstrijders, in het geheel 32, volgden. Het was een indrnkwekkende lijk- plechtigheid, waarmee Liebknecht grafwaarts werd gedragen. De Bolsjewiki. De bedriegelijke hooge loonen. Toen de bolsjewiki in het vroe gere czarenrijk de macht kregen, werden de loonen hooger. O, zeker, zij, die vroeger 100 tot 160 roebel per maand verdienden, ontvingen nu (in de tweede helft van December 1918 zijn deze cijfers genoteerd) 700 tot 1200 roebel per maand. Een geweldige vooruitgang. Maar wat konden zij, in de door het wanbeleid der bolsjewiki ontstane duurte, daar voor koopen? Men rekene het zelf na, om de waarde van dit Russisch geld te waardeeren (in Rusland is een pond 4 ons) zwart meel 15 roebel, een pond vleesch 25, spek 40, suiker 70, aardappelen 10, groenten 7 roebel, een haring 12 roebel, een pend visch 15 roebel. En dit moest dan nog clandestien worden gekocht, want aan de markt was er niets I Kleedingstukken kosten kapitalen, een paar schoenen b.v. 700 roebel, een costuum meer dan 1000 roebel, het keeren of vermaken ervan 300 tot 400 roebel. Iemand heeft de menschen, met hun 700 roebels per maand, om zich heen zien omkomen van ellende, zij rei nigden het veegsel van lijnkoeken en zemelen en maalden dat en bakten er „brood" van, terwijl zij wisten dat van dergelijk voedsel paarden waren gestorven. Er was niets anders. De bolsjewiki in de regeering zorgden voor geen toevoer, dachten alleen aan hun macht en lieten het volk sterven van jammerlijke ellende. Niemand waagde te klagen, want de bolsje wiki zijn meedoogenlooze meesters. Zoo ontstonden, onder de arbei ders, toestanden van ware gruwelijke ontzetting. Een aanslag op Scheidemann be raamd Naar aanleiding van het gerucht, als zou een aanslag op Scheidemann zijn gepleegd, deelt het partijbestuur der soc.-democraten mede, dat de extra-trein, waarmede Scheidemann naar Berlijn terugreisde, tweemaal op een ander spoor gebracht moest worden, n.l. te Eichenberg en te Nordhausen, daar de Spartacisten een aanslag op den trein hadden beraamd, die echter nog bijtijds werd ontdekt. Een onderzoek ia terstond ingesteld. Ingezonden Stukken. VOLKSTUINTJES. Zfj, die wel eena een reis per stoom schip hebban gemaakt, sollen wel eens opgemerkt Rebben, dat de stoelen aan boord sQn voorzien van een sware ijzeren voet, deze dient om bjj 't slim geren van 't schip de stoel zooveel mogelijk staande te honden. 'k Herinner mj nog, dat een passa gier beweerde dat zoo'n stoel zelfs bfj row weer niet kon omvallen. Deze heer maakte berekeningen op esa stok papier, trok van oit 't middel punt van den stoel lijnen, vergeleek deze met de graden weike een schip door slingeren overhelt, en kwam tot genoemde conclusie. Even nadat de berekening uitge werkt was helde het schip flink over en. de stoel viel om. Dat was theorie en practtyk. Vroeger verschilden deze nog al eens van elkaar, en ik geloof dat «ij nu nog wel eens met elkaar verschillen... Althans, 'klas in 'tlaatste raads- ▼erslag, dat de voorzitter zeide, dat 'tniet gemakkelijk was voor volks tuintjes geschikte grond te vinden. Van terzijde vernam ik reeds, dat het land, eertjjds van de wed. van der Hoek, ongeveer 400 roeden groot, door een deskundige ongeschikt was geoordeeld. Maar als dat land In theorie ongeschikt is, is het dan in de praktijk ook zoo? Men denke aan de berekening van den stoel. Laat, zou ik zeggen die ongeschik te grond, dan volkstuintjes worden doch, men zegge den liefhebbers, dat de grond niet best is, en dat 't als proef wordt gegeven. Wie weet, wat de ervaring zal leeren? Als dat land voor volkstuintjes wordt afgestaan, dan behoeft men thans de beide medepachters plotseling Mijnheer de Redacteur,

Volksblad | 1919 | | pagina 3