BIJVOEGSEL „VOLKSBLAD'' WOENSDAG 24 DECEMBER. 1890. E I) F. R L A I>. Goes. Een onzer oudste stadgenootende heer W. Swart is Dinsdagochtend heel onverwacht overleden. Hij had bijna den ouderdom van 80 jaren bereikt. In liet jaar 1844 werd hij benoemd tot hoofdonder wijzer aan eene der openbare scbolen alhier en die betrekking heeft hij bekleed tot 1873, toen doofheid hem noodzaakte zijn ontslag aan te vragen. Gedu rende dit bijna 30jarig tijdperk heeft de beer Swurt zich doen kennen als een uitstekend onderwijzer, die bezield was met alle liefde voor zijne taak en liaar dau ook met de meeste toewijding vervulde. Ook was hij jaren lang leeraar aan de Burger-Avoudsebool en aan de Oefenschool tot opleiding van onderwijzers. Velen zullen zich dankbaar herinneren, hoeveel zij hem verplicht zijn. Hij was de stiun van meer dan eene onderwijzersvereeniging. Het Ned. Onderwij zers-Genootschap erkende zijne groote verdiensten door hem het honoraire lidmaatschap aan te bieden. Gedurende bijna 17 jaren genoot hij eene welver diende rust. Goes. Geslaagd bij het examen voor bet practisch boekhouden, dezer dagen te Amsterdam gehouden, mejuffrouw E. C. P. Massee alhier. Goes. De aangekondigde hardrijderijonder voor zitterschap van schipper J. Zandstra, werd Zaterdag jl. gehouden. Er waren 12 deelnemers. De eerste prijs (f 10) werd behaald door Jotthe de Boer van Warna, de 2e prijs (f 5) door J. Zwama, alhier. Goes. Het ijsfeest van wege de vereemging „Ijsver maak" zal plaats hebben (ijs en weder dienende) Zaterdag a. s., op het terrein gelegen aan het Ra velijn. Kruininge. Maandag werd op de hofstede van E. van Hootegem een varkeu geslachtdat bet kolos sale gewicht had van 690 halve kilo. Kamperland. Vrijdag werd het in de haven ge- FEUILLETON. 1) EENE BEKENTENIS Novelle van Theodor Storm. In de laatste dagen van Juni 1856 had ik eene bejaarde bloedverwante naar het stadjewaar zij zich gewoonlijk des zomers ophield vergezeldnaar de bad plaats Reichenhall, dat door de rotsen zoo nauw omsloten broeinest, waar men zich verbazen moet, dat de bewoners er niet reeds lang alleen de badgasten laten wonen. Wij waren tegen den mid dag aangekomen en toen ik na het eindigen der table d'hóte vernam, dat mijne goede tanle zich eerst door een middagslaapje wilde verkwikken en zich daarna aan het uitpakken harer omvang rijke koffers en de gezellige inrichting harer vertrekken wilde wijden, dreef de verveling mij uit het hotel, hoewel de zon met feilen gloed brandde. Ik sloeg den eenvoudigsten weg inen wandelde op dén straatweg, die het stadje door snijdt, eenige mijlen door den Lueg-pas, die hier den toegang tot Tirol opent. Maar het was al te warmzelfs onder de schaduw der enge rotswanden was het niet uit te houden: ik keerde weer 0111 en ging denzeliden weg terug. Waar men den pas achter zich heeft, stroomt eene ruischende beek; ik bleef eenigen tijd op de brug staancn staarde naar de golven, alsof ik daardoor eenige ver koeling kreeg. Toen vermande ik mij en wandelde weer verder in den onverbid- delijken zonneschijn: het witte stof van den straatweg glinsterde en schitterde zoo fel, dat de pogen mij pijn begon nen te doen. Toen ik het stadje weer had bereikt, bespeurde ik aan mijne rechterhand een half geopend traliehek strande tjalkschip „Recht door zee" schipper VY. Kel ler in het openbaar verkocht. Het schip, groot 59 ton, bracht in massa met staand en loopend want enz. de som van f 565 op. De heer W. Broekhoven werd voor dien prijs kooper van het bedoelde schip. Wisselcerhe (N. B.) In den Vlietepolder waar zich flinke ijsbanen bevinden, werd j.l. Zaterdag eene ringrijderij op schaatsen gehouden. De prijzen ia geld werden door de navolgende deelnemers behaald W. Marcusse le prijs f 2 A. van Damme Az. 2e prijs f 1, H. Kramer Kz. 3e prijs f 0.75, M. v. d. Weele 4e prijs f 0,50 en J. v. d. Berge 5e prijs f 0,50. Er was heel wat volk op de baan. De wedstrijd duurde tot 4 uur; toen keerden allen in opgewekte stemming huiswaarts. Het is te hopen, dat weer en ijs zich met de Kerst dagen goed houden. Er bestaat veel kans, dat eene flinke ijsvereeniging wordt opgerichtdie een wed strijd kan uitschrijvenwaaraan door de armen van deze gemeente wordt deelgenomen. Evenals op andere plaatsen kan op deze wijze door het uitloven van prijzen in brood en spek en andere levensbehoeften bestaandeheel wat elleude gelenigd worden. Opeen kwartier afstand van het dorpop het zoogenaamde Bokkengat is een goede ijsbaan aangelegd, waarvan door velenwaaronder ook uit andere gemeenten wordt geprofiteerd. 