het Kon. besluit van 13 November 1918 (St.bl, no. 588) tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur tot uitvoering van de Scheur- wet 1918, heeft: ie. benoemd tot secretaris der commissie van beroep, ingesteld bij beschikking van 18 December 1918, voor Zeeland L. van Dijk te Goes en als plaatsvervangend secretaris M. de Looze te Goes 2e. bepaald, dat deze benoemingen zijn ingegaan op l dezer. Te Rotterdam is groote beroering gewekt door een afschuwelijke roof moord, welke Donderdagavond plaats vond. De heer J. A. P. M. Spaapen, eigenaar van de fabriek voor auto's en koetswerk, Mauritsstraat 65 (Firma Dolk), werd Donderdagavond tus- schen negen en elf uur in een der Werkplaatsen van zijn fabriek ver moord. lederen avond begaf de verslagene zich naar de fabriek, waar hij dan tot elf uur geheel alleen bleef werken. Reeds herhaaldelijk had men hem gewaarschuwd voor het gevaar, dat hij liep, als hij zonder geleide 's avonds laat zich in deze stille buurt in de eenzame fabriek bevond. Men maakte zich dan ook steeds ongerust, wanneer hij laat thuis kwam. Don derdagavond had hij te kennen ge geven tot tien uur in de fabriek te blijven. Toen men eehter omstreeks dien tijd de fabriek opbelde, kreeg men geen gehoor, waarover men zeer ongerust werd. Een der vrouwe lijke huisgenooten, die overdag bij den heer Spaapen op de fabriek werkzaam is, begaf zich naar de Mauritsstraat en vond in de werk plaatsen alle lichten op. Ondanks haar herhaaldelijk kloppen werd zij niet opengedaan en ontving zij geen antwoord, zoodat zij een politie-agent riep, met wiens hulp zij de achter deur der fabriek opende. Daarna zag men in de werkplaats, aan het achtereinde van de fabriek gelegen, het lijk van den heer Spaapen, te midden van het koetswerk, badende in het bloed en met een prop in den mond. Een nader onderzoek toonde aan, dat de heer S. overvallen werd op zijn rondgang door de fabriek, terwijl hij de werkbriefjes voor de arbeiders rondbracht. Het schijnt dat zijn aan randers hem toen een touw om de beenenhebben geslagen en zoodoende hun slachtoffer op den grond trokken, want een touw werd naast het lijk gevonden. Voor zoover vastgesteld kan wor- antwoordde ik. „Hoe bent u zoo ge lukkig geweest er van te booren „Wel, ik geloof dat het onze consul te Saint-Luc was, die er van sprak - of was het die te Lyon, Relia Ik schijn vergeetachtig te worden." „Uw consul „Ja", kaikte Miss Mehitabel. „Wie anders Kijk, we doen zoo. Wij gaan naar elke stad, waar we weten dat wij een consul hebben. Wij gaan naar zijn kantoor, en vragen hem om raad. Zoo komen wij er achter wat er in eene stad voor bezienswaardigs is, enzoovoorts. Het spaart heel wat moeite, als u bedenkt dat wij niémand bij ons hebben, en bij slot van rekening komen wij er even goed als die lui, die er een reis- bediende op na houden, om niet te spreken van het geld dat wij uitsparen. Ik zeg, waarvoor betalen wij anders een consul, dan om in dergelijke akke vietjes 'hunne medeburgers te helpen, als die in een vreemd land zijn Ik zweeg. Miss Mehitabel deed mij de plichten van eenen consul uit een nieuw gezichtspunt beschouwen. Maar toen zij voortging met mij te vertellen al wat zij gedaan en gezien hadden, sinds wij elkaar het laatst ontmoet den, is alleen de beurs van den vermoorde verdwenen, waarin een bedrag van f 27. Opstand in een huis van bewaring. De rechtbank te Middelburg heeft rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenhouding ver leend in de zaak tegen 8 in het huis van bewaring gedetineerde per sonen, die 14 dagen geleden eene gevangenbewaarder aanvielen met het kennelijk doel eene ontvluchting voor te bereiden, doch die door flink optreden van den directeur en zijn helpers daarin niet slaagden. Bij twee boeren te Bentelo en Hengevelde, gem. Ambt-Delden, is, op last van den minister, de geheele veestapel in beslag genomen, wegens overtreding van het karnverbod. Te Eede (Zeeuwsch-Vlaanderen) zijn 1000 rijwielbanden bij handelaars in beslag genomen. Thee. In verschillende kringen heerscht de vrees, dat, nu de maximumprijs en de distributie van thee zullen worden opgeheven, terwijl slechts geringe voorraden thee in het land