dat de storting voor pensioen een zeer groot bezwaar is, en dat de losse werklieden niet hebben genoten van de ultkeeriog groot 130. Om deze redenen verzoekt adres- •ante t a. invoering van den 45-urigen werkweek b. een minimamioon van f 18,50 per week; c. overleg met de vakvereeniging tot het vaatitellen van een werklieden- reglement d. intrekking van de verplichte penaioenatorting e. nitkeering van f30 aandeloaee werklieden. Ter motiveering van haar verzoeken ver wij at adreasante naar een aan het adrea toegevoegde memorie van toe lichting. Deze memorie van toelichting luidt ala volgt: „Nu aedert de laatate maanden allerwege in den lande wordt erkend dat aociale maatregelen moeten wor den genomen in het belang der arbei- dersklaiae en reeda vele particuliere werkgevers en gemeentebesturen de loonen hebben verhoogd en de werk- tflden verkort, acht adreasante de tjd gekomen Uw Geacht College haar overeenkomstige verzoeken te doen. De invoering van den 45 urigen werkweek ia een eisch, die reeda in vele gemeenten aanhangig ia geweest en nergens principieel ia afgewezen. Een wettelijke regeling zal zeer waar ichjjnljjk tot stand komen. Hoewel de invoering van den 8uren- dag van groote sociale beteekenis moet worden geacht, is dit in niet mindere mate het geval met het vast stellen van een minimumloon, waarvan redelijk kan worden aangenomen, dat het voldoende ia voor een minimum bestaansgrens. Een loon van f 18,50 ia zeker geen onbillijke wensch en sluit alle overdrijving uit. De polsslag van dezen tijd eischt voor de arbeiders klasse een menschwaardiger bestaan dan tot nog toe de arbeidersklasse was toebedeeld. Esn behoorlijke rechtspositie ont breekt nog geheel. Meer en meer wordt het nut en de noodzakelijkheid om met de organisaties van hst personeel overleg te plegen erkend en toegepast. Betaling van pensioenpremie is een zeer drukkende uitgave. Deze weke. lijksche betaling wordt noode gemist. Daar adressante pensioen beschouwt als uitgesteld loon, acht zU het billijk dat dan ook geen betaling wordt geSischt. 't Heeft adreasante zeer betreurd, dat Uw besluit tot nitkeering van f 30 aan de vaste werklieden, de losse werklieden heaft buitengesloten. Deze mensohen, die ook regelmatig in dienst zijn hebben in minstens even sterke mate den druk der tijdsomstandigheden gevoeld. Gaarne zag adreasante, dat genoemd besluit werd uitgebreid tot het losse personeel en dat der gemeente lijke keuken. Hopende dat onze verzoeken een gunstig resultaat mogen bereiken in het belang van het gemeentepersoceel." ZondAGïtiüiTiNg Apothzksn. Zondag a.s. zal de apothsek van den heer Van der Hoek voor het publiek zijn opengesteld. De Burgemeester van Goes maakt bekend, dat verkrijgbaar is van 4 Jan. tot en met 10 Jan, 1919 Op bon 32, 2 ons Erwten. 33, 1 ons Boonen. 34, 1 ons Jam. 35, 2 ons Kaas. 36, 1 ons Rijst. 37, 2'/a ons Suiker. 38, 1fi K.G. Ammoniak. (Flesch meebrengen.) 39, 1 stuk Chocolade. 40, 1 ons Gezouten; Garnalen. 7, 8, 9, 10, Aardappelen. 7 vleeschboekje 2 ons Rund of Kalfsvleesch. Kalf8vleesch verkrijgbaar bij de fa. Temperman en Van Hove en Rund- i vleesch bij de overige slagers. Garnalen verkrijgbaar bij M. Pols, f) A. B. van Luyk, E. Verbeem, P. A. Verplakke, F. J. Thiery. Gemeentelijke Gentrale Keuken te Goes. Menu van 6 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Jan. tot n Jan. 1919. Hutsput met vleesch. Erwtensoep metvleesch Snijboonen met aard appels en vleesch. Savoyekool met aard appels en vleesch- Rijstepap. Knolraap met aardap pels en vleesch. Op de hofstede van B. Burger te Kattendijke is mond- en klauwzeer geconstateerd. Meer regeeringsvisch. Met ingang van Januari zuilen alle soorten visch, die tegen zeer geredu ceerde prijzen als regeeringsvisch door de Gemeentebesturen gedistribueerd worden, worden toegevoegd de kleinmiddel schelvisch. Van de vier soorten schelvisch was daarvan tot heden alleen opgenomen de kleine schelvisch, meest braadvisch of pie pers genoemd. De toevoeging van de kleinmiddelschelvisch is daarom van