een heer aan met het verzoek de twee kinderen van den heer S. te mogen spreken. Dit werd door de klassezuster toegestaan. Toen na eenigen tijd de khderen niet terug keerden, werd bij den heer S. geïn formeerd. De kinderen bleken niet thuis te zijn bij nader onderzoek bleek, dat zij door den onbekende per auto vervoerd waren in de rich ting 's Bosch. Vier millioen gulden Russisch geld. De „Haagsche Post" schrijft „In ons land zijn de agenten der Bolsjewiki op dit oogenblik, vooral in Den Haag, zeer actief. Volgens onzen zegsman zijn begin November f 4.000.000 voor propaganda-doel- einden naar Nederland gezonden, door de Skandinaviska Kredit Aktie- bolag. Van hier uit gaat het geld en de propaganda in de eerste plaats naar Belgiëen ons land krioelt op dit oogenblik van Bolsjewiki-agenten, Russen, Franschen, Duitschers en Belgen, die altoos door in de weer zijn. Zij hebben huu eigen café's, en zelfs hun eigen organisatie, die voor bons en broodkaarten zorgt. Wij weten niet of eenige waarde is te hechten aan duistere geruchten, dat tegen 20 Jan. een nieuwe opstand voor ons land is beraamd, met diverse S. D. P.-leiders „toevallig" in het buitenland, zoo ongeveer als de Duitsche keizer „toevallig" in Noorsche wateren was, toen de oorlog werd bekookt. Maar wij weten wel, dat de Anti-Oranje-campagne hier niet rust en wij hebben de beste redenen om te gelooven, dat de autoriteiten van een en ander niet onkundig zijn." Over de organisatie van dezen fiolsjewistischen heksenketel deelt het blad het volgende mede „Wij hadden dezer dagen een onderhoud met iemand, die pas in Rusland is geweest en ons zeer veel vertelde uit de cuisine van het Bolsjewisme, die hij, naar hij ons behoorlijk met documenten bewees, grondig heeft leeren kennen. Een der kopstukken van het Bolsje wisme is de tegenwoordige minister van Handel en Propaganda, Leonid Borissowitch Krassin, vroeger direc teur-generaal der (Duitsche) Siemens- Schuckertfabrieken te Moskou. En een der oud-directeuren van het bankiershuis Junker Co. is thans hetgeen men Financieel Agent voor het Buitenland zoude kunnen noemen. Hij toeft te Stockholm en beschikt daar over 30 millioen roebels goud. was en bezig was bet zeil te strijken. De oude Maarten was Joachim's vriend. Vaak had de groote, sterke man hem in zijne armen naar het strand en in de boot gedragen, om lange tochten tusschen de eilanden en langs de kusten met hem te maken. Jn volle zee moch ten zij niet gaan, dat had moeder verboden. //Hei, Maarten 1'' riep Joachim, zich oprichtend. Wat blief, jongeheer?* //Hoe komt het dat je zoo vroeg terug bent P* //Mijne dochter is uit, en nu moet ik naar het vee kijken. Klokke vijf vaar ik er weer heen.* ffEr waait een goede bries z/Ja, er waait een stevige bries buiten.* Daarbij strekte hij zijne groote bruine hand uit en wees naar de open zee. Toen stapte hij met zware schreden weg, de riemen van de jol op zijnen schouder latende schommelen. Joachim's blikken hingen aan de ranke jol, die ginds aan het ankertouw op en neer danste. Dat zou toch eene grap wezen, als hij er in ging zitten en heel alleen Het groote centrum van propaganda is Kopenhagen. Maar overal zijn agenten. De propaganda werd vol gens onzen zegsman eerst door Duitsche koeriers van het Duitsche Auswaertige Ambt naar den vreemde bevorderdmaar alles was gereed om, ais het in Duitschland mis mocht loopen, door Russen te gaan werken." Zondag is te 's Gravenhage over leden de oudste inwoner van de residentie, de oud-marinier de heer A. P. Stade, die 6 September j.l, zijn ioisten verjaardag vierde. Uit de S. D. A.P. