mijn post van bevelhebber wilde laten en omdat ik er niet aan dacht zonder dien rang naar Potsdam terug te gaan. Wellicht bad men mij mijne onderscheidingsteekenen willen ont nemen, en daartegen zou ik mij, hoe dan ook, hebben verzet. Boven dien wilde ik een conflict tusschen de troepen, die mij trouw waren ge bleven en de overige voorkomen. „Hoe heeft de Nederlandsche regeering zich tegenover u gedragen „Sehr fein. Men heeft mij Wielin gen als verblijf aangewezen, opdat ik geen hinder zou hebben van nieuws gierigheid van het publiekook omdat ik daar veiliger ben en vooral om mij buiten het bereik van elke politieke beweging te houden. De verbinding met Wieringen is zeer lastig en uiterst primitief." „Hoe ontvangt u de brieven van uw familie „Ik mag familie-brieven ontvangen, maar zij worden door de Duitsche censuur gelezen. Ik heb een keer met mijn vrouw te Potsdam getelefo neerd, om haar te vragen mij op Wieringen te komen bezoeken, maar zij heeft geen toestemming kunnen krijgen. Ik heb mijn familie sinds 9 November 1918 niet weergezien." „Hoe denkt u over het optreden in België „Het is te betreuren, dat er ontoe laatbare dingen zijn gedaan jegens de Belgische bevolking. Wat de depor taties betreft, ik geloof, dat wij daar mede een groote fout hebben begaan en bovendien konden zij ons geen enkel werkelijk voordeel brengen. Ik heb mij trouwens destijds uit alle macht tegen deze ongeoorloofde maatregelen verzet. Het,vernielen van fabrieken in België acht ik nog meer te betreuren. Daardoor hebben de Duitschers zich zooveel haat op den hals gehaald. Mijn tegenstand bleef zonder uitwerking, want ik had mij niet met de Belgische kwesties te bemoeien. Wat de kwesties tusschen de Bel gische en Britsche regeering betreft. Ik ben er zeker van, dat tusschen beide landen overeenkomsten zijn gesloten. Van verschillende mijner vrienden, die een bevel voerden in Betgië, heb ik gehoord, dat vele Belgische sol daten burgerkleeding in hun ransels droegen, die zij aantrokken als zij zagen, dat zij den strijd gingen ver liezen. Zij schoten in burgerkleeding uit ramen en kelders op onze troepen. Dat had represaille-maatregelen ten gevolge, waarvan ook gewone burgers het slachtoffer kunnen zijn geworden. Wat mij betreft, in Frankïijk heb ik al het mogelijke gedaan om het lot der bevolking in mijn district te verzachten." „Wat denkt u na den oorlog te doen, en wat zou de keizer doen „Ik denk, dat de keizer als parti culier persoon naar Duitschland zal terugkeeren. De omstandigheden kunnen het echter mogelijk maken, dat hij in een neutraal land blijft, maar ik weet niets van de plannen van mijn vader, daar ik hem sedert 9 November 1918 niet heb weer gezien. Ik zelf zou liefst zoo spoedig mogelijk als eenvoudig burger naar Duitschland terug keeren, om mijn land op een of andere wijze te die nen, want ik ben te jong om mijn verder leven in ledigheid door te brengen. „Hoe denkt u over te tegenwoor dige regeering in Duitschland „De tegenwoordige regeering staat niet vast. Het is mogelijk, dat zij er in slaagt de spartacus groep mees ter te worden, maar dat is zeer twijfelachtig. Maar wat is die Spar- tacusgroep eigenlijk Hoogstens een millioen individuen, die m.i. niet in staat zijn hun wil op te dringen aan de overige millioenen Duitschers. Doch wanneer de regeering er niet in zou slagen, is het mogelijk, dat de Entente Duitschland bezet. „Hoe denkt u over den toestand in Duitschland „Duitschland zal nooit in staat zijn ai zijn schuld en leeningen af te doen en bovendien schadever goeding te doen betalen aan Noord- Frankrijk en België en misschien nog aan Engeland. M.i. zou het beter zijn een sterk leger in Duitschland te orgaciseeren, dat te samen met de geallieerden de orde in Rusland zou kunnen her stellen, om gezamenlijk de enorme rijkdommen van dat land te kunnen exploiteeren. Rusland, waar thans volkomen anarchie heerscht, zal zich nooit uit zichzelf kunnen herstellen tot een natie, waarmede Europa rekening zal moeten houden. Door er de orde te herstellen zou men Rusland de gelegenheid geven te deelen in de zegeningen van „de exploitatie", zoodat Rusland tenslotte weer een staat zou worden, die in Europa zou meetellen." Hiermede was het onderhoud