No. 6. Zaterdag 18 Januari 1919 42® Jaargang. Zijn eerste dolle streek. Ons economisch belang. 3 F E MIL t E TON. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers k 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h. Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regel worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer daa acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. Gedurende den oorlog heeft in ons land en in de eerste plaats bij onze vorige regeering de meening bestaan, dat wij in elk opzicht moesten beproeven, om met beide oorlogvoerende partijen op goeden voet te blijven, of tenminste om aan geen enkele dier partijen te veel aanstoot te geven. Op han delsgebied was daarvan een gevolg, dat wij, als wij de eene of andere waar naar rechts uitvoerden, het zelfde in even groote hoeveelheid ook naar links moest gezonden worden. Men noemde dat „onze economische neutraliteit" en was daarbij van oordeel, dat wij, als we anders deden, niet neutraal zouden zijn. Lang geleden reeds hebben we in dit blad gezegd, dat wij er anders over dachten. Wij konden er geen schending onzer neutraliteit in zien, als wy andere en meer goederen naar den eenen dan naar den anderen kant zonden, ja, zelfs niet, al hadden we met ééne der oorlogvoerende partijen handel gedreven. We wezen er destijds reeds op, dat in ons oog onze grootste belangen aan de zijde der geassocieerden, en niet aan den Duitschen kant, lagen. De uitkomst heeft ons in het gelijk gesteld. Dit wordt nu zelfs erkend door velen, die vroeger maar steeds in Duitschland ons grootste belang zochten. Dezer dagen schreef het Handelsblad hier over een zeer lezenswaardig artikel. „De economische neutraliteit, zoo heet het daar, moet voortaan geheel tot het verleden behooren. De we relddistributie is thans geheel in handen der geassocieerden. Zij legt een zwaren druk op onze vrijheid en zal dit nog wel langen tijd blij- dooe ERNST CLAUSEN. „Prosit, Neptunusriep Frans en slingerde de ledige flesch van zich, zoo dat zij een heel eind ver in het water terecht kwam. „Prosit!" riep Joachim, met zijne muts zwaaiend. Plotseling stond het heele gezelschap op. Joachim zag duidelijk hunne ver baasde gezichten en barstte in lachen uit, omdat de kadet van louter ver bazing vergat zijnen mond dicht te doen. De zeeofficier liep naar het strand en riep door zijn holle hand „Hei, Joachim, ben je heelemaal bezeten „Hoera antwoordde Joachim, zon der van koers te veranderen. De eerste golf uit de open Noordzee gleed zacht onder de kiel door. ven doen. Vermoedelyk zal zij nog wel van een minder gunstige stem ming tegenover het Duitsche rijk blijven blijk geven. Zij is een uit vloeisel van het oorlogsstelsel der geassocieerden. Als zoodanig was er totnutoe voor ons daarin geen plaats en moesten wij ons ermee tevreden stellen, bij afzonderlijke overeenkomsten het voor ons noo- dige te bedingen. De bepalingen dier overeenkomsten, drukkend als zij zijn op onze vrijheid, schijnen even zoovele vernederingen, die wij ons. omdat wij klein zyn en zwak, moeten laten welgevallen. Wij moe ten nu echter trachten, daarin ver andering te brengen, en we kunnen dat wellicht, wanneer wy ons her inneren, dat ook wij door ons koloniaal bezit onder de groote voortbrengers der wereld behooren. Met het oog daarop kunnen wij trachten, mede-geassocieerde te worden voor verschillende produc ten inplaats van afzonderlijk mede contractant. Dit is niet onmogelijk want nu reeds zullen wij een plaats in de internationale vetcommissie krijgen, daar wy een groot voort brenger zijn van vetgrondstoffen (uit Indië). Lukt ons dit, dan zullen weliswaar de belemmeringen onzer vrijheid, die een noodzakelijk gevolg zijn van het stelsel der werelddistributie, niet veel minder worden maar dan wordt onze toestand toch gunstiger, omdat wij dan medewerkers van de andere volkeren worden, die zich evenzeer ernstige belemmeringen hunner vrijheid moeten laten welgevallen, ter wille van aller gemeenschappe lijk belang. Maar dan moeten wij ook openlijk als mede-geassocieerden aanbieden en ons geheel losmaken van onze herinneringen aan onrechtmatig ons „Strijk het zeil, Joachim hoor je Neem de riemen Zóó kau je niet terug. Bijdraaien Gauw De oudste Holm vergat in zijne ontsteltenis dat Joachim met de riemen toch niets had kunnen aanvangen, zelfs indien de oude Maarten ze in de boot gelaten had. Joachim lachte stil. Laat hem nog maar een beetje in angst zitten op het goede oogenblik zou hij wel bij draaien. „Jo a chim, strijk het zeil!" Hij keek om en zag dat zijn broer in de achter gebleven boot sprong en dat het zeil er van geheschen werd- „Hoera, Krijg mij Hij klemde het roer tusschen arm en borst en drukte het nog vaster aan. Wat bekommerde hij er zich om, dat de lichte notedop nu al als een veulen de golven op en af sprongHij dacht er zelfs niet aan. -Hij was als in een roes.... Voor hem de zee, achter hem zijn vervolgerHeerlijkDat was als Ali, de vrijbuiter, die voor de