UIT DEN VREEMOE. ondergebracht. Daar bleek het een kind van 9 dagen oud te zijn. De woelingen in Duitschland. Te Berlijn heeft de oproep der onaf hankelijke socialisten om wegens den dood van Liebknecht en Rosa Luxem burg over te gaan tot een algemeene staking weinig succes gehad, daar alleen de werklieden der Duitsche wapen- en munitiefabriek en misschien van nog enkele kleine bedrijven er gehoor aan hebben gegeven. Vaneen straatdemon- stratie werd door de stakers afgezien. Zij lieten het bij een motie, waarin ze verklaarden niet eerder te sullen rusten, voor en aleer de door hen nagestreefde idealen verwezenlijkt zijn. Te Hamburg is Zaterdagavond een botsing ontstaan voor het paleis van justitie tusschen een troep Spartaciërs en onafhankelijken, die de vrijlating eischten van twee eenige dagen geleden gearresteerde matrozen en manschappen van den veiligheidsdienst. Er werd met machine geweren geschoten. Volgens mededee- ling der betoogers moeten verscheidene personen gedood en gewond zijn. Te Leipzig is het tramverkeer in zijn vollen omvang hervat, nadat de directie de eischen van het personeel grooten- deels had ingewilligd. Volgens de Kölnische Ztg. is te Dusseldorp de toestand ondragelijk geworden. Ter eere van Liebknecht en Rosa Luxemburg had de arbeiders raad een algemeene vrijwillige sympa thiestaking aangekondigd voor Zaterdag j.l. en tevens voor dien dag de sluiting van scholen, schouwburgen en inrich tingen van vermaak gelast. In een Donderdag gehouden verga dering van communisten en onafhau- kelijken, waarop ook de nieuwe eerste burgemeester tegenwoordig was, werd uit wraak tegen den moord te Berlijn de algemeene staking, scherpe maat regelen tegen de ^bourgeois'' en haar pers en een niets ontziende onverbid delijke oorlog tegen de regeering Ebert- Scheidemann gepredikt. Onmiddellijk na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan dekrantenbedrijven. Stapels kranten werden op straat ge gooid en aangestoken en bij de laaiende vlammen zong de vernielzuchtige menigte revolutionnaire liederen. Pa pieren uit verkiezingsbureaux der bur- gelijke partijen gingen denzelfden weg op. Den kranten werd verboden in deze week te verschijnen. Te Duisburg ving de daar bestaande Spartacusgroep, toen deze het gezag in handen wilde nemen, bot. Gemeente bestuur en arbeidersraad bleken voor die grap niet te vinden. Alleen werd den Spartaciërs toegestaan om voor het door hen bezette gebouw der Volks- stimme een wacht te houden, doch deze zou het gebouw niet gewapend mogen verlaten. Reeds den volgenden dag bleek echter dat de wacht per auto een rooftocht in de omgeving was gaan maken, waarbij te Angermund de stationskas en het postkantoor ge plunderd werden zoomede eenige winkels met levensmiddelen. De roovers zijn voor het grootste deel gearresteerd en de wacht werd ontwapend. Daarmee is te Duisburg de orde volkomen her steld. De Volksstimme is aan zijn vroegere eigenaars teruggegeven. Oorlogsellende. Belgische soldaten hebben in een schuilplaats bij Wenduynen nog 2 lijken van Duitschers gevonden. Dezen hadden zich ingegraven. Toen de Bel gische genie de Duitsche verdedigings werken in de lucht deed springen, zijn zij hierbij omgekomen. Zij hadden nog voedsel voor drie maanden. Wat uitgewekenen uit de stad des doods verhalen. De bijzondere correspondent van de „Times" te Warschau meldt Uitgewekenen uit Moskou deeleu mede, dat die stad de helft van haar bevolking verloren heeft, en niets meer is dan het geraamte eener stad. De duisternis wordt door geen enkel lichtschijnsel verhelderd, en men moet goed oppassen op straat, want de steenen zijn overal bezaaid met krengen en nu en dan stuit de voet zelfs tegen men- schelijke lichamen, soms lijken, soms ook levenden, die echter in zulk een vreeselijken staat van uitputting ver- keeren, dat zij reeds zoo goed als dood zijn. De kinderen dreigen van honger een voudig als vliegen te sterven, en velen worden door blindheid bedreigd, ver oorzaakt door een vorm van schurft, die weer teweeg is gebracht door het gebrek aan voedsel. Yele kerken zijn gesloten, nu de geestelijkheid in de gevangenis is ge worpen, en nu een aantal priesters vermoord is, omdat zij tegen het be wind van Trotsky gepredikt hebben. Als straf voor eenige afkeurende