's Heerenhoeh. Alhier moet zich het volgende ge val hebben voorgedaanEen ruim 35jarige jongman verschrikte zoo hevig op het vernemen der doodstij ding zijns vaders, dat hij de spraak verloor. Den volgenden dag schrikte hij weder door het geroep van brand, waardoor hij op éénmaal zij 11e spraak terug bekwam. Kruininge20 Dec. Door welwillendheid van eenige burgers, die ^icli tot een commissie gevormd hadden en door den steun van bijna de geheele burgerij had hedenmiddag op de Vliet, in navolging van andere gemeenten een wedstrijd plaats, welke bestond in hardrijden hardloopen en priksleêrijden waaraan door tijd leeren kennen. Hij behoorde tot die weinigen, die reeds aan de academie door hunne medestudenten als eene autoriteit erkend wordenen ook de meeste professoren waren het er over eens, dat hij een knappe kop was, vooral 111 de interne geneeskunde. In zijn laatste jaar was hij nog adsistent op de kliniek voor vrouwenziekten, en daar slaagde hij er op eenen zekeren dag ineene operatiewaaraan men reeds wanhoopte, tot een gelukkig einde te brengen. Wat mij tot hem had aan getrokken, was een door weinigen op gemerkte zin voor het phantastische waartoe ook ik eenige neiging vertoon de; over de onderzoekingen van Perty en Daumer, aangaande de duistere pun ten van het zielelcven, liet hij nooit, zij het dan ook onder menig voorbehoud, eenigen spot toe. Behalve mij bezat hij bijna geenen enkelen ïntiemen vriend. De meesten, die tot zijne faculteit be hoorden, schenen het niet te kunnen verkroppen, dat hij zoo snel en kalm met zijn oordeel klaar was, terwijl zij nog hunne eerste gevolgtrekkingen maakten. Ik vroeg eens aan een een voudig jongmensch, in wien echter een uitnemend medicus stak: ,,Wat hebt gij toch tegen Franz Jebe, dat gij hem zooveel mogelijk ontwijkt? Ik geloof, dat hij bijzonder veel met u opheeft." Hij schudde het hoofd. „Gij behoeft u ten minste," zoo ging ik voort, „niet te laten afschrikken door zijne knapheid 1" „Zoudt gij dat denken?" antwoordde hij: „Dat is wel een lastig iets onder jongelui van denzelfden leeftijd, maar dat is nu toch bij mij de zaak niet.*' IVordl ver volg dj in eene breede heg, en daarachter een vrij groot terrein, waarop vele banken en tuinstoelen stonden. „Is dat een pu blieke tuin?'' vroeg ik aan eenen jongen, dien ik tegenkwam. „De Kurgarten," luidde het antwoord. Ik trad binnen en keek eens in het rond. Het scheen niet de tijd te zijn, waarop de tuin het drukst bezocht was, er zaten slechts eenige kindermeiden met hare kleuters in den brandenden zonneschijn; wat zij met de kinderen spraken of elkander toeriepen was dui delijk hoorbaar in den grooten tuin. Doch daar de middag reeds grooten- deels verstreken was, bood de tuin ook al wat schaduwrijke plekjes aan. Iets verder, onder eenen boom, zat een dei- badgasten, in het grijs gekleed en met eenen breedgeranden hoed van dezelfde kleur op het hoold; met de handen steunde hij op zijnen stok en tuurde strak voor zich uit in de witte lucht die boven de acacia's aan den overkant onbeweeglijk glansde. Ik was een paar banken van hem at gaan zitten onder eenen breedgetakten plataan, en had hem onwillekeurig een poosje aangekeken. Eensklaps schoot het mij te binnen; ik zette groote oogen op: ik had plotseling de torsche gestalte van mijnen besten academievriend, van wien ik echter in meer dan tien jaar niets gezien of gehoord had, herkend. „Franz! Franz Jebe!" riep ik onwille keurig. Hij scheen het niet gehoord te hebben; het was zeker eene vergissing van mij geweest, want die man daar was bepaald diep in de vijftig, terwijl mijn vriend en ik naar de veertig liepen, een leeftijd, die altijd nog eenjjeugdig tintje vertoont. Wij waren km Islieden, doch wij had den elkander eerst in onzen studenten-

Volksblad | 1890 | | pagina 5