No. 7. Woensdag 22 Januari 1919 42e Jaargang, Twee Zusters. FEUILLETON. NEDERLAND* Te Genua ontmoetten wij de beide dames Tucker voor het eerst. Een bloot toeval had ons, zooals dat gaat op reis, in hetzelfde hotel bijeen gebracht, maar de beide zusters hadden er zoo hulpeloos uitgezien, en schenen zoo allerkluchtigst misplaatst tusschen de overige logé's, dat eene medelijdende ziel geopperd had of wij haar niet zouden vragen zich bij ons aan te sluiten ter bezichtiging van de paleizen en schilderijen dier wonder- schoone stad. De dames Tucker kenden geen Italiaansch, en namen dus het voorstel met dankbaarheid aan. Bij Mis Mehitabel ging die dankbaarheid echter gepaard met een zekere deftige gereserveerdheid. Miss Mehitabel Tucker was de oudste zuster. Zij was lang en mager, en maakte den indruk van enkel been en zeuuwen te zijn, terwijl van onder hare staalgrijze wenkbrauwen hare scherpe, grauwe oogen even ernstig, om niet te zeggen streng, de gansche wereld i beschouwden als de oogen van een barer Puriteinsche voorvaderen dat in langvervlogen dagen hadden kunnen doen. Eenvoudig reeds uit de uitdrukking dier oogen trokken wij het besluit dat de pas aangekomenen Puriteinsche voor vaderen moesten gehad hebben, zelfs eer wij vernamen dat de beide zusters uit Nieuw-Engeland kwamen. Miss Aurelia verschilde echter veel van Miss Mehitabel. Veel jonger dan hare zuster zal zij niet geweest zijn, en, eens over de vijftig, komen een paar meer of minder er niet op aan, behalve voor de persoon zelf, maar was Miss Mehitabel verouderd, en waren bij dat verouderen hare trekken steeds harder geworden, Miss Aurelia was verwelkt, en terwijl de scherpe trekken harer oudere zuster nooit anders dan gewoon hadden kunnen zijn, zij was blijkbaar beslist knap geweest. Zelfs nu nog was haar gelaat aantrekkelijk, met deD fijnen, puntigen neus en de fraaie lippen waarvan alle jeugd echter reeds lang verdwenen was. Beide zusters wareu ietwat stil, Miss Mehitabel uit eene zekere aangeboren terughoudendheid, en Aurelia uit ver legenheid. Want Aurelia was zoo schuw als een jeugdig bakvischje, en Miss Mehitabel behandelde haar ook bijna als zoodanig, al haar doen en laten regelende met vriendelijke heerschzucht, en steeds van haar sprekende als van „mijn zusje" eene uitdrukking, die, als men lette op de grijze haren van Aurelia, vrij komiek klonk. Aan den anderen kant was blijkbaar Miss Aurelia het eenige zachte plekje in het hart harer zuster. De uitdrukking van Miss Mehitabel's gelaat, de toon harer stem werd zachter, als er van Aurelia sprake was. Er was iets tegelijkertijd belache lijks en aandoenlijks in, deze vrouwen zoo ver van hare gewone, dagelijksche omgeving te zien, en toch zoo blijkbaar geheel in elkaar opgaande, maar buiten dit wisten wij niets van hare geschie denis of eigenaardigheden. Den volgen den dag gingen wij de stad in voor de bezienswaardigheden. Wij bekeken bij de juweliers het filigraanwerk, dat er als kant uitziet, en bij de banketbak kers de geconfijte vruchten, die schier op juweelen geleken, met even groote belangstelling, terwijl wij de schilder ij chtigheid der nauwe straten bewon- derden, maar tevens de v smerigheid ervan met gepast conservatisme ver- wenschten. Eene plotselinge opkomende Aprilbui stortte zich over ons uit, toen wij ein delijk de trappen beklommen die naar de kerk van de Annunziata leidden. De dikke droppels, die op het grauwe plaveisel neerspatten, deden ons in allerijl vluchten onder de beschuttende portiek. Beneden ons, op de driehoekige Piazza, werden haastig parapluies opgestoken rood en blauw, rose, oranje en groen, een mozaïek van kleuren, heel anders dan onze donkere en prozaïsche kleuren in het noorden zoodat in een paar oogenblikken de open ruimte vóór ons veranderd was in eene voortdurend zich bewegende kleurenmengeling, want de regen was hevig. Er ontstond een kort oponthoud, waarin de oude cicerone de leden van het gezelschap telde. Ja, zij waren er allen, behalve een. z/Waar is Miss Mehitabel P" vroeg er een. z/Ik ben hier", klonk het antwoord van buiten de portiek, ,/maar ik kom niet binnen, dank u. Ik zal hier blijven". Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers a 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V. Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjariags-, doodberichten ea de daarop betrekking hebbende dankbetuigisgen, niet meer das acht regels beslaande, voor den prijs van 65 eest De Tel. schrijft Pogingen tot Revolutie Uitgebreide voorzorgsmaatregelen. Na het bezoek van minister Ruys de Beerenbrouck. Donderdagmiddag gebracht aan het gebouw der Bur gerwacht aan het Singel, deden allerlei onrustbarende geruchten de ronde. Toen we 's avonds na het bezoek van den premier eens poolshoogte gingen nemen, bleek, dat de confe rentie gevolgd was door besprekingen tusschen de bestuursleden der Bur gerwacht eenerzijds en den burge meester, den hoofdcommissaris, militaire autoriteiten en vakorgani saties anderzijds. Den volgenden dag werden ten stadhuize nog enkele conferenties gehouden en des avonds hadden op vier verschillende punten der stad vergadeiingen plaats van leden der