«f? uit effecten bestaat, is ia den loop van Juli uit Londen, waar hij het sedert jaren voorzichtigheidshalve „at all events" had weggeborgen, overgebracht naar Amsterdam. De zorg voor het bedisselen daar van was opgedragen aan een zwager, den multimillionairen vorst Von Schaumburg, die gedurende de heele maand Juli heeft gelogeerd, deels 369 Keizersgracht te Amsterdam, deels buiten aan de Vecht bij de heeren Erdmann en Hethed, zijn zakenvrienden sedert lang, die zijn incognito prachtig hebben weten te bewaren. Toen de oorlog werd ver klaard, had de Keizer voor zich en zijn geheele familie een reusachtig kapitaal, grootendeels door verhui zing uit Engeland, in ons land in veiligheid gebracht. Valsche vetbons. Dezer dagen ontdekte men op het distributiebureau te Dordrecht, dat op de, door 'n bekende firma aldaar ingeleverde, vellen met vetbons een groot aantal valsche bons voor kwamen. Uit het onderzoek bleek dat deze firma deze door een knecht te Rotterdam had laten koopen. De leverancier, een kellner te Feijenoord, was spoedig ontdekt en werd door de Rotterdamsche justitie in arrest gesteld. Bij fouilleering vond men in zijn zakken een paar pakjes met eenige honderden nagemaakte vet bons. Voorloopig ontkent hij ergens van af te weten, vermoedelijk om eenige collega's, die mee bij deze geheime drukkerij betrokken zijn, te redden. Uit het Duitsche consulaat aan de Stadhouderskade te Amsterdam is, naar de Tel. meldt, gisternacht een kistje met f 1600 gestolen. In de Kamp te Haarlem, een wijk waar veel volkslogementen zijn, komen 12 gevallen van vlektyphus voor. Er zijn uitgebreide maatregelen ter bestrijding genomenverschil lende personen zijn in observatie. Vrouw verbrand 1 Donderdagavond werd de Amster* damsche brandweer gealarmeerd door buren van het perceel Nieuwe Looiersstraat 73, die een brandlucht roken. Toen de brandweer kwam, bleek, dat een slaapkamer in volle vlam stond, naast het bed vonden de brandwachts het verkoolde lijk van een 71-jarige gebrekkige vrouw, de wed. C. Wicart. ffIn den regen //Ik heb eene paraplu". Maar u zult moe worden van het staan". z/Och, dank u, ik heb een veld stoeltje". Er waren teekenen van verbazing te bespeuren, toen Miss Mehitabel lang zaam een klein klapstoeltje uitsloeg, daarop ging zitten en toen even onver stoorbaar voortging met hare donker bruine paraplu op te steken. Miss Aurelia beet zich op de lippen en kleurde als een jong meisje. Zij ging naar hare oudere zuster en begon met gedempte stem met haar te praten. Van de plaats waar ik stond was het onmogelijk om het volgend gesprek niet te hooren „Toe, Mehitabel, voor dezen eenen keer. Eenvoudig om eens rond te kijken", pleitte zij ernstig. „Neen Relia, je weet hoe ik over die dingen denk. Vraag het nu niet". „Maar er is toch geen kwaad in, om eens even een kijkje te nemen". „Neen, voor jou misschien niet, maar voor mij wel". „Maar vindt je het dan niet verkeerd dat ik ga?" Het vermoeden ligt veor de hand, dat tengevolge van de hitte van een kachel, die op nog geen meter afstand van het bed stond, de dekens vlam hebben gevat. Bij haar pogingen om te vluchten is de ongelukkige uit bed gevallen en daar verbrand. Voorzichtigheidsmaatregel 1 Door de autoriteiten te Arnhem wordt naar het schijnt, rekening ge houden met de mogelijkheid dat de revolutie, die tegen 20 dgzer is aan gekondigd nog wel een schijn van waarheid kan hebben, althans van heden af zijn de gasfabriek en de Electrische Centrale onder militaire bewaking gesteld, terwijl ook de spoorweg en het spoorwegstation scherp worden bewaakt. Verschillende gemeentegebouwen, het gemeentehuis, de telefoon enz., worden bewaakt door leden van de in het laatst van het vorig jaar op gerichte burgerwacht. Het publiek neemt een en ander kalm op. Revolutionaire actie. Het Landelijk Revolutionair Socia listisch Comité, waarbij o.a de S. D. P, is aangesloten (niet de S. D. A. P.), heeft tot de revolutionaire organi saties en plaatselijke comité's een oproep gericht, waaraan het volgende ontleend is Het L. R. S. C. besloot in zijn jong ste vergadering er bij alle aangesloten