I No» 3. Woensdag 8 Januari 1919, YOïiH 42e Jaargang. x, a VERSCHALKT. I 3 FEUILLETON. NEDERLAND. (Uit het dagboek van een detective.) Ik was geheel voldaan, en nadat ik naar het postkantoor was gegaan en een telegram had weggezonden, wandel de ik een weinig door het dorp rond, tot het antwoord kwam. 'tWas toen 4 uur, en daar het middagmaal niet vóór 6 uur werd opgediend, ondernam ik een wandeling door het bosch. Toen ik terugkwam, bracht ik een aa ngenaam half uurtje door in gezelschap van mijnheer Engstrom. Kapitein Olger kwam juist op etenstijd thuis en ik werd eerst aan hem voor gesteld toen wij de eetzaal binnengingen. Hij was onberispelijk gekleed, goed gebouwd en had knappe gelaatstrekken, die echter duidelijke sporen van losban digheid droegen. Wat zijn spraak betreft, hij had eene onoverkomelijke moeilijkheid met de letter „r" en vermeed zorgvuldig die te gebruiken. Wij hadden de soep juist op, toen ik duizend verontschuldigingen maakte om eenige oogenblikken de tafel te mo gen verlaten. Mijn gastheer keek een weinig verbaasd over mijn gebrek aan manieren, en de kapitein zag mij door zijnen monocle norsch aan, alsof ik een nieuw soort dier ware. Ik bleef slechts eenige oogenblikken weg, maar die tijd werd wel besteed. Toen wij aan het dessert waren, en mevrouw Engstrom van tafel was op gestaan, bracht ik het gesprek op den inbraak en noodigde den kapitein uit het verhaal er van te doen. Ik wachtte tot hij uitgesproken had, en toen, hem goed in de oogen ziende, zeide ik „Zeg, kapitein Olger, is 't niet een beetje vreemd, dat gij over de draden zoudt vallen, als zij 'n goede drie voeten van u af waren Engstrom staarde mij aan, maar de kapitein antwoordde niet alvorens een glas wijn gedronken te hebben. „Wat meent gij, mijnheer?" vroeg hij ten slotte. „Ik meen," hernam ik, terwijl ik hem nog steeds scherp aankeek, „was 't niet merkwaardig, dat eenige grasblaadjes u deden struikelen En is 't tevens niet hoogst merkwaardig," ging ik onbarmhartig verder, „dat uw knecht, of liever uw medeplichtige, onder het venster der slaapkamer zou gestaan hebben op denzelfden tijd, dat hij in Londen vertoefde De kapitein zat bleek, verstomd, onbewegelijk terneerzijne handen beefden een weinig, en mijnheer Eng strom riep uit„Mijnheer De Warre, wat denkt gij wel?" „Ik denk," antwoordde ik even kalm als te voren, dat de dief hier voor u zit." „Mijnheer," donderde Engstrom, bleek van woede, gij vergeet waar gij zijt. Den zoon van mijn ouden vriend voor een dief uit te maken Dat is krankzinnig „Dit is niet de zoon van uw ouden vriend, mijnheer Engstrom. Kapitein Olger van de 38ste huzaren is tegen woordig met zijn regiment te Woolwich en antwoordde mij heden. Hier is 't telegram „Kapitein Olger aan Dé Warre. Ben hier. Wat beteekent deze vraag De pseudo-kapitein was inmiddels opgestaan en zag om zich heen, als wilde hij het hazenpad kiezen. yGa zitten," riep Engstrom, #en indien gij uw leven van de galg wilt redden, beken dan alles onmiddellijk. De warre, ik vraag excuus." ,/Laat dat maar varen," zeide ik //natuurlijk, het was hard om mijne meening uit te spreken." De arme drommel ging weer zitten en stamelde een verhaal. Eindelijk bleek het, dat zijn naam Olgers was, een ex-sergeant bij de huzaren, die uit het leger was weg gejaagd. Zijn medeplichtige, die voor zijn bediende doorging had de juwee- len in het bosch bij het huis, verborgen, totdat zij er veilig konden worden weggehaald. Den volgenden morgen aan het ontbijt, moest ik vertellen, hoe ik de samenzwering had ontdekt. //Vooreerst", zeide ik, //bracht mij het feit, dat gij de