ge ëindigd. De ex-kroonprins nam af scheid roet het verzoek aan zijn verklaringen niets toe te voegen. Zaterdagavond stond aan bet station le Soesterberg een trein met Fransche krijgsgevangenen. Eenigen van hen hadden de coupé verlaten en liepen tusschen de rails. Zij werden door een passeerende locomotief gegrepen en vier werden aangereden en bekwamen verwondingen, waarvan twee ernstig. Dezen werden met een trein naar het station te Amersfoort vervoerd. Na daar verbonden te zijn, werden zij naar het militaire hospitaal gebracht. Hun toestand is zeer zorgelijk. Schip met gestolen auto's Te Maastricht is dezer dagen een schip met auto's gearriveerd, toebe- hoorende aan een 3-tal Maastrichtsche gelegenheidshandelaren. Zij hadden die van Duitsche officieren gekocht. Nu blijkt achteraf dat die auto's door de Duitschers in België en Frankrijk waren gerequireerd. Ze worden nu teruggevorderd. Ketelontploffing te Vlissingen. Terwijl de torpedoboot G 14 in de binnenhaven te Vlissingen gemeerd lag, had ZateMagmorgen aan boord een ontploffiug van den voorsten ketel plaats door onbekende oorzaak. De buitenhuid van de boot aan stuurboord ter hoogte van het ketelruim werd over een paar meters opengescheurd, waar door dit ruim onder water kwam te staan, terwijl het bovendek met ketelkap van den voorketel geheel opensloeg. Van het tijdens het ongeval in het ketelruim aanwezige personeel worden vermistde korporaal-stoker V. H. Nellen en de stoker le klasse L. Blaas. Ernstig verwond (niet levensgevaar lijk) werden: ,de stokers le klasse J, Bruin, A. Terpstralichtgewond de stokers J e klasse G. Schut, B. Mulder en de torpedist majoor J. H. Mak. De boot bleef drijven op de water dichte schotten en is in het droogdok opgenomen. Spoorwegongeval te 's Hertogenbosch. Zaterdagmiddag heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad op het station te 's Hertogenbosch. De personentrein uit Boxtel liep met volle vaart het station binnen, doch kwam, vermoedelijk door verkeerden wisselstand, op een verkeerde lijn. Op den wissel stond nog juist een goederentrein. De locomotief van den Boxtel-trein wierp de locomotief van den stilstaanden trein omver, waarna nog eenige wagons voorbijreden. De volgende 6 rijtuigen botsten zijdelings tegen de omvergewor pen locomotief met den daaropvolgen- den wagen en werden uit de rails ge worpen. Zij liggen half gekanteld dwars over het spoor. Het gasreservoir van het derde klas rijtuig vloog in brand. Dadelijk werd met het blusschings- werk begonnen. De rijtuigen zaten vol met reizigers van wie echter wonder boven wonder niemand gedeerd is. Slechts een dame moest bewusteloos worden weggedragen. De treinenloop ondervond geen aan merkelijke vertraging, daar het spoor wegverkeer over twee andere lijnen werd geleid. UIT DEN VREEMDE. De toestand in Duitschland. Vijf dagen lang hebben de Spartaciërs, zoo vertelt het Berliner Tageblatt, een schrikbewind in de buurt van het Silezische station gevoerd. In de Pros- kanerstrasse werd een conservenfabriek geplunderd. In de Grosse Frankfurter- strasse 27 werd de juwelierszaak van Freundlich leeggeroofd. Voorts werden levensmiddelenmagazijnen en brood fabrieken bestormd en de brooden voor vijf tot zeven mark verkocht. Zelfs de daken van particuliere woningen wer den bezet. Het station is, naar men weet, door de regeeringstroepen heroverd en de geheele wijk is gezuiverd. Slechts het bureau van de Vorwarts en het hoofdcommissariaat van politie zijn, volgens Wolff, stormenderhand door de regeeringstroepen heroverd. Over het algemeen hebben de Sparta ciërs, gedeeltelijk na onderhandelingen, gedeeltelijk uit eigen beweging, de door hen bezette gebouwen ontruimd. In de particuliere vertrekken boven het Wolff bureau hebben de Spartaciërs ook geducht huis gehouden. In Halle blijft het rumoerig. De manschappen van het garnizoen waren ontevreden met het bestuur van den stedelijken soldatenraad en stelden een ultimatum, waarin zij de overgave van alle bestuursgebouwen van den soldaten- raad, alsmede de ontbinding van het veiligheidsreglement en de matrozen- compagnie eischten. Tijdens de onder handelingen hadden ér op straat bot singen en schietpartijen plaats, waarbij verscheiden personen werden