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft Zaterdag vergaderd en o. a. aan de partijgenooten, die uitgenoo- digd zijn deel uit te maken van een provinciaal comité voor het bijeen brengen van een Nationaal Vredes- fonds, waaraan de Koningin een bestemming zal geven, den raad gegeven, het voorbeeld van den partijvoorzitter te volgen, die voor een plaats in het Nationaal Comité heeft bedankt. Aan de gemeentelijke electriciteits- werken te Zaandam is men tot de ontdekking gekomen van verduiste ring van een belangrijke partij ma gazijngoederen. Vermist wordt een partij materiaal, hoofdzakelijk koper, tot een waarde van f 10.000 A f 13.000. welke partij op de tweede verdieping van het hoogspanningsstation was geborgen. Verder werd nog een kleine partij kooper ter waarde van ongeveer f 900 vermist. De stationspolitie te Oldenzaal heeft een uit Duitschland gekomen Duitscher gearresteerd, die 60,000 mark bij zich had en tusschen de voering van zijn pet brieven voor Wijnkoop. Te Noordwijk aan Zee is gisteren bij het demonstreeren van een mijn luitenant Giesberto een paar vingers kwijt geraakt, terwijl vaandrig Reus aan het hoofd gewond werd. In een school aan de Kortekade te Rotterdam is de kas van het 23ste regiment infanterie openge broken. Hoeveel geld er vermist wordt, is niet met zekerheid vast te stellen, omdat de beheerder van de kas afwezig is. Naklanken van de revolutie. »Het Volk* meldt, dat bet soc. dem. lid der Tweede Kamer J. ter naar bet eiland voerDe wind was goed, en zooveel verstond hij wel van zeilen, dat hij het er wel brengen zou 1 Hoe dikwijls had hij niet aan het roer gezeten als hij met Maarten uitvoer Neen het ging toch niet. Zijne moeder zou zoo schrikken, en zij had het ook verboden. Ja, verboden Maar al die guitenstukken kwamen er maar op neer, iets te doen dat verboden was. De jol danste en danste. Haar drie kleurige wimpel fladderde in den wind... Vóór zijne moeder terug kwam kon hij alweer terug zijn... Die verbaasde ge zichten, als hij plotseling dicht langs het eiland heenzeilde, hoera riep en met zijn pet zwaaide Dan zou hij het zeil want dat was niet zwaar omhalen en ten aanschouwe van het heele gezelschap voor het eiland op en neer kruisen. Zijn oudste broer Nu, of hij zou brommenAllemaal zouden ze hem smeeken, toch naar wal terug te gaan. Hij had zijn kruk al gegrepen. Het ging wel is waar moeilijk en langzaam, maar toch, na verloop van een minuut of vijf was hij bij de boot. Alleen, eindelijk eens alleen, zondsr Laan op een verzoek van den secre taris vau het college van regenten over de gevangenissen te Rotterdam, zich bereid te verklaren een benoe ming tot lid van het college te aan vaarden, bevestigend had geantwoord. Gedurende eenige weken hoorde hij van de zaak niets, totdat hij 7 Jan. een brief van regenten ontving, waarin hem werd meegedeeld, dat naar aanleiding van zijn aanbeveling voor een benoeming tot lid van het college de minister van justitie schreef»dat Z.E. niet daartoe over kan gaan, tenzij hij in het bezit wordt gesteld van een verklaring uwerzijds, waaruit ondubbelzinnig blijkt, dat U in de waarneming der betrekking van lid van het college van Regenten geen deel zult nemen aan eenige revolutionairen maatregel en niet anders zult handelen dan overeen komstig de Grondwet en de wetten des lands en ter handhaving vau het wettig gezag en dus bij strijd tus schen uw trouw aan dat gezag en een besluit van een politieke partij, van een vakvereenigfng, een bond of eenig ander lichaam of vergadering niet overeenkomstig zoodanig besluit zult handelen, maar aan het wettig gezag trouw zult blijven". De heer Ter Laan heeft hierop geantwoord, niet bereid te zijn eenigejlei uitzonderingspositie te aan vaarden. De gewezen Duitsche keizer. Het Handelsblad schrijft Het onderzoek naar het doel van het geheimzinnige bezoek van Zon dag 5 dezer aan het kasteel Arae- rongen duurt nog voort. De gedachte aan kwaadwilligheid is nog niet weggenomen, althans de waakzaam heid is aanmerkelijk verscherpt. De wachtposten zijn sinds verdubbeld en op het kasteel heerscht een alles behalve geruste stemming. Vooral het ex-keizerlyk paar, dat op alles voorbereid is geworden, wat wel een bewijs van kwaad vermoeden is, toont zich zeer onder den indruk van het gebeurde. De ex-keizer loopt heen en weer, de ex-keizerin kan niet eten en is vaak zeer ontroerd. Zij verblijft voortdurend in de on middellijke nabijheid van baar echt genoot. Men vreest een herhaling van het gebeurde. Ook de grafelijke familie en het personeel zijn ruste loos. Zaterdagmorgen heeft een onherkenbare vliegmachine, zeer hoog vliegende, ruim een half uur boven het kasteel gecirkeld. Men veronderstelt, dat dit bezoek weer in toezichtHij keek