man die haar vroeger bestolen had. Deze beval haar de kachel aan te maken, brood te snijden en daar bij een kop chocolade te voegen. Na dit genuttigd te hebben, nam hij onder verklaring dezelfde schurk van vroeger te zijn baar wederom eenig geld en goed af en verwijderde zich met een „tot weerziens". Ben wonderdokter nit Delft kwam dezer dagen in Aarle-Rixte!waar hij een 16-jarige» jongen, die aan vallende ziekte lijdt, spelende vond langs dan weg. Hij liet zich door den knaap naar diens moe der brengen en beweerde daar, dat hij alleen een onfeilbaar middel tegen die kwaal bezat. De vrouw moest hem slechts 60 cents vooruitgevenmaar het vrouwtje, wier man fabrieksarbeider is en het niet ruim lieeft, kon met al haar zoeken slechts 20 cents bij een scharrelen. Onze Delftsche wonderdokter stelde zich nu met één dubbeltje tevredendan kon de ove rige 10 cents aan „medicijnen" besteed worden. Zijn recept tegen vallende ziekte lnidde: „Voor 10 eont tinctuur van Van Valdrya, 10 cent bruispoeier." Van deze tinctuur moest de jongen telkens 5 druppels nemen als de maan op- en afgaat; het bruispoeder moest in 4 keeren worden ingenomen. Wilde het middel echter niet batendan moest de jongen om elk been een vel van een aal en op zijn borst een mol- level dragen. Het vrouwtje was echter zoo dom niet om de medicijnen te laten halen, maar de wouder dokter was wel zoo dom om in den val te loopen: wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde werd proc.es-verbaal tegen hem opgemaakt. UIT BEK VREEMDE. De Fransche geneeskundigen nemen tegenover de ontdekking van Koeh eene zeer gereserveerde houding aan meer in den geest van Koch zeiven dan van zijne vereerders. De doctoren Cuffer, Ferrand en Thibierge, die door de „Vereeniging van Hospitaalgeneeskundigen" naar Berlijn werden gezonden om liet geneesmiddel tegen tuberculose te bestudeerenhebben in de jong ste vergadering dier vereeniging een rapport uitge bracht, waarin wel het groote gewicht van Koeh's ontdekking erkendmaar tevens op de vele moeilijk heden en gevaren der toepassing daarvan gewezen wordt. De doctoren wijzen met nadrnk er op, dat er nog geen enkel geval van volkomen genezing aangetoond kan wordenook niet van lapuslijders en dat daar entegen verscheidene patiënten na de inspuiting er ger ziek geworden en gestorven zijn. Voorts is men nog in het onzekere omtrent de dosis, waarin het middel moet worden toegediend, met het oog op het gestel der patiënten. Ook voor de diagnose geeft het middel, volgens hen, niet zooveel zekerheid als velen beweren. „Wij willendit is de slotsomwaartoe zij ko men„niets afdingen op de waarde van Koeh's ont dekking. Hjj heelt een nieuwen weg gebaand door eene geneeswjjze aan te gevenwelke grootscbe uit komsten doet hopen. Maar die uitkomsten zijn nog niet verkregen. Wij zijn nog maar aan de proeveD met de geheimzinnige inentiogsstof." Uit een wetenschappelijk oogpunt," zoo besluiten zij, „is de ontdekking wonderbaarlijkeu wij moeten den grooteu onderzoeker gelukwenschendie ons een nieuwe wijze van onderzoek beeft aangewezen waar van bet volle gewicht nog niet beseft kan worden. Nooit toch werd er een geneesmiddel gevonden welks werking op zieke weefsels zoo snel en zoo aan houdend was. Maar uit een practiscb oogpunt moet men eene afwachtende houding aannemen, wat de steeds gevaarlijke toepassing van dit middel betreft, dat dikwijls doodelijk kan zijn." Het uit Londen naar Amsterdam verzonden pak ket met 550,000 francs aan geldswaardig papierdat naar men meende, uit den spoortrein gestolen werd tusschen Ostende en Antwerpen, of op Noderlandsch gebied, is nu terecht. Het bleek aan een verkeerd adres bezorgd te zij». Do gemeenteraad van de