groot beiaog, omdat niet alleen de hoeveelheid regeeringsvisch met ruim 15 procent vermeerderd wordt en daarom aan meerdere aanvragen zal kunnen voldaan worden, maar bovenal omdat de kleinmiddel schel visch een uitstekend vischsoort is om te koken, terwijl de kleine schelvisch meer uitsluitend als braad- of bakvisch wordt genuttigd. De prijs van de kleinmiddel schel visch, waarop ze aan het publiek zal worden gedistribueerd, zal 22'/a ct. per pond zijn. Steenkolen uit België. De Gazette meldt, dat de onderhandelingen tusschen Nederland en België 5e- trefïende levering van melkvee tegen steenkolen, op 't punt van slagen zijn. Nederland heeft aangeboden de steenkolen zelf in Luik te gaan halen. Door het niet goed sluiten van een der portieren, viel onder de gemeente Dorst een 4-jarig jongetje uit een in volle vaart zyuden sneltrein. Door dat aan de noodrem werd getrokken stond de trein dadelijk stil. In allerijl werd toen de lijn afgezocht om het kind waarvoor gevreesd werd, dat het er niet levend zou zijn afgekomen, op te zoeken. Het was inmiddels ai door een seinwachter opgenomen en in wachtpost 6 binnengedragen, waar bleek, dat het kind wel ernstig aan het hoofd verwond was en hevig bloedde, maar er toch, wonder ge noeg, betrekkelijk goed was afge komen. Nadat een noodverband was gelegd, kon de klefne weer met de ouders verder reizen. De trein had ongeveer 20 minuten vertraging gekregen. Een militaire dokter, die ook in den trein aanwezig was dioeg verder zorg voor het kind. schijnt hiervan te verdenken zijn huishoudster, de 38-jarige W. G. H., die ter beschikking der justitie is gesteld. In de Veenkadelaan te 's Graven- hage is dezer dagen een oude man overleden, die in de laatste jaren van ondersteuningen leefde. Thans, bij zijn dood, bleek, dat hij geduren de zijn leven nog een heel kapitaaltje had bijeengegaard, n.l. in een paar bossen los stroo, waarop hij sliep, werd een bedrag van ruim f 9000 aan bankbiljetten gevonden. Voor de familie is het echter geen meevallertje want behalve een paar honderd gulden voor degenen die hem de laatste dagen verpleegden, heeft hij alles aan een liefdadige instelling vermaakt. Kolen uit Duitschland. Met ingang van heden zullen dagelijks twee treinen steenkool uit Duitschland aanvoeren. Blijkt het der Duitsche regeering mogelijk deze levering voort te zetten, dan kan op een totaal transport van 40.000 per maand uit Duitschland gerekend worden. Wederom is er ia het distributie kantoor te Wemeldinge ingebroken, ditmaal met medeneming van een 150 stuks kinder-en vrou wenhemden. De politie doet ijverig onderzoek naar de(n) dadei(s), Voor de 2de maai sedert 14 dagen is Aalst het tooneel geweest eener schrikkelijke gruweldaad. Zaterdag morgen heeft men de echtgenooten Frans Schampheleer en Sylvie Panne- koek, in hun woning vermoord ge vonden.De man lag met vermorzelden schedel, midden in een grooten plas bloed in de voorplaats, terwijl zijne vrouw met gebonden armen enbeenen en een prop in den mond, op bed verwurgd was. Het parket van Dender- monde is onmiddellijk ter plaatse ge weest om een onderzoek in te stellen. De daders zijn nog niet bekend. Diefstal schijnt de drijfveer dezer ijselijke misdaad te zijn. De veehouders staken den melk- toevoer. Naar wij vernemen heeft de burge meester van Amsterdam Dinsdag middag besloten, niet in te gaan op den eisch der veehouders om binnen 24 uur de meikcentralisatie cp te hefïen. Dientengevolge hebben de vee houders uitvoering gegeven aan hun bekend ultimatum. Van toen af heb ben zij geen melk aan de centrale punten afgeleverd. Te Doorn is de heer G. Lagerweij door vergiftiging overleden. Men Op oudejaarsavond ontvluchtten uit het kamp te Bergen een 12-tal ge ïnterneerde Russen. De bewakings manschappen waren bijna allen naar huis getogen en het overige deel vond het het beste om den avond feestelijk te vieren. De Russen maakten van deze gelegenheidhandig gebruik. Een tweetal werd later gepakt. Den eersten Kerstdag wisten er ook twee te ont vluchten, die men tot