Woensdag 17 December 1890. 13e Jaargang. laten wij niet wanhopen r^ö. 101. Dit blad verschijnt tederen Woensdag en Zaterdag. De prijs per halfjaar f O 50, franco per post f 0,90, waarover per halfjaarlijkache kwitantie wordt beschikt. Afzouderlyke nommerszijn H 1 cent verkrijgbaar. ADVERTENTIEN voor Dinsdag en Vrijdagmiddag 12 nnr te bezorgen bij den uitgever J. A. ROSS, Goes. Dieuataanvragen wordengeplaatat tegea 5 cent en Advertentiën tegen 6 cent per regel Groote Letters en Afbeeld, naarplaatsjritfmte. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsi^ der- zelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, uitgezonderdD'enstaanvregcn. Advertentiën, als: Geboorte-, Huwelijks-, Verjarings-, Doodberichten en da daarop betrekking hebbende Dankbetuigingen, niet meer dan acht regels beslaande, voor den prijs van vijftig cent. Bij dit no. behoort een Bijvoegsel. BERICHT. In het volgend nummer wordt een begin ge maakt met de plaatsing van het boeiend feuilleton getiteld: Eene bekentenis, novelle van Theodor Storm. Zij, die zich thans op het Volksblad abonneer en ontvangen de vóór 1 Januari a. s. verschijnende nummers gratis. Korten tijd geleden zeiden wedat men ertoe zal moeten komen om van den grond vrjjwat meer te trekkendan tegenwoordig het geval is. Zoo niet dan hondeu wij de concurrentie met het buitenland niet vol en gaan te gronde. Nu zijn er echter velen die zeggen: „Waarom zouden we zooveel moeite doen om zelf ons koren te kweakenals het goedkooper is, dit uit andere landen intevoerent Zóó goedkoop kunnen wij het onmogelijk leveren." 'tls waar, zooals de zaken nu staan,is het buitenlandsche graan zoo dunr niet als het onze. Maar dat kan zoo niet blijven, wat we zullen trachten aantetoouen. Wij kunnen alvast beginnen met te zeggen dat het niet goedkooper is, om graan uit den vreemde intevoeren dan het zelf te verbouwen, indien men het tenminste in zoo groote hoeveelheid kweektdat er genoeg is voor de bewoners van hot land. Vroe ger hebben wjj doen zisn dat in-Nederland wel zoo- voel graan kan verbouwd worden dat we aan vreem den invoer geen behoefte hebben. In Frankrijk, waar bijna al het gebruikte koren in het land zelf ge kweekt wordtwas de prijs tot voor korten tijd la ger dan in Engeland, waar «en groot gedeelte uit andere landen komt. Eerst nadat in Frankrijk hoo- gere beschermende rechten zijn gekomenis de tarwe er duurder geworden. De toestand van den landbouw in Amerika is zooals ons reeds bleekzeer bedroevendook al con curreert dit land met alle andere deelen der wereld. Het land komt daar al meer en meer in handen dei- rijken de spoorwegmaatschappijen maken goede za ken en de geldsckietsrsdie aan de boeren in de graanstreken geld leenen tegen drie percent per maand worden schatrijk. Maar even snel wordt de landbouwonde stand doodarm. De boer moet er zijn graan verkoopen tot eiken prijs, al ie die nog zoo laag; anders zou bij sterven van gebrek. Natuurlijk kan zoo iets niet lang duren. Een ander land, vanwaar we veel graan krijgen, is Rusland. De Russische boer krijgt voor zjju koren bijna geen geld maar wel levensbehoeften en fabriekswarendit alles tezamen is echter nog niet bijzonder veel waard. Toch moet hjj ook weer verkoopen om de hooge belastingen te kunnen betalen. Hij zelf loeft van rogge c-n mais; ja, dikwjjls verkoopt bij deze ook on voedt zich gedurende vier, zes, soms zelfs acht m»andeu met een mengsel van boomschorsgras uu een handvol meel. Ook hieraan moet vanzelf een einde komen. In de derde plaats trekken we vooral koren uit Indië; de bewoner van dat land bebouwt zijn grond in het zweet zijns aanschijns en wordt betaald met eenige onsen rijst. Het spreekt vanzelf, dat er op den duur geen land bouwers zullen te vinden blijvendie hun koren wil len leveren voor een hongerprijsof halve wilden die graan of goud en zilver geven in ruil voor een spiegeltje of een blinkende knoop. Nergens geeft de landbouw nog winst; van over al komen dezelfde klachten. Dit bewijst wel, dat de oorzaak ongeveer overal gelijk is, nl. deze, dat d» grondeigenaarde staat of de geldschieter met zulk een groot deel van de opbrengst gaan strijken, dat de boer er niet bij kan blijven leven. Niemand van de landbouwers haast beschouwt een rijken oogst als een zegenomdat hij toch veel te weinig opbrengt; alleen de boeren, die graan verbouwen voor eigen gebruik, verheugen zich in een ruim gewas. Hierdoor komen we tot dezelfde uitkomst, die we reeds in een onzer vorige opstellen verkregenals de personen, die zich met handel en nijverheid bezighou den geen landbouwers meer vindendie hun bet noodige graan willen leverenzullen zij zelf de banfl aan den ploeg moeten slaan en voor eigen gebruik koren moeteD gaan kweeken. Dergelijke landbouw alleen dtór mogelijk, waar men tegelijk bloeiende fabrieken aantreft: de landbouw toch heeft van de nijverheid hulp noodig. En omgekeerd gaat bet de» fabrieken ook slechts wel, als zij zich b»?inden te midden van een landbouwend volk. Invoer uit den vreemde zal dan geheel overbodig zjjnindien men slechts met studie en rlijtigan arbeid doetwat ef te doen is. Ook onze Zeenwsche landbouwers zullen al het mo gelijke moeten doen om meer van hun groud te brok ken dan totnntoe. Laten zij niet te veel van da regeering verwachten, maar voor datgene, wat rij ervan verwachten mogennl. verandering van on» belastingstelsel, al lmnne krachten inspanneD. NEDERLAND. Bath, 14 Dee. Een prachtig wintergezicht hiedt tegenwoordig „de Sehelda" aan. Bij laag en afgaand water is alleszoo ver men zien kanmet jjs bedekt terwijl met opkomend water, men de jjsschotsen hoort donderen en krakenals waren «r vulkanischs krachten aan 't werk. De vaart voor zeilschepen is natuurlijk gestremdalleen groote zeestoomers ko men er nog doorheen. Kortgene. Vrpdag vermaakte men zich albierimet het „ijsmoleutje" inet het treurig gevolg, dat M. v. d. B. uit de baan willende gaanhet touwwaaraan het sleedje was verbonden tegen de beenen kreeg,{waar door hij naar boven werd geslingerd en met ee* geweldigen slag op bet ijs terecht kwam. Hp werd bewusteloos in eene nabijgelegen woning gedragen, terwijl geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Verscheidene uren bad bij het bewustzjjn verloren. Kortgene. Tot ouderling bij de Herv. gem. alhietf is herkozen dhr. J. Israël en benoemd tot diaken in plaats van dhr. ,T. Hoebeke, dhr. D. Calleward.

Volksblad | 1890 | | pagina 1