schuw om zich heen. Er was geen mensch te zien alleen de grijze kat lag op de verandatrap in de zon te slapen. Joachim maakte den ketting uit den ijzeren ring los en greep den bootshaak, om het vaartuig in het diepere water te duwen. Dat kostte hem vrij wat moeite, maar het ging toch. Het lichte zeil was spoedig geheschen, en met de lijn in de hand schoof thans Joachim naar het roer heen. Zoo, nu kon de tocht beginnen Hij had het warm gekregen en de zweetdroppels parelden hem op het voorhoofd, onder het krullende, rood- blonde haar. Heel langzaam en zacht in het eerst, toen sneller en sneller, gleed het vaartuig de kleine bocht uit. Nog een drukje op het roerAls een vogel vloog hij fvoort, pal voor den wind, regelrecht (op het eiland aan. Hij had het wel willen uitschreeuwen van pleizier 1 Zij zaten ahen in een kring in het zand zij ook, Dora, in haar lichtblauwe zomerjaponnetje, en in het midden stond Frans en zwaaide iets in de lucht. Joachim was thans zoo dichtbij, dat hij hunne ge zichten onderscheiden kon, verband staat met de komende gebeurtenissen. Spek gedistribueerd De minister van Landbouw heeft bij circulaire aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat hij zich voorstelt, met ingang van een nader te bepalen datum, over te gaan tot de distributie van gezouten Amerikaanschbuikspek, berekend naar een rantsoen van 0,2 K.G. per week per hoofd der bevolking. De Minister heeft den maximum- kleinhandelprijs van dit spek vast gesteld op f 2 per K.G. Een Belgische jongen met een paard. Te Enschedé kwam dezer dagen uit Duitschland een Belgische jongen van ongeveer 18 jaar aan, die een paard met zich voerde, hetwelk tijdens de afwezigheid van den eige naar door de Duitsche militairen uit België was meegenomen, ondanks het protest van den jongen, die het paard niet wilde verlaten en mee naar Duitschland trok, waar het hem ein delijk werd teruggegeven. Verheugd kwam hij er mee in Nederland, maar hier zou hij van het paard gescheiden worden, omdat de doorvoer van paarden is verboden. Bovendien was zijn voorraad geld uitgeput. Goede raad was duur. Op voorspraak van een der ambtenaren S.S., die vertrouwen in den jongen stelde, werd het paard in een gesloten wagon zulks was nog mogelijk on bevracht naar Rozendaal afgezon den, waar de eigenaar, telegrafisch verwittigd, de vracht had gedepo neerd. Deze, de burgemeester Van Neijgem, bij Ninove, heeft een brief vol dankbetuigingen aan bedoelden ambtenaar geschreven, mededeelen- de, dat paard en Alphons goed en wel, ofschoon vermagerd, waren thuisgekomen. Een onderjioud met den ex-kroon prins. Zijn meening over den internatio nalen toestand. Een bijzondere correspondent van de „Gazette de Liège", de heer Sander Terlaz, is er Donderdag jl. in geslaagd den - ex-kroonprins op een wandeling op Wierfngen te tref fen en hem eenige vragen te stellen. Wij laten het interview, dat door de uitvoerige antwoorden van den kroonprins vrijwel het karakter van een apologie draagt, hier volgen. In de eerste plaats wenschte de ex-kroonprins van de gelegenheid gebruik te maken om op te komen tegen de heerschende opvatting om trent zijn schuld aan den oorlog. „Ik heb den oorlog niet gewild verklaas de hij veeleer heb ik dikwijls gewenscht, dat men door een min of meer eervollen vrede een einde aan de vijandelijkheden zou maken." Op de vraag „Zijt gij in den loop van den oorlog in België geweest F' antwoordde de kroonprins „Neen, ik ben er nooit heengegaan. Ja, toch een keer, vervolgde hij, om in Brussel over een militaite aangelegenheid te confereeren met mijn neef, prins Ru- precht van Beieren. Ik zou niet willen, dat men mij iets kon verwijten van de dingen, die in dat land zijn ge beurd en ik heb altijd gedacht, dat België niet onder Duitschland zou blijven. Ik weet echter, dat het Bel gische volk mij haat als de pest, ofschoon ik dat nergens mee ver diend heb. Ik was altijd aanvoerder van een leger in Frankrijk. Ik kon dus niets doen voor België, waar ik nooit een bevel voerde." Vraag„Waarom is u naar Hol land gegaan l" Antwoord: „Omdat de nieuwe regeering in Duitschland mij niet op (Wordt vervolgd.)

Volksblad | 1919 | | pagina 2