OPENBARE VERKOOPING. 83 Canada en 18 Esscheboomen, OPENBARE VERKOOPING NEDERLAND. 's Gravenhage. Geheel overeenkomstig het vastge steld programma, in de Staatscourant van heden opgenomen en in hoofdzaak gelijk aan dat hij de eedsaflegging van 20 November jl. gevolgdhad gis teren in de Vereenigde vergadering der Staten-gene- raal de eedsaflegging plaats door H. M. de Koningin- Regentes. Goes. Zondag j.l. hield de heer J. K. v. d. Veer van 's Hage in „de Prins van Oranje" de aangekon digde lezing over: de eischen der arbeiderspartij. Spreker begon met eene schets te geven van de tegen woordige maatschappij, waarin de sterkste tegenstel lingen zijn waar te nemen de grootst mogelijke weelde aan de eene zijde tegenover de diepste ellende aan den anderen kant, fabelachtige rijkdommen tegen over de bitterste armoedebeschaving en ontwikke ling tegenover verdierlijkiug en onkunde. Het lot der slaven van vroegere eeuwen was vol gens spreker verre te verkiezen boven dat vau de tegenwoordige arbeiders. Om de schromelijke gevolgen der armoede te schet sen haalde spreker eeue statistiek aanwaaruit bleek, dat te Amsterdam maandelijks 100 kinderen tengevolge van ontbering sterven. Amsterdam telt een tiende deel van de geheele bevolking van Ne derland; op het platteland is de toestaud ongunsti ger zoodat maandelijks in Nederland minstens 1000 kinderen door gebrek omkomendat is jaarlijks 12000. De armoede, waarin het volk gedompeld is, leidt volgens hem tot misdaad. In dieD toestand moet verbetering gebracht worden. Deeisch,dien de sociaal-democratische partij stelt, om die verbetering tot stand te brengen, is, dat ieder recht heeft op de vrucht van zijn arbeid. Daartoe is noodig afschafSng van het privaat bezit. Die gewenschte toestand kan echter niet op eens geboren worden. Daartoe dienen de volgende over- gaugs-maatregelen. In de eerste plaats het verleenen van algemeen kies- en stemrecht. Als ieder het kiesrecht bezitis er kans,dat de volgende eischen ingewilligd worden 1. Wettelijke regeling van den normalen arbeidsdag van 8 uur met minimum-loonstandaard. 2. Afschaffing van den kinderarbeid en invoering van leerplicht. 3. Regeling van ons belastingstelselafschaffing van de bestaande belastingen en invoering van eene progressieve inkomstenbelasting. 4. Afschaffing der staande legers en invoering van algemeene weerplicht, volgens het Zwitsersche stelsel. Gedachtig aan het spreekwoord onzer vaderen: „Eendracht maakt macht," wekte spreker zijne hoor ders op tot samenwerking en verbroedering om de gestelde eischen te kunnen verwezenlijken en een beteren socialen toestand in het leven te roepen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaaktwat spreker tot de eenigszins gewaagde gevolgtrekking leidde, dat allen liet met hem eens waren. Een dertigtal personen woonde de lezing bij. Zondag kostte het ijs ook te Tiel „inenscheuvleijs". Terwijl men zich op de stadsgracht met schaatsen rijden vermaakte, zakten vier jongelingen op een ge vaarlijke plaats door het ijs. Twee daarvan wisten zich spoedig te redden. Bij een anderdie met veel moeite op het droge was gebracht, had men het ge luk de levensgeesten weder op te wekken. De vierde echter werd na een halfuur dreggens levenloos op gehaald. Een aardig gevalletje heeft te Oosterzee plaats ge had. De dochter van da overleden vrouw van den landbouwer C., aldaar, en