BIJVOEGSEL „VOLKSBLAD" WOENSDAG 3 DECEMBER 1890. X F. D E R L A X E>. 's-IIage. De plechtige begrafenis van wijlen Z. M. Willem III te Delft is vastgesteld op Donderdag 4 December, des voormiddags te 11 uren. Middelburg. In enkele achterbuurten alhier wareu Maandagmorgen aangeplakt eenige plakkaten van den volgenden inhoud: Leve de republiek! Wee het land, welks Koning een kind is. Prediker 10 vers 16. De politie heeft deze papieren afgescheurd. Borsele. Vermoedelijk door het koude weder uit het noorden des lands in zuidelijke richting gedre ven werd hier een roerdomp geschoten. Deze vogels komen hier anders zeer zelden voor. Zijn veeren wa ren zeer fraai. De vogel had een vlucht van 1.20 M. Borsele. Dat het gebruik van briquetten niet ge heel zonder gevaar is, bleek Zondag, toen tijdens de godsdienstoefening in de Ned. Geref. kerk een aan tal hoorders ongesteld werden. De lijders klaagden over onpasselijkheid, duizeling en hoofdpijn. Hij was duur uit geweest! Een soldaat van het koloniaal werfdepot, te Utrecht met verlofbezocht Donderdagavond aldaar eene tap perij, waar hij al spoedig in kennis kwam met zeker soort „dame." De eer dier kennismaking heeft hij echter duur moeten betalenalthans toen hij 6en paar uur later die tapperij weder verliet, kwam hij tot de minder aangename ontdekkingdat bij in dat korte tijdsverloop ruim f 190 armer was geworden. Een onmiddellijk door de politie ingesteld onderzoek mocht niet tot de ontdekking van het vermiste geld leiden. Ter voorkoming van vervalschingenwordt met 1 December een nieuw formulier voor postwissels inge voerd, het is voorzien van twee reeksen cirkels, links voor de tientallenrechts voor de eonheden. Door een afdruk van den stempel in een of twee der cir kelomtrekken wordt het bedrag aangegevenzooals het in den postwissel is uitgedrukt. De oude formulieren blijven geldig. Dat ligt zoo in den aard van 't beestje! De post-ambtenaren te Amsterdam, die met den verkoop van briefkaarten en postzegels zijn belast, worden voortdurend de slachtoffers van zekere heb belijkheid van het Amsterdamsche publiek om naar zich toe te rekenen. Als zij zichbij het ternggeven van geld, in het voordeel der koopers vergissen, merken deze er nooit iets vanmaar geven zij te weinig terug, dan wordt het hnn met de noodige „vrijmoedigheid" onmiddellijk onder bet oog gebracht. Niet dat men in andere plaatsen op dit punt geheel anders doetwant alle post-ambtenarendie belast zijn met hel debietvinden aan het eind der maand een tekort in hnn ka9maar in de hoofdstad is het al heel erg, zoodat soms het halve tractement van den ambtenaar er moe gemoeid is. Aan het hoofdkantoor heeft men er onlangs de proef van genomen. Aan twintig personenwaar onder netgekieedo heeren werd bij het wisselen met opzet te veel geld teruggegevenen slechts één was erdie uit eigen beweging op de vergissing opmerk zaam maakte; aan twintig anderen werd te weinig teruggegevenen allen, zonder uitzonderingvroe gen er dadelijk het ontbrekende bij. Sommige per sonen leggen het er zelfs op toe, dat de ambtenaar zich wel moet vergissen en koopen b. v. 17 bni- tenlandscbe briefkaarten 13 postzegels van 71/, cent 9 van 2y3 cent enz., natuurlijk hebben zij vooruit het geheele bedrag berekend en als de ambtenaar zich in de haast vergist en te veel teruggeeft, gaan ze zonder de minste gewetenswroeging met de „ver diende" centen strijken 1 UIT DEN V lï E li .1! I) 15. Te GlasgowHamilton eu Carlisle zijn meetings gehouden van spoorweg-ambtenarenmet het doel om een werkdag van tien uren van ds direction te verkrijgen daar de tegenwoordige toestand onhuud- baar is geworden. Bij die gelegenheid iB bewezen, dat o. a. te