juweelen eerst on langs hadt gehaald, op de gedachte, dat de dief iemand in huis moest zijn. En toen de draden weer waren gespan nen, en ik merkte dat de kapitein er over was gevallen, vóór dat hij ze nog bereikt had iets, wat ik opmaakte uit de sporen, die zijne knieën en punten zijner laarzen hadden achter gelaten meende ik, dat deze zaken Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs voor Goes 35 cent, franco per post 55 cent per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIËN voor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 12 UUP te bezorgen bij N. V, Stoom-, Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij v.h, Firma's F. Rleeuwens Zoon en J. A. Ross. Advertentiën 8 ct. per regel, behalve dienstaanvragen. die tegen 7 ct. per regrfl worden geplaatst. Bij directe opgaaf van 3 maal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs 2 maal berekend, uitgezonderd dienstaanvragen. Gr. letters en afb. naar plaatsruimte. Advertentiën, als geboorte-, huwelijks-, verjarings-, doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van 65 cent. Goes. Met ingang van i Januari j.l. is aan den heer R. F. Sturm, vroeger alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als assistent voor de tandheelkunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Goes. De boterkaart voor de 12e week loopt van 5 tot en met 13 Januari 1919. De broodkaart voor de 82e week loopt van 10 tot en met 18 Januari 1919. Goes. De familie A. ontving tele grafisch bericht, dat hun zoon Mari- 11 us, oud 40 jaar, Zaterdag bij zijn werkzaamheden te Voorburg door een electrischen draad is gedood. De heer A. laat een vrouw en 8 kinderen na. Goes. Zondag werd alhier bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag uit een pakhuis van den heer B., ge legen aan de Korte Nieuwstraat alhier, drie konijnen waren ontvreemd. Het mocht de politie gelukken de daders, zekere G. en de K., in han den te krijgen, die de konijnen ech ter al hadden verkocht voor f 10. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. Goes. De Commissie balast mat da uit reiking van bons voor klompen, maakt bekend, dat a.c. Zaterdagavond in da bovenzaal van de Korenbeurs bons voor klompen sullen worden verstrakt voor da nummers 1450 van 6—7, 451— 900 7—8. 901—1350 8—9, 1351 en daarboven vaa 9—10 uur. Goes. Zooais uit de advertentie in dasa courant biykt, worden de gasverbrui* kers al weer lastig gevallen met maatregelen tot nog grootere bezui niging op het gasverbruik. Uit de couranten is reads bekend, dat Goes ook behoort tot die plaatsen, welke in de afgaloopea maanden te veel vetkolen hebben gebruikt. Dit meerdere verbruik is ook al mede een gevolg der tijdsomstandigheden, daar het uitblijven van materialen, welke een jaar geleden moesten worden ontvangen, voor vernieuwing, nog niet konden worden geleverd. Werd oorspronkelijk de hoeveelheid te verwarken grondstoffen opgegeven voor 6 maanden, de Rgkskolendistri- butie wil nu, dat dit te hooge gebruik voor 31 Januari zoo niet geheel, dan toeh zooveel mogoiyk is vereffend en deze verplichting dwingt tot ver scherpte maatregelen. De gasverbruikeri van de Goesche gasfabriek hebben steeds getoond te willen meewerken, wanneer bezuini ging noodig is. Daarom mag ook nu weer op aller medewerking worden ge rekend. Besparing aan gas is op het oogenbük zoowel een algemeen als een persoonlijk belang. Een algemeen belang door de ernstige stagnatie in don koienaauvoer uit het buitenland, een persoonlijk belang, omdat over schrijding der raatsosmen beslist af ssjjding ten gevolge heeft en wel gedurende een aantal