Winter- 1 BIOSCOOP-VOORSTELLINGEN, GRAVIN HELLA SIERSPELDEN, STOOlMACHiiiS bij W. van Aken. FREULE OVERMOED defilmom 3gl"SLThe' lach"" KINDIRMATIMÉE. UIT DEN VREEMDE. Burgerlijke Stand van Goey. ADVERTENTIEN. Bij inschrijving te koop bij W. VAN AKEN. Opening kalf 8 uur. Begin om 8 uur, Booiëteit O. Vsw Goes. Ontevredenheid in België. In een Kamerzitting met gesloten deuren zijn de interpellaties van ver scheiden socialisten aangaande de agitatie in den lande tengevolge van de huidige gebeurtenissen zoomede de houding van bepaalde liberale en katho lieke bladen behandeld. De minister-president erkende, dat de houding betreurenswaard is. De regeering wil dan ook persvertegen woordigers bij elkaar roepen, om de aandacht te vestigen op de verant woordelijkheid der vertegenwoordigers van de openbare meening. Katholieke afgevaardigden stelden als geneesmiddel voor, de verkiezingen uit te stellen. De liberalen deden een beroep op de Kamer, om de afspraak te eer biedigen, die ten grondslag ligt aan de overeenstemming tusschen de partijen, door de rede des konings geschapen. Zij wezen op de aansprakelijkheid dergenen, die zich aan de inlassing van de daarin vervatte beloften zouden trachten te onttrekken. Berlijn heeft voor het eerst sedert twee weken een rustigen dag gekend. De schietpartijen en de gevechten hebben opgehouden. De regeering treft krachtige maatregelen tot ont wapening. Op dezen grond zijn ge- heele stadswijken door geheele ketens van militaire posten afgezet. Vooral de bruggen worden nauwkeurig be waakt. Hier en daar ziet men een bord met het opschrift„halt I Wie verder gaat wordt doodgeschoten 1" De voorbijgangers worden hier aan gehouden en gefouilleerd of zij geen wapenen bij zich hebben. Heden zijn opnieuw troepen ter handhaving van de orde te Berlfjn aangekomen. Volgens De Vliegende Activist, een blaadje dat als vroeger de Libre Belgique, onder Duitsch bewind, thans gop een geheime plaats wordt gedrukt en uitgegeven, en waarvan zelfs exemplaren over de post naar Nederland worden gezonden een bewijs, dat ook onder de postambte naren in België activisten schuilen, die clandestien het blad onder de poststukken opnemen zal de ope ning der Gentsche Hoogeschool, welke door de Belgische autoriteiten ts vastgesteld op 21 Januari a.s., niet zonder demonstraties der activisten afloopen. Men vreest zelf voor relletjes. De zending naar België. Gedurende het banket, aangeboden aan de Nederlandsche zending, heeft de Koning een toespraak gehouden, waarin hij de Koningin der Neder landen bedankte voor haar kiesche attentie door het zenden van de missiehij voegde daaraan toe een herinnering aan den ouden roem van Nederland. België en Nederland zijn vereenigd door intellectueele en economische banden, welke dagteekenen van de eerste tijden hunner geschiedenis en die in de toekomst nauwer zullen worden aangehaald. Het publieke en het private leven van de beide volken berust op de liefde voor vrijheid, ijver en eerlijkheid in den handel. De aardrijkskundige ligging van beide landen maakt hen om zoo te zeggen solidair. Men zou moeilijk kunnen vatten, dat het eene de vrij heid zou behouden, indien het andere geknecht zou wezen. Mijn landgenoo- ten begrijpen zeer wel deze gemeen schap van belangen, welke door de natuur is geschapenbun leven digste wensch is, het Koninkrijk der Nederlanden dagelijks in kracht en in voorspoed te zien groeien Bij de vriendschap, die de Belgen voor het Nederlandsche volk gevoe len, voegt zich een gevoel van leven dige dankbaarheid voor de ontvaagst, die