Stirling ambtenaren gedurende 30 uren onafgebroken in dienst waren geweest. Met alge meene stemmen is op die drie moetings besloten op 24 December a. s. den arbeid te staken. De maat schappijen welke hierdoor getroffen zuilen worden zijn de Caledonischede Noord-Britsche en de Glas gow- en Zuidwesterspoorweg. Het schijnt werkelijk, dat de wijze, waarop deze maatschappijen hunne amb tenaren in het touw houdeneene schande is voor de negentiende eeuwen dat vooral bij de Noord- Britsche Spoorwegmaatschappij een beambte eigenlijk nooit weetwanneer zijn werk is afgeloopen. Aan al de ambtenaren zijn gedrukte formulieren verstrekt ter invulling en onderteekening daarna zullen deze verzameld en in tabellen opgenomen wordenzoodat aan de besturen der maatschappijen een duidelijk overzicht gegeven kan worden van wat hun te wach ten staat bij eene algemeene werkstaking. Deze be weging ondervindt in Engeland veel sympathie, wijl de veiligheid van het publiek zoowel als de goede gang van den dienst in de eerste plaats afhangen van den ijver en de geschiktheid der ambtenaren, voor wie een behoorlijke rusttijd in de eerste plaats een dringend vereisckte is. Het liooge honorariumdoor Dr. Levy te Berlijn voor de inspuitingen tegen de tuberculose geëischt, moet volstrekt niet tot de zeldzaamheden behooren en ook niet alleen zoo hoog zijn om het nieuwe ge neesmiddel. Volgens de Börsen-Courier zijn er ver- scheideue geneesheereudie hun patiënten in het ziekenhuis 50 Mark per dag laten betalen en 300 Mark vragen voor éene inspuiting. De dochter van een beroemden oogendokter te Berlijn betaalt in een Sanatorium aldaar 30 Mark per dag, en daarenboven 40 Mark voor iedere in spuiting en daarbij moet men in aanmerking ne men dat leden van het gezin eens dokters veel min der betalen dan anderen. Er moet zelfs een dokter te Berljjn zjjn die de Börsen-Courier verzekert, dat het geen overdrijving is ongeveer 10,000 Mark per dag verdient. KERKELIJKE ZAKEN EN ONDERWIJS. Bedankt voor bet beroep bij de herv. gem. te Stave- nisse door den beer W. Back. cand. te Utrecht. Bedankt voor Borsele en voor Kattendijke door dhr. J. E. B. Meloen, cand. te Kloetlnge. Tengevolge van het bedanken van dea heer A. Arnold! voor zijne benoeming tot onderwijzer te Wemeldingc Is thans ter vervulling van die betrekking eene nieuwe voordracht opgemaakt, waarop zijn geplaatst: N. v. d. Hoeff, te Goes. M. A. Snijder, te Wilhelminadorp en W. Struik te Ginneken. Hoedekenskerke. Naar de betrekking ran hoofd der openbare school alhier jaarw. f750, zijn niet minder dan 20 sollicitanten. Daar de te benoemen titularis 5 Jan. a. s. in functie moet treden, zullen voordracht en benoeming wel spoedig volgen. ALLERLUI. De 15e eeuw schonk aan de wereld de boekdruk- knnst en „fin de siècle" de ontd. van Amerika. De 16e eeuw bracht de staatkundige vrijheid, welke nit de hervorming voortvloeide. In de 17e, die overigens te veel met vechten te doen had om zich met andere zaken druk te maken legde Leeuwenhoek door zijn microscoop den grond slag voor de nieuwe wetenschap eu kwam al weer „fin de siècle" Boerhaave. De 18e eeuw verloste ons van de pokken en schonk aan de wereld de stoomkrachten, en „de rechten van den menseh". De 19e ontdekte de electrische krachten en het geneesmiddel voor de tering. Wat blijft er voor de 20e over? Twee problemende luchtvaart en opheffing van de armoede. Waar de 21e zich dan mee zal hebben bezig te houden? Misschien met naar de maan communica tie aan te knoopen. H. Ct. O It 11 ESPONDENT1E. Wegens plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt het vervolg van het feuilleton tot een volgend nummer te laten ligge*.

Volksblad | 1890 | | pagina 5