en vluchtte de Oudekerklaan op n?ar de werf van den schipper v. Wier, waar hij probeerde de sloot over te springen. De politie, die hem per rijwiel achterhaalde, bracht hem, danig bloedende door een val, dien hij gedaan had, weer naar het rijtuig, om vervolgens, met touwen vast gebonden, te worden vervoerd. Het onderzoek duurt voort. Met het arresteeren van dit gezel schap heeft de politie een goede vangst gedaan. Maandenlang is te Arnhem een brutale inbrekersbende aan het werk geweest. Nacht op nacht wisten de heeren hun slag te slaan, zonder dat het gelukte, de dieven te pakken te krijgen. Toch had de recherche ernstige vermoedens op een aantal 18- k 20-jarige personen, voor welker arrestatie men evenwel geen gegevens kon krijgen, totdat men Donderdag jl. één dier personen te pakken kreeg. Nu kwam meu spoedig de bende op het spoor en in den nacht van Donderdag op Vrijdag deed de politie des nachts plotseling een inval in een logement, waar de bende zich ophield. Twee van de heeren waren thuis en werden van hun bed gelicht, terwijl nog eenige anderen, die de een na den ander van hun nachtelijken tocht thuis kwamen, eveneens in de val liepen. In het geheel zijn thans zeven personen gearresteerd en uit hetgeen uit het onderzoek reeds is gebleken, staat al wel vast, dat deze bende heel wat op haar geweten heeft en de politie met deze arrestatie een gevaarlijke bende onschadelijk heeft gemaakt. Het U. D, meldt, dat van de ge stolen f 22,000 van de familie de Beaufort te Maarn thans f 18,000 is terug gevonden. Op aanwijzing van een verdachte, die was aangehouden, is in een volkstuintje te Amsterdam een hal ven meter onder den grond, een metalen bus gevonden, gewikkeld in een doek en courantenpapier. Bij opening (ze bleek met cement te zijn dicht gemaakt) kwam een kapitaal van ruim f15,000 voor den dag, allemaal bankbiljetten. Voorts waren f 3000, gereserveerd voor advocaten- salarieering, welke som al in beslag was genomen. De 4 mille, die nog, ontbreken zijn opgegaan aan fuif- partijen en nieuwe kleeding, die enkele heeren en dames zich hadden aangeschaft. zeer tegen hem getuigden. Boven be vond ik, dat het hem weinig moeite gekost moest hebben in de slaapkamer uwer vrouw binnen te dringen en het koffertje te openen, zoodra deze de kamer had verlaten, lk hoorde, dat hij het laatst aan tafel was verschenen, en dit gaf den doorslag aan mijne ver moeding. Aan het station ontdekte ik, dat een man, die beantwoordde aan de beschrij ving van zijn //oppasser" met den trein van 5.8 uit Londen was gekomen, en niet met dien van 9.15 zooals hij het deed voorkomen. Welk effect het tele gram had, weet gij reeds. Terwijl ik de voetstappen in het heesterplantsoen volgde, vond ik, dat al wie over het hek geklommen was, een weinig teer aan zijne kleeren moest gekregen hebben. Gisterenavond aan het diner, toen ik even wegging, nam ik de eenige ge legenheid te baat, om de jas en broek van den man te ondeizoeken. De teer vlekken waren inderdaad aanwezig en men had reeds beproefd, die uit te wisschen. En daarmee, zoo meen ik, is de zaak opgehelderd." Einde. Voor de vrouwen 11 De Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht heeft tot de Staatscom missie tot Wijziging der Gemeente wet het breed gemotiveerd verzoek gericht te willen bevorderen, dat bij wijziging der Gemeentewet het woord „mannelijk" in de artikelen 61 en 96 worde geschrapt, ten einde de be noembaarheid van vrouwen tot het ambt van burgemeester, secretaris en ontvanger eener gemeente niet langer uit te sluiten. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum schonk de burgemeester van Zeist, mr. J. J. Clotterbooke Patijn van - Kloetinge een giit van f 1000 aan de alg. armencommissie voor de verstrekking van dekking aan behoeftige gezinnen. Thee. \.De Minister van Landbouw heeft iu de Kamer medegedeeld, dat, nadat nog één ons thee zal zijn gedistri bueerd, geen thee meer hier te lande aanwezig is en een nieuwe aanvoer op zijn vroegst in geen geval vóór medio Februari 1919 is te ver wachten. De Minister vertrouwt, dat in de winkels in den loop der maand januari 1919 de theebon inwisselbaar zal kunnen worden gesteld. Nader is medegedeeld, dat lus- schen 8 en 28 Februari 1 ons thee zal worden verstrekt op bon 51, aan degenen, die bon 52 intijds hadden ingeleverd. Malaise in de Zaanstreek. Het ziet er met de Zaansche in dustrie thans somberder uit dan ooit. Had men opleving verwacht na den oorlog, het is daar thans verre van. Aan ons land zijn voor 1919 in totaal 80.000 ton oliën ea vetten toegewezen, die evenwel als fabri katen, en dus niet als onbewerkte grondstoffen hier zullen komen. •'Er zal dus door de fabrieken alleen te verwerken wezen, wat ons laad zelf oplevert, een kleine 10,000 ton zaad, die io 2 a 3 weken te vermalen zijn. Tenzij de fabrikanten er nog wat op vinden om hun volk aan den gang te houden, staat er groote werkloos heid voor de deur. En met de rijst en de gort staat het niet veel beter. Er dreigt een droevige malaise fn de eens zoo nijvere Zaanstreek. Boter kaarten. Naar wij vernemen, zal bereids door Minister Van IJsselstein in de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Staatsbegrooting, hoofdstuk Landbouw, in uitzicht ge stelde verkorting van den geldig heidsduur der boterkaarten tot 7 dagen einde dezer maand in werking treden. Het Handelsblad meldt uit Ame- rocgen Zondagavond verschenen aan de poort van het kasteel Huis te Ame- rongcn twee gepantserde auto's, waarin een 12 personen waren gezeteD, die, naar de correspondent vernam, den gewezen Duitschen keizer te spreken vroegen. Vanwege het late uur, half tien ongeveer, en de wijze, waarop de inzittenden zich voordeden, vond de wacht de zaak verdacht. Op dat oogenblik was geen dorpe ling aanwezig, zoodat de correspon dent onmogelijk te weten kon komen, wat geschied is, maar zeker is het, uit wat later bleek, dat de komst van de auto's het noodig maakte, dat de geheele politiemacht met geladen karabijn en revolver de auto's om ringde. De inzittenden wareu druk io de weer en, naar men verzekede, in een der auto's bleken geweren te zfjn. De^ heeren werden een oogenblik in verhoor genomen op het kautoor van den rentmeester van Amerongen. Daarbij waren de burgemeester, de grafelijke familie en een rechercheur tegeuwoordig. Omtrent het onder houd en het doel van de komst der heeren was niets te weten te kome.-. De auto's kwamen uit de richting van Rhenen en vertrokken om half elf ook weder in die richting. De correspondent vernam nog, dat de inzittenden voorgaven gezonden te zijn vanwege den Amerikaanschen gezant om den keizer te spreken. Men meldt ons nog, dat na terug komst van den rentmeester in zijn kautoor een koperen aschbak ont vreemd bleek te zijn. De auto's waren, naar onze correspondent ons meldt, uit Brussel gekomen. De inzittenden zouden Amerikanen geweest zijn. De provinciale stoombootdienst op de Oosterschelde, welke lijn Zierikzee verbindt met het overige deel van Zeeland, is wegens kolengebrek stop gezet. Uit Zierikzee most men nu de omslachtige, dure reis over Steen bergen en Bergen-op-Zoom maken, om Zuid-Bevelaad, Nooid-Beveland of Walcheren te bereiken. De metaaldraaier J. H. V., te Rot terdam is wegens oplichting aange houden. Onder voorwendsel eea huwelijk te willen aangaan, riep hij gegadigden in advertenties op tot kennismaking, zich daarbij uitgevende voor eerste-officier in de groote vaart. Van verschillende trouwlustigen ont ving hij op zijn advertenties brieven, sommige met geld, ter vergoeding van reiskosten. Bedragen van f 80 tof f 150 zijn door hem geleend van meisjes, met wie bij in kennis kwam ook wist hij gouden ricgen enz. los te krijgen. In zijn bezit zijn verlo vingskaarten gevonden van meisjes, met wie hij verloofd heette te zijn. Terwijl mevrouw C. W., geb. S., zich in de kerk bevond, heeft mes zich Zondag toegang verschaft tot haar woning in de Weste Wagen straat te Rotterdam. Ondergoed, kleeding, bedde- ea linnengoed zijn gestolen. Dood iu een beestenwagen. Te Roosendaal is, naar De Grond wet meldt in een beestenwagen van een trein het lijk gevonden van den 18-jarigeö Joh. Jac. van V., laatste lijk gewoond hebbende aan de Meer mansstraat te Rotterdam. Van V. leidde den laatsten tijd een zwervend leven. 