honderdduizenden uitgewekenen op den Nederlandschen bodem ge vonden hebben. De Koning spreekt vervolgens over het werk, dat er door de Nederlandsche diplomaten ea ambtenaren van het Spaansch-Neder- landsche comité volbracht is, ten einde de bevolking van België voor hongersnood en de ellende der op vorderingen en de deportatie te be hoeden. Tea slotte geelt de Koning uiting aan de dankbaarheid van het Belgi sche volk en zegt dan zult niet nalaten aan de Koaingin te zeggen hoe zeer wij haar erkentelijk zijn voor haar vriendelijke attentie en tevens zult u haar de wenschen overbren gen, die wij voor het geluk van het koninklijk gezi<3 en de welvaart van Nederland koesteren, Jhr. Ruys dankte den Koning voor de ontvangst In België en gaf de verzekering, dat hij de wenschen van Z. M. aan koningin Wilhelmina zou overbrengen. In den kreis Moers zijn tal van personen wegens handelingen in strijd met de voorschriften van den commandant der (Belgische) bezettingstroepen gestraft met geldboeten van 200 tot 1000 francs of 14 dagen tot 4 maan den gevangenis, o.a. wegens vervoe ren van brieven van den eenen Rijn oever naar den anderen, het onjuist opgeven der postduiven, het niet in het bezit zijn van een behoorlijke legitimatie, het niet inleveren van vuurwapenen enz. Ofschoon de opstand te Berlijn geheel onderdrukt is, gaan de mili tairen voort vrijwilligers op te roepen. Donderdagmorgen deden zij een oproep om vlammenspuiters en vrij willige automobilisten. Het is te begrijpen dat menigeen eenigszins ongerust wordt bij deze militaire krachtsontwikkeling. Liebknecht doodgeschoten. Rosa Luxemburg gelyncht. Liebknecht is na zijn arrestatie doodgeschoten. Hij had reeds van het publiek, toen hij in den auto zat, een bloedige wonde in het gelaat gekregen. Een auto zou hem naar de gevan genis in Moabit brengen. Onderweg kreeg de wagen een mankement. De aanvoerder van het corvet vroeg toen aan Liebknecht oi hij in staat was dea tocht te voet voort te zetten. Liebknecht bevestigde dit. Onderweg trachtte hij echter te ontsnappen. De soldaten riepen hem toe stil te houden. Liebknecht liep echter door en toen werd op hem geschoten. Een kogel trof hem in den nek en hij viel onmiddellijk dood neer. Rosa Luxemburg is na haar arres- tatatie door het publiek [gelyncht. Het moet daarbij op beestachtige wijze toegegaan zijn. Men moet betreuren, dat deze twee uiterst pijn lijke geschiedenissen zijn voorgeko men, daar te vreezen staat, dat er munt uit zal worden geslagen tegen de regeering. Deze laat reeds mede- deelen, dat een ondersoek gedaan wordt naar de schuldigen. Rosa Luxemburg werd na haar arrestatie naar het Eden Hotel ge bracht. Daar de menigte echter op drong werd zij per rijtuig verder gevoerd. De menigte herkende haar evenwel, trok haar uit den wagen en mishandelde haar vreeselijk. Het was niet mogelijk haar te hulp te komen. Ook zij schijnt dood te zijn. Het rijtuig, waarin zij vervoerd werd, werd ledig in het kanaal gevonden men weet niet waar haar lijk is. De Vossische Zeitung schrijft over den moord Het einde, dat de beide leiders der Spartacusbeweging, Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg, hebben gevonden, wekt allereerst, boven elke andete overwegiug uit, een zuiver meoschelijke aischuw. Geen, nog zoo rech'maiige veront waardiging des volks tegen de aan stichters der jongste, betreurenswaar dige gebeurteuissen. vermag de lynch- rechtspraak te rechtvaardigen, gelijk deze op Liebknecht is beproefd, doch op Rosa Luxemburg met de meest stuitende en afschuwelijke gruwelijk