haar eersten man, stelde onlangs haren behuwd vader voor, in 't huwelijk te treden met haren minnaar, een jonkman uit Has- kerdijken. De heer C. weigerde haar dit; doch in de vorige week schaakt, met goedvinden van het meisje, de jonkman zijne beminde, rijdt eerst met haar naar Lemmer, geeft de geboden aan en neemt haar direct maar mee naar zijne woonplaats. De stiefvader van 't meisje geeft van deze schaking kennis aan den offi cier van de rechtbank te Heerenveeu met dit gevolg, dat, als de heer C. binnen een 8-tal dagen geen toe stemming geeft tot het huwelijk de zaak een recht zaak kan worden. Met belangstelling ziet men den uitslag tegemoet. Men zegtdat het meisje eenig vermogen moet bezitten, dat de stiefvader gaarne wil blijven beheeren, iets, wat haar vrijer zegt ook wel te kunnen doen. Op eene hofstede in het Halstersch Laagnabij Bergen-op-Zoom, hadden de gebroeders Kooien, ten einde hunne slaapkamers te verwarmenbij het naar bed gaan een pot met brandende houtskool daarin geplaatst. De beide mannen zijn ingeslapen om niet meer te ontwaken. Den volgenden morgen werd de jongste dood iu bed gevonden, terwijl de oudste in bedeukelijken toestand verkeerde en kort daarop ins gelijks is overleden. Onder de vele treinen, die Donderdag, den dag van de begrafenis des Koningste laat te Rotter dam aankwamen, behoorde ook een nit Middelburg, diedes morgens reeds bijtijds nit die plaats vertrok ken tegen 1 uur 's middags eerst te Rotterdam arri veerde. Deu reizigers werd toen in overweging ge geven onmiddellijk maar weer naar hun woonplaats terug te keeren, daar er anders veel kans zou be staan, dat zij haar dien dag niet meer zouden be reiken. Na onderling overleg werd besloten dien raad op te volgen, zoodat weldra de terugreis werd aan vaard, zonder dat men iets van de plechtigheidwaar voor men nogal uit Zeeland was gekomen had ge zien. (R. N.) ALLERLEI. A. Ik heb er lang over gedachthoe ik mij op mijn huisheer dien ezelzou kunnen wreken einde lijk heb ik het gevonden. B.: En wat heb je dan gedaan? A.Ik heb elk van zijn acht kinderen voor hun St.-Nicolaas een trommel en een trompet gegeven ADVERTEJSTIEN. Op lieden Woensdag den 10 December 1890, des morgens lO'/j ureniu den Wilhelminapolder, zal de Notaris Mr. LIEBERTverkoopen allen zwaar en geschikt voor werk- houtstaande in het Goesche Diep bij kavel 5G Havendijk, Schaapskooi, Van Noord en achter liet dorp. op lieden Woensdag- den 10 December 1890 des morgens te tien uren, op het „Slot Oostende" te Goes, ten ver zoeke van dhr. A. Vertueulevan een antiek Kabinet, Bu- ©L reau TafelsStoelen7 fll SpiegelsBedden en Le- dikantenLampen, Glas- en Aarde werk Kar op Veeren, eenig Ge reedschap enz. Informatiëu te bekomen ten kan tore van den heer W. PELLE te Goes. TE KOOP: Wilde Vogels, bij BREUGELMANS, Beestenmarkt. Verlioopiiigen en Verpachtingen. 11 Dec. te Kapelle, boomen. Gallis Merens. 11 Dec. te Kwadendamme diversen. Mulock Houwer. 11 Dec. te Heinkenszand 's-Heerenhoek, boomen. De Ronde Bresser. 12 Dec. telersekewoonhuis en erf. Mulock Houwer. 12 Dec. te Heinkenszanddiversen. De Ronde Bresser. 15 Dec. te Kruiningeboomen. Prins. 17 Dec. te Nisse, smederij. V. d. Kloes. 18 Dec. te Iersekeinboedel. Prins. 19 Dec. te Iersekezeeften enz. Pelle. 19 Dec. te Middelburg, koffieh. De Vos. 30 Dec, te Goeshuizen. Mulock Houwer.

Volksblad | 1890 | | pagina 4