Engelsche brik het ruime sop koos opgelegde vrijheidsbeperkingen en aan ons streven om „economisch neutraal" te blyven. Al gaan wij dan op die manier beproeven, in het schuitje der geassocieerden meetevaren, dan wil dit niet zeggen, dat wij onze economische betrek kingen tot Duitschland geheel moe ten verbreken. Maar alleen ons eigen belang moet ons richtsnoer zijn en zeker niet een misplaatst eergevoel, als zou het ons onwaardig zijn, om thans, nu Duitschland machteloos is, ons meer te wenden tot de geassocieerde mogendheden dan tot den verslagen vijand. Voorloopig kan nog niemand bij benadering zeggen, wat er van het voormalige Duitsche rijk zal worden. Ongetwijfeld zal de toekomstige positie van het Rijnland met onze economische belangen in nauw ver band blijven. Maar zooveel staat wel vast, dat ook in dit opzicht de leiding voorloopig berust bij de geassocieerden. Ook op dien grond moet ons streven naar samenwer king zich naar den geassocieerden kant richten. „In één woord, zegt het Handels blad nu verder geen van-dag-tot dag-politiek, geen politiek van ge voel, uit den oorlogstijd overge houden geen afzonderlijke overeen komsten; maar doelbewuste politiek, gericht op actieve deelneming onzer zijds aan de werelddistributie". Juist. Omdat wij als groote kolo niale mogendheid heel wat hebben aantebieden, wat voor de wereld distributie van hooge waarde is, kunnen en moeten wy onze stem laten hooren, waarnaar stellig ge luisterd zal worden. Dit wil niet zeggen, dat dan paradijsachtige toestanden voor ons zullen ontstaan. Integendeel, wij zullen de lasten en ongeriefelykheden, die de wereld- Met steeds grooter heftigheid sloegen de golven tegen de planken van het lichte vaartuig, maar Joachim lette er niet op. Ha, dat was een tocht En het sproeiwater vloog hem in glinste rende schuimvlokken over het gloeiend roode gezicht. Omziende ontwaarde hij de andere bootzij had nog geen voet breed gewonnen, want het was eene zware barkas. Zou hij nu maar een eind maken aan de pret Neen, nog tegen die volgende golf op, die daar aankwam met den sneeuwwitten kam, dan zou hij wenden. Doch toen de golf als een zwart blauwe muur kwam aanzetten, ging hem eene koude rilling over het lijf. Die zag er nu toch zoo onhtilspellend donker uit, met den dansenden witten zoom er boven, zoo dreigend en geweldig Misschien had hij zich toch wat te ver in zee gewaagd Zijn adem stokte toen hij in zijne jol tegen den watermuur opvloog. Maar daar kwam alweer eene golf aangerold, en daarachter nog eene, en nog eene, en nog eene. Hij raakte er distributie meebrengt, gelaten heb ben te dragen. Doch wij dienen daarbij te bedenken, dat dit nood- i zakelijk is voor het belang van 1 allen. En vooral moeten wij niet meenen, dat wij alleen voor die X onaangenaamheden staan. Alle andere geassocieerden hebben het 1 waarlijk niet beter. JNEDERLAND. Goes. Bij het Gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat de gemeente Goes niet in aanmerking komt voor de distributie van goedkoop paarden- en scbapenvleesch, aangezien dit alleen bestemd is voor gemeenten met een overwegende arbeidersbe volking. Es» Burgerwacht. Naar aanleiding van een publicatie voorkomende in de G. Crt. van Don derdag 16 Jan. J.I., betredende het vormen van een burgerwacht, verdient het de aandacht, dat het denkbeeld van het vormen van een burgerwacht reeds eenigen tijd bastosd en in andere steden reeds in November een derge. ltyke wacht gevormd is. Hier ter Etede is indertgd een oproeping verschenen om zich aan te slniten bij den vrQ- willigen landstorm. Dat nu opnieuw de zaak hier ter hand wordt genomen, in een gewtfsig- den vorm, spruit niet voort nit reeds dadelijk aan te wijzen gebeurtenissen. Baden voor onmiddellijke zorg is er niet. Maar men behoeft slechts naar het Oosten te zien om te begrQpen, dat voorzorgen tegen een geest als daar thans héersoht, geboden zijn, wil men niet de kans loopen, dat de min derheid door een plotselingen greep, de meerderheid terroriseert en de geordende maatschappij verandert in een algemeene verwarring. We hopen daarom, dat ieder, dien het ernst Is mee te werken tot het behond van de rost, zich voor deze heel de kluts van kwijt, en het eenige wat hij zich nog bezinnen kon, waren de woorden, die zijn broer hem daar straks, bij het eiland, toegeroepen had Strijk het zeil 1 Ja, het is nu hoog tijd - hij zal het zeil strijken. Hij liet de lijr. los en wil naar den mast strompelen Het zeil vliegt om Als wou zij uit haar element vliegen, zoo bruist de jol omhoog, draait, stort omlaagde volgende golf „Help Joachim 1" klinkt het nog eens over het water, en dan met de kiel boven danst de jol van golf tot golf. Het ziet er zoo licht en vroolijk uit maar de jonge man in de andere boot meent te voelen dat op dit oogenblik zijn haar grijs wordt. „Joachim Ja, waar is Joachim Ach, gij lieve, vriendelijke arme jongenHet was je eerste dwaze streek Was hij eigenlijk wel zoo dwaas E i n de.

Volksblad | 1919 | | pagina 1