heid is gepleegd. Om het even wie deze handelwijze heeft getroffen, men moet zich met een huivering van de bizondeiheden afwenden en er in naam der menschheid tegen protesteeren. Kari Liebknecht ea Rosa Luxemburg hebben zoo zwaar ge zondigd als maar denkbaar is, doch slechts een ordelijk gerecht had over hun stiaf te beslissen. Zijn taak had het geveest ze voor de toekomst onschadelijk te maken, niet echter een gruwelijke wraak op ze te nemen. Dit gerecht zou bij zijn uitspraak niet buiten beschouwing hebben ge laten dat Liebknecht een idealist is geweest, die ia den draag zijner missie heeft geloofd en dat hij niet pas sedert heden en gisteren, doch onder den dwang der herinnering aan zijn grooteren vader een taak van zich heeft geëischt, waartegen wel is waar zijn taaie wilskracht, doch niet het peil eu de kracht, van zijn geest waren opgewassen. Ook Rosa Luxemburg verdient niet als een gemeene misdadigster te worden afgemaakt. Zij heeft on gewone geestelijke eigenschappen bezeten, in veel grootere mate dan Liebknecht. Zij was een vrouw van ernstige wetenschappelijke beteekenis en het zal nimmer geheel te be grijpen zijn, dat zij zich bij zulk een aanleg door haar al te heftig gevoels leven op den weg van den verderfe- lijken waanzin kon laten meesleuren. De liberale pers veroordeelt natuur lijk algemeen de daad, wat men helaas van de rechtsche bladen niet kan zeggen. Heel kort is het oordeel der Freiheit, die slechts zegtdat is de vrucht van de gewelddadige politiek van Ebert—Scheidemann Landsberg, de vrucht der geweten- looze ophitsing van de Vorwarts en zija burgerlijke handlangers, dat is het werk van Noske en zijn bevel hebber Reiuharcl. Over hen komt het bloed. Het Duitsche proletariaat zal over hen het vonnis uitspreken. Kerkelijke Zaken. Geref. Gemeente. (tusschen de twee poorten) Zondag 19 Jan. Voormiddag 91/» uur, 's namiddags 2 uur en 's avonds 6 uur Leeskerk. Leger des Heils. Zondag 19 Jan. Voorm. 7 uur Bidstond. 10 uur Heiligingssamen komst. Namiddag 2.30 Marschsamen- komst. !s Avonds 7.30 Verlossings samenkomst. Vsn 1517 Jan. 1919. Huw.aangifte: 17, Cornells Verrfjser, 39 j„ wetfn. van Adrians Booze en Jacobs vac Gemert, 38 j., wad. van Anthonie Willam Meyer. Gehuwd 116, Isak van dan Boogaart, 22 jj.m. ei Maatje Sehrgver, 20 j j.d.16, Pistcr van Sabben, 27 j jm. en Piatsrnelia Barcoziaa Badet, 23 j., jd. Ts Axel overleed in haren Heer an Heiland, on se veel geliefde schoonzuster, Mejuffrouw NEELTJE VAN DEN BROEKE, weduwe H. Harinok, la dan leeftijd van 50 jaren. Goes, 15 Januari 1919. M. H. HARINCK. J. C. HARINCK— Van aspbbkn Vsrvennk. staande langs don Havandyk van Goes naar Wilhelmlnadorp. Conditiën te vernemen en biljetten in te leveren vóór of op 25 Januari ten kantore van den Directeur van den Wilhelminapolder bg Goes. Contra-revolutie te St. Petersburg Volgens de »Rhein Westfael Ztg.c maakt de pers te Helsingfors van groote hongeroproeren te St. Peters burg gewag. Tienduizend half ver hongerde menschen betoogden tegen de radenregeering en riepen om brood. De ongeregeldheden werden met geweld van wapenen gefnuikt. handen, raws huid, springende b lippen. Gebruik PUROL. Doos - 30 ea 60 ct-Bg Apoth en Drogisten. PRACHTVOLLE COLLECTIE MET MODELLEN. ZATERDAG 18 en ZONDAG 19 JANUARI 1919 wederom groote MET SCHITTEREND PROGRAMMA. Aangrijpende Levenstragedie in 5 acten. EEN PROGRAMMA OM TE ZOENEN. Zaterdagmiddag bij voldoende deelname Aanvang half drie. Cassaopening half twee. Aanbevelend, De Directie Bellamy-Bioscoo]», Vllssingen.

Volksblad | 1919 | | pagina 3