pree- ken heeft Trotsky verordonneerd, dat er geen lijkdiensten meer gehouden mogen worden. Menigmaal werden de lijken eenvoudig geheel ontkleed in een kuil geworpen. Zijn Chineezen en Letten zijn met de meeste executies belast, waarvoor zij zoo en zooveel per hoofd ontvangen. Dat gaat heel simpel in zijn werk. De Chinees of de Let gaat naar de gereedstaande rij ter dood veroordeel den, neemt den vooraanstaande bij de linkerhand, doet een paar stappen met hem en schiet hem dan met zijn re volver een kogel door de hersens. Soms zijn de graven al van te voren gedolven en worden de lijken der terechtge- stalden er aanstonds ingeworpen, wel te verstaan nadat zij van al hun klee deren zijn ontdaan. President Wilson als drankbestrijder. Zooals we reeds mededeelden is thans voor de Yereenigde Staten het drank verbod definitief geworden. President Wilson heeft daarmee een zijner harte- wenschen vervuld gezien. Een Fransch blad vertelt de volgende episode uit zijn strijd tegen den alcoholEr was te Oliver, in den staat Wisconsin, een slijter van sterken drank, die, gebruik makende van het oogluikend toestaan van den handel daarin, welke in aan grenzende staten verboden was, zich had gevestigd in de. buurt van de fabrieken te Ouluth. lederen dag ging een auto-omnibus de klanten halen uit de streken, waar het alcoholver bod van kracht was. Of de auto-bus de drinkebroers na afloop ook weer naar huis bracht, meldt de historie niet, maar wel, dat president Wilson aan het zaakje een einde maakte, door krachtens een nieuw ingevoerde wet de slijterij te Oliver te sluiten, als zijnde een gevaar voor de nationale verdediging. Als protest tegen de gebeurtenis sen, die aanleiding gaven tot den dood van Liebknecht en Rosa Luxemburg, hebben de arbeiders van talrijke Leipziger fabrieken het werk gestaakt. Het tramverkeer staat wegens een loonstaking der employe's volkomen stil. Er vormden zich protest-optochten, verscheidene bur gerlijke kranten werd het verder verschijnen verboden. Strooibiljetten van de democratische en Duitsch Nationale Volkspartij werden op straat verbrand. Een menigte drong het bureau van de democratische partij binnen en vernielde het materiaal. De me nigte was zeer opgewondenaan talrijke soldaten werd de cocarde afgerukt, aan officieren werden de epauletten afgenomen. Ontploffingen. Uit verscheidene plaatsen van ons land is bericht ontvangen, dat daar Maandag de ramen rammelden. Uit Ter Neuzen werd Maandag middag half twee gemeldOp dit oogenblik staat onze stad te dreunen op een wijze, zooals wij dat zélfs tijdens het heftigste bombardement aan de kust of onze grens niet heb ben medegemaakt. Wat de oorzaak is, valt niet te bevroeden. Slechts doffe geluiden van schieten of ont ploffingen worden gehoord, welke geen richting aanwijzen. De opheldering is ontvangen uit Sas van Gent De Duitschers hebben voor hun vertrek het kanaal van Ter Neuzen naar Gent op Belgisch gebied op allerlei manieren vernield en ver sperd. Maandagmiddag heeft men te Selzaete de met beton geladen en tot zinken gebrachte torpedobooten in de lucht laten vliegen. Het gedonder werd te Sas van Gent angstwekkend en was sterker dan bij den ergsten strijd. In een toespraak tot de Ameri- kaansche dagbladcorrespondenten te Trier bracht Foch hulde aan Amerika wegens zijn aandeel in den oorlog en zeide „Wij moeten thans een vrede maken, die beantwoordt aan den omvang onzer overwinning. Die vrede moet ons beveiligen tegen alle toe komstige overvallen. De natuutlijke grens, welke de beschaving zal be schermen, is de Rijn, waar wij de Duitschers moeten vasthouden. Door den Rijn te gebruiken kunnen wij het hun onmogelijk maken, hun slag van 1914 nog eens te slaan. De Rijn is een vredeswaarborg voor alle naties, die hun bloed voor de zaak der vrijheid vergoten. Wij denken er niet aan, Duitsch land aan te vallen of den oorlog nog eens te beginnen. Democratieën als de onze vallen nimmer aan en vragen slechts, in vrede te leven en te gedijen, maar wie kan zeggen, dat Duitschland, waar de democratische denkbeelden zoo jong en misschien zoo oppervlakkig zijn, niet spoedig zi(^ zal herstellen van zijn nederlaag en binnen weinige jaren ten tweede male zal trachten ons te verpletteren P Zoolang de staat van zaken in Europa niet