No. 9. Woensdag 29 Januari 1919, 42e Jaargang. Twee Zusters. FEUILLETON. NEDERLAND. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 uur te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-., Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Kleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. 1. J. M. de Kok te 's Graven polder, vroeger klerk ten kantore van wijlen dhr. Mr. J. de Witt Hamer J.Gz. alhier 3. Van der Horst. Goes, Zaterdagmiddag had alhier een droevig ongeval plaatshet io-jarig zoontje van den heer Brugge- mao, wonende Nieuwstraat alhier, waa spelende op het ijs in de Goesche polder (boomweide van den heer Rijk) en zakte erdoor. Zijn kameraadjes waren, hoe klein ook, nog zoo handig om gauw zakdoeken, jasjes enz. aan elkaar te knoopen en dat het vriendje al kruipende over het ijs toe te steken, wat aanvankelijk gelukte bij het naar sich toe trekken van den kleinen drenkeling geraakte echter het gedeelte wat deze goed vast hield los en zakte hij weg in de diepte, met het treurig gevolg dat het kind jammerlijk verdronk. Een diep-treurig geval voor de ouders. Qoet. Onze stadgenoot L. 8. kwam ons mededeelen wat hem te Antwerpen is everkomen, terwfjl hij sich aldaar op De ligging op zich zelf is reeds hoogst eigenaardig, want het stadje ligt aan de eene zijde eener uitgestekte, groene kont, waar aan alle kanten kegels van grillig gevormde heuvels omhoogrijzen. Zij hebben niets gemeen met gewone herg»pit»en. De Vesuvius een twintigmaal vermenigvuldigd, en dan gezien door een kaleideekoop, zou misschien het beste denkbeeld er van geven, en werkelijk ie elke berg, kleiner of grooter, niets aiders dan een krater eener reeds lang uitgebrande vulcanische wereld. Het moderne deel van het stadje is ia het minst niet belangwekkend, en •m de bekoring van Le Puy te gevoelen aaoet men hooger klimmen, door nauwe oawelriekende straten en doorgangen, totdat men zich in eene andere, vroe gere eeuw verplaatst vindt. Men klimt en klimt, op sommige plaatsen hangen de huizen over de straat op een wijze die aan het Oosten doet denken, op sessmige plaatsen meet men klimmen een bureau bevond, waar men sfjn pas en andere papieren aan een onden zoek onderwierp. De Belgische officier, die zich hiermede onledig hield, kreeg ook een minnebrief, die zich in de zak van S. bevond, in handen, waarop 8., denkende aan den inhoud van den brief, even lachte. De officier keerde sich plotseling om en diende 8. een zeer gevoelige kaakslag toe, waarna hy en nog twee Hollanders werden weggevoerd om over de grens gezet te worden. De heer 8., die zich terecht zeer verontwaardigd toonde over het feit, dat een Belgisch officier &jja waardig heid zooseer uit 'toog kon verliezen, is van plan alles in 't werk te stellen om in deze aangelegenheid voldoening te verkrfgen. G. Cs. Goes. Naar men ons meedeelt is door B. en W. ernstig overwogen hout voor brandstof te verstrekken tegen ver minderden prSe, (in Brabantsche ge meenten geschiedt dit reeds). Da vracht kosten naar hier zyn echter zoo enorm, dat naar een andera voorziening wordt omgezien, n.l. kolen. Zjjn onze gege vens juist, dan zal de 8e eenheid brandstof spoedig de 7e volgen, Vooral omdat Zeeland een houtarm land Is ten opzichte van brandhout; sou, dunkt ons, het Bükskol en distributie' bureau een alleszins billijke zaak voorstaan indien de provincie Zeeland wat spoediger werd geholpen. W. schrijft in de Goesche Courant Urgentieprogramma's (een aankondiging van eisehen, welke geen uitstel kunnen lijden) van den Vrijzinnig Democratischen Bond Algemeen Vrouwenkiesrecht. Afschaffing der Eerste Kamer Achturendag (45-urige werkweek), met speciale werktijden voor arbeiders in gevaarlijke bedrijven. Premievrij staatspensioen. langs smerige treden, totdat men ten slotte de wit-en-zwart-gestreepte kathe draal bereikt, en men weer op adem kan komen. De kathedraal is echter niet het merkwaardigste in het stadje. Er zijn kloosters niet een of twee, maar letterlijk bij dozijnen, want Le Puy is te ver van de buitenwereld afgesloten om met zijnen tijd mee te gaan, en het blijft zoo tot den huidigen dag een soort van clericaal bolwerk tegen het republikeinsche Frankrijk. Op de hoogste der hooge rotsen in de nabijheid ontwaart men het reusach tig bronzen beeld Onzer Lieve -Vrouw zelve. Zij troont boven alles, en is tegelijkertijd de roem en het voorwerp van aanbidding van al de eenvoudige bewoners. Gegoten uit de veroverde kanonnen in den Krim-oorlog, schouwt zij nu vredig en goedertieren genoeg om iemand te doen twijfelen aan hare oorlogs zuchtige afkomst en met haren Goddelij- ken Zoon in de armen belichaamt zij meer symbool van hetalgemeene moeder schap dan dat der victorie die zij heet voor te stellen, j Zij staat daar rechtop, glimlachend j en kalm, misschien wel devreemdsoortig- ste herrizncring uit de latere dagen van i Afwerking der Sociale Wetgeving. Afdoende verbetering der arbeids voorwaarden van het overheidspersoneel, spoorwegpersoneel inbegrepen. Toepassing van het beginsel der heffing in 5 eens bij de delgiDg