Christelijke vakbeweging. Op elk dier vergaderingen was een bestuurslid der Burgerwacht tegenwoordig. Van verschillende sectorcomman danten vernamen we voorts, dat de laatste dagen met spoed en kracht de organisatie en de voorzorgsmaat regelen waren ter hand genomen en dat de Burgerwacht geheel gereed was. Een en ander bleek in verband te staan met zeer onrustbarende ge ruchten omtrent een poging om revolutie te verwekken. In Den Haag namelijk zou men een uitgebreid complot op 't spoor zijn gekomen. Een week te voren had in de Haagsche Post een artikel gestaan, waarin gezegd werd, dat op 20 Januari een poging tot revolutie zou worden gedaan. Na dien waren ech- 1 ter bij de generale staf dusdanige gegevens binnengekomen, dat men het alleszins rechtvaardig achtte, ernstige voorzorgsmaatregelen te nemen. Het plan zou geweest zijn, op Zon dagavond in de hoofdstad het post kantoor, de stations, de Nederland- sche Bank, de dagbladbureaux en het gebouw der Burgerwacht te be zetten. Om te voorkomen, dat de telegrafische verbinding met andere steden hierdoor verbroken zou wor den, besloot men op het gebouw aan het Singel een draadlooze installatie aan te brengen, 's Morgens vroeg was reeds zoo'n installatie op de Neder- landsche Bank gereed. In sommige gedeelten van het gebouw werden prikkeldraadversperringen aange bracht en betrouwbare manschappen ingekwartierd, die de strenge order hadden, het gebouw tot het uiterste in handen te houden. Ook het hoofdkwartier der Burger wacht was op diezelfde wijze ver sterkt. 's Nachts was daar een vendel gewapende burgerwachts gelegerd, gereed om in te grijpen, ais dit noodig mocht blijken. Zoo waren nog tal van voorzorgsmaatregelen genomen. O.a. was het plan, de dagbladbureaux op Zondagavond met militairen te versterken. Zooals gezegd, we waren van die voorbereidselen reeds eenigen tijd op de hoogte, maar besloten hieraan op een wenk van de Amsterdamsche overheid geen publiciteit te geven. Nu we echter van het Haagsche Correspondentiebureau berichten krijgen over arrestaties van verdachte vreemdelingen in de residentie, mee- nen we, dat van hoogerhand geen prijs meer op de stilzwijgendheid der pers wordt gesteld. Bovendien schij nen nader verkregen inlichtingen er op te wijzen, dat, dank zij de scherpe contrê e en de uitgebreide voorzorgs maatregelen, men van revolutionaire zijde besloten heeft, yan de plannen voor Zondagavond af te zien. Wat niet wegneemt, dat de stedelijke overheid alhier op alle eventualiteiten is voorbereid. In tegenstelling met Vrijdag, droeg de beurs gisteren daD ook een minder flauw karakter. Het schijnt overigens, dat hier, evenals in Den Haag, arrestaties van verdachte vreemdelingen te wachten zijn. De politie-autoriteiten te Rotterdam zijn, wat de agitatie der Bolsjewiki betreft op alle eventualiteiten voor bereid. Da strijd tegen de onge- wenschte vreemdelingen wordt met een vaste hand gevoerd. Gisteren werden niet minder dan 200 vreem delingen naar 't hoofdbureau gebracht. Een groot aantal van hen bestond uit Russen, wien het vergund is hier te blijven wachten tot het tweede transport vertrekt. Onder hen zijn ook vele Israëlieten wien vergund was, in verband met de pogroms hun vertrek uit te stellen. Een 40 tal vreemdelingen bleek te behooren tot de niet-gewenschte gasten. Heden morgen zijn 19 naar Bergen gebracht de overigen gaan naar Wieringer- schans, Ook hield de politie eea groot aantal Duitschers aan, die te voet over de grens waren gekomen en zich niet in het bezit der papieren, vereischt door het Rijksp, ssenbureau, bevonden. Dezen zijn heden naar Zevenaar gebracht om over de grens te worden geleid. Talriik waren de vrijwillige mede- deelingen die de politie bereikten, over verblijfplaatsen van ongewensch- te vreemdelinge». Die mededeeliogen leidden reeds tot het opsporen van zeer ongewenschte elementen. De vreemdelingen-razzia wordt heden nog voortgezet en zal zoo lang duren, tot de geheele stad gezuiverd is. Vermeldenswaard is nog, dat velen, in het bezit van broodkaarten werden gevonden waarvan zij de herkomst niet konden aantoonen. Wittebrood. Naar de N. Ct. meldt, zal begin Februari wittebrood van zoodanige qualiteit worden geleverd, dat het ongeveer gelijk is aan dat van vóór den oorlog. De samenstelling zal bestaan uit 50 pet. Amerikaansche tarwe, 37'/a pet. inlandsche tarwe en I21/» pet. rogge. Het aardappelmeel, dat aan het tegenwoordige brood zijn min aan- genamen smaak gaf, zal dus niet meer voor de samenstelling worden gebruikt. Bezuiniging op het broodrantsoen. Naar Het Volk meldt, wordt door de betrokken autoriteiten overwogen, of en in hoeverre het wenschelijk is door vermindering van het aantal uit te reiken aanvullicgsbroodkaarten een bezuiniging op het broodverbruik te verkrijgen. Overeenkomstig de gedachteregeling zouden o.a. ook krankzinnigen niet meer voor een aanvullingsbroodkaart in aanmerking komen. De Haagsche Post verneemt, dat de familie Hohenzollern hier te lande tegenwoordig 15 20 millioen mark heeft liggen, en de familie Habsburg 100 a 110 millioen kronen. Het geheele roerend vermogen van den ex-keizer, voor zoover dat

Volksblad | 1919 | | pagina 1