ADVERTENTIEN. dat de liefdadigheid ónzer landgenooten zich hier krachtig zal betoonen. VIT HEN VREE 31 DE. De vader van den Heer Groissmanueen rijken Israëliet te Elisabethgrad (Zuid-Rusland), een man van 75 jarenwerd onlangs ziek en stierf. Ziju zoon verzekerde hem eene begrafenis volgens zijn rang en stand, Welke ougeveer 300 roebel kosten zou. De doode werd, volgens gebruik, in bet wit gekleed neergelegd met brandende waskaarsen om hem heen en een rabbi bij hem, om te bidden. Maar in den eersten nacht kwam de doode tot grooten schrik van den priester overeind en zei, dat bij dorst had. „Jij", sprak de rabbije bent doodje hebt dus geen dorst. Houd je stil, of Hij voleindigde zijne bedreiging niet; want de her- rezeue gaf hem een slag, dat bij op den grond viel. Op bet geschreeuw van den verschrikten geestelijke kwamen verscheidene menseben toesnellen; onder ben ook de zoon van den overledene, die, na deze onmis kenbare teekenen van leven, met innige blijdschap niet meer kon twijfelen, of zijn vader was niet dood. De oude heer zal nu echter, in plaats van begra ven gerechtelijk vervolgd wordonwant de rabbi beeft, wegens den ontvangen klap, een eisch tot schadevergoeding tegen hem ingesteld. Eyraud is veroordeeld tot de doodstraf, en Gabrielle Bompard tot 20 jaar dwangarbeid. Bij zijn pleidooi trachtte de advocaat van Eyraud dezen als het slachtoffer van Gabrielle Bompard voor te stellen welke volgens hem bet plan tot den moord beraamde. De verdediger van de 22 jarige Gabrielle daarentegen ontwierp een weinig geflatteerd portret van Eyrand en stelde dezen alleen verantwoordelijk voor den moord. Volgens den advocaat bad Gabrielle door den geneesheer in de gevangenis gehypnotiseerd, dezen in baar bypnotiscben staat de juiste toedracht van den moord verhaald. Hij betreurde het ter wille van zijn cliënt, dat de dokter, zich thans verschui lend achter zijn ambtseed, weigerde te spreken. Ga brielle Bompard verklaarde bijwas een ziekeen zieken zendt men niet tot herstel naar het bagno. Gedurende zijn pleidooi was Gabrielle zeer zenuw achtig. Na bet „schuldig" der jury bleef Eyraud zeer kalm Gabrielle zag doodsbleek. Op de nitspraak van bet vonnis zeide Eyraud:,,Ik verwachtte dat." Op raad van zijn advocaat zal Eyraud in cassatie komen. Een spoorwegongeluk in Canada, is volgens de En- gelscbe bladen op de volgende wijze voorgevallen. De oorzaak dat de trein naar beneden stortte, wasdat de as van een wagenwiel brak. Dit had ten gevolge, dat de trein, die in vollen spoed reeduit de sporen geraaktetegen de brugleuning kwam en eenige wagens naar beneden vielen. De trein bestond uit bagage- en postwagenseen tweede klasse een eerste klasse en een slaapwagen. De loco motief niet kolenwagen en een bagagewagen zijn echter op de regels gebleven en na nog een viaduct te zijn overgegaan tot stilstand gekomen. Men meentdat bet aantal dooden niet meer dan tien bedraagt maar er zijn vele zwaar gewonden. Hoe bet kwam dat niet allen verdronken is uit het be richt niet op te maken. Maar volgens een ander tele gram zouden de wagens wel van de brug gestort zijn maar waar deze op hooge pijlers rustend nog niet den stroom onder zich heeft. De Regeering van Birmah heeft onlangs oen ver slag van den Heer Merrifield over Tenasserim open baar gemaakt. De schrijver komt daarin op tegen do dwaling, dat de zwarte tanden der Maleiers en Sia- meezen het gevolg zijn van het betel kauwen. Vol gens hem wordt die zwarte kleur geheel anders ver oorzaakt, en wel door een opzettelijke operatie. Geen fatsoenlijk Siamees zon witte honden-tanden willen hebben zooals de tCbineezen Indiërs en Europeanen. Kokosnoot-pitten worden verkoold en daarna met ko- kosnoot,-olie tot een taai smeersel gemaakt. Wanneer dit zorgvuldig en geregeld over de tanden wordt ge smeerd, brengt, dit het zwarte vernis voort, dat zoo bewonderd wordt. Onder eenige Malêische stammen wordt het goed geacht de tanden niet alleen zwart te maken, maar ook ze af te vijlen tot een punt, zooals haaieutaudon. „Maar een Europeaan kan niet beseffen, hoe schoon een Siamoesch of Maleisch man of vrouw is bjj het geeuwen." Een pbilosoofje. Te Marcinelle (België) reed dezer dagen een hondenkar in vollen ren eenestraat af, toen het voertuig tegen een steen stiet en onderst boven sloeg, zoodat de bond aan het gareel in de lucht spartelde en een dertienjarig meisjein de kar gezetener onder geworpen werd. Een man drong zich door de jammerend toegeschoten vrouwen en lichtte den wagen op, niet anders denkende of bet meisje zou verpletterd zijn. Zij lag echter, op hare rechterzijde, dood bedaard een boterham te eten. Londeusche politierechters worden soms met aller lei zaken lastig gevallen. Dezer dagen wandelde een vader met zijn zevenjarig zoontje aan de hand een po litiehof binnen en vroeg den zitting houdenden rechterwat bij doen moest met het ondeugende knaapje. Het ventje was volstrekt niet te regeeren, bad niets geen eerbied voor zijn vader en bedreef allerlei boevenstukken, die men eer zou toeschrijven aan een jongen van bet dubbele van zijn leeftijd. De rechter hoorde de klacht aanmaar zeide toendat bij er niet mede wilde te doen hebben en dat het niet te pas kwam zijn kostbaren tijd met zulke za ken in beslag te nemen. Hij verklaarde ook niets geen medelijden te hebben met den vader, „want", zeide hij, „zoolang de jongen die lichaamsdeelen bezat, die de natnur verleende met bet bepaalde doel voor lichamelijke kastijding," kou die man wel zor gen dat zijn zoontje gehoorzaam werd.

Volksblad | 1890 | | pagina 4