gewond. Over den uitslag der onderhandelingen is niets bekend. Aan de Frankfurter Zeiting wordt van goed-ingeiichte zijde uit Dussel- dorp bericht In Dusseldorp hebben de Sparta* cisten de burgerlijke demonstranten overvallen en uiteengejaagd. Daarop zijn Esgelsche troepen en pantser auto's verschenen en hebben de de orde hersteld. Dusseldorp is door de Engelschen bezet. Een trein-ontploffiBg. De „Libre Belgique" meldt, dat Vrijdagavond op het station Ath een wagon benzine ontplofte naast een trein met Fransche geëvacueerden. Men meldt, dat zes Engelsche sol daten volkomen verkoold zijn en een vijftigtal andere gruwelijk verbrand. Onder de dooden liggen eenige Fransche geëvacueerden. Anderen hebben min of meer ernstige brand wonden opgeloopeo, terwijl talrijken gekwetst zijn. Een oproep der Duitsche regeering. De regeering vaardigt den vol genden oproep uit: Medeburgers. Spartacus vecht au om de heele macht in handen te krijgen. De regeering, die het volk over zijn eigen lot wil laten beslissen, zou met geweld ten val dienen te worden gebracht. Het volk mag niet spreken. De uitwerking daarvan hebt gij gemerkt. Waar Spartacus heerscht, is alle persoonlijke vrijheid en veiligheid zoek. De pers wordt onderdrukt, het volksleven verlamd. Stukken van Ber lijn zijn in terreinen van bleedigen strijd herschapen, andere zijn al van water en licht verstoken. Proviandbureau's worden bestormd, de voeding van soldaten en burgers opgeschort. De regeering treft alle maatregelen om dit bewind te ver brijzelen en eens vooral te verhinderen dat het ooit terugkeert. Ingrijpende daden zullen niet lang meer op zich laat wachten. Echter moet degelijk werk worden geleverd en dit maakt voorbereiding noodig. Hebt nog even geduld, koestert vertrouwen zooals wij doen, kiest vast beraden partij voor degenen, die u vrijheid en orde zuilen brengen. Geweld kan alleen met geweld worden bestreden. De georganiseerde macht van het volk zal aan onderdrukking en anarchie een eind maken. De ure der afrekening genaakt. De rijksregeeringEbert, Schei deman, Landsberg, Noske, Wissel. De strijd in het krantenkwartier. Aan het relaas van den vrijwilli- gerstroep, die zich vooral heeft onder scheiden bij den strijd in het kranten kwartier te Berlijn, ontleent de Tel. nog de volgende bijzonderheden Nadat het Vorwarts -gebouw heroverd was, trokken verkennings troepen naar het krantenkwartff*. De strijd duurde den geheelen namiddag met korte onderbrekingen voort. Bij Ullstein werden de onderhandelingen, die door employés van de firma werden gevoerd, met succes bekroond. Een aanvalstroep van vrijwillige hel pers, die in de aangrenzende straten de vensters onder vuur nam en met handgranaten 'n aanval deed, zette den onderhandelingen kracht bij. Overhaast ontruimden de Spartacisten met achterlating van groote voor raden, het gebouw. 's Avonds was de geheele omtrek nog door Spartacisten bezet. Van uit het Wolff bureau en steunpunten in de Markgrafenstrasse kon elk oogen- blik een tegenaanval worden onder nomen. Derhalve werd onmiddellijk iemand naar het Rijksdaggebouw gezonden om versterkingen te vragen. Allereerst kwam vandaar een pantser auto met zes man en een machine geweer aan. Daarop volgde een vrachtauto met zware machinegewe ren, die onmiddellijk op de eerste verdieping werden opgesteld. Nadat zoodoende voor de verdedi ging van het heroverde gebouw was gezorgd, deden de regeeringstroepen een aanval op het Wolff-bureau. Een vuurgevecht ontstond. Eenige ge vangenen werden gemaakt, op wier reisbiljetten en legitimatie-bewijzen werden gevonden, waaruit bleek, dat de houders als agitators naar de pro vincie waren gezonden, in het bij zonder naar Opper-Silezië. Een van hen had een legitimatiebewijs van een deserteursraad in het Huis van Afgevaardigden bij zich. Hoewel de gevangenen verklaarden, dat de stemming onder de bezetting zeer gedrukt was, weigerde de aan voerder het Wolff-bureau te ontruimen met de woorden: >Neen, nooit U Toen echter nieuwe versterkingen aankwamen, capituleerde de bezetting. De aftocht zonder wapens werd toe gestaan. Talrijke geweren, hand granaten, zware en lichte machine geweren werden in het Wolfi-bureau buitgemaakt. A

Volksblad | 1919 | | pagina 3