Centrale Keuken te Goes. burgerwacht op zal geven. Wat au gevormd wordt ia geen sol daterij). Militaire oefeningen zullen er niet aan verbonden worden. In de eerste plaats is het doel van 't vormen dezer wacht 'n moreelen invloed nit te oefenen doordat kenbaar wordt, dat een deel der burgery zich beschikbaar •telt voor de handhaving der orde. Het zal natuurlek zyn nat hebben, d«t ook s$, die bekend zfjn met het haateeren van wapenen zich aan melden. Hoe deze burgerwacht zal worden georganiseerd, zal nader worden be kend gemaakt. Yamosdeljjk zal een commissie uit de burgerij met den aan te wQsen commandant deze zaak regelen in overeenstemming met da aangifte. Het comiré van actie dat in Nov. vorig jaar hier opgericht is, zal aan staande Dinsdagavond een groote vergadering beleggen in de sociëteit V. O. y. alhier, om in Goes definitief een burgerwacht op te richten. Nadere bijzonderheden volgen nog. Afgifte militairs sohobnkn. De commissie belast met de nitreii king van militaire schoenen, maakt bekend, dat voor ben, die bovenga- noemde schoenen Ihebben aangevraagd Zaterdagavond van 6 tot 8 uur op de bovenzaal der Korenbeurs gelegen heid bestaat tot passen. Da schoenen worden afgegeven tot den prjjja van f8,— a contant. Zfi, wier beurs niet toelaat Zater dagavond te betalen, worden aange raden toch te komen passen, daar dan een briefje aan de schoenen zal wor den gehecht. Da schoenen zullen dan nog «enigen tijd bewaard worden. Waar echter de afrekening met het BIjk ten spoedigste moet geschieden, worden de laatstee aangeraden binnen een maand de schoenen ai te halen, op een avond, dat wederom schoenen worden afgegeven. Zij, die zich niet schriftelijk hebben opgegeven en alsnog een paar schoe nen wenechen, kunnen zich sehrifte: lijk aanmelden onder vermelding van naam en domicilie nummer. Da briefjes moeten ingeleverd worden is de witte bus (mat opschrift melk) onder de kap van het politiebureau tot uiterljjk Woensdag 22 Januari. Bij te groote aanvraag behoudt de commissie zich hst recht voor de schoenen toe te wijzen aan hen, die naar haar meening 't meest behoefte er aan hebben. Van het Rgkskantoor voor huiden en leder werd bericht ontvangen, dat met het oog op den geriagea voor raad leder en looistoffan slechts een gedeelte van het toegezegde zoolleer voor het eerste kwartaal kan worden toegewezen, Evenwei bestaat er eenige hoop, dat door bovengenoemd kantoor nog een klein gedeelte zal worden toege wezen. Door de commissie zal, vooral mot het oog op het ongunstige jaar* getQde, verzocht worden, voor het eerste kwartaal alsnog een aanvulling te verkrijgen. Het blijft echter raad zaam met schoenwerk zoo spaarzaam mogelijk te sjjn. met 71 m en 57 vr. is 128, vertrek 295 m. en 291 vr. is 586. Samen 366 m. en 348 vr. is 714. Totale vermeerdering ovar 1918: 40 m. en 68 vr. is 108. De bevolking bestond dus op 31 December 1918 uit 3801 m. en 4077 vr. is totaal 7878 inwoners. Geslaagd, Heden slaagde te 'a Gravenhage voor het examen klerk by de Departe menten van Algemeen Bestuur onze vroegere stadgenoote mej. Marie E, den Herder. Menu van 20 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Jan. tot 25 Jan. 1919. Zuurkool met aard appels en vleesch. Erwtensoep met vleesch Haché met aardappels. Snijboonen met aard appels en vleesch. Rijstepap. Knolraap met aardap pels en vleesch. Centrale Keuken. Gedurende hei seizoen 1918 zyn door de Gemeenteiyke Centrale Ksu1 ken alhier afgeleverd 132664 porties. Het grootste verbruik was in de maand Juli en wel 20226 en het kleinste verbruik in da maand Nov. en wel 4833 porties. Op het distributiebareau te Zutfen zijn 4500 boterkaarten gestolen. De aangehouden bolsjewiek 1 De te Oldenzaai aangehouden bolsjewiek bevindt zich nog steeds daar in hechtenis. Wij vernemen, dat hij papieren bij zich had, o.a. van een Joodsche arbei dersvereniging te Rotterdam. Ook zijn twee passen voor andere personen op hem bevonden, die