stad Cognac beeftzegt het Maandbl. tegen Ven., eene zeer karakteristieke waarschuwing bekend gemaakt, welke, een eigenaar dig licht werpt op den baitenlandschen handel in „Cognac." Ongeveer twee honderd firma's laten zich brieven schrijven en zendingen doen naar Cognaczonder aldaar eenig domicilie, kantoor of magazijn te bezit ten; de directeur der posterijen heeft nu ernstig ver zocht, een einde aan deze zaak te maken, daar de postadministratie hiervan zeer veel last heeften het publiek in den waan gebracht wordt, dat eene groote hoeveelheid spiritus- en foezelhoudende vloeistof, om dat deze de reis over Cognac gemaakt heeft of van brieven postmerk Cognac vergezeld wordtwerkelijk aldaar gemaakt is, hoewel de juiste afkomst diep verborgen blijft. Het Duitsche Iteichsgericht heeft uitgemaaktdat men zich aan majesteitsschennis schuldig maakt, wanneer men blijft zitten als er een Hochop den Keizer wordt uitgebracht. De schoenmaker Gloger, uit Glatz, in Silezië, is wegens zulk een schrikke lijk misdrijf veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf en dit vonnis is in hoogste ressort door het Reichsgericht bevestigd. Zaterdag werd te Berlijn het concours der zwaar- lijvigen gehouden. Er waren 50 liefhebbers opgeko men, die allen meer dan 200 pond wogen. De prijs een halve ton Beiorsch hier werd toegekend aan zekeren Berg, een employé in een bierbrouwerij te Stralaudie 399 pond woog. Men maakt de opmerking, dat de dikke mannen te Berlijn niet in de schaduw kunnen staan van die der Vereenigde Staten. Men kan toch geeu lid van de club der zwaarlijvigen te New-York worden als men geen 500 pond weegt en de New-York Herald, j bevatte onlangs de levensbeschrijving en het portret van een gentleman, die het kolossale gewicht van 912 pond bereikt had! In Engeland deed zich dezer dagen het zeldzame geval voor, dat iemand ergens iubrak waar niet veel te halen was en waar de meesten liever uitbreken namelijk in de strafgevangenis te Dartmoor. Met be hulp eener kleerenlijn wist hij over den muur te klim men van deze inrichting, die bij hem geene vroolij- ke herinneringen kon opwekken omdat hij daar kort geleden zeven bjjzonder onaangename jaren had door gebracht. De verklaring dezer zonderlinge daad lag daarin dat de inbrekereen kleurling en scheeps kok van beroep ook niet gekomen was om zich iets toe te eigenenmaar om den oppersten bewaarder te vermoorden en de gevangenis in brand te steken. Men vond dan ook een groot mes en eene doos luci fers bij hem. Zijn boos plan was mislukt, doordat hij bij het overklimmen van den muur met zijn voet in een ijzerdraad verward raakte, waardoor eene alarm- schel in beweging kwambetgeen tot zijne ontdek king leidde. De inbreker kwam later op zijne beken tenis terug met de bewering, dat bij alleen ingebro ken liad om te toonen dat het mogelijk was van buiten in de gevangeuis te komendoch dit belette niet, dat bij tot een jaar dwangarbeid werd veroor deeld. Tijdeus zijn zevenjarigen straftijd te Dartmoor was deze lastige tucbteling 124 maal gestraft wegens inbreuken op de discipline. Te Marienburg verscheen dezer dagen op het redac tie-bureau der daar ter plaatse versehijueude courant eene commissie van dames, welke de verklaring af legde, dat zij, wegens bet gure jaargetijde de heeren ontsloegen van hun plicht om haar te groeten door den hoed van het hoofd te nemen. Zij zouden zich in de toekomst met een militairen groet van de zijde der heeren tevreden stellen en dezen even vriende lijk beantwoorden als den groet met onbedekt boofd. De openbaarmaking dezer verklaring werd verzocht. Wij zijn met alle genoegen bereid eene dergelijke deputatie te ontvangen.

Volksblad | 1890 | | pagina 4