der crisisschuld. Sterke progressie in de directe be lastingen. En van de Liberale TJnie Algemeen actief vrouwenkiesrecht. Democratiseering van de Grondwet, waaronder afschaffing Van de Eerste Kamer. Achturige arbeidsdag. Kosteloos staatspensioen. Verder krachtige sociale maatregelen. Ingrijpende verbetering van de ar beidsvoorwaarden en de salarissen van personen in publieken dienst en in den dienst der spoor- en tramwegen. Aflossing van de crisisschulden zoo veel mogelijk door een heffing ineens. Sterke progressie in de directe be lastingen. De propagandisten der Fr#-Liberalen moeten bovenstaande maar in hun porte feuille plakken en de Kiezers moeten maar eens een rustig oogenblikje zoeken om de groote verschillen te ontdekken. Door een revolverschot gedood. Een 17-jarig jongmensch te Wad- dlnxveen, die onvoorzichtig omging met een revolver, had het ongeluk zichzelf door het hart te schieten, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De gemeenteraad te Weesp heeft enkele maanden geleden het besluit genomen, dat de bakkers vóór 's mor gens elf uur geen brood mogen verkoopen. De bakkers hebben nu besloten dezen maatregel te trot- seeren, om zoo een rechterlijke be slissing uit te lokken. Den geheelen bet keizerrijk die men in Frankrijk kan vinden. Het was een verblindende, ontzettend warme Juli-dag, toen wij er kwamen, en wij stapten terstond naar den kleinen tuin van het hotel om wat koelte te zoeken. De abrikozen begonnen reeds rijp te worden, en glommen als gouden ballen tusschen het loover. De abrikozen van Le Puy zijn beroemd, en elk tuintje heeft een paar boomen, niet stijf tegen muurtjes geleid, zooals wij dat in ons land kennen, maar werkelijke boomen, die alleen staan, zooals de natuur het bedoelde. Er was een klein groepje dier boomen aan het eind van den tuin, en daaronder een heerlijk beschaduwd plekje dat wij van ouds kenden. En dus richtten wij onze schreden daarheen. Tot onze groote teleurstelling was het plekje reeds ingenomen door twee dames. Er was iets in den meer dan soberen snit der grjjze rokken dat mij uiterst bekend voorkwam. De dichtstbijzijnde hief het hoofd op, toen zij onze stappen hoorde kraken op het kiezel. Hst was Mis» Aurelia Tucksr. dag zal er brood verkrijgbaar zijn alleen kan men des morgens vóór elf uur geen brood koopen dat op denzelfden dag gebakken is. In de gehouden gemeenteraads zitting te Helmond is met algemeene stemmen de volgende motie aange nomen „De raad der gemeente Helmond, gelezen de schandelijke en tenden tieuze berichten, opgenomen in het Nieuwsblad van Helmond van 22 Januari, betreffende het verhandelde in geheime zitting in den raad van Maandag 20 Januari, spreekt zijn strenge afkeuring uit over deze be richten en verklaart, dat van een in- beschuldiging-stelling van B. en W. nooit sprake is geweest, verklaart integendeel geen enkelen grond aan wezig te achten om aan de goede trouw van B. en W. te twijfelen, en gaat over tot de orde van den dag. De beide wethouders onthielden zich van stemming. Wijnkoop, president der Nederl. Sovjet-republiek l De Nieuwe Prov. Gr. Ct. meldt Den 20sten Jan. werd op de plaats van het landgoed Heezen te Hattem door den jachtopziener een Rus, afkomstig uit Perm, aangehouden. De Rus zeide naar Duitschland te willen gaan. Hij toonde zijn pas, aan het hoofd waarvan te lezen stond „Ik, David Wijnkoop, president der Nederlandsche sovjet-republiek, ver zoek alle Genossen, houder dezes bij te staan, enz. Scheurwet. De minister van landbouw, nijver heid en handel, gezien art. I der Scheurwet 1918 (St.bl. no. 508) en „Kijk, kijk, Mehitabelriep zij vol blijdschap uit. „Daar heb je wezenlijk onze Engelsche vrienden 1" En zij kwam ons strompelend tegemoet, terwijl wij duidelijk konden zien dat dit haar pijn deed. „Ga zitten, Relia. Ga dadelijk zitten, of je voet wordt weer erger", waar schuwde Miss Mehitabel. „Zij heeft haren enkel verzwikt, u kunt het wel zien", verklaarde zij, nadat onze eerste verbaasde begroeting voorbij was. „Het is zoowat eene week geleden, in dat rare oude kasteel hier in de buurt zoo iets van Polly „Polignac hielp haar hare zuster. „Ik struikelde over een grooten steen, maar het doet nu lang zoo'n pijn niet meer, en het kasteel was prachtig." ,,Ik heb er Pond's extract opgelegd", vervolgde Miss Mehitabel, „gelukkig heb ik altijd mijne eigen medicijnen bij mij. Die vreemde vertrouw ik niet. Het wordt nu wel beter, maar natuurlijk moet zij voorzichtig zijn, en wij zijn er bier langer om gebleven dan wij van plan waren. Wij hadden hier op zijn allerhoogst een paar dagen willen blijven." „Le Puy wordt heel weinig bezocht", Goes. De voordracht ter benoeming van een deurwaarder bij de Arron- dissemeats-Rechtbank alhier, vaca ture dhr. J. C. H. Hollmann, bestaat uit de heeren 2. C. Willeboordse Goes. De aandacht wordt geves tigd op de advertentie van het ge meentebestuur van Goes in dit nummer, waarbij een 5-tal personen boven de 16 jaar gevraagd wordt tot hnt bij de bewoners afhalen van aardappelschillen, enz.

Volksblad | 1919 | | pagina 1