BIJVOEGSEL VOLKSBLAD" ZATERDAG 20 DECEMBER 1890. Zij, die zich, thans op het Volksblad abonnee- ren,, ontvangen de vóór 1 Januari a. s. verschij nende nummers gratis. NEDERLAND. Goes. Donderdag jl. had de soiree plaats vanwege de commissie „St.-Nicolaas voor onvermogende kin deren" en georganiseerd door de vereenigingen „Spar ta", „Eupbonia" en „Excelsior." Het programmadat uit den aard der zaak veel afwisseling aanbood, werd verdienstelijk uitgevoerd. Vooral de tableanx-vivaute uitstekend door concep tie- zoowel als door uitvoering, verdienden de harte lijke toejuichingon van het publiek. Goes. Met ingang van 25 Dec. a. s. is de brieven besteller J. H. Enters alhier op de meest eervolle wijze ontslagen met toekenning van rechtop pensi oen en in zijne plaats benoemd de postbode op Wol- fertsdijk M. J. Stokmans. lerseke 19 Dec. lederen dag vermaken zich hier personen met priksleêrijden op de Oosterschelde, doch hunne roekeloosheid gaat wel wat te ver, daar ze zich op zulk een afstand van den oever verwijderen, dat men hen nauwelijks met het bloote oog meer zien kan. Wil men dun niet beseffendat eene ijstocht op zee hoogst gevaarlijk is? lerseke. Als een bewijs, dat door den strengen winter veel armoede wordt geleden, kan dienen, dat Woensdagavond bij de bedeeling door het burgerlijk armbestnur vun 's avonds 5ys tot 10 ure troepen menschen orn onderstand kwamen, die anders met de oestercnltuur goed geld verdienden. Kolijnsplaat 18 Dec. Heden hield de ijscinb „Ons genoegen" een jjsfeest; door de ijverige zorgen van het bestnnr waren geiden bijeengebrachtom den minvermogendon een genot-vollen dag te bezorgen. Een 40tal personen reden met priksleden or* het hardst. Er waren uitgeloofd 40 prijzen alle bestaande uit brood en spekde hoeveelheid afhangende van den behaalden prijs. Vijfentwintig personen reden naar den ring. De prijzen bestonden in schaatseu boezeroens en andere kleedingstukken. De ijsbaan was vol toeschouwers en rijders. Er heersehte een opgewekte en vroolijke geest en alles liep in de beste orde af. Han&weerd. Begunstigd door uitstekend weder had Donderdag jl. de in ons vorig nummer aangekon digde wedstrjjd in hardrijden, hardloopen en prilcslêe- rijden plaatswaaraan door een groot getal mannen en jongens werd deelgenomen. Het was voor die allen een gelukkige dag. Meer dan 100 gezinnen te Hansweerd en te Schore werden bedeeld en voor hen die, begaan met bet lot der armen de com missie in haar odele poging gesteuud haddenmoet bet eene aangename gewaarwording geweest zijn, dien stoet deelnemersbeladen met spek en brood on erwten huis waarts te zien keeren. Het terrein was door de schippersdie te Hansweerd mot. hunne schepen liggen prachtig versierd. De vlag gen van verscheidene naties waren op de baan aanwezig. Eene groote menigte woonde den wedstrijd bij. Ten slotte een woord van lof aan da commissie, die moeite noch zorgen ontzagenom bet feest te doen sla gen en daardoor den armen de zoo noodige onderstaud verschaften, maar ook een woord van lof aan de schip pers tg Hansweerd voor al wat zij daden en verder aan allendie door hun gaven de commissie in staat stelden eene zoo ruime bedeeling te doen er werd ruim 100 gnlden bijeengebracht. Het voorbeeld door Hansweerd gegevenmoge op andure plaatsen gevolgd worden 1 Krirtyme, 17 Dec, Heden trad alhier in de zaal van den beer van de Linde de heer van der Veer opals spreker der „Haagsche Propaganda-club voor algemeen kies-en stemrecht". Hij heette de aanwezigen, die in