dagen, noodig om van het rantsoen der volgende maand het in da vorige maand te veel gebruikte in te halen. Reeds nu Is de gastoevoer bjj enkele verbrui kers afgesloten, omdat zty in December hst gehesle rantsoen voor Januari mede hadden verstookt. Het is dringend noodig, dat ook binnen de grenzen der rantsoenen nog zooveel mogelijk wordt bespaard. De brandstoffen voor huisbrand moeten mede worden aangewend voer spijsbereiding en dan aangevuld met hout of houtskool. Vooral dit laatste wordt als hulpmiddel nog te weinig tosgep&et, terwgl zoowel houtskool als houtskoolbrlketteu buiten distribu tie door de handelaren worden gele verd. Een oude emmer, een ijzeren pot of iets dergelijks, wat asch er onder ia, eeo driehoekje er over en up de $sch de houtskool tot gloeiing gebracht, leveren een warmtebron, dij werkelgk verrassende resultaten geeft. Wat de verlichting betreft, kunnen kleinere branders, mondstukken voor kleinere kousjes en voor staande branders het inkorten van het pent netje helpen om te bezuinigen. De omstandigheden zgn moelijk, niet bet minst voor het gasbedrijf, l*%t ieder helpen deze moeilgke tyden dr-or te komen en alles in het werk atollen om met de kleinste hoeveel heid gas toe te komen. Met ruim 2 maanden zal de watergasinst&llatie gereed zfjo en deze inrichting zal de mogelijkheid openen om da gasrant- soanen te verruimen. Een dlevenfamilie gearresteerd. In den Oudejaarsnacht was inge broken in de herberg van den heer v. d. H., te Ouderkerk aan den Aïastel, waar werden gestolen een mand met flesschen port, kruiken jenever, limonades en een fiets, te samen een waarde vertegenwoordi gende van ongeveer f400. Gistermorgen, toen de trein van half negen te Amstelveen op het punt vaa vertrekken stond, kwamen op de Ouderkerkerlaan in draf aan- geloopen de famiiie v. G., moeder, zoon met vrouw en een dochter. Zij mossten nog met den trein mede, en om dit gedaan te krijgen, spron gen zij over de gesloten .spoor- boomess, maar met het noodlottig gevolg- dat moeder een flesch met sterken drank liet vallen van onder hare rokken vandaan. Tijd om deze op te rapen was er niet meer en het gezelschap verdween per spoor naar Amsterdam. Het vallen der flesch trok de aandacht en werd in verband ge bracht met den diefstal. Onmiddellijk stelde de brigadier-rijksveldwachter een onderzoek in en haalde de politie van Ouder-Amstel. De bestolene herkende onmiddel lijk de flesch als zijn eigendom aan etiquet, capsuleering en aan den naam van den leverancier. Per fiets trok het gezelschap naar Amstelveen en deed een onderzoek in de ark, waar de familie v. G. huisvest. Daar wer den gevonden een groote mand, waar de boel in vervoerd was, kruiken met jenever, glaasjes enz., terwijl in het water onder de ark, aan een touw vastgebonden, nog een groote om- huisde buikkruik met sterken drank werd gevonden. Aanwijzing was er genoeg om het gezelschap te arresteeren. De politie stelde zich op aan het station te Amstelveen in de hoop, dat het gezelschap tegen den middag terug zou komen met den trein van 1.15 arriveerden allen. Ze werden onmiddellijk in arrest genomen en geleid naar het Raadhuis. Dit ge schiedde evenwel onder groot verzet, want de zoon wilde de politie te lijf. Met drie man moest de woesteling in het cachot worden geborgen. Het ggheele gezelschap werd verhoord, doch niemand wist er iets van. Besloten werd, de moeder en de zoon naar Ouder-Amstel te vervoeren per rijtuig, om daar verder te worden gehoord en opgeborgen. De zoon, nauwelijks buiten gekomen, wist ge boeid en wel het hazenpad te nemen —H—

Volksblad | 1919 | | pagina 1