E Verbeem, Goes. Hoesten, i! Kantoor- en BureauteMteii Hij W. ïoo ikeo. II BIOSCOOP-VOORSTELLINGEN, Voor en Achter, ZONDER BON. 3D© Danseres, Adverteeren doet verkoopen. AD VERTENTIEN. die, bedriegen de teekenen niet, nog in haar eerste stadium is. Maar ook deze crisis heeft reeds over het Duitsche volk heel wat ellende gebracht. Gedu rende heel den langen en bangen oor logstijd is het b.v. met de voedsel voorziening, vooral ook onder de be volking der steden, niet zoo treurig gesteld geweest als thans. Er wordt gebrek, honger geleden in alle klassen en standen er heerscht groote behoefte aan kleeding en schoeisel, grooter dan ooit te voren. En daarbij viert de wanorde hoogtij. De arsolraden, die met krachtige hand orde en tucht willen handhaven, staan dikwijls geheel machteloos tegenover de troepen, die als ordelooze benden van de slagvelden terugkeeren en zich niet ontzien de bevolking van stad en platteland te ^brandschatten". Want hoezeer rustige burgers van deze benden te lijden hebben, valt niet te zeggen. Diefstal, plunderingde overburen raken er niet over uitgepraat, als ze bij buitenlandsche kennissen hun hart eens kunnen lucht geven. En dan zooveel baldadigheden, die nergens toe dienen gebouwen, waar troepen hun intrek nemen, worden niet zelden ge ruïneerd. In het bekende Kurhaus te Bentheim b.v., werd moedwillig alle meubilair stuk geslagen en verbrand. En het mooie slot aldaar is tot kazerne ingericht. Ook met de bescherming van den persoonlijken eigendom en van de persoonlijke veiligheid is het dikwijls treurig gesteld. De strengste controle blijkt nog steeds onvoldoende, wijl zooveel militairen zelfs er niet voor terugschrikken ter- wille van den sluikhandel te stelen en te plunderen,* Zoo zijn b.v. nog dezer dagen te Osnabrük drie militairen overweldigd, die voor een waarde van meer dan 1 millioen Mark uit de militaire voorraden trachten te ver duisteren, om ze den smokkelhandel in handen te spelen. En op het platteland is men vaak zijn leven niet veilig, verklaarden ons rondborstige platte landers Groote troepen soldaten, ge wapend met geweren maken jacht op wild en tam, de bosschen worden zelfs met machinegeweren bewerkt. De boeren, die tot nog toe door clandestiene slachtingen zich betrekke lijk vrij goed van vleesch en vet konden voorzien, zien zich thans door de nieuwe veetelling aan handen en voeten gebon den. Geen kip zelfs mag zonder speciale vei gunning geslacht worden. Nu moet zich iedereen met een kwantum van ten hoogste 1 ons vleesch per week tevreden stellen. En nu zien de boeren dag aan dag hun veestapel, die toch reeds bedenkelijk is ingekrompen, door allerlei inbeslagnemingen ernstig be dreigd, omdat er voor de soldaten op royale wijze moet gezorgd worden. En de naaste toekomst voor den landbouw is al zeer donker, nu er een enorm gebrek aan allerlei kunstmeststoffen, vooral aan kali en slakkenmeel, die voorheen nog steeds in ruime hoeveel heden en met hooge proeentische waarde uit Elzas-Lotharingen konden verkregen worden. Thans staat die aanvoer natuurlijk geheel stop. Ook aan mensche^jke werkkrachteu is op het platleland groot gebrek gekomen, nu de hulp van krijgsgevangenen heeft opgehouden en zoovele bedrijfsleiders en andere landbouwers aan het boeren bedrijf zijn onttrokken. En een niet minder groote behoefte bestaat er aan geschikte trekdieren, want de vele „wrakken**, die van het front terugkeeren, kunnen zeer weinig presteeren. Vandaar dan ook, dat op de publiede veilingen zoo weinig voor deze dieren wordt betaald. Het spoorwegverkeer is nog steeds geheel in de war, vooral op de vele lijnen, waarover het vervoer der troepen plaats heeft. En een wonder mag het heeten, dat er nog niet meer ongelukken voorkomen, waar de controle zoo onvol doende en de geregelde lcop der treinen nog alles te wenschen overlaat. Daarbij t is er niet alleen groot gebrek aan materiaal, maar ook dragen de in ge bruik zijnde locomotieven en wagens de sporen van verval. Vaak ziet men bijv. lange treinen, waarvan geen ruit meer heel is. En voor den aanmaak van nieuw materiaal ontbreken de grondstoffen, de werkkrachten en de steenkolen. Eu wat blijft er ten slotte over van de zoo geroemde Duitsche eenheid Weinig meer dan de naam Hopeloos is men verdeeld en wat zal hiervan het einde zijn Reuter seiat uit New York, dat blijkens eea bericht in de bladen aldaar een Amerikaansch transportschip, met meer dan 2000 gewonden aan boord in den mist bij Fire Island aan den grond is ge- loopen. Het schip zit gevaarlijk. Er zijn sleepbootea en terpedobootjagers ter plaatse, en men verwacht dat alle opvarenden aan boord van den hulpkruiser zullen kunnen worden gered. Eea later Reuterbericht meldt dat het gestrande schip een hospitaal schip is, toebehoorende aan de Nort hern Pacific, welk schip