't Ziet er leelijk uit l In een vergadering van de levens- middelencommissie te Amsterdam is medegedeeld, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het mioïmum- rartsoea voor huisbrand niet ten volle zal geleverd kunnen worden. Op onverklaarbare wijze is een door het postkantoor te Lisse naar Haarlem afgezonden postpakket ver dwenen. Er bevond zich f 6000 in aan aangeteekende brieven. Diefstal in een distributie-pakhuis. Te Deventer is ingebroken in het pakhuis, waar de maigariue, bestemd voor de distributie in de gemeente, ligt opgeslagen. De dieven hebben zich van een aantal doozen marga rine meester gemaakt, maar zijn blijkbaar in huu werk gestoord en hebben hals-over-kop de vlucht ge- uorasD. Diefstal van plm. f ioo.ooo. Na verkregen inlichtingen en op aanwijzing van twee officieren vaa den motor- en vaartuigendienst, die hem kenden, is op een kantoor in de Boompjes alhier aangehouden de ontrouwe baokbeambte J. N., die zich ten nadeele van de Friesche Bank te Leeuwarden, waar hij als kantoor bediende werkzaam was, op den 2ec l December j.i. aan dfefstai van oege- s veer honderdduizend gulden schuldig maakte. Bij zijn aanhouding zijn in j zijn bezit gevonden 53 bankbiljetten van 1000 mark, ongeveer f400 en een zakje met coupons, terwijl boven dien in zijn koffer in het Maashotel in de Boompjes, waar hij logeerde, een groote hoeveelheid vreemd bank papier en een aanzienlijk bedrag aan effecten is gevonden, alles tezamen, op ongeveer duizend gulden na, het totale ontvreemde bedrag vertegen woordigende. De aangehoudene is hedenmorgen gevankelijk naar Leeuwarden over gebracht. Een Nieuwjaarsnacht om nooit te vergeten l Tegen middernacht hoorde op Nieuwjaarsnacht te Meeden, de alleenwonende 78-jarige wed. Veaema rumoer in de schuur. Denkende dat haar hond buiten was, ging ze uit bed. In de schuur komend, zag zij zich geplaatst tegenover drie per sonen. Onder dreigementen werd de vrouw naar de huiskamer terugge bracht en met een revolver genood zaakt op een stoel plaats te nemen. Erg verschrikt en ontdaan moest het oudje zien, hoe de onverlaten haar linnen- en andere kasten openden en daaruit 3 groote zakken vulden. Onderwijl nam een der dieven, met op het hoofd den zijden hoed van den overleden echtgenoot, een zetel ia en deelde aan zijn beide kameraden zijn commando's uit. Ten besluite werd het oudje een klontje in den moud geduwd, veel heil en zegen voor 1919 gewenscht en verlieten de dieven, belast ea beladen, de woning, waarna de 'weduwe hulp kon inroepen van de buren, die onmiddellijk de politie waarschuwden, welke er weldra in slaagde 2 der vermoedelijke daders aan te houden. UIT DES VREEMDE. Hoe de Turken de Engelsche krijgsgevangenen mishandelden. Een Britsch officier, die krijgs gevangene in Turkije is geweest, geeft een verschrikkelijk relaas van de wreedheden, welke hunne mannen van de zijde der Turken hadden te verduren. Den tocht van Koet naar Bagdad beschiijvcnd, zegt de officier »De krijgsgevangenen werden als schapen langs bijna onbegaanbare wegen voortgedreven. Zij leden hon ger en dorst en wanneer ze wilden uitrusten, werden ze met bajonetten bewerkt of met stokken geslagen. Wanneer ze wankelden, sloeg men hen met grove rijzweepen. Ruw geschat zijn 75 tot 85 percent der Engelsche krijgsgevangenen in Turkije gestorven. Van de bedienings- manschappen va» een batterij, welke zich in Koet moest overgeven eu 117 man sterk was, zijn nog slechts II in leven. Andere batterijen be vinden zich in ongeveer denzelfdea toestand. Van een regiment, bestaande uit 300 man, zijn nog slechts 53 manschappen overgebleven. De consulaire wacht te Bagdad bestond uit 2 Indische officieren en I 35 manschappen. Toen de oorlog uitbrak, werden zij geiateirneerd en hoewel ze zich destijds in goede gezondheid bevonden, zijn ze thans allen overleden. Prettige eischen der Müochensche bolsjewiki. Ia een communistische vergadering

Volksblad | 1919 | | pagina 2