ruimen getale opgekomen waren, hartelijk wel kom en begon te kwart over zeven zijne rede over „De eisehen der arbeiderspartij". Het zwaartepunt legde spr. in algemeen stemrechtimmers daarmede begon en eindigde hij. Hij kwam tegen de achter- nitstelling van het volk op, dat wel de lasten van den staat hielp dragen, doch hem niet mocht helpen besturen. Daarin zou door algemeen kies- en stem recht yerbetering komen. Verder wensckte bij van regeeriugswegs een normalen arbeidsdag van acht uren vastgesteld te zien en betoogdedat verkorting van arbeidstijd de productiekracht zou doen vermeerderen eu de loonen doen stijgen. Als derde punt wilde hij onze directe en indirecte belastingende laatste voor al, vervangen zien door eene progressieve inkomsten belasting. Zooals de toestand nu is, kunnen de ar beiders sn kleine burgers geen belasting betalen. De belastiugpenningen brachten spr. op het besteden daar van en noopten hem o. a. het regeeringsbeleid af te keurendat ons in den Atjescben oorlog had gewik keld. Nadat spr. in den breede het algemeen stem recht bad besproken, werd door een der aanwezigen gebruik gemaakt van de gelegenheid tot debat. Hg vroeg nadere inlichtingen over de bewering van den heer Van der Veer, dat een arbeider 25 pCt. van zijn inkomen aan belasting betaalt. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot spr. omstreeks half tien de vergadering met een woord van dank aan de toehoorders en eene nitnoodiging tot aansluiting bij den bond voor algemeen kies- en stemrecht. Raadsvergadering te Ierseke op Donderdag 18 Dec jl. In de vergadering van heden werd het volgende be handeld Een verzoek van de N.-Br. Bond van Oudstrijders, om eene inteekenlijst in deze gemeente te doen cir- culeeren, werd ingewilligd. De gemeente-veldwachters zullen belast worden met het circuleeren dier Ijjst. Voorlezing werd gedaan van eene dankbetuiging van H. M. de Koningin-Weduwe op het adres van rouwbeklag. De heereu J. Sandee Pz en C. KI03 werden ieder met 5 stemmen herkozen als leden van 't burgerlijk armbestnur. Dhr. J. Lemson kreeg 2, dhr. J. Schip per 1 stem. Ingekomen een verzoek van dhr. J. Pot, te Alk maar: om eene telefonische verbinding in de ge- meeute aantebrengen t. w. van het rijkstelegraafkan toor Daar de huizen van particulierendie hiervan willen profiteeren eu naar de oesterputten, om hier door in verbinding te komen met de aangevraagde concessie voor een lijn Goes - Bergen op Zoom - Tolen. Op voorstel van dhr. Sauer wordt besloten eene afwachtende houding aan te nemen, tot de toestem ming vau het Ministerie zal zijn verkregen en aU- dan conditiën te bepalen. Voor de betrekking van onderwijzeres aau school I had zich slechts 1 sollicitante op f 400 aange meld. B. eu W. stelden voor de jaarwedde op f 450 te brengen zonder verhoogingdaar nu geen voordracht kon worden opgemaakt. Biertoe werd met algemeene stemmen besloten en oproeping van sollicitanten zal hernieuwd worden. De voorzitter merkt opdat de onderwijzers re clameeren over het late uitbetalen hunner tracte- menteu, doch verzekert, dat ze hun bezoldiging slechts per kwartaal kunnen vorderen. Niet alleen de onderwijzersmerkt dhr. Sauer op, doch al de gem.- anibtenaren moeten te lang op hun tractement wachten. Om hierin tegemoet te komenstelt de Voorzitter voor het kasgeld van den gemeente-ontvanger op f3000 te brengenteneinde geregelde uitbetaling der trak tementen te kunnen doen. Die vermeerdering moet gevonden worden door

Volksblad | 1890 | | pagina 5