van Brest was gekomen met 1744 gewonde en 705 ongewonde soldaten aan boord, terwijl de bemanning 198 koppen telt. Pogingen om het schip bij vloed af te brengen zijn mislukt. De zee wordt woester. Er is een aantal red- dingslijnen over het schip geschoten teneinde zoo noodig de opvarenden te kunnen afbrengen. Er bestaat geen gevaar, indien er geen storm opsteektdoch het meteorologische bureau bad voor den middag een storm aangekondigd. Onder de schepen, die zich thans ter plaatse bevinden, zijn de kruisers Columbia en Des Moines, het hos pitaalschip Solace, het transportschip Solace, het transportschip Malloiy, acht torpedobootjagers, verscheiden sleepbooten en een duikboot. retfeuul, een knijptang, een zilveren I doekspeld, twee huissleutels, een zwarte daraeshandschoen, een rood kinderhandschoentje, een donker blauw wollen kindermutsje. Goes, 2 Januari 1918. De Commissaris van Politie, E. C. WIERTS VAN COEHOORN. Afsluiting der Kasboeken en Restantenlijst bij de Coöperatieve Voórschotvereeniging en Spaar bank te Goes, voor de maand December 1918. Rosa Luxemburg heeft op eea vergadering van den Spartacusbond gezegd, dat de eerste taak was de regeering van Ebert enz. ten val te brengen. »Wij moeten de regeering ondermijnen door een revolutionaire massastrijd. De burgeroorlog moet worden geïnternationaliseerd!. De bijeenkomst op 13 Januari bepaald. De Daily Mail" meldt, dat het door Wilson's bezoek aan Italië nood zakelijk is geworden de eerste bijeen komst van de intergeallieerde vredes conferentie verder uit te stellen. Zij is thans tegen den I3en Januari te Parijs bijeengeroepen. Lloyd George is de eesige offi cieel gekozen Britsche gedelegeerde, maar als de Labour Party besluit aan aan de regeering deel te nemen, zal er ook een arbeiders-afgevaardigde tot de conferentie worden uitgenoo- digd. P O L I T I E. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent de voorwerpen, die in de maand Dec. 1918 gevonden zijn, als volgt: Een handtaschje, vier portemon- naies met een zonder geld, twee hee renpetten, een nikkel cylinder hor loge met kast, een paar witte hand schoenen, een vrouwenzak, een zilveren broche, een zwart gehaakte Merkelijke Zaken, Geref. Gemeente. (tusschen de twee poorten) Zondag 5 Jan. Voormiddag 9!/s uur, 's namiddags 2 uur en 's avonds 6 uur Leeskerk. Leger des Heils. Zondag 5 Jan. Voorm. 7 uur Bidstond. io uurHeiligingssamen komst. Namiddag 2.30 Marschsamen- komst. 's Avonds 7.30 Verlossings- samee komst. JPOSI EltbUiV Buro*erli jke Stand van Goes. Van 29 Dae.—8 Jan. Huw, Aang.: 3, Isak van den Boo- gaart, 22 j. jm. en Maatje Schrijver, 20 j. jd. j Ondcrgeteekecde betuigt xQn dank voor de op 1 Januari ontvangen geluk- wanschen en biedt wederkeerig de sfjne san. 1. D FRANSEN VAN DE PUTTE. Notari* E. 0. VAN DISSEL te Goes, betuigt met wederkserigeu geluk- wenscb, sjja hartelijken dank voor de bewjjzen van belangstelling op 1 dezer ontvangen. De Heer en Mevrouw OELE— Vbrmsulb bedanken voor de ontvan gen gelukwenechan en bieden weder* kserig da hunne aan. KOFFIE •surrogaat 40 cent per half pond. STIJFSELP0E0ER 22 ct. per ons. PUDDING 10 ct. per pakje. MOSTERD 22 ct. per potje. SODA -extract 30 ct. per flacon. SAJET van af f 2,50 per knot. ZEEMDOEKEN 60 cent. DWIJLEN vanaf 50 cent. DEKENS f 2.00 per stuk. verkoudheid en vastzittend »lflm I 2 Neem AM GA-Hon bpn>. Lijst van onbestelbare brieveD en briefkaarten, van hier verzonden ge durende de 2e helft der maand December 1918. Binnenland, Brieven. Regeeringscomraissaris, Hontenisse Rijkskantoor voor Manufacturen, Den Haag I zonder adres. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestel baarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. bij menschen zonder kinderen. Br, letter P bureau Volksblad*. 4 li W. BEHAGE, Nieuwstraat D 134. Opening half 8 nar» Begin om 8 unr. Sociëteit „"V". O, "V," Ooes. ZATERDAG 4 en ZONDAG 5 JANUARI 1919 wederom groote met twee Prachtige Hoofdnummers Drama in 3 Acten. Comedie in 3 Acten, en nog andere films, zooals: i Natuuropnamen, Komisch eh Comedie's. ZONDAGMIDDAG OM 4 UUR Groots Kinder-Voorstellino* aan 15 en 30 cent. De Directie Bellamy-Bioscoop, Vlissingen. ONTVANGSTEN: Reservefonds f 21689,86' Storting aandeel - 25734,49 Terugbetaling op schuld vordering - 107955,— interessen - 8221,78 Opgenomen gelden- 177022,67* Onkosten - Gezamenlijk bedrag f 840628,71 UITGAVEN: Reservefonds f Terugbetaalde aandeelen - 396,61 Verleende voorschotten - 184835, Terugbetaalde interessen - 17 4,2 8 Terugb. opgenom. gelden 38207,25* Interessen van opgeno men gelden - 112,20 Effecten- 67656,97* Depositi's 45800,— Salarissen en onkosten. - 1387,87 Gezamenljjk bedrag f 338570,19 Kas-saldo f 2053,52 Aldus conform da kasboeken opgemaakt don 4 Jan. 1919. HET BESTUUR.

Volksblad | 1919 | | pagina 3