zijn, de prijzen van dit artikel enorm zullen oploopen. In verband hier mede is het wellicht niet ondienstig mede te deelen, dat Maandagmiddag 1 uur het s.s. Tabanan voor den Hoek van Holland werd verwacht met 10.000 kisten thee, terwijl er thans op Java ladende zijn het s.s. Rembrandt, dat 7000 kisten thee inneemt, het s.s. Dardanus met 12.000 kisten thee en het s.s. Kawi met 18.OOO kisten thee. De maildienst van de Zeeland za. a.s. Vrijdag worden hervat. Er zullen drie reizen per week worden gel maakt en wel desMaandags, 's Woens dags en 's Vrijdags uit Vlissingen naar Gravesend en des Dinsdags, 's Donderdags en 's Zaterdags uit Gravesend naar Vlissingen. De booten zullen voorloopig slechts passagiers en post vervoeren. De aankomst te Vlissingen zal des namiddags onge veer half-vier zijn. Passagiers en post zullen dan met den trein van 4 u, 48 min. kunnen vertrekken. Ter gelegenheid van den verjaardag van den gewezen Duitschen Keizer is te Amerongen een godsdienstoefe- ning gehouden voor het keizerlijk echtpaar, het gevolg en de grafelijke familie. Des avonds is er een diner geweest op het kasteel. hadden, begon ik met dezen sleutel de eigenaardige, om niet te' zeggen onsamenhangende, manier van haar reizen duidelijker te begrijpen. Zij waren niet zeiven verantwoorde lijk voor hare eigenaardige manier van zwerven, want zij werden gedirigeerd door den consul, soms zelfs door een klerk van het consulaat, tot wien zij zich toevallig richten. Ik was er verder ook niet heel zeker van of in dit geval haar officieele vertegenwoordiger de beide dames Tucker niet met den meest mogelijken spoed had verwezen naar eene plaats, gelegen buiten de grenzen van zijne ambtssfeer. Miss Mehitabel's denkbeelden van wat men met rechtr van hem mocht verwachten, waren zonder eenigen twijfel zóó om iemand tot wanhoop te brengen. Betreffende een dier heeren maakte zij zelve>droogjes de opmerking „Ik geloof dat ik hem zoo aan het hoofd maalde om dien koffer op te sporen dien ik verloren had, dat hij er haast dol van werd. Maar waar is een consul dan goed voor, als hij zoo iets niet met de spoorwegmaatschappij in orde kan brengen En dat heb ik hem ook ronduit gezegd." Naar aanleiding van een klacht in een ingezonden stuk in de N. R. Ct. meldt men, dat spoedig uitvoer van sigaretten door grossiers mogelijk zal zijn. Zondag Is op het stationsteirein te Maastricht het deerlijk verminkte lijk gevonden van den heer W. Visser, dagbladcorrespondent aldaar. Hij schijnt den avond tevoren uit den laatsten trein van Eisdentezijn gestapt, is waarschijnlijk gestruikeld en toen onder den trein verpletterd. Geld van de Spartacusmannen Van verschillende zijden zegt de Haagsche Post hooren wij, dat vooral de Spartacusmannen den laatsten tijd zeer veel contanten, of liever bankbiljetten, hierheen hebben gezonden. En het komische daarbij is, dat een der „koeriers", die geld van de geestverwanten uit Dusseldorp hierheen bracht, het aan den Holland- schen vertrouwensman, die Kamerlid is, overhandigdein de beneden- spreekkamer der Tweede Kamer. Tjalk op een mijn geloopen. Eén verdronken. Zondagnacht is te IJmuiden bfn- nengeloopen de stoombeuger Vooruit VL 86. Aan boord bevonden zich 3 opvarenden van den Ned. zeetjalk Voorwaarts, kapitein, stuurman en matroos, welk schip, met een volle lading hout van Sundsvall naar Zaan dam, op Dinsdag 21 dezer op een mijn geloopen is. Het schip brak midden door en de 4 opvarenden werden in zee ge slingerd. Van het drijvende hout van den deklast wisten de drenkelingen met groote moeite een vlot te maken, waarop zij 2 dagen en 2 nachten in de barre kou hebben rondgedreven. Totaal uitgeput werden de schip breukelingen Woensdag j.l. aange troffen door den stoombeuger, aan boord waarvan hun de meeste zorg werd gegeven. Voor den kok P, Vernis mocht die niet meer baten. Deze overleed den volgenden dag door de door gestane kou. Sneeuw. Het is een oude geschiedenis, die altijd nieuw blijft, de wondere schoon heid van een sneeuwlandschap. Maar de werksteden hebben geen tijd, naar het tooverbeeld te staren, en met onverbiddelijke wreedheid moet het smettelooze wit worden wegge vaagd. Er zijn tijden