geregeld is, moeten wij gezamenlijk een oog in het zeil houden, zoodat wij de vruchten der gemeenschappelijke overwinning niet verliezen. Uit New-York wordt aan de Times gemeld Belanghebbenden bij den handel in sterken drank zijn voornemens zich tot de rechtbanken van ver scheidene staten te wenden met het verzoek, de verbodswetten van nul en geener waaide te verklaren, op het motief, dat de wetgevende lichamen op onwettige wijze hebben gehandeld door een amendement op de grondwet aan te nemen zonder voorafgaand referendum. Deze handelwijze zal echter de inwerkingtreding van het amende ment wel niet beletten, en te be ginnen van 1 Juli a s. wordt Amerika „droog gelegd" door het verbod van verkoop, fabricatie, invoer of uitvoer van sterken drank, in welken vorm ook. Nederland en België. Reuter seint Uit Antwerpen De (Antwerpsche) Kamer van Koophandel heeft den minister van buitenlandsche zaken een aantal eischen doen toekomen Ten eerste betreffende de annexatie van de enclave Maastricht, ten einde definitief de vaart tusschen Antwer pen en het bekken van Luik van elke vreemde belemmering vrij te maken. Ten tweede, dat Nederland België het recht zal waarborgen, eventueel van Limburgs grondgebied gebruik te maken voor de vaart, waarvan hier boven melding is gemaakt. Ten derde een definitieve oplossing betreffende de vrije vaart op de Schelde, een Belgischen stroom, die voor geen enkele Nederlandsche haven een levensbehoefte is Ter- neuzen is slechts een voorhaven van Gent en waarvoor België de absolute heerschappij moet hebben om alle werken te kunnen uitvoeren, die betrekking hebben op de hand having van de diepte en de veiligheid ten behoeve van de scheepvaart. De verlenging van den wapen stilstand. Maarschalk Foch heeft voor de verlenging van den wapenstilstand met één maand namens de gealli eerden de volgende voorwaarden gesteldAls straf voor de niet vol doende aflevering van locomotieven en wagons moeten 500 locomotieven en 19,000 wagons uitgeleverd wor den, waaronder 4000 voor Elzas- Lotharingen. Daar deze eisch dn moeilijkheden in Duitschland ver meerderen zou en anderzijds door dc niet-levering de hervatting van het economisch leven in de geallieerd# landen belemmerd zou worden, moe ten de volgende landbouwwerktuigen en -gereedschappen in goeden staat en met de voor een bedrijf van 18 maanden noodzakelijke onderdeelen, op 17 Februari geleverd zijn400 stoomploegen, 6500 zaaimachines, 6500 bemestingsmachines, 12,500 eggen, 2500 walsen, 2500 Gresbill- walsen, 2500 dorschmachines, 2500 hooikeerders, 3000 maaimachines. Deze voorwaarde houdt geen ver band met de teruggave van het door de Duitschers ontvreemde of on bruikbaar gemaakte landbouwma- teriaal. Verder wordt de bestraffing ge- eischt van hen, die zich schuldig gemaakt hebben aan een met het volkenreeht in strijd zijnde behande ling van krijgsgevangenen. Een entente-commissie, die te Berlijn zetelt, zal alle kwesties betreffende de Russische gevangenen onmiddel lijk met de Duitsche regeering be spreken en zij zal bevoegd zijn hun repatrieering te verordenen. Als waarborg behoudt het opper bevel der geallieerden zich het recht voor, indien noodig, den door ves tingwerken op den rechter Rijn-oever gevoxmden sector van de vesting Straatsburg met een terreinstrook van vijf tot tien K.M. voor deze vestingwerken te bezetten. Te Kensington heeft de gerech telijke lijkschouwing plaats gehad van majoor Seton, die Maandag j.l. door kolonel Rutherford, in West-end is doodgeschoten. De moord had plaats in de woning van een neef van den majoor, sir Malcolm Seton, die er het volgende verhaal van geeft Maandagavond tegen 9 uur bracht de majoor hem en zijn echtgenoote een bezoek. Alle drie bevonden zich boven in de rookkamer van sir Seton, die eenige brieven aan 't schrijven was, toen ongeveer tegen 10 uur de dienstbode kwam zeggen, dat kolonel Rutherford majoor Seton wenschte te spreken. Lady Seton, denkende, dat een vriend haar neef kwam bezoeken, gaf last, den kolonel naar boven te laten gaan. De majoor, die in 't geheel geen verwarring toonde, wilde echter, dat hij eventjes den kolonel zou vragen, wat hij wenschte en ging daarop naar beneden. Van het gesprek beneden werd niets gehoord maar een kwartier

Volksblad | 1919 | | pagina 3