wellicht nog zullen volgen, hetzij over Oldenzaai of een andere grensplaats. Verder zijn in zijn bezit gevonden verschil lende papieren, welke hoogstwaar schijnlijk nog meer arrestaties zullen ten gevolge hebben in ons land, België, Engeland en Frankrijk. Deze papieren waren overal in de kleeren van den gearresteerde ver borgen! Hij heeft getracht hiervan eenige in een W. C. te verdonkere manen, echter zonder resultaat. De bolsjewistische roof en aan randing De huisknecht van den Russfschen kolonel Aoué in de Beeklaan te 's Gravenhage, een Pool, was een tengere man, die dus door de boeven gemakkelijk kon worden overmand. Zijn vrouw had dienzelfden och tend een brief ontvangen, waarin zij uitgenoodigd werd, zich te Rotterdam aan een bepaald adres te vervoegen. Zij had aan dit verzoek gevolg ge geven. Niet onwaarschijnlijk was dit met vooropgezette bedoeling gebeurd. Bevolking. De bevolking dezer gemeente be droeg op 31 December 19173761 m. en 4009 vr., samen 7770 inwoners Zg vermeerderde door: geboorte met 99 m. en 82 vr. is 181, vestiging met 307 m. en 334 vr. is 641. Samen 408 m. en 416 vr. is 822. Zg verminderde dooroverigden In de jongste gemeenteraadsver gadering te Schoonhoven is het zeer rumoerig toegegaan. De heer Kort land sprak zijn groote verontwaar diging uit over een door raadslid Regtdoorzee Greup verspreid strooi biljet, waarin het college van B. en W. en de wethouder der bedrijven werden verdacht gemaakt. De heer Kortland verzocht den voorzitter, de vergadering te schorsen, om den heer Greup de gelegenheid te geven zijn verdachtmakingen om te zetten in beschuldigingen. De heer Greup gaf aan deze uit- noodiging geen gevolg. Op voorstel van den heer Kort land heeft de raad daarop met al- gemeene stemmen de volgende mo tie aangenomen „De raad, gehoord de discussies over het strooibiljet, opdertcekend door W. F. H. P*.egt- doorzee Greup en eenige dagen geleden te Schoonhoven verspreid spreekt zijn afkeuring uit over de wijze, waarop het college van B. en W., de wethouder der bedrijven en de brandstofïencommfssie worden belasterd en verdacht gemaaktacht dit niet in het belang van de ge meente, maar zeer in strijd daarmee spreekt zijn verontwaardiging uit over het feit, dat nu de gelegenheid aan den heer W. F. H. Regtdoorzee Greup wordt gegeven, zijn verdacht- makicgeu om te zetten in beschul digingen, nu echter niet gedekt door art. 47 der Gemeentewet, hij daar mede in gebreke blijft; acht hem daarom te zijn een lafaard en gaat over tot de orde van den dag. De Amsterdamsche politie is een uitgebreide knoeierij met levensmid delenbons, waarbij een koopman, winkeliers en meisjes van het distri butiebureau betrokken zijn, op het spoor gekomen. De hoofddader, de koopman, S. is ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Zooals bekend is, dient de winke lier op het distributiebureau cou verten in, waarop vermeld staat het aantal bons, dat hij voor regeerings- kruidenierswaren ontvangen heeft. Naar gelang de hoeveelheid van deze opgave, ontvangt de winkelier dan weer zijn nieuwe waren. Nu is gebleken, dat de hoofdver dachte jeugdige ambtenaren en amb- tenaresjes van het bureau op de Keizersgracht bij de Utrechtsche- straat, omkocht, en zoo gedaan wist te krijgen, dat dezen lusschen de reeds gecontroleerde enveloppen andere schoven, die geen bons be vatten, doch wel een valsche opgave van het debiet van den winkelier. Het gevolg hiervan was, dat de winkelier dus niet alleen zijn bons hield, en niet inleverde, doch tel kens een grooter hoeveelheid levens middelen kreeg dan waarop hij volgens de distributie recht had. Gebleken is, dat bedragen van f 700 en f 80 aan de jonge distri butiebeambten gegeven werden om hun medewerking tot het geknoei te krijgen. Rijksduurtetoeslag voor protestant- sche en R. K. geestelijken De Minister van Financiën is be reid te overwegen of er termen be staan aan de predikanten en R. K. geestelijken een duurtetoeslag