geweest, dat na Zij zeide dit op zoo ernstigen toon, dat ik beslist overtuigd was van de waarheid dezer bewering. Hoewel zij meer sprak dan vroeger, en in eene buitengewoon mededeelzame bui scheen, zag zij er alles behalve goed uit. Zij had vermoeide trekken, en hoestte leelijk, en eindelijk trok zij, al huiverend, haren shawl dichter om zich en ging naar binnen, terwijl zij mij alleen liet met hare zuster. Miss Aurelia schoof haren rieten stoel dichter bij den mijne. Het deed haar blijkbaar zooveel genoegen mij te zien, dat ik er mij wel getroffen door moest voelen. Zij beschouwde mij geheel en al als eene oude vriendin, hoewel onze eerste kennismaking slechts zeer vluchtig was geweest. Nu hare zuster ons niet meer kon hooren, begon zij eensklaps druk te praten. „Ja, zij hadden eenen heerlijken tijd gehad ten minste zij, want al klaagde Mehitabel nooit, zij geloofde toch dat die eigenlijk volstrekt niet hield van Europa" zij zeide het met een zucht. „Maar het was heerlijk geweest," hervatte zij, met een stralend gelaat, „en zij hield zooveel van Italië. zwaren sneeuwval de werkloozen zfch bij de gemeente-reiniging ver drongen om te worden aangenomen, om voor enkele dubbeltjes sneeuw te mogen scheppen, maar die dagen zijn voorbij. Maandagmorgen zijn te Amsterdam ruim 900 sneeuwruimers aangenomen. Zij zouden een loon van f 3 per dag ontvangen en moch ten dan de geheele week werken, doch konden dan deze week maar 3 dagen van het steuncomité trekken. Ongeveer 300 ruimers, in de om geving van het Waterlooplein,' waren daar echter niet mee tevreden en zijn tot staking overgegaan. De rui mers vragen een hooger dagloon. Sommige ploegen eischen zelfs f 7 per dag. De stakers zijn de stad ingetrokken en hebben de overige ruimers overgehaald, zich bij hen aan te sluiten, zoodat thans haast geen enkele losse ruimer meer werkt. De stadsreiniging wacht voorloopig kalm af en laat de vaste arbeiders de bruggen pekelen. Met sneeuw ploegen wordt er niet gewerkt, daar deze weinig nut hebben, als er geen ruimers zijn om de hoopen sneeuw weg te brengen. Om half-elf hebben de sneeuw ruimers vergaderd. In die vergadering werd o.m. besloten, drie commissies te benoemen, n.l. een van afgevaar digden naar publieke werken, een voor het Burgerlijk Armbestuur en een voor het steuncomité. De eischen zijn 8-urige werkdag, een dagloon van f 5 en voorts het doorgaan van de dagelijksche uitbetalingen van het steuncomité. Ook wordt geëischt, dat de stakingsdag wordt uitbetaald tot een loon van f 5. Om 2 uur zouden de stakers vóór het stadhuis bijeenkomen en om 4 uur op het Beursplein, waar de uit slagen van de gehouden conferenties bekend zullen worden gemaakt. Bij de recherche te Rotterdam was het bekend, dat een Rotterdamsch advocaat, mr. A. v. d. M., Delftsche- straat, met behulp van zijn mede plichtige bezig was, te Delft een oplichting te probeeren. Dezer dagen hebben zich een Rotterdamsch inspecteur met 2 rechercheurs naar Delft begeven. Men zag toen den medeplichtige van mr. v. d. M. binnengaan bij den installateur A. B., Oude Delft te Delft. Toen deze eruit kwam werd hij gearresteerd. Ook mr. v. d. M., die buiten op hem stond te wachten, werd aangehouden, doch deze laatste vluchtte, waarop de inspecteur zijn Zij hield er veel meer van dan van Frankrijk, of zelfs van Engeland. Ja, natuurlijk waren zij begonnen met eerst Engeland af te reizen alle Ameri kanen moesten eigenlijk beginnen met Engeland. Vond ik dat ook niet Dat was een van Mehitabel's onveranderlijke principes." En wat had zij wel het allermooist gevonden „Nu, zij geloofde Napels en Pompeji, maar ongelukkig had Mehitabel er niets om gegeven, zij had zelfs bekend dat zij teleurgesteld was, want de Vesuvius zag er heel anders uit dan op de luci fersdoosjes. Heelenal grauw, vervelend grauw, zoo iets als de heuvels hier, alleen niet zoo mooi, en ongelukkig was er geene uitbarsting geweest, terwijl zij er waren, en dat was vervelend. Ja, in Pompeji was Mehitabel ook teleur gesteld. De huizen waren zoo klein, en daar er geen daken op waren, zagen zij er heel anders uit dan zij zich had voorgesteld." 1 „En Rome (Wvrdt vervel/dj

Volksblad | 1919 | | pagina 2