nog toe niet op heeft kunnen sporen. Hondenvleesch. Politie van het bureau Meermans straat te Rotterdam heeft Maandag avond een onderzoek ingesteld in een huis aan de Hoogstraat, waar Russen logeeren. Zij heeft er beslag gelegd op een emmer met hondenvleesch, dat verkocht was voor f 0,75 per kilo gram. Voorts is een onderzoek in gesteld In een pand op een hofje aan den Goudschen Rijweg, waar vermoedelijk eeu hondensiachterij was gevestigd. Een teil met beenderen te zamen vormende het geraamte van een hond, werd er aangetroffen. Het vel van den geslachten hond is in beslag genomen aan de Meent. Het aan de Hoogstraat in beslag gekomen hondenvleesch is op het abattoir voor de consumptie afge keurd. UIT DEN VREEMDE. j Een graanpakhuis te Londen verbrand. Een groot graanpakhuis in het East End, dat gedurende den oorlog als vluchtoord bij luchtaanvallen werd gebruikt voor 25.000 personen, is door brand verwoest, waarbij de krachtige wind de vlammen aanblies Ofschoon ruim 200 brandweer lieden aan bet blusschingswerk deel namen, waren zij niet instaat, bet aangrenzende pakhuis te redden, gelegen op het emplacement van de Great Eastern Stailway, waar graan en een groote voorraad levensmid delen was opgeslagen. In het graanpakhuis zelf waren duizenden tonnen graan opgeslagen. De vlammen schoten hoog in de lucht omhoog en mijlen in 't rond was de stad gedurende langen tijd verlicht door een schitterenden rooden gloed. Scheepsramp. Vanoohtend vroeg is bij Stornoway (Buiten-Hebriden) een ramp gebeurd, toen het stoomjacht Iolaire, dat ruim 300 matrozen naar huis bracht, schip breuk leed en aan den ingang van de baai op een puntige rots liep. Onge veer vijftig matrozen slaagden er in den wal te bereiken, o.w. velen ern stig gewond waren. Men vreest echter, dat de overigen het leven verloren hebben. Het ongeluk met de Iolaire ge beurde omstreeks twee uur in den ochtend van Woensdag toen tal van matrozen, die allen op het eiland Lewis thuis hoorden, omkwamen op enkele meters van hun geboorte- strand. De mannen hadden een uitstekenden overtocht gehad. De wind was gunstig en zij waren zeer opgewekt met het vooruitzicht op den eersten vrijen Nieuwjaarsdag, dien zij sedert het begin van den oorlog thuis zouden doorbrengen. Zij waren bezig hun boeltje te pakken en dach ten eenige minuten later aan wal te stappen, toen de Iolaire door de een of andere onverklaarbare oorzaak met volle vaart op eeH rots liep. De nacht was donker, maar helder en alle lichten aan den wal waren zichtbaar. Ongeveer vijftig man sprongen overboord en verdronken. Twee booten die uitgezet werden, sloegen om en de inzittenden ver dronken. Toen er vuurpijlen werden afgeschoten, zag men dat de scherpe kant van de rots maar zeven meter van het voorschip verwijderd was en een aantal manschappen trachtten de rots te bereiken. Maar de sterke stroom sloeg hen tegen de rots te pletter. Daarna kwamen twee man aan wal en brachten met een lijn een tros uit. Ongeveer vijftig man konden zich met behulp 4 daarvan redden. Vele anderen konden er zich niet aan vasthouden doordat het schip zoo sterk slingerde, en kwamen om. Ten slotte sloeg de Iolaire om en zonk. De voedselvoorziening. Men schrijft van de grens aan de N. R. Ct. 't Roept alles ach en wee, wat er van de overzijde der Oostgrens tot ons komt. Diep ongelukkig gevoelt zich het volk, dat nu openlijk durft ver klaren We zijn bedrogen, we ziin misleid door mannen, in wie wij ons volste vertrouwen hadden gesteld. Ons super-miiitarisme bracht ons ten val en tot de revolutie. Thans zijn ons de oogen opengegaan nu het echter te laat is. Uitgeput» ligt het Duitsche rijk te zieltogen en het Duitsche volk, dat steeds beweerde, geheel één te zijn in denken en handelen, is hopeloos ver deeld en staat met getrokken zwaard tot broedermoord,: tot zelfmoord zelfs, gereed. r Zeer veel waarheid ligt er waarlijk in deze woorden, die we uit Duitsche monden opteekenden. De nederlaag bracht Duitschland tot een revolutie, 5- T*' A.'ü

Volksblad | 1919 | | pagina 2