op hun tractement te geven en c.q. te be vorderen dat de benoodigde gelden bij suppletoire begrooting worden aangevraagd. Dubbele moordaanslag. Woensdagmiddag is de 35-jarige W. Eergman, wonende te Nijmegen, in zijn woning door zijn kostganger R. met een mes levensgevaarlijk aan den hals verwond. De dader keerde zich vervolgens tegen Bergman's vrouw en bracht haar een snede in de hand toe, waardoor de pezen van vier vingers werden doorgesneden. In het St. Canisius ziekenhuis werd de vrouw verbonden en de man ter verpleging opgenomen. Toen de inspecteur ie klasse de heer Van de Pool den dader arres teerde was de man licht beschonken. Drankmisbruik zal aan het gebeurde derhalve wel niet vreemd zijn. Haagsch boljewisme In verband met het door de Haagsche Post meegedeelde omtrent voortdurende propaganda der bolsje- wiki hier te lande wordt vernomen, dat ook de Haagsche politie wel degelijk op de hoogte is van ver schillende verzamelplaatsen van bols- jewiki, o.a. te Scheveningen. Het feit, dat op de vele vergaderingen, die voornamelijk te Scheveningen worden gehouden, veelal Russisch en Poolsch wordt gesproken, maakt het zeer moeilijk voor de recherche om op de hoogte te blijven, daar men voornamelijk op tolken is aan gewezen, van wier betrouwbaarheid men niet altijd verzekerd is. Wat betreft een vernieuwde revo lutiepoging op 2o Januari e.k. was men reeds ingelicht, doch men is overtuigd, dat men zich hierover niet al te ongerust behoeft te maken. De Hagenaar, ook de Haagsche arbeider moet van revolutie niets hebben de Haagsche politie is betrouwbaar en is na de November-dagen steeds actief gebleven, om elke bron van gevaar uit te roeien of te bewaken. Vermoedelijk zullen binnenkort weer 2000 militaire hulpcommiezen aangesteld worden ter bestrijding der in den laatsten tijd weer toenemende smokkelarij. Poging tot vergiftiging Er heeft zich in de Nieuwe Meer een geval van vermoedelijke ver giftiging voorgedaan Zaterdag gaf een vrouw haar man boterhammen mee voor zijn werk, maar zij smaakten hem niet. Toen hij ze bekeek, bleken er luciferskop pen tusschec te zitten. Hij deed aangifte bij de politie, doch de vrouw ontkent iets er van af te weten. 'n Mooi resultaat. Een bediende van den heer Van H. te Amsterdam, had een bedrag van f 5057 op het Beursplein aldaar verloren. Een advertentie in het »Nieuwsbladc had tot resultaat, dat het bedrag door dec eerlijken vinder terugbezorgd werd. Eere wien eere toekomt. Granaat gesprongen Te Bladel (Noordbrabant) wilde sergeant Brandts uitleg gegeven van een handgranaat, toen deze door een nootlottig toeval losbarstte, niettegen staande er het woord „gedemonteerd" op stond. De huisgenooten van den kunst schilder Gindra waren toevallig allen aanwezig in de keuken. De ruiten barstten, terwijl de meeste huisgenoten vrij hevige kwetsuren be kwamen. Sergeant Brandts was verwond aan oog, armen en beenen en voor het behoud van zijn leven vreest men het ergste. De stemming in Brussel Een aanzienlijk Nederlander,lid van de Eerste Kamer, kwam de vorige week een restaurant in Brussel Bin nen. Hij zat een oogenblik, toen een chef op hem toetrad met de vraag Is meneer vreemdeling En dan verder Sué-dofs, Danofs Neen, Hollander, antwoorde onze senator. Zou ik meneer dan mogen verzoe- ken ons gebouw te verlaten. „Boches" j worden hier niet toegelaten. 't Restaurant waar dit gebeurde is één der eerste van de Belgische hoofd- stad. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 18 Jan. tot en met 24 Jan. 1919 Op bon 53, 2 ons Erwten of Capucijners 54, 1 ons Boonen. 55, 1 ons Rijst. 56, I5 ons Jam. 57, 21/» ons Suiker, i» 58, A ons Vermecelli. 59, 1 ons Kaas. 60, 1 stuk Chocolade. 61, J/4 K.G. Ammoniak. (Flesch meebrengen.) 9, vleeschboekje 2 ons vleesch. 15, 16, 17, 18, Aardappelen. ZoNDAGILUITING APOTHBKHN. Zondag 19 JaGuari zal de apotheek van den heer La Porie voor het pu bliek zyn opengesteld.

Volksblad | 1919 | | pagina 2