organisaties en plaatselijke comité's met kracht op aan te dringen, weer een opgewekte revolutionaire actie te beginnen. Er zijn daarvoor verschillende zeer belangrijke motieven. In de eerste plaats de binnenlandsche toestand. Deze wordt met den dag kritieker voor de groote massa der arbeiders. Uit verschillende plaatsen bereiken ons dienaangaande de meest erger lijke mededeelingen. De huidige reactionaire regeering in ons land loopt daarbij met plannen rond, die een groot gevaar beteekenen voor de toekomst van het proletariaat. Wij wijzen bijv. op de belastingplannen en de meer dan cynische uitlatingen daarover door den minister van financiën. Bovendien ontwaren wij op heden in het buitenland, met name in Duitschland, den meest scherpen revolutionairen strijd, dien de revo lutionaire arbeiders maar voeren kunnen. Daarbij mogen wij, revolutionairen in Holland, niet rustig blijven toezien. Wij moeten ook de revolutionaire „Neen, je kunt doen wat je wilt. De eene mensch is heel anders dan de andere. Ga nu maar gauw heen". „En jou hier laten O, Mehitabel Het was alsof ik tranen hoorde in de stem der jongere zuster. Sommigen van het gezelschap, het wachten moede, waren naar binnen gegaan. „Kom ga nu", zei Miss Mehitabel, „je ziet dat je de anderen laat wachten". Maar nog aarzelde Aurelia. „Ik geloof dat ik even lief de kerk niet zou zien als jou hier alleen te laten". „Gekheid 1 Waarom zou je dat De kerk moet prachtig zijn. En dat zal ook wel, want zij ziet er vervallen genoeg uit. Bovendien" en dit scheen een beslissend argument te moeten zijn „je herinnert je dat onze consul te Marseilles zei dat je de kerk bepaald moest gaan zien als wij hier kwamen, en hij moet het weten. Kom, wees nu niet dwaas, maar ga gauw naar binnen". Zoo aangespoord volgde Miss Aurelia ons met eenigen tegenzin, maar zij keek teleurgesteld, en het is zeer de vraag of zij de eerste oogenblikken wel eenig plezier had in wat zij zag. Blijkbaar actie weer krachtig in gang zetten. Wat de naaste toekomst in haar schoot bergt, weet niemand, doch wij kunnen ook hier voor allerlei ge beurtenissen geplaatst worden. Dan moeten we paraat zijn, en het is daarom noodig nu aan te pakken, met man en macht de revolutionaire actie en agitatie weer te beginnen. »Van de stille politie*. Sedert korten tijd vervoegen zich in Den Haag liefst in het morgenuur als heer gekleede personen, ten huize van ingezetenen en vertoonen aan de dienstbode een penning met lint, voorgevende „van de stille politie* te zijn en gezonden door den com missaris van het Alexanderveld. De niets kwaads vermoedende dienstbode geeft antwoord op de gestelde vragen, n.l. door wien het pand wordt bewoond, uit welke per sonen het gezin bestaat en wie de buren zijn, welk vragen klaarblijkelijk ten doel hebben poolshoogte te nemen voor gevaarlijke plannen. Reeds zijn verschillende goedge- loovige dienstboden erin geloopen. De politie is echter gewaarschuwd, die dadelijk maatregelen tegen deze gevaarlijke personen heeft genomen. Koffie Van 1 Febr, tot 15 Febr. zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon 46 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie en van 16 Febr. tot 28 Febr. op bon 47 eveneens 0.05 K.G. koffie. Teeken des tijds Te Wormerveer was besloten het politiekorps met vier man te ver sterken. Er werd een advertentie geplaatst, waarbij vier agenten ge vraagd worden op een jaarwedde van f 1200. In 't geheel hebben zich pl.m. 800 sollicitanten aangemeld, onder wie onderwijzers en jongelui met diploma H.B.S. 5-jarigen cursus 1 Diep treurig 1 Een schipper, met zijn vaartuig te Lemmer liggende, verloor verleden week aan een besmettelijke ziekte, zijn vrouw en drie kinderen. Thans zijn hij en de andere drie kinderen door dezelfde ziekte aangetast en in het ziekenhuis te Sneek ter verple ging opgenomen. De onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland hebben thans geleid tot het sluiten van een schikking, die zich ia hoofdzaak bepaalt tot den uitvoer van visch en toefden bare gedachten bij hare afwezige zuster, en telkens zag zij met eenen blik van spijt om. Het inwendige der Annunziata ge tuigt niet van goeden smaak. Integen deel ten spijt van hare fraaie schilde rijen is zij niet onwaarschijnlijk het meest kostbare staaltje vanslechten smaak. Doch is men het eenmaal hierover eens, daD blijft er eene zekere pracht in de overdaad van ornamentatie en verguldsel, die nooit mist indruk te maken op een ongeoefend oog. Langzamerhand, toen de rijkdom vau kleuren en der détails uit het schemerig licht voor hare oogen opdoemde, hel derde het gelaat van Miss Aurelia op. Met kinderlijk ontzag staarde zij van de massieve roodmarmeren kolommen omhoog naar het vergulde en beschil derde gewelf. „Het is prachtig - prachtig hoorde ik haar zachtjes in zichzelve zeggen. „Ik heb nooit zoo iets gezien. Als Mehitabel dat nu eens had mogen zienMaar toen wij het oostelijk gedeelte der kerk bereikt hadden, waar de hooge koepel zich welft boven den schitterenden gouden glans van het hoogaltaar, kon zij niet anders dan in groenten naar Duitschland, waar tegenover een aanvoer van kolen en zout zal staan. Distributie-knoeierijen. Men schrijft uit Zand voort. In de Vrijdagavond gehouden raadszitting is gebleken, dat de ambtenaren der distributie en hun collega's ter secretarie zich schrome lijk bevoorrecht hebben bij de dis tributie van verschillende artikelen brandstof, petroleum, kaarsen, choco- ladereepen, toilet- en scheerzeep. Kaarsen werden o.a. aan kennissen verstrekt te Zandvoort en Amsterdam voor den Kerstboom. In de boeken komen als gefingeerde afnemers firma's voorSprenger Co. be nevens Jc. van der Mije. De eerste naam werd door den directeur, bij onderzoek, toegelicht als Sprenger en consorten. Door den ambtenaar Steen is eigenmachtig, en zonder dat het gevraagd werd, het aantal overuren zijner ondergeschikten aan merkelijk te hoog opgegeven De commissie van onderzoek dringt aan op verwijdering van dezen ambte naar uit het levensmiddelenbedrijf. Zaterdagavond werd in „Ons Huis" een openbare vergadering gehouden, belegd door de afdeeling Zandvoort der S. D. A. P. Ze werd bezocht door honderden mannen en vrouwen van verschillende politieke richting. Nadat het raadslid J. Bramson had gesproken over distributiegeheimen te Zandvoort, werd met nagenoeg algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De openbare vergadering der af deeling Zandvoort, gehouden 18 Jan. 1919. gehoord de besprekingen over de distributie te Zandvoort, van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat er verandering komt in het personeel van het distributie-bedrijf, eischt, als voorloopigen maatregel, de uitvoering van de conclusie der commissie van onderzoek om den hoofdschuldige (den ambtenaar Steen) uit dat bedrijf te verwijderen. Een zuigeling door de moeder verlaten. Verleden week verzocht een dame op het Rembrandtplein te Amsterdam aan een andere dame even haar kind te willen vasthouden, daar zij zich noodzakelijk moest verwijderen. Aan 't verzoek werdgevolg^gegeven. Nadat de dame met het kind een geruimen tijd had gewacht, kwam de moeder echter niet terug. Het kindje werd op het politiebureau Rembrandtplein stomme verbazing staren naar dit schoons. De regen moest hebben opgehouden, want eensklaps schoot een zonnestraal door de bovenramen van den dom en verlichtte de beschilderde zoldering waar glimlachende heiligen en engelen zweefden te midden van wolken. Het licht schonk hun eenen rozerooden, bovenaardschen gloed. Als betooverd bleef Miss Aurelia er naar staren. Iemand raakte zachtjes haren arm aan. „Komt u niet Wij gaan nu naar de sacristie". Zachtjes schudde zij het hoofd, maar zij bewoog zich niet van de plaats, en wij lieten haar daar alleen, terwijl zij maar aldoor bleef staren naar deengelen. Toen wij even daarna terugkwamen, stond zij nog waar zij haar gelaten hadden, maar er lag een zoete glimlach op haar gelaat, alsof zij in werkelijkheid iets van dien hemelschen glans daar in de hoogte had gegrepen. Die vage glimlach speelde nog om haren mond, toen